Ples upírů

• USA The Fearless Vampire Killers (více)
TV spot

I ty nejlépe míněné činy mohou mít katastrofální důsledky... Oné noci, v níž pronikal hluboko do samého srdce Transylvánie, netušil profesor Abronsius, jak blízek je cíle. V zájmu svých tajemných zkoumání cestoval už mnoho let napříč střední Evropou v doprovodu svého jediného žáka Alfréda. Učenec a vědec, jehož génia svět nedocenil, vložil své tělo i duši na oltář posvátného poslání: poznání a studia upírů. Dosud bezvýsledně. Teď však, po příjezdu do horské krčmy, jejíž stěny a trámy byly přímo ověnčeny česnekem (jak známo nejlepším to prostředkem proti upírům), se zdálo, že cíl je na dosah. Existence blízkého starého hradu tuto domněnku jen potvrdila. A profesor s Alfrédem se neohroženě vydali do boje… Parodii na upírské horory natočil režisér Roman Polanski podle vlastního scénáře (na němž se podílel s G. Brachem) a sám si v ní s chutí zahrál roli Alfréda. Využil v ní všech atributů klasických hororů, z nichž si ovšem dokázal chytrým a kultivovaným způsobem dělat legraci. Působivou atmosféru snímku podtrhují i ostatní složky – kamera, výprava, hudba… V době svého vzniku (druhá polovina šedesátých let) balancoval film na hranici mezi hrůzou a komedií, dnes jej již samozřejmě vnímáme spíše jako svého druhu mistrovské umělecké dílko. Roli krásné Sáry, o jejíž záchranu se naši dva hrdinové pokoušejí, hrála Sharon Tateová, pozdější Polanského manželka, která byla v r. 1969 v Hollywoodu zavražděna skupinou mladých fanatiků. (Česká televize)

Terminus

Za nejpozoruhodnější aspekt tohoto filmu považuji důkladnost, s jakou tvůrci pracovali se schematy žánru. Ač jsou mnohé momenty ryze parodické (fiktivní Dr. Ludwig von Krankheit v úvodních titulcích a mnohé další), jindy film sice vychází z žánrových schemat, avšak jejich použitím dodává filmu jakousi seriózní rovinu (film končí tím, že roztržitý doktor ujíždí do světa se "zlem vzadu na saních"). ()

fcreading

Ples upírov od Romana Polanského pochádza z ďalších úspešných upírskych paródií, ktoré koľovali začiatkom 60-rokoch. Polanski dobre vystihol svoj úmysel a nekompromisne sa vrhol na Fearless Vampire Killers, a samozrejme aj sám si v ňom zahral. Tento film by sa dal prirovnať k neskorším Drákolovinám s Leslie Nielsenom, ale k nemu by som ho neprirovnal, aj keď v niečom sa podobajú. K filmu by som sa vyjadril takto: Vo filme sú vtipné scény, ktoré by si zaslúžili obdiv, len sú tam aj nejaké hluché miesta medzi jednotlivými pasážami. Preto nemôžem ísť s hodnotením vyššie len na 80 percent. ()

Krt.Ek

Po delší době film v červeném, kterému jsem dal podprůměrné hodnocení. Důvodem je to, že tenhle film nefunguje ani jako komedie natož jako horor. Jednoduše nemá čím zaujmout. Možná, že kdybych tento snímek viděl v kině těsně po natočení (čili rok 1967) měl by na mně nějaký větší vliv. Bohužel je to filmové opotřebení opravdu obrovské. Na druhé straně má tak podivně zajímavou zimní atmosféru a pěkné kulisy, které zapříčiní že se na tento snímek bude těžce zapomínat. 40% ()

Jindros odpad!

