Devátá brána

• Španělsko La novena puerta (více)

Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy "Devět bran do Království Stínů" jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva tisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným... (Magic Box)

Ilicka

Zaprášené knihy, okouzlení okultismem a cigaretový dým. To ve mně zůstalo, film vyprchal příliš rychle navzdory technickým a režisérským dovednostem režiséra Polanského a cynické postavě Deana Corsa. ()

Mgb21

Johny Depp sám na všechno opravdu nestačí. A navíc mu nohy podkopává špatný scénář. Na začátku se sice ještě drží, ale postupem času se hroutí, jako domeček z karet. A korunu tomu nasadí nepochopitelný závěr. Škoda. ()

becki_tu

Zajímavý a slušně udělaný film plný tajemství a záhad, po kterých pátrá knižní detektiv Johnny Depp. Nebude překvapením, když řeknu, že hraje opět skvěle a přesvědčivě. Devátá brána má své chybky, to ale nebrání tomu, abychom si film nevychutnali až do poslední minuty, kdy přijde zvláštní rozřešení celé záhady, avšak je tu i prostor pro divákovu fantazii. Polanski tímhle díru do světa sice neudělal, ale stydět se za to taky nemusí, mě slušně zabavil a mysteriózní téma okultismu dodává celému filmu tu správnou a zajímavou atmosféru. ()

JASON_X

Roman Polański ve skvělé formě, stejně jako Johnny Depp, výjimečně se objevující ve více méně vážné roli, respektive v nejméně šílené roli ze všech jeho více nebo méně šílených rolí... A krásná Polańskiho žena si výjimečně nezahrála běhnu (jako už tradičně Lena Olin), ale strážnou kung-fu andělku... nebo démonku? Každopádně mistrovský satanisticko-okultní detektivní thriller, vyprávějící o dobrodružství jednoho bezskrupulózního newyorského antikváře na služební cestě po Evropě. V hlavní roli (kromě už zmiňovaných herců) stovky let stará (troj)kniha se záhadnými dřevoryty, na níž se svým autorstvím prý podílel sám Kníže Temnot... Extrémně povedená oddechovka, nenudící ani po vícenásobném zhlédnutí. ()

Richie666

Kromě toho, že Johnny během filmu vykouří asi tak stopadesát cigaret značky Lucky Strike, neskýtá film nic víc, nežli jen pobíhání z místa na místo. A i když se to děje za stálé snahy udržet divákovu pozornost v jakési zvědavosti, k tomu za přítomnosti alespoň trochu tajemné atmosféry (která se ovšem od druhé poloviny solidně ztrácí), o to víc je pak zklamáním, když zjistíte, že leda PRD. ()

Shaqualyck

Roman Polanski mě nejdřív vtáhl a patřičně navnadil, aby mě následně velmi nevybíravě nudil a v závěru téměř rozesmál (což asi nebyl tvůrčí záměr)… Tři hvězdy za tradičně skvělého a se svou postavou bravurně splynuvšího Johnnyho Deppa, zajímavý ústřední hudební motiv a slušně atmosférickou první třetinu. ()

BoPo

Príbeh je rozohraný vo veľkom štýle. Navyše, keď sa tvorcom podarilo získať Johnnyho Deppa, tak očakávania rastú. Bohužiaľ nedočkal som sa ničoho výnimočného. Strata času to nebola, ale ten pocit, že to malo dopadnúť lepšie zostáva. ()

bouncer

Skvělý Depp, skvělý temný příběh. Co si přát více...POlanski mě po dlouhé době opravdu potěšil, není jen "takový" režišér, ale má oprvadu cit... ()

adamo_znk

Zajímavý námět, slušná atmosféra ani standartně dobrý Johnny Depp nevytáhne Devátou bránu z podprůměru. Film byl prostě nuda. Čekal jsem alespon trochu zajímavé vyústění, ale vono prd .... Nad koncem filmu sem si chtěl odplivnout a nadávat si za ztrátu času. Divná poletující francouzka tomu taky nasadila korunu .. i když měla dobrý kozy. Na druhou stranu se mi moc líbilo pár scén, třeba scéna s mrtvou baronkou mi přišlo docela mrazivá. ()

Seabeast

Atmosférou slušný počin z dílny pana Polanskiho, který zpracováním malinko místama pokulhává a závěrem je poněkud ne tolik uspokojující. Trošku mě zarazily odfláknuté vizuální efekty - hořící dům, padající lešení, viditelné klíčování obrazu ad. Nejsem si jist jestli scény v autě/na motorce měly být poctou oldschoolové tvorbě, kde se herci natáčeli zvlášť od okolí a do obrazu později dosazovali, ale tohle bylo trochu do očí bijící. Byl bych nerad povrchním hnidopichem, ale nejde mi do hlavy, jak tento vizuál mohl projít u takového jména jako Polanski. Námět je jinak opravdu velmi šmakózní a herecké obsazení s výkony taktéž. Johnny Depp hezky tajnůstkářský, Frank Langella uhrančivý, Lena Olin převelice sexy a Emmanuelle Seigner výrazem neustále příjemně "vytlemená". :-) Jak je u Polanskiho filmů zvykem, tak i tento má pomalejší rozjezd, který v zápětí přejde v napínavou podívanou od které se nedají jen tak odtrhnout oči. Devátá brána ovšem místama zanechává otázky, které zůstanou nezodpovězeny, což u některých filmů je dle mě ku prospěchu, ale zde ne. Víc by tomu možná slušelo hlubší rozuzlení s následnou vševysvětlující tečkou nebo aspoň částečně. Jak jsem zmínil na začátku, finální scéna mi prostě vůbec nic neřekla a nezapůsobila, jak nejspíš měla. I přes to přese, řekl bych, že průměrný snímek to není a sakum prdum jsem vcelku spokojen. ()

m.krudenc

Tento film mě opravdu nadchnul, je to film se zajímavě a apokaliptickým koncem. Výborný Johnny Depp hraje přesvědčivě, odvedl skvělí herecký výkon. Příběh nemá žádnou chybu (dávka tajemna a atmosféra strachu i konec se velmi povedl). Režie Polanskiho je výbormá. Skvělí satanistický film. ()

svik

Hodnotím 2 ........No já bych tento filmeček nezatracoval přiznávám však že se celé nadšení z filmu rozuzlením ztratilo --nebylo moc povedené, ale cekový pohleh na scénář nápad dobré obsazení a skvělé herecké výkony hl. Deppa tento styl filmu bych mu nařídil byla to opravdu knižní podívaná. ()

Nick Tow

Problémom je, že Polanski skĺzol z kvalít knižnej predlohy do akýchsi pochybných "thrilleroidných" zákrut, aby si na konci doslova rozbil nos o múr. Tri hviezdy dávam iba preto, že sám som zberateľom knižných antikvít a literatúry typu "ars diaboli" - a pohľad na filmové knižnice a zmienky o niektorých knihách /napr. Hypnerotomachia Poliphili/ ma chvíľkami šimral na chúlostivých miestach... ()

liquido26

Devátou Bránu jsem dokoukal někdy ve tři ráno, pak jsem šel na dvůr na cigaretu a jak jsem tak nasával čerstvý vzduch, spadla ze stromu větev na střechu stodoly a pomalu se svezla dolů. V tu chvíli by se ve mě krve nedořezalo a to díky skvělé temné atmmosféře a perfektnímu konci, který Devátá brána měla. ()

corpsy

Na Polanského triedu dosť málo zaujímavé. Hororová detektívka, ktorá sa snaží byť možno niečo viac,ale paradoxne to jej ubližuje. ()

El Pistolero

Filmová lahůdka pro milovníky starých knih, krásných interiérů/exteriérů, záhad, magie, skotské, cigaret Lucky Strike, červených Chrysler Viperů a herectví Johnnyho Deppa. Jak už to tak v Polanského filmech bývá, divák si musí dávat setsakra velký pozor na detaily, často si domýšlet a nechávat se unášet tou prazvláštní, těžko popsatelnou, plíživou atmosférou, tak citlivě podbarvenou Kilarovou hudbou, a být připraven – na cokoliv. ()

PauloZ

Šíleně utahané! Což je obrovská škoda, protože závěr už díky přestřelené stopáži spíše nudí, než aby zanechal v divákovy silnější dojmy a byl adekvátní tečkou po tom šíleném kolotoči. Stáhnout to na 100minut a dát tomu svižnější tempo, tak hodnotím asi jinak. ()

ConanVJ

Spíš průměrný filmek, který má celkem zajímavý příběh, ale hrozně pomalé tempo, které mě místy spíš nudilo. Za mě 60% :) ()

Johnnyho Božská komedie

Johnnyho Božská komedie

04.12.2008

Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie.… (více)