Ples upírů

• USA The Fearless Vampire Killers (více)
TV spot

I ty nejlépe míněné činy mohou mít katastrofální důsledky... Oné noci, v níž pronikal hluboko do samého srdce Transylvánie, netušil profesor Abronsius, jak blízek je cíle. V zájmu svých tajemných zkoumání cestoval už mnoho let napříč střední Evropou v doprovodu svého jediného žáka Alfréda. Učenec a vědec, jehož génia svět nedocenil, vložil své tělo i duši na oltář posvátného poslání: poznání a studia upírů. Dosud bezvýsledně. Teď však, po příjezdu do horské krčmy, jejíž stěny a trámy byly přímo ověnčeny česnekem (jak známo nejlepším to prostředkem proti upírům), se zdálo, že cíl je na dosah. Existence blízkého starého hradu tuto domněnku jen potvrdila. A profesor s Alfrédem se neohroženě vydali do boje… Parodii na upírské horory natočil režisér Roman Polanski podle vlastního scénáře (na němž se podílel s G. Brachem) a sám si v ní s chutí zahrál roli Alfréda. Využil v ní všech atributů klasických hororů, z nichž si ovšem dokázal chytrým a kultivovaným způsobem dělat legraci. Působivou atmosféru snímku podtrhují i ostatní složky – kamera, výprava, hudba… V době svého vzniku (druhá polovina šedesátých let) balancoval film na hranici mezi hrůzou a komedií, dnes jej již samozřejmě vnímáme spíše jako svého druhu mistrovské umělecké dílko. Roli krásné Sáry, o jejíž záchranu se naši dva hrdinové pokoušejí, hrála Sharon Tateová, pozdější Polanského manželka, která byla v r. 1969 v Hollywoodu zavražděna skupinou mladých fanatiků. (Česká televize)

Rex Mundi

I prehrávanie alebo ostatné nedostatky, ktoré niektorí tomuto filmu vyčítajú, sú len súčasťou Polanského hry. Veď je to paródia, komédia i horor v jednom. V tejto kombinácii jeden z najgeniálnejších počinov histórie. Alfredova nemotornosť, profesorova senilita, prekrásna Sarah i homosexuálny Herbert... a vôbec všetky drobné chutné detaily spolu tvoria výnimočné dielko, perlu troch žánrov. Dôraz na detaily je jedným s veľkých pozitív Plesu upírov a aj skvele vypočítaným zdrojom ďalšej zábavy. Aj keby to bol jediný Polanského film v kariére, mnohí by mu ho mohli závidieť. ()

Trellíno

Dějově ne zrovna nejvychytanější kousek (závěr je ale hodně nabitej - dělo, domlouvání se během tance, sáňkování v rakvi), ale atmosféra a prostředí jsou naprostá dokonalost. 70% P.S. Přesně na takovym zámku bych chtěl někdy v životě strávit aspoň jednu noc. :-) ()

Spooner

Celkem slabý mix komedie a hororu, ve které moc nefunguje ani jedno. Některé vtipy a scény jsou sice fajn a je vidět, že Polanskimu nápady nechyběly (gay upír pobavil). Režisérsky to je ale příšerně utahané, herecky toporné a příběhově zcela nezajímavé. Je to škoda, protože nápady tam rozhodně byly. Žánr upírských filmů ale nabízí mnohem a mnohem více zajímavějších kousků. ()

gogo76

Podľa poniektorých kultová vec, ale ja som čakal podstatne viac. Hlavne mi chýbal humor. Ten tam síce bol, ale dosť nenápadný, miestami trošku lacný a trápny. Pochváliť treba určite atmosféru i hudbu, ale príbeh samotný je skôr pre deti do 10 rokov. Posledných asi 5 minút vyzerá ako pokračovanie sovietskeho kultu Mrázik a Roman Polanski je určite lepší režisér ako herec. 60%. ()