Tak jsem zase asi viděl něco jinýho. Tenhle film je skutečný odpad, není v něm ani jedna jediná věc za co by si zasloužil aspoň jednu hvězdičku. Není to zábavné ani jedním způsobem. Polanski to špatně natočil i zahrál. Upíry mám rád, ale tohle je vysloveně fiasko, ani komedie, ani horor. Během sledování jsem ani nepomyslel na to, se zasmát. Nuda, humus, bez přehánění jeden z nejhorších filmových počinů co jsem kdy viděl. ()

ArsenalEagle

Kdysi jsem ho viděl asi v 6 letech a byl to můj první dýchánek s horrorem.. i po deseti letech se mi to stále živě vybavuje.. BRRR.. :D ()

GodComplex

Polanskiho vize upirske sfery. Super mix urcite formy napeti a komedie. Komedie sice v tomto mixu silne prevazuje, coz ale vubec neni spatne. Prvni cast filmu v hospode se zameruje na faktor zabavnosti, ktery druha pulka lehce ztraci, nicmene zde je zase kladen vetsi duraz na vizualni krasu. Sceny jako ples upiru, nebo rozhovor s hrabetem Krolockem na cimburi jsou oku lahodici. Sharon Tate je extremne beautiful, skoda ze ji Manson podriznul. Polanski jako herec zde ale narozdil od "Najemnika" prilis neexceluje. Tresnicka na dortu je pak excelentni hudba Komedy. 8/10 ()

Laxik

Tak to je nářez. Polák v Británii natočí film, který formou připomíná všechny ty soudružské Mrazíky (méně barevné) a další kousky s červenonosými zarostlými vesničany. No a vytře tím zrak mimo jiné i jednomu Čechovi. Prostě mezinárodnostní spolupráce jak prase. Takhle zparodovat upířinu, navíc v šedesátých letech, no to smekám, pane Polanski. Tady narážím hlavně na toho homoupírskýho synka. A to jsem si myslel, že spojení upír-zšenštilý gay se objevilo nejdřív v devadesátých letech. Jak vidno, Polanski je prostě vizionář. několikrát jsem se nehorázně rozřehtal, několikrát se rozplýval nad krásnou, předčasně skonalou, Sharon Tate, stále jsem se příjemně bavil. Nápadité, neotřelé, zábavné. Co víc si od parodie přát, že? ()

Tommass95

Kultovní snímek. Asi jediný film, při kterém jsem se občas zasmál a zároveň se i bál. Pro mě nezapomenutelný zážitek, u kterého jsem se ani chvíli nenudil. ()

Orlau32

Nelíbilo se mi to. Už v r.1968 jsem neměla horory ráda. No a pak přišel v srpnu jeden opravdickej ! To byl, panečku, ples upírů !!! ()

ABLABLABLA

Dnešní den jsem pojala jako studii upírských filmů a ze všech tento jediný měl, co nabídnout a bavil mě. V každé minutě se něco odehrávalo a nechávalo vás to napjaté či udivené či pobavené atd. Každá postava měla svou specifickou charakteristiku a ve filmu by prostě chyběla a herci byli výteční. Místy mi to připomínalo šílené ruské pohádky - zrychlené záběry, postava profesora Abronsia jako by z jedné přímo vypadla a i pojetím samotných venkovanů. Hrabě von Krolock sice nesahá Bela Lugosimu jako Drákulovi ani po paty, ale i tak je skvělý. Jeho homosexuální syn (a ne že ne) měl slušně namakaná stehna, jak tam tak běhal za Alfrédem jen v košili... No a Sára byla zcela nádherná oběť. Řekla bych, že český název "Ples upírů" je zavádějící, jelikož ples se tam odehrává až v posledních 10 minutách, takže možná se měli překladatelé držet originálního názvu. No a konec? Bravo... tleskám. Tohle totiž byl dokonalý konec, který jsem tedy minimálně já vůbec nečekala a film tak vzrostl v mých očích ještě více. ()

movieband

Skvělý vtip a na svou dobu velmi dobré zpracování. Sharon Tate byla tak nádherná a okouzlující. No mohl sem na ní oči nechat. Polanski zahrál mladého pomocníka až tak přesvědčivě, že sem si říkal jak mohlo tohle nemehlo natočit film. Úžasné. Stará dobrá zlatá škola. Zpracování upírů bylo zajímavé. Ta mrtvolná barva jim fakt seděla. No nebudu to prodlužovat. Tenhle snímek rozhodně člověka pobaví. V závěru se dostáváme na 5* a to za zpracování, herecké výkony, hudbu no a to nejlepší na konec. Sharon Tate si u mě vybojovala krásné 2* navrch. Takže to máme 5* a 75 %. ()

K.I.N.G.

Takto to bohužel obvykle dopadá, když se režisérské legendy vážných flicků pouští do komedií. Filmařská zručnost zůstává, vtip aby divák pohledal. ()

topi

Už vím, kde Jaroslav Soukup bral inspiraci ke své Svatbě upírů. Podobná zápletka, stejná parodie. Polanského Ples upírů hýří nápaditou kamerou a krásnými exteriéry zasněžené horské krajiny nebo stylových rekvizit v interiérech hradu hraběte Krolocka. Moc pěkné jsou i téměř pohádkové kulisy a samotná výprava. Díky této atmosféře film působí, jako by vypadl z dílny studia Hammer. V remasterované verzi je to pastva pro oči. Odlehčenější humorná tvář mě kupodivu moc vtipná nepřišla, avšak jako celek si film vede dobře. Hudba Krzysztofa Komedy mě kolikrát připomínala Liškovy chorály. Obrovská škoda krásné Sharon Tate, jíž dva roky po natáčení brutálně zavraždila "Mansonova rodina", přímo v Polanského domě. Její půvab byl okouzlující. ()

FilmFan24

Tenkrát v beznadějně vyprodaném kině jsem se krásně bál a smál. Bylo to krásně barevné, výpravné, širokoúhlé a hlavně v originálním znění. Velice povedená parodie na staré dobré horůrky točené v papundeklových kulisách. Sharon Tate byla nádherná... ()

Toj

Tuctová britská komedie určité doby. Stylizované do nějakých absurdních výjevů, ale nefunguje zábavně ani nijak jinak. Po celou dobu jsem vzpomínal na Herzogova Nosferatu a přestože se jedná o jiný žánr i dobu, tak ples upírů shledávám zbytečným filmem, který rozvíjí upírskou tématiku špatným směrem. Párkrát přivede k úsměvu a mnohokrát k pocitu trapnosti. Bezesporu nejtuctovější a nejméně zajímavá věc, kterou jsem měl od Polanského možnost vidět. ()

kinderman

Někdy trochu podceňovaná upírská komedie R.Polanského krásně funguje od úvodního trikového záběru (který varioval J.Svěrák v Akumulátorovi 1) až po režisérovu typicky pesimistickou pointu. Skvěle navozená zimní atmosféra, spousta vizuálních gagů, které ovšem neruší hororovou podstatu příběhu, krásná S.Tateová a dva popletení „neohrožení zabíječi upírů“, rozvrstvení upírů na aristokratickou smetánku a plebs…jenom pozor, občas v televizi uvedou nejen ořezanou (to je pravidlo), ale také podivně zkrácenou (jen 91 min.) verzi. ()

fmash

Utahané, vousaté, košilaté... nevtipné a bez energie. Tak nevím, jestli mi něco uniklo, ale spíš bych řekl, že nikoli. Není vyloučeno, že kdybych viděl jinou než ČT zkrácenou verzi s podivným (jakoby asynchronním) dabingem, byl by dojem o něco lepší, ale moc tomu nevěřím. Spíš si gratuluji, protože i při té hodině a půl jsem se musel k setrvání u obrazovky nutit násilím. Hvězda za stylizovanou výpravu. Zbytek k uzoufání. (Zdejší ovace nechápu (doufám)). ()