Na Hromnice o den více

Na Hromnice o deň viac

Groundhog Day

Fantasy / Komedie / Romantický

USA, 1993, 101 min

Naprostý fakt - snad nejlepší crazy romantická komedie, která kdy vznikla a rozhodně to nejlepší ze sklizně americké kinematografie 90. let... Velmi originální nápad (později tolikrát variovaný - viz třeba 50x a stále poprvé), skvělý scénář a především pak Bill Murray!(29.7.2011)

• Morien

(1001) Film na mě pořádně nefungoval ani na první shlédnutí (čili ani okouzlení nápadem), ani jako komedie, ani jako nic jiného. Zajímalo by mě, jak by film vypadal, kdyby se ho chopil nějaký pošahaný režisér s vlastním výrazným rukopisem. Nevím, jestli mu vyčítám, že je zastaralý, nebo nedotažený.(2.3.2013)

Sympatická romantická komedie, která svým příjemným nápadem neuškodí... A Bill Murray jako vždy excelentně hraje :)(3.2.2010)

Spoiler: Co je mi na Groundhog Day v konečném závěru nejsympatičtější, je fakt, že do života egocentrického hrdiny nezasáhl osud proto, aby z něj udělal lepšího člověka. Narozdíl od Freaky Friday, kde matka a dcera musí dosáhnout smíření, není úkolem Billa Murrayho zachránit někomu život, stát se lepším člověkem nebo porozumět lidem ve svém okolí. Jeho zasetknutí v jediném dnu je produktem pouhé náhody a je tedy čistě na něm, co si z věčnosti plné příležitostí, které na nikom nezanechají následky, vlastně odnese. Což v konečném důsledku činí jeho transformaci o to pronikavější a sympatičtější.(15.11.2016)

Bill Murray, zprvu lehce arogantní a nevrhlý, později neodolateně šarmantní a úžasně sympatický předvádí ve svém nejlepším filmu (a ano znám i Lost in Translation) doslova spanilou jízdu, ve které se snaží dobýt srdce překrásné Andie MacDowell a my nemůžeme jinak, než mu s konstantním úsměvem na tváři držet palce... Originální námět, vychytaný scénář a inteligentní humor jsou základní ingredience této nezapomenutelné komedie, která snad až na jeden trochu patetický výlev lásky v posteli (bez sexu samozřejmě, tak hluboko bychom zase neklesli) nemá chybu. 9/10(14.8.2008)

• - Spoiler: V prvotní verzi scénáře byl plánován konec filmu tak, že jakmile se Phil (Bill Murray) probudí 3. února a dostane se tak z časové smyčky, bude to Rita (Andie MacDowell), kdo uvízne v čase a bude se jí opakovat tentýž den pořád dokola. (DareDeer)

• - Ve Woodstocku ve státě Illinois, kde se film natáčel, se nachází obrubník, na kterém je plaketa s nápisem "Zde stál Bill Murray". (DareDeer)

• - Navzdory skutečnosti, že film je natočen ve standartním formátu, je v závěrečných titulcích uvedeno, že je natočen v Panavision. (Mr.Hudson)