Ples upírů

• USA The Fearless Vampire Killers (více)
TV spot

I ty nejlépe míněné činy mohou mít katastrofální důsledky... Oné noci, v níž pronikal hluboko do samého srdce Transylvánie, netušil profesor Abronsius, jak blízek je cíle. V zájmu svých tajemných zkoumání cestoval už mnoho let napříč střední Evropou v doprovodu svého jediného žáka Alfréda. Učenec a vědec, jehož génia svět nedocenil, vložil své tělo i duši na oltář posvátného poslání: poznání a studia upírů. Dosud bezvýsledně. Teď však, po příjezdu do horské krčmy, jejíž stěny a trámy byly přímo ověnčeny česnekem (jak známo nejlepším to prostředkem proti upírům), se zdálo, že cíl je na dosah. Existence blízkého starého hradu tuto domněnku jen potvrdila. A profesor s Alfrédem se neohroženě vydali do boje… Parodii na upírské horory natočil režisér Roman Polanski podle vlastního scénáře (na němž se podílel s G. Brachem) a sám si v ní s chutí zahrál roli Alfréda. Využil v ní všech atributů klasických hororů, z nichž si ovšem dokázal chytrým a kultivovaným způsobem dělat legraci. Působivou atmosféru snímku podtrhují i ostatní složky – kamera, výprava, hudba… V době svého vzniku (druhá polovina šedesátých let) balancoval film na hranici mezi hrůzou a komedií, dnes jej již samozřejmě vnímáme spíše jako svého druhu mistrovské umělecké dílko. Roli krásné Sáry, o jejíž záchranu se naši dva hrdinové pokoušejí, hrála Sharon Tateová, pozdější Polanského manželka, která byla v r. 1969 v Hollywoodu zavražděna skupinou mladých fanatiků. (Česká televize)

Iamthewalrus

Bezesporu nejpovedenější upírská parodie. Poctivá, inteligentní, groteskní a profesor Abronsius nemá chybu. A konec? Ohromující! ()

Blalle

Nejlepší upíří film ever!!! Proč už nikdo nedokáže natočit něco podobného? V českém prostředí to jakž takž dokázal Soukup se Svatbou upírů, a ačkoli je jeho inspirace evidentní, nezbývá než ji pochválit. ()

Bigfuckman

Parádní temná atmosféra Transylvánie, kde nevadějí okázalé kulisy ani rýchlý dějový spád. Fearless Vampyre Killers jsem viděl poprvé ve věku něco mezi 7-9 lety a musím říct, že jsem z této hororové komedie byl tehdy vybátej jak podnikatel před berňákem. Film jsem si nyní velmi užil a vřele doporučuji. ()

Moonrise

Horor s prvky komedie, ve kterém mladý režisér Polanski ztvárnil zároveň i jednu z hlavních postav. Další důležitou postavu ztvárnila jeho tehdy ještě budoucí manželka. Nezaměnitelná atmosféra tohoto krásného snímku zasazená do Transylvánie dokáže vyděsit stejně tak dobře, jako pobavit. ()

blacktomas

Polanského satira na upírskou tematiku se povedla tak nějak na půl. Moc jsem si liboval v kulisách a dokonale vybraném castingu, takové podivné figurky snad nejsou ani v Transylvánii. Ovšem jinak je to bída, nevtipná, nestrašidelná parodie s prostým scénářem. Celkem nudná záležitost. ()

Aethain

Tak tohle je můj první horor co jsem kdy viděl a pak jsem se bál spát sám v pokojíčku :-D, z nostalgie za 3 hvězdy. ()

Veniss

Chvílemi jsem se nudila, chvílemi řehtala, a vidět to o 20 let dřív, tak i občas bála. Škoda, že jsem neměla tu možnost. Viděno dnešníma očima je to i tak slušná zábava. ()