Amarcord_1

75% - Komedie, která je víc úsměvná, než vtipná. Mně se na Plese upírů moc líbí především výkon Romana Polanského (po všech stránkách) a skvělá atmosféra, při jejíž některých momentech cítím parodii s opravdovým horrorovým strachem zároveň. Taková strašidelná legrace... Pohodový film s napínavými scénami -stojí za shlédnutí! ()

darkrobyk

Film s původním názvem: Odvážní zabíječi upírů aneb promiňte, máte zuby v mém krku mě ani po letech nezklamal. Pravda, kdysi mi přišel skvělý, nyní více než dobrý. Vynikající hudba, měsíční noc, zasněžená krajina, saně tažené koňmi a zpěv Dětí noci. Výtvarná kamera snímá v šedavých, neutěšených tónech pochmurný příběh, který je lehce říznutý komedií. O humor se nejvíce stará potrhlý starý profesor Abronsius, jenž se snaží dostat na stopu upírům, a prokázat tak konečně jejich existenci. Opět mne zaujaly scény - útok na koupající se půvabnou Sharon, stopování hrbáče ujíždějícího na saních na hrad, vylézání upírů z hrobů a vtipná scénka na plese před obřím zrcadlem. A nejlepší ze všeho je konec filmu... ()

cheyene

Vybaven základní znalostí německé verze muzikálu Ples upírů a některých částí českého zpracování, pustil jsem se do filmové předlohy. Neměl jsem zvláštní očekávání, ale již od prvních minut jsem tušil, že mi snímek půjde k chuti. Za sebe mohu konstatovat, že prolínání humoru a hororu je tu zdařilé, herecké výkony jsou hodny chvály, zejména Ferdy Mayne coby hrabě von Krolock neměl chybu. Nepostrádal charisma, byl zároveň démonický a jeho akcent perfektně spoluutvářel charakter ztvárněné postavy. Zvolené prostředí a kulisy měly atmosféru, byť samozřejmě poplatnou stáří filmu. Z hororových pasáží bych vyzdvihl příchod Krolocka k Sáře během koupele a naháněčku Herberta s Alfrédem. Sharon Tate je ve své roli půvabná a chtě nechtě, uvědomuje si divák její tragický osud. Zajímavým zjištěním bylo, že její melodie, kterou si zpívá (spíše brouká či jak to nazvat), použili též v muzikálu. Že by z úcty k ní? ()

JohnnyD

7/10 Ani raz som sa nezasmial, ale tá zimná gotická atmosféra je úplne magická, rovnako kostýmy, parochne, mejkap a tesáky upírov! Mňam! Škoda že miesto tejto akože komédie sa Polanski nerozhodol nakrútiť regulérny gotický horor. Ani by veľmi nebolo treba meniť scenár, stačilo sa menej škeriť. ()

playboxguest

Zub času zahlodal a já, ač v tomhle dílku shledávám spoustu úsměvných i záběrově vytříbených momentů, nudím se až moc. 50% ()

GilEstel

Na tomto filmu je asi nejzajímavější, že se tu před kamerou objevuje v hlavních rolích Roman Polanski, spolu se svou druhou ženou Sharone Tate. Tou, která byla dva roky na to zavražděna v pokročilém stupni těhotenství Mansonovou Rodinkou. Samotný film hodnotím jako spíš podprůměrný. V této hororové komedii se setkáváme s tradiční mnohokrát opakovanou zápletkou, kdy starý pán mistr v doprovodu svého učně dorazí do nějakého zapadákova, aby zde pátrali po čemsi, vyšetřovali cosi, bojovali proti čemusi, v době jakési. Jako cizinci se setkávají s neochotou místních, jejich nedůvěrou a naráží na problém neznalosti prostředí. Zde jde o pátrání po upírech a boj proti nim. Opět nic nového. Ačkoli se objeví občas nějaká vtipná scénka nebo dialog, není to moc často. Po většinu času sledujeme přípravy na cosi a tlachání o čemsi, které je po většinu času pouze výplní děje bez obsahu a hlubší myšlenky. Film nenachází oporu ani ve své interpretaci. Ve výsledku se tak divák po většinu času ani nebojí, ani nesměje. Hodnotím to jako ne příliš povedenou komedii s romantickým námětem a s prvky hororu, které se hororově rozhodně neprojeví. 44% ()

misterz

Zatiaľ najslabší snímok čo som od Polanského mal možnosť vidieť. Na komédiu málo komediálne a o horore vlastne nemôže byť ani reči. Pozitívum vidím v rozprávkovo-mrazíkovskej výprave, ale to je asi tak všetko. Aj keď má film niekoľko dobrých scénok, je ich príliš málo na to, aby ako celok oslnil. Popravde, najviac ma upútala Sharon Tate - neskutočné krásna a očarujúca žena, určite je jedným z hlavných dôvodov lepšieho hodnotenia, u mužov určite. Viem, je to trochu prízemný dôvod, ale nemôžem si pomôcť. :) 60/100 ()

