Ples upírů

• USA The Fearless Vampire Killers (více)
TV spot

I ty nejlépe míněné činy mohou mít katastrofální důsledky... Oné noci, v níž pronikal hluboko do samého srdce Transylvánie, netušil profesor Abronsius, jak blízek je cíle. V zájmu svých tajemných zkoumání cestoval už mnoho let napříč střední Evropou v doprovodu svého jediného žáka Alfréda. Učenec a vědec, jehož génia svět nedocenil, vložil své tělo i duši na oltář posvátného poslání: poznání a studia upírů. Dosud bezvýsledně. Teď však, po příjezdu do horské krčmy, jejíž stěny a trámy byly přímo ověnčeny česnekem (jak známo nejlepším to prostředkem proti upírům), se zdálo, že cíl je na dosah. Existence blízkého starého hradu tuto domněnku jen potvrdila. A profesor s Alfrédem se neohroženě vydali do boje… Parodii na upírské horory natočil režisér Roman Polanski podle vlastního scénáře (na němž se podílel s G. Brachem) a sám si v ní s chutí zahrál roli Alfréda. Využil v ní všech atributů klasických hororů, z nichž si ovšem dokázal chytrým a kultivovaným způsobem dělat legraci. Působivou atmosféru snímku podtrhují i ostatní složky – kamera, výprava, hudba… V době svého vzniku (druhá polovina šedesátých let) balancoval film na hranici mezi hrůzou a komedií, dnes jej již samozřejmě vnímáme spíše jako svého druhu mistrovské umělecké dílko. Roli krásné Sáry, o jejíž záchranu se naši dva hrdinové pokoušejí, hrála Sharon Tateová, pozdější Polanského manželka, která byla v r. 1969 v Hollywoodu zavražděna skupinou mladých fanatiků. (Česká televize)

Wally

Strašně dobře jsem se bavil....všechny postavičky hráli úplně skvěle, skvělá atmosféra, prostředí...nejvíc jsem se smál asi Shagalovi :-)) ()

Earl10

Polanski jakoby nevěděl co chce točit. Jako horor mdlé jako komedie otřesné. Podivná koláž nepovedených záběrů s primitivním příběhem a uspávající atmosférou. Tento film mě totálně míjí. Masky, kulisy a asi dvě lepší scény to nezachrání. Největším pozitivem tak zůstává překrásná Sharon Tate, i když jsem byle nemile překvapen co se týče délky jejího pobytu na plátně, déle jak patnáct minut to není. Mimochodem Polanski jako herec, to je utpení! [40%] ()

F.W.Colqhoun

Garlic! / You think so? / Almost without a doubt. /// Ples je jako osoba, o níž se nemůžete rozhodnout, zda je hezká či ošklivá. Vyniká především viditelnými projevy napětí mezi oběma tvůrčími stranami, zápasícími o výslednou podobu filmu, z nichž ani ambiciózní tvůrce s vizí, ani producentská mašinerie akcentující žánrovou efektivitu, netahá za výrazně kratší konec. Polanskiho komediální horor se tak v koukavých kulisách a na pozadí brakového námětu dokázal fascinujícím způsobem vystříhat napětí a zastihuje diváka nepřipraveného na rej filmařských nápadů a atmosféru nepodobnou žádnému dalšímu upírskému filmu; vyjma těch, které se více či méně neúspěšně pokoušejí na jeho singularitě parazitovat. ()

pjotr76

První parodie na upírské filmy vůbec....a jedna z nejlepších. Polanski zase tak nepřehrává, hraje svoji roli v této parodii a součástí toho je prehrávání. Jednoznačně plné hodnocení. Dodatek ke komentáři (8.1.2005) - radikálně snižuji hodnocení z původních pěti hvězd. Líbilo se mi to , když mi bylo deset jedenáct, ale teď jsem na to vydržel koukat asi tak 15 minut. Romanský opravdu neuvěřitelně přehrává mimochodem. A především i těch patnáct minut co jsem to vydržel bylo k nepřečkání. Velmi toporné, velmi infantilní. P.s. Sharon Tate byla nádherná. A jedna hvězda in memorian jde k tomu filmu určitě kvůli ní. ()

Moskoe

Sníh a sníh a zase sníh. Když Vánoce, tak s Plesem úpírů... I když jde o život, působí film velmi klidně :-)) můj vánoční hit No.1 ()

kobe6

Takový Mrazík pro dospělé. Sem tam vtipné momenty a hlavně cool konec. Na jednorázové pobavení je toto idealní. ()

Zero_Signal

Asi jediný film, ktorý ma takú silnú chladnú atmosféru, že som to musel pozerať pod perinou, lebo mi bola z neho zima! :-D Veľmi solídny film, ktorý veľmi ako komédiu neberiem, pár momentov bolo komických ale do žánru komédia by som to isto nezaradil. Veľmi špecifický a originálny film ktorý režíruje, a pritom hraje aj hlavnú rolu Roman Polanski. Sharon Tate bola naozaj veľmi krásna žena a skvelá herečka, miestami mi prišlo strašne ľúto ako dopadla.. najmä pri scénach s Polanskim, jej manželom, mi prišlo ľúto z toho, čo ich ešte čakalo (Sharon zmasakrovala "Rodina" - kult Charlesa Mansona). A nemôžem nespomenúť NÁDHERNÉ scenérie!! Silno zasnežené kopce, záveje, lesy, jednoduchý život v Transylvánii za čias grófa Drakulu (tu sa volá ináč). A hlavne ten hrad, to bola pastva pre oči. Akurát ma mrzí, že film v istých miestach nudil, a celkovo spomaľoval tempo.. ináč by to bolo za 5 hviezdičiek. Ale vrelo (teda skôr chladne) odporúčam! PS: Hudba je neskutočné úžasná, to si pýta hviezdičku len za seba. ()

Paldiny

Polanski na stope upírov miesi komédiu s hororom. Okrem toho, že sa film pohráva s viacerými prvkami je v ňom len jedna hororová scénka z kúpelne. Tá dá vyniknúť hudbe ako zo Psycha a bravúrnej práci so strihom. Presunom profesora a jeho učňa do Vorlockovho sídla začnú minúty ubiehať akosi pomalšie. Hudba, kostýmy, výprava pracujú stále naplno, lenže v týchto pasážach chýba hutnejšia atmosféra. Prinavráti sa až samotným plesom a graduje postapokalyptickým záverom, ktorý síce zahreje, ale film od priemernosti nezachráni. ()

Wiluna

Nemôžem si pomôcť, ale Polański bol presne tak nepríťažlivý, ako Hrušínsky ml. v Svadbe upírov. A predsa mali po svojom boku obaja prekrásne ženy 😊, v čem tkví tajemství? Je to ľahká hororová komédia s rozprávkovou atmosférou a osobitým čarom. Scéna, kde charizmatický upír  Gróf von Krolock špehuje cez okienko kúpajúcu sa Saru, mi utkvela ako dospievajúcej dievčine tak v pamäti, že ešte dnes nezabudnem hodiť očkom po okienku v kúpelni. Popcorn treba. ()

Cement73

Skvelá horroro-komédia ktorá vždy pobaví. Sám Polanski sa obsadil do role nešikovného pomáhača neustrašeného staršieho profesora-upírobijcu. ()

EbiGuetta

Tenhle film má nejen skvělý scénář, ale i úžasné herecké obsazení - Jack alias roztomilý a "lehce" šílený profesor, nádherná Sharon a úžasný Polanski. Trochu mě zarazily ty kostýmy a ta hromada barvy, kterou měli upíři pokrytou tvář - ale už ne ruce a zbytek viditelného těla. Ani mi to nepřipadalo jako horor. ()

Marina111

Film s očividnými, a v podstate i naplnenými umeleckými ambíciami, a veľmi svojskou, vskutku nenapodobiteľnou atmosférou. Ak uvážime, že balans na pohraní hororu a komédie mi je blízky, a upírsko-transylvánska tematika tiež, vlastne sa ani niet čo diviť, že ma film oslovil. Skôr ma prekvapuje, že i napriek mnohým silným atribútom ma neoslovil viac ... ()

simply

Mě se to líbilo, bylo to milé a vtipné, ale vtipy tam seděly. Nesklouzlo to k trapnosti, jak někdy u komedií bývá zvykem. Sharon Tate byla moc krásná a Roman Polanski jako nešikovný upírobijce byl nesmírně sympatický. Nejlepší byl ten ironický konec... ()

bolan

Je to zvláštní film, kdysi se mi líbil, dnes neuvěřitelně nudí. Vtip tam je pouze když někdo o něco zakopne, což je na komedii hodně bída a hororu je tam asi jako v Mrazíkovi, kterého mi to chvílemi připomínalo. Kvůli čemu ale stojí Ples upírů vidět, je obsazení chudáka nebožky Sharon Tate do role Sáry a nedivím se že si ji Polanski zanedlouho přivlastnil. ()

Bivoy

Kruté, vtipné, geniální! Profesor Abronsius skákající po hradbách a uvíznutý v okénku neměl chybu! ()