Stejšn

Mě to teda vůbec nebavilo. Děj mě nechytil, pořád se to točilo na jednom místě, postavy nesympatické a vtip žádný. Dokonce i český protějšek s Džambulkou se mi líbil víc, i když je to asi rouhání. ()

subic

Znáte lepší ztvárnění upíra, než jak ho podal Ferdy Mayne? Já asi ne a to je tak všechno, co mi utkvělo v paměti o tomto filmu. Jde o dobovou upírskou rádoby komedii, jenže bez nějakých zvlášť chytlavých momentů. ()

anyonecek

Těžké na hodnocení. Chvílemi jsem se nudil a vlastně jsem se nudil skoro celý film, ale nudil jsem se příjemně. Vtipu tu moc nebylo, jenom pár hlášek, které si člověk ani nezapamatuje. Ale styl natočení toho filmu a celkově ta docela slušná atmosféra dávaly na venek něco víc. + jako bonus překrásná zrzka Sharon Tate ;). Takový ten průměrný film, od kterého není třeba nic moc očekávat, jen zabít trochu času. Silně mi připoměl film "Young Frankenstein". ()

Ajka1

Fearless Vampire Killers je tak neuvěřitelná suchárna, že jsem si je musela pustit hned dvakrát, abych pochopila, co na tom všechny tak bere. A podařilo se. Jakmile si zvyknete na to táhlé tempo, často násilný humor a přehrávání herce v roli profesora, a uvědomíte si, že přesně to byl filmařský záměr, tak si tuto upírskou hororovou parodii prostě zamilujete. Stejně jako v případě Soukupovy Svatby upírů se jedná o roztomilou blbinku na téma upíři a krásná panna, po které jistě brzy s chutí sáhnu znovu. EDIT: 1.6.2014 Po třetím zhlédnutí se již jedná o těžce návykovou záležitost! ()

Murysek

Asi jeden z vůbec prvních upírských filmů, které jsem viděl a i bez CGI efektů a extrémně pokročilého maskérství je to film, na který se dá podívat i dnes. ()

AgnesDee

Teplej upír, neschopnej asistent, Einstein a holka, co si myslí, že je špinavá. Jen těmito pár hesly se dá popsat tato skvělá upírská komedie. ()

ostravak30

Filmy Romana Polanského zatím neumím ocenit tak, jak by si možná opravdu zasloužil. Ples upírů z mého pohledu nefunguje ani jako horor ani jako komedie a možná byla chyba zůstat stát někde na půli cesty. Největší interakce se mi dostává jako velmi zábavná souhra mezi profesorem Abronsiusem a jeho tupým a věčně nechápavým študákem Alfrédem. To mě opravdu baví. Jinak jsem se ale nudil, byť výprava a dílčí nápady nepůsobí zle. ()

Johny_MH

Dnes už klasická odkazová parodie na upírské snímky. Nepije vám náhodou někdo krev? Dejte pozor,aby to nebyl Polanski... ()

Virusman666

Vše, co by popsalo tento komediálně pojatý horor zde už bohužel bylo napsáno, ale zajímavé je, že ten nejkratší komentář vystihuje atmosféru i kvalitu fimu nejlépe, napsal jej "Galadriel". Plně se s ním ztotožňuju. Viděl jsem od Polanského dost, ale na tento horůrek se dá doopravdy koukat několikrát, aniž by ztratil cokoli ze zajímavosti. ()

Jack.Pott

Je užitečné vědět, kdo k nám zavlekl tu apokalyptickou epidemii vampírismu. Inu, nejstrašnějších šíleností se člověk dopouští ze zamilovanosti... :-) Alfréd a Sára jsou párek k zulíbání. 165 centimetrů nevysoký Roman Polanski je dojemně hezoučký (což ovšem není překvapení - vždyť i v Nájemníkovi či Pouhé formalitě byl roztomilý). Sharon Tate je dva roky před svou brutální smrtí taky půvabná. Ples upírů je postaven na prapodivné, především humoristické atmosféře; někomu sedne, jinému nikoli. ()

Gig

Brilantnmí satiristický film s odkazy na upírské filmy. Doporučuji, ať ten, kdo tenhle film neviděl, ať se na něj podívá v originále. Český dabing už není ten, jenž býval! A komu se zdá, že tvář hraběte je povědomá, nemýlí se. Je to hrabě Dracula s nádherného Jakubiskova seriálu Teta. Čo by bol náš svet bez strašidiel...... Byl by to průměrný až mírně nadprůměrný film. Co však celý film otočil někde do jiných sfér je výborný konec. Je zlo opravdu vymýceno?.... ()