Vančura

Mám rád filmy o upírech, a po zhlédnutí tohoto skvostu jsem si našel nového krále. Dokonalost každým coulem a přesně ten typ humoru, který mě oslovuje. Nemohu nedat 5* už kvůli nádherné Sharon Tate, kterou dva roky po premiéře tohoto snímku ve vysokém stupni těhotenství brutálně zavraždil Charles Manson, což dává Plesu upírů v mých očích zcela nový, tragický podtón. Lze jen spekulovat, zda by ještě dnes mohla žít, kdyby se tehdy právě kvůli natáčení tohoto filmu neseznámila se svým pozdějším manželem Roman Polanským, v jehož domě k vraždě došlo... ()

Javert

Dechberoucí atmosféra zasněžené Transylvánie (že je to studio vůbec nevadí), nejkrásnější Sharon Tate a vtipné nemehlo Roman Polanski. Pohádkový film. Děsivý je jen místy, o to víc ale vzbuzuje úsměv na tváři. Nicméně, vidět to jako menší, rozhodně bych měl pár nepěkných nočních můr... ()

Anderton

Ako komédia to príliš nefunguje, ako horor to tiež nefunguje, ale ako film Romana Polanskeho to funguje skvele. Je to podobný prípad, ako Hitchove trilery, keď môžeme v žánrovom rámci čítať vzťahové metafory a zabávať sa na nich. Alfred túži po láske krásnej slečny, lenže ona má tendenciu ho nakoniec "vysať" ako každá žena chlapa (a naopak) a šíriť tak toto zlo ďalej do sveta. Je to ale lepšie, ako podľahnúť homosexuálnym zvodom Krolockovho synáčka. Nič proti tomu nezmôže ani kresťanstvo. Polanski sa baví, ja som sa ale aj napriek zvláštnej, zato pohlcujúcej atmosfére nijak špeciálne s ním nebavil. Ako paródia to zo žánrových klišé vyťažilo málo, ale o to Polanskemu primárne nešlo. Dilema v hodnotení, 70%. No a do tohoto kraja by som si rád zašiel na zimnú dovolenku. ()

Mariin

Formálně a výtvarně takřka dokonalý film. Obsahově celkem podařená směsice lehounkého humoru (asi z 1/3) a hororu (asi 2/3). Rozhodně to není komedie k popukání a jak trefně vyjádřil Pohrobek, vzbuzuje spíše nepatrné pousmání než výbuchy smíchu. Jinak hororem to zůstává, proto myslím, že se nejedná o parodii, ale spíše o pojetí hororového tématu z nadhledu. Polanski si s tématem vysloveně pohrává. Ovšem k tomu, aby to bylo na 5 hvězdiček, to mělo být trochu kratší... ()

nascendi

Romana Polanského ako režiséra príliš neobľubujem, a ako herca ho priam neznášam. Je to podobné, ako to mám s Woody Allenom. Zatiaľ iba štyri Polanského filmy som hodnotil ako mimoriadne (Čínska štvrť, Pianista, Muži v tieni a Horký mesiac) a obávam sa, že ich ani nebude viac. Ples upírov považujem za veľkú prehru. Režisér (niekedy ako jediný) musí vedieť, čo ide nakrútiť. Miešať žánre je riziková záležitosť, pri ktorej hrozí, že diváci neuveria, že to bolo zámerné. Ples upírov je pre mňa žánrová hlúposť, nekončiaca nuda a musím sa pripojiť k väčšine s názorom, že jeho jediným svetlým momentom bola účasť krásnej Sharon Tate. Ale v tom prípade stačilo nakrútiť jej medailónik a nie transylvánsku blbinu. ()

nash.

I se všemi znalostmi žánru a souvislostí mi to i po letech stále ještě připadá jako průměrná hororová zábava, která sice má osobitou auru, několik vtipných momentů a potěší permanentní nadsázkou, nedaří se jí však probudit ve mě žádné velké nadšení. A nutit se do něj jen proto, že jsem poučený divák, to se mi nechce. ()

Slarque

Skvělá hororová komedie, která podle mne má zbytečně dlouhý úvod. Kdybych se bavil tak dobře u scén z venkovského hostince jako u těch z hradu, dal bych všech pět hvězdiček. A kdybych chtěl srovnávat s nějakým českým filmem, mám dojem, že blíž je Tajemství hradu v Karpatech než Svatba upírů. ()