Devátá brána

• Španělsko La novena puerta (více)

Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy "Devět bran do Království Stínů" jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva tisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným... (Magic Box)

Cecilka

Pokud by byl film dvoudílný, tak první část doporučím a druhou zahodím. Příjemně rozehrané tajemno ztrácí veškerou sílu a zbyde z něj jenom těžko slepované "cosi", které je prohlédnutelné až groteskní ("jsem nesmrtenlý..co to - ono to pálí!") ()

Mat21

Odborník na staré vzácné svazky a překupník v jedné osobě Corso je osloven nadšeným sběratelem literatury s ďábelskou tématikou Balkanem, aby mu pomohl rozluštit tajemství jeho nejnověji získané nejvzácnější knížky Devátá brána. Na světě existují pouze 3 dochované exempláře, avšak Balkan se domnívá, že dva z nich jsou plagiáty. Úkolem Corsa je navštívit zbývající sběratele a výtisky mezi sebou detailně posoudit. Zdánlivě jednoduchý úkol se snadným výdělkem se začně komplikovat, když kdosi zatouží vlastnit zapůjčený svazek Deváté brány, na paty se mu přilepí záhadná blondýnka s pronikavým pohledem a kdo přijde se svazkem do styku, toho druhý den nalézá Corso mrtvého. ● Film Devátá brána působí úsměvným dojmem s na vodě postaveným scénářem a opravdu hanebně odvedenými několika bojovými akcemi. Ale není se čemu divit, skloubit záhadu ukrytou v literatuře a zároveň se vyhnout nudným scénám vyžaduje hutný scénář srovnatelný s Šifmou mistra Leonarda. Žánrově nejblíže bych k filmu přiřkl "detektivka". ║8.6.2009║ ()

TaanStari

Emmanuelle Seigner na mě působila divným dojmem, celé je to o ničem a závěr je taky divný, prostě je to divný film. ()

rusty09

Ze začátku mě to hodně bavilo, i po tý hodině to stále šlo, ale ten konec. Víc absurdních filmů, ve kterejch hraje někdo známej sem neviděl. ()

ink flo

Po letech jsem se k němu vrátil a zraje jako víno. Pod slupkou "divná pomalá detektivka" se skrývá vícerozměrná okultní hříčka s několika možnými výklady a spoustou nenápadných vtipů, kde si toho najdete tolik, nakolik znáte používanou symboliku a odkazy. ()

warrenur

Tento kusok som si pripomernul opat po 23och rokoch a stale mam rovnaky dojem a nazor na tuto Polanskeho "nenapadnu" temnu mystery. Ta podmanivost, atmosfera a genialny hudobny "podmaz" vzbudzoval stare vspomienky. Depp vo svojich prime-years v ulohe Corsa, bezskrupulozneho dealer kniha, slubny. Mna vsak jednoznacne "uhranula" Emmanuelle Seigner a jej "zelene ocka". :) ()

Kochanski

Pomalu budovanou atmosféru, tajemno a napětí totálně zničí konec (po satanistické orgii), který ze všeho nejvíce připomíná grotesku nebo Béčový horor! ()

Wendigo

Četl jsem knižní předlohu (Dumasův klub od Arthura Peréz-Reverteho) a váhal jsem, zda stojí vůbec za to film shánět. Naštěstí jsem dal na doporučení známých a nakonec zjistil, že film je mnohem lepší než kniha. Z celkem křečovitě vytvořených 2 dějových linií v knize vznikla jedna sice přímočará, ale o to lepší filmová. A navíc, kdo by odolal takovému ďáblovi... ()

K_A_MK_A_M

Ponurá atmosféra, směsice černé a bílé, pomalu se vytrácející rozdíl mezi dobrem a zlem. Johny tentokrát rozhodně není typ hodného chlápka. Scénář před námi otvírá několik variací, kdo vlastně je ten špatný a kdo ten nejhorší, ale výsledek je docela srozumitelný. Corso jasně vstupuje do hry o prostoupení branou. Z poskoka se stává adept, podporovaný samotnou klíčnicí. Čím to tak může končit? Depp vkráčí do ohně, stane se Jím? Nebo Satan vzejde na Zemi jako výsledek kopulace s blondýnou? Nevím a není to ani důležité. Brána prostě byla otevřena. Herci s vyjímkou Deppa mají silnější i slabší chvíle, což se silně na celkovém dojmu podepisuje. Stejně tak mrazivé scény mající navodit pekelnou atmosféru jsou doplněny o létající blondýnu, která by si lépe udržela důvěryhodnost právě bez těchto glos. Suma sumárum, celkem dobrý scénář, průměrná kamera, hudba neurazí, ale taky nijak nenadchne, herci jedou průměr, ale to tradičně zachrání Depp a má s tím méně práce než v pirátech. Dávám čtyři, ale drhnu zubama. Skutečně to v mnoha bodech spadá k průměru. Ale líbilo se mi to víc než opačně stavěná Šifra mistra Leonarda. ()

Puol

Ani po druhom zhliadnutí sa značným časovým odstupom som tomuto filmu neprišiel úplne na chuť. S takto zaujímavej témy a s Johnny Deppom mohol R.Polanský vytrieskať rozhodne viac. ()

bangee

I když satanské filmy nemusim, nějak mě to chytlo, a nepustilo až do konce...Příjemní herci, zajímavý námět, provedení trochu fádní - snaha byla, ale atmosféra chybí, nebo nestíhá děj... Takové průměrné... ()

kkarx

Výborná hudba a dobře zvolené lokace vytvářejí hutnou atmosféru. Plus perfektně padnoucí obsazení, slušný scénář a režie z toho dělají nadprůměrný satanský film. Výhrady bych měl jenom k delší stopáži a trochu natahovanosti. ()

Hapretor

Film táhne jednoznačně Depp, hudba je divná, děj teprv, ale kupodivu zabaví. Kdo by si pomyslel, že film o jedné knize (byť sebevýznamnější) může držet diváka v napětí po celou dobu. Konec jsem nepochopil - ale bylo hezké, že jak sem o něm přemýšlel, tak sem spokojeně usnul. Správný film ve správný čas. (koukat jen v nočních hodinách). P.S. scéna s invalidním vozíkem je dokonale vtipná, byť krutá. ()

MickeyStuma

Satanské téma bývalo pro filmaře velmi vděčné a díky tomu z toho bylo vymačkáno snad vše, co se dalo. A tak tento snímek Romana Polanského, jehož rukopis je tu značně znát, nepřináší nic nového. Všudypřítomné tajemné zlo a strach provází mrazivá atmosféra tohoto lehce hororového příběhu. Tempo je pomalé, ale ku prospěchu věci. Dramatičnost tak dostává daleko více prostoru. Johnny Depp tu předvedl vcelku dobrý výkon. Veledílo to rozhodně není a jelikož se nejedná o krvavý děj plný satanských orgií, nachází si diváka dosti obtížně. Své tajemné kouzlo však má a tak stojí za zhlédnutí. ()

jirkis

Nedoceněné mistrovské dílo. Skvělá kamera, hudba, herecké obsazení, záhady, napínání, prvky adventury a mohl bych pokračovat. Prostě majstrštyk se vším všudy. /100%/ ()

Johnnyho Božská komedie

Johnnyho Božská komedie

04.12.2008

Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie.… (více)