Čtrnáctiletá Grace MacLean se svou kamarádkou Judith se vydaly na projížďku na koních. Cestou do příkrého kopce však Judithin kůň uklouzne, splaší se a vláčí dívku, která se neudržela v sedle, za sebou. Grace se kamarádce marně snaží pomoci. Na silnici se proti nim vyřítí kamion, který nestačí zabrzdit a narazí do nich. V nemocnici se Robert a Annie MacLeanovi dozvědí, že Judith zemřela a jejich dceři musela být amputována noha u kolena. Veterinářka na místě nehody najde těžce zraněného a polekaného koně Pilgrima, který patří Grace. Žádá Annie, aby dovolila trpícího koně utratit, ta to však odmítne. Čas běží a rodina se jen obtížně vyrovnává s prožitou tragédií. Vše stěžuje setkání Grace, která se nedokáže se svým zraněním vyrovnat, s Pilgrimem, znetvořeným četnými ranami, který nesnese přítomnost lidí. Zoufalá Annie objeví v časopise článek o Tomu Bookerovi, který dokáže svým neobvyklým nadáním léčit zvířata. Zavolá mu, on však odmítne přijet do New Yorku. Annie se nevzdává a přes odpor dcery i manžela se rozhodne odjet s koněm i s dcerou na Bookerův ranč do Montany. (TV Nova)

Freemind

Neškodná romantická balada o prostém životě kovbojově. Hippodrama s mírně přeťápnutou stopáží mi kazily hlavně úmorně stereotypní postavy větrem ošlehaných jonáků a jejich bodrých poloviček - přírodu mám rád, to ale neznamená, že si budu užívat tříhodinovou ódu na útěk z městského inferna do rustikální Arkádie, světa bystrých řek a koňských hřív plápolajících ve zpomaleném záběru. Největším mínusem filmu je ale (v chlapeckém sestřihu naprosto asexuální) Kristin Scott Thomas v roli namyšlené městské krávy, které je divák jen těžko schopen fandit - a to je u hrdinky romantické zápletky vcelku průser. Jinak ale body za mladičkou Skarletu, za stařičkého Roberta a za jen zlehka kýčovité krajinky. Sečteno, podtrženo - nenudil jsem se, ale jsem rád, že už to mám za sebou. ()

Tony.cs

A jééje. Já nevím na čem jsem. Rozdělím film na dvě základní poloviny. První polovina se bude jmenovat "Dívka a kůň". Ta mě dvakrát dohnala k slzám a i za těchto podmínek mi přijde lehce nedotažená. I přesto, že Scarlett se snaží, scénář jí podtrhává hůlku kde může a v mnohých pasážích mi její postava přijde dost necