Na Hromnice o den více

Na Hromnice o deň viac

Groundhog Day

Fantasy / Komedie / Romantický

USA, 1993, 101 min

Velice dobrá romantická komedie, jedna z nejlepších z období 90. let, která se může pochlubit výborným scénářem, nepostrádajícím vtip, originalitu a absurditu. Režisér Ramis zároveň obsadil do hlavních rolí ideální dvojku - předního charakterního herce a komika Billa Murraye a půvabnou a sympatickou Andie MacDowell, pro níž byl film patrně vyvrcholením kariéry. Náročnější byla pochopitelně role Murraye a ten se jí díky dlouholetým zkušenostem zhostil se ctí. Jeho Phill je cynický, sebestředný, unuděný a životem unavený profesionál, který je přesvědčený, že ho už nic nemůže překvapit...Jeho postava pak prochází vývojem a na konci je někdo jiný. Díky zápletce postavené na práci s časovým paradoxem je možné film považovat i za komediální sci fi. Celkový dojem 80 %.(30.12.2007)

Fakt skvělá komedie a zároveň i romantika. Bill Murray asi pozřel hodně vtipné kaše, jelikož mu to teda odsejpá. Andie MacDowell se k němu báječně hodí. Jeden z těch milých oldschool filmů, co budou mít lidi stále rádi.(14.2.2007)

Dneska máme 2. 2. stejně jako včera. Co mám dělat? Dělej si co chceš, Phile. Něco se nauč, pořádně se najez, někoho osoulož, zabij kolegu meteorologa sviště, pořádně chlastej, zabij sebe, něco ukradni nebo cokoli jiného. Mě to bude vždycky bavit.(5.8.2011)

Ďábelsky vtipná, neskutečně milá a decentně dojemná komedie, kterou doceňuji čím dál víc. Až budete chtít změnit svůj život, tohle je dobrý tip pro inspiraci.(10.12.2007)

Nechat Billa Murraye sypat ultrasuché průpovídky a sarkazmy a do toho ho trápit časovou smyčkou a zároveň i trápit jeho srdce sladkou Andie je jeden z nejgeniálnějších nápadů, co kdy kinematografie nabídla.(19.3.2006)

• - V jedné scéně se Connors vrhne ze zvonice. Tato budova byla ve skutečnosti budovou opery ve Woodstocku v Illinois (kde se natáčel celý film). Místní legenda praví, že se v budově prochází duch mladé dívky, která zemřela po pádu z balkónku. (HellFire)

• - Interiéry pokoje, kde se probouzel Bill Murray a prostory, kam chodil na snídani, se natáčely v Cary v Illinois. (HellFire)

• - Z oné restaurace ve Woodstocku, kde se natáčely některé scény, je dnes kavárna Starbucks. (DareDeer)