Království

• Dánsko Riget (více)
Drama / Horor / Mysteriózní / Komedie
Dánsko / Francie / Německo / Švédsko, (1994–2022), 14 h 20 min (Minutáž: 60–79 min)

Ernst-Hugo Järegård, Kirsten Rolffes, Søren Pilmark, Ghita Nørby, Jens Okking, Baard Owe, Peter Mygind, Udo Kier, Holger Perfort, Laura Christensen (více)

Série(3) / Epizody(13)

V době, kdy Netflix ještě neexistoval ani jako půjčovna DVD, natočil režisér Lars von Trier televizní sérii Království, odehrávající se v útrobách kodaňského špitálu postaveného na místě, kde kdysi byly jen mokřiny a stará bělidla. Lékaři zde dennodenně zápolí s limity medicíny i vlastními kolegy, Švédové tu proklínají Dány a záhady a hrůzy se zde mísí s nadsázkou a humorem. Televizní série, proslavená svými sépiové tóny a chóry umývačů nádobí, se postupem času stala kultovní a zařadila se mezi nejvýznamnější díla quality TV. (KVIFF.TV)

ostravak30

Tvorbu Larse von Triera nějak nepobírám a mám s ní kapánek problém. Jeho styl je věru zvláštní, za to však originální a jedinečný, to se mu přiznat musí. Faktem je, že podobné fantasy série se již ve světě, zvláště pak v USA dělaly, ale pořád v omezené míře. Až mnohem později se s nimi roztrhl pytel, takže v tomto směru si to namířil nevyraženou štolou. Království je velmi pozoruhodná série. Těžko rozmýšlet, zda se jedná víc o komedii nebo fantasy až horor. Některé postavy se chovají a jednají tak bizarně, že humor tu určitě převládá a tím pádem se ani ta hororová část nedá moc brát vážně. Rozhodně pozoruhodné je i bohaté vykreslení samostatných oddělených zápletek jednotlivých postav nebo skupinek postav. Což zároveň ale vidím také jako problém. Království se otřásá v základech, ale pociťují to jen ti, kterých se to bezprostředně týká, ostatní postavy řeší své. Vlastně až ve třetí sérii a to na konci i zbylé postavy naplno zjistí, že se v nemocnici nebo v jejím okolí něco děje. Takže mě chybí větší propojenost postav, aby to celé dávalo smysl. Takhle na mě Království nepůsobí jako celek, ale spíše jako soubor epizod různých postav jež spojuje jediná věc a tou je právě nemocnice. Také mi nesedí ta jednobarevná kamera, která oproti jiným projektům působí originálně, ale po desítkách minut z ní bolí oči. Celkově ale samotná podstata nápadu mě bavila a třeba masky vypadaly dobře. Zajímavá také byla anabáze nenávisti mezi Dánskem a Švédskem a protože tamější dějiny  neznám moc dobře, tak netuším, zda je na tom něco pravdy a popřípadě proč. ()

Eddie003

Seriál o tom, jak je důležité nenávidět Dány, účastnit se kampaně Čerstvý vzduch, nezapomenout čas od času polít kávou nějaké to důležité lejstro a hlavně, vždy pečlivě odmontovat poklice ze svého auta. Do mého živoat vstoupil ten nejlepší seriál všech dob a obrátil mi ho naruby způsobem nevídaným. Co to k čeru bylo, co mě přimělo zamilovat si Královskou nemocnici a její personál? Že by v tom měli prsty duchové? Nepochybně. A taky takřka Hitchcockovské výstupy tvůrce Larse Von Triera v závěru každého dílu - ten chlap je geniální a já mu to děsně závidím. ()

Pajela

Nemám slov. Po odmlce jsem se na Království podívala znovu a Lars mě opět vtáhl do děje svou neuvěřitelnou silou. Trhavé pohyby kamery, horový děj prolínající se s prvky cynického humoru... Nemám slov. Pro mě je tohle seriál číslo jedna! :-) ()

prochyn

The Kingdom mi dalo to, co jsem potřeboval. Inteligentní seriál se spoustou černého humoru. Už jsem myslel, že nic takového neexistuje. Opravdu úžasné. ()

blondboss

Táto typicky von Trierovská séria ma dohnala takmer do šialenstva. Jednak preto, že dejovo ma to totálne minulo, jednak kvôli tomu, že mi až priveľmi nesedel strih a použitá kamera a taktiež kvôli nesympatickým hercom. Možno bol zámer to natočiť takto nesympaticky, čo by ma pri danom režisérovi vôbec neprekvapilo, ale mne to teda nesadlo. Navyše postava Uda Kiera bola tou najodpornejšou, akú som vo filme alebo v seriáli zažil, a ešte k tomu sa objavila aj v záverečnej sérii. No proste tento seriál radím medzi tie najbizarnejšie v histórii európskej kinematografie a to som už videl všeličo. Lars von Trier sa proste nezaprel. 40 % ()

kim lowe

Bála jsem se opravdu hodně. Již při znělce mi přebíhal mráz po zádech. Na konci jsem si vždy vsugerovala, že je to přeci jen film. Ale kdesi uvnitř bujelo lehké znepokojení z nadcházející noci... ()

crow-x

Skvělý koprodukční seriál s tak trochu "jinnou" atmosférou, chvílem velmi strašidelný (scén je spousty teď si vybavuji například jak "zazdívají" ducha, ale chvílemi i velmi komediální (scéna kde stojí primář s kolegou za plentou a jeden drží myslím zmenšeninu "pohlavního orgánu" a druhý banán či něco takového)a dívá se na ně z profilu jejich kolegyně). Je to první seriál od von Triera co jsem zatím viděl, nicméně mě uchvátil atmosférou a zvláštní (ne špatnou) kamerou... ()

Gerge

Duchařiny, nadpřirozeno - to mě asi nechytlo za srdce tolik, jako způsob podání událostí v Království. Seriál vyniká vývojem postav, jejich provázaností, vztahy, to vše je nenuceně napasováno na syrové nemocniční prostředí a podtrženo neuvěřitelně hutnou atmosférou. Pochvalu si zaslouží také obrazové zpracování - hnědočervený filtr, neobvyklý střih, kompozice... Obsah, jak jsem předeslal, mě neomráčil, nicméně ani ten za filmem nepokulhává, na výběr k pozornějšímu sledování je nabídnuto více linií - stačí si jen vybrat. ()

necrosrandist

Dansk jevlar, aneb těžkotonážnější úchylárnu aby člověk pohledal. Zdá se, že společně s Twin Peaks a Carnivàle, dělá tento seriál mou svatou trojici kompletní. Nicméně mít Larse za kámoše může být nad lidské síly :) ()

Tool

Každý díl šílenější, než ten předchozí. Tak by se dal obecně popsat tento seriál. Lars von Trier se předvádí a vymačkává ze sebe to nejlepší. V které nemocnici máte tak ulítlý personál, že sázejí na smrt kamikaze řidiče? Duchové, zombie, 3 metrové dítě, démon, to vše můžete v Království potkat. ()

Movieaddict

Původně jsem chtěl dát pět hvězdiček. Už úvodní sekvence a titulky jsou dokonalé. Titulní skladba zní jako zlověstné hromobití á la Rammstein a divák (ehm, tedy já) očekává jakousi pokřivenou až hororovou verzi Ordinace v růžové zahradě v kombinaci s Kubrickovým Shining. Tři díly super, ale právě kvůli poslednímu dílu první série se rozhoduji mezi pěti a čtyřmi hvězdičkami, neb právě tímto dílem Von Trier seriál degradoval na úroveň trapné duchařské patlaniny, ačkoliv i zde některé scény stály docela za to, viz chudák Moesgaard a inspekce. Helmer a voodoo je jedno velké "WTF???" Tedy What the f..., ale hlavně Why the f...????? Ocenil bych, kdyby se seriál i nadále držel tísnivé mysteriózní atmosféry prvních třech dílů. Nemám nic proti komediálním prvkům, ale tohle bylo trochu moc, připomnělo mi to Krotitele duchů. A je fakt, že to sem tam nemělo logiku, ale to mě zase tak netrápí. Čekal jsem dokonalé psycho a dočkal jsem se. Uvidíme, co druhá série. Konečné hodnocení bych, z úcty k Trierovi a prvním třem dílům, rozdělil: 1. - 3. díl ***** a 4.díl: *** ()

KVIFF.TV exkluzivně uvádí Trojúhelník smutku

KVIFF.TV exkluzivně uvádí Trojúhelník smutku

20.12.2022

Streamovací platformu KVIFF.TV nemohli fanoušci filmu v uplynulém roce přehlédnout. Jako jediná přinesla do České republiky poslední počin režisérské legendy Larse von Triera – třetí sérii Království… (více)

Režisér Lars von Trier bojuje s Parkinsonem

Režisér Lars von Trier bojuje s Parkinsonem

09.08.2022

Ačkoli bývá někdy označován za provokatéra a kontroverzní osobnost, šestašedesátiletý dánský režisér Lars von Trier (Melancholie, Antikrist) dodnes patří mezi jedny z nejunikátnějších hlasů moderního… (více)

Kultovní seriál Království se dočká 3. řady

Kultovní seriál Království se dočká 3. řady

21.12.2020

Mysteriózní seriál Království od Larse von Triera (Antikrist) se v roce 2022 dočká třetí řady. Kultovní hit z let 1994 a 1997 vyprávěl znepokojivý příběh dvou neurochirurgů z Kodaně a už původně byl… (více)