Devátá brána

• Španělsko La novena puerta (více)

Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy "Devět bran do Království Stínů" jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva tisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným... (Magic Box)

cubajz

Polansky v tomto filmu jen jemně naznačuje, že to s tím satanismem myslí vážně a atmosférou mi celý snímek evokoval jeho Rosemary - avšak za ukončení filmu tleskám, ne každému asi dojde co tím chtěl autor říci. ()

tomtomtoma

Přepsáno v únoru 2020. Devátá brána, satanský thriller, si své ctitele najde, neboť uvidí něco zcela jiného, než já. Devátá brána je komerčním filmovým produktem, jedna velká herecká hvězda, trochu více erotické lascivnosti, něco jako okultní mystérium, všechno stojí hromady peněz a několik milionů navíc to vydělá. A mě to mnoho neříká. Knižní předloha Artura Pérez-Reverteho byla pro potřeby filmu okleštěna, Roman Polanski ve své dychtivosti po parodování přidal sarkasmus a ironii, byť zlehčení nefunguje ani zdaleka tak účinně jako dříve. Obdivovat tu snad lze kulisy, detaily, kompozice, případně půvaby žen se sexuálním podtextem, což mě neuspokojí. Hrdinným dobrodruhem ve světě starobylých vzácných knih je Dean Corso (příjemný Johnny Depp), znalec a obchodník s cynicky přímým tahem na výši výdělku. Honba za závratnou finanční odměnou vyžaduje osobní nasazení a úlisnou přizpůsobivost nástrahám a překážkám. Nakonec lze získat i něco daleko velkolepějšího, než jen obyčejné peníze. Hlavní ženskou postavou je padlý anděl (příjemná Emmanuelle Seigner), strážkyně okultního knižního tajemství. Satanská výzva si nemilosrdně pohrává se všemi zúčastněnými aktéry v honbě za tajemstvím života. Důležitou postavou je Boris Balkan (zajímavý Frank Langella), ambiciózní sběratel vzácných okultních knih a zadavatel Deanova náročného úkolu. Nepředstavitelná nadzemská moc je již na dosah ruky. Výraznou postavou je Liana Telfer (šarmantní Lena Olin), nebezpečně rozdivočelá vdova. Okultní rituály jsou jen zástěrkou pro sexuální běsnění elitní vrstvy, proto se nechce své rozkoše vzdát. Z dalších rolí: významná pařížská knižní sběratelka, vzpomínající na své dávné setkání s ďáblem, baronka Frida Kessler (Barbara Jefford), Deanův jediný kamarád a majitel útulného antikvariátu Bernie Ornstein (James Russo), významný portugalský sběratel knih v rodovém i majetkovém úpadku Victor Fargas (Jack Taylor), knižní sběratel a Lianin velmi bohatý manžel Andrew Telfer (Willy Holt), rozverní knižní restaurátoři z Toleda Pablo Ceniza a Pedro Ceniza (José López Rodero, též v rolích pracujících Pepe Lopeze a Ricarda Erery), Lianin všehoschopný osobní strážce (Tony Amoni), Deanovi věrný recepční pařížského hotelu Gruber (Jacques Collard), či barončina statnější sekretářka (Maria Ducceschi). Devátá brána je žánrovou zábavou, jejíž záměr parodování vyznívá do ztracena. Podobný druh filmů se zajisté obejde i bez mé přízně. ()

zuzinka2

Překvapivě průměrný a pro mě i místy nudný ( i když ze začátku to vypadalo nadějně) satanský thriler s výborným Johnnym Deppem v hlavní roli. 60% ()

Wladi.mir

Od začátku nasazená atmosféra, která se celý film nikterak nemění, což je převeliká škoda. Jinak zajímavé satanské téma, které se mělo stupňovat do královského konce. Který královský nebyl, ba naopak. Velice slabý Polanski, kterého opravdu zachraňuje jen Depp a ta tématika. Lepší tři hvězdy. ()

dubinak

Po dlouhou dobu nabízí Devátá brána velice uspokojující temnou mysteriózní podívanou s výborným náběhem na grandiózní finále. Polanski buduje napětí s grácií a divákovi ani neláme hlavu se složitými hádankami. Až do jisté části stopáže. Asi hodinku a půl mě film krásně unášel svou lehkostí a nedočkavě jsem se těšila na pointu, která naopak proměnila mé očekávání v iluzi. Jistý zvrat otočil celý snímek vzhůru nohama a dosavaď viděná práce přišla tak nějak vniveč. Nabrala zcela jiného směru a rychlostí blesku spadla do nemastné neslané a možná i trochu komické slátaniny. Depp byl samozřejmě opět brilantní, Polanski mě ale tentokrát o velké filmařině nepřesvědčil. ()

C0r0ner

Celou dobu jsem se nemohl zbavit dojmu, že tenhle film se stal jednou z inspirací pro českého Posla smrti. Možná i proto mě to tolik bavilo. A ačkoli Devátá brána nedostála kvality například Purpurových řek, přesto mě to po celou dobu bavilo, i když si dokážu představit vygradovanější finále. 75% ()

Wormboy

Deviatu branu som videl dva krat pred tym, ako som cital kniznu predlohu. Po jej precitani a opatovnom zhliadnuti filmu, musim napisat, ze Polanski sa zhostil skutocne vyborneho romanu Artura Pérez-Reverta Dumasov klub svojskym sposobom. Film ignoruje jednu z hlavnych dejovych linii, co mu vsak nemozno vytknut, preto by inak musel byt znacne dlhsi, avsak poziciava si postavy a sceny z nej a prisposobuje ich dejovej linni deviatich bran. Samotny film ma vybornu atmosferu, je napinavy, Johnny Depp je opat skvely. Po precitani knihy teda ostavam na rovnakom bodovani, ako pred jej precitani a to sa len tak nevidi. ()

Dannysek4U

Jako bych mel celou dobu focit, ze se koukam na parodii. Divne vysmesna hudba, naprosto do pribehu nezapadajici hlavni hrdina, litajici manzelka rezisera, zvlastni postavy a predevsim miliarda plus jeden krok proti zanru mysterioznich okultnich dramat. A nejhorsi je, ze Polanski si nechtel divaka namazat na podrazku a nenapadne se mu vysmat, ale myslel to s nejvyssi pravdepodobnosti doopravdy. A to je velky velky ouvej ()

necisty

Tento film je důkazem toho, že jde temné a strašidelné prostředí natočit i bez morbidních scén nebo snad nějakých nechutných příšer. Celkově jsem nadšený z námětu, tohle téma je mi hodně blízké a proto se mi celková atmosféra velmi líbí. Depp opravdu zachraňuje slabší herecké obsazení a souhlasím s názorem Tosim a Radyo, teda hlavně s částmi ohledně rozpočtu a Deváté brány 2. Přestože nesnáším filmy, které ke konci vysvětlují do detailu vše i tomu nejhloupějšímu divákovi, tak tady jsem na rozpacích. Chybí mi spoustu informací, hlavně to, když se celý film točí okolo jedné knihy, tak proč je nám předkládána jen v tak málo sekvencích a hlavně aby bylo vidět co nejméně. Já bych si ji chtěl prohlédnout celou se všemi kopiemi:). Ještě vytknu takovou neohroženost hlavního hrdiny, hlavně ke konci, zde se klidně pohybuje kde chce a neozbrojen. Jinak ty oči jsou fascinující. ()

Ripper

Zajímavý příběh s tajemnou atmosférou a tradičně skvělý Johnny Depp.Dlouhou dobu jsem se rozmýšlel jestli dát 4 nebo 5*, ale slabší konec mé hodnocení srazil. ()

Šimpy

Zajímavý snímek. Bohužel ne vynikající, přesto mě velmi zaujal. Zpočátku hned proto, že se sám považuji za bibliofila a rovněž samotným satanistickým námětem. Bohužel lze předem odhadnout zápletku. Ve filmu rovněž negraduje napětí, spíše film pozvolna ubíhá. Scéna, ve které Corso utíká před padajícím lešením v sobě však jistý náboj má. tato scéna mi nejvíce připomíná asi nejznámější satanský horror - The Omen. Škoda, že nemá podobnou atmosféru. Co stojí za zmínku je standartně dobrý herecký výkon J. Deppa a hlavně okouzlující E. Seigner v roli tajemné dívky. Závěr filmu navíc ponechává čistě na divákovi, jak si jej vyloží. Já se domnívám, že Corso otevřel bránu a vstoupil do ní. A my, co víme, že se ďábel vyskytuje ponejvíce v ženské podobě, známe původ tajemné dívky...:-) Co dodat? Snad jen to, že mě mrzí, že se tohoto námětu nechopil někdo jiný, např. David Lynch. Suma sumárum, hodně slušné tři hvězdičky. ()

fashion

No Johnny tu vyfajčil peknú kopu cíg. :D Mala som pocit, že ten film chce u diváka vyvolať chuť zapáliť si. A fungovalo. Kladom je ale Polanskim vytvorená skvelá atmosféra. ()

papaJA21

Knižní předloha je skvělá. Tady se ji podařilo ďábelsky zprznit. Ani se nechce věřit že je to od Polanskeho. Všechno dýchá levným béčkovým filmem. ()

KajusaK

Velmi zajímavý scénář, který opravdu stojí zato..Film se točí prakticky neustále okolo knih a pátrání..Sem tam až děsivé (až ted jsem si všimla, že to má být horor :D), romantika se také objevila ačkoliv vůbec nemusela..Jedna hvězda dolů za to nadpřirozeno (až moc uvalené a neuvěřitelné) .. Depp best ()

SHI-SHA

Po poutavém úvodu následuje monotónní, leč stále zajímavá střední pasáž - možná trochu nudí, přesto vám chvílemi půjde mráz po zádech a budete napjatě hltat další dění. Trochu rozpačité mi však přišlo vyvrcholení celého filmu, ale koneckonců - proč ne. ()

Apophis

Ať se na to dívám z jakéhokoliv úhlu, musím bohužel nesouhlasit s hodnocením věšiny uživatelů (což mi asi dodává hodně důvěryhodnosti...). Tento film mě velice zaujal po všech stránkách. Určitě to bylo skvělou režií Romana Polanského, která zpomalovala celkové tempo filmu, čímž (nyní si dovolím nesouhlasit s JayKeyem) velice napomáhala děsivosti celého filmu - tak trochu mi to připomíná styl spisovatele Briana Lumleyho (podle mého Mistra hororu). Samozřejmě, že i sebelepší režisér by nedokázal z filmu nic pořádného vytěžit, pokud by ten film nedisponoval alespoň průměrným scénářem. Scénář filmu Devátá brána osobně řadím mezi scénáře výborné, tedy ty, se kterými je kvalitní režisér schopen učinit zázraky (což je podle mého případ Romana Polanského). Co se týče herecké stránky filmu, žádný z herců mi v něm nevadil. Lena Olin snad jediná působila (souhlasím s Radyem) trochu unaveněji. Frank Langella podal dobrý výkon (jeho role mu neumožňovala moc velké herecké kreace. Velkým překvapením se pro mě stala Emmanuelle Seigner, která (částečně také díky dobré práci trikařů) působila skutečně velice tajemně (není to moc správné přirovnání, ale kvůli lidem, kteří film ještě neviděli nebudu uvádět více). Pomyslnou "třešničkou" na dortu hereckých výkonů určitě bude výkon, který podal Johnny Depp. Tento herec je fakt pro tento typ filmů třída. Opět (jako v Ospalé díře) svým talentem vyzvedl film o úroveň výš. Shrnu-li to, jedná se o jeden z nejlepších filmů své kategorie, i když ne všichni se mnou musí tento názor sdílet... ()

tom88

Mierne nadpriemerný film s parádnym námetom a celkom dobrou atmosférou. Čakal som síce o niečo viac, ale film určite poteší, hlavne Depp v hlavnej úlohe a mysteriozyta aj hudba a vizuál. Zopár záberov bolo fakt perfektných, kamera je dosť fajn. Polanského réžia ma prekvapila a potešila. Nie je to zrovna dokonale zvládnuté, zopár chybičiek sa vyskytne, záver je dobrý, no musel som si viac domyslieť. Na 38 miliónov by som film asi neodhadoval, je mierne predražený, ale stojí zato zhliadnuť aj keď v mojom prípade knihy moc nemusím. 65% ()

Johnnyho Božská komedie

Johnnyho Božská komedie

04.12.2008

Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie.… (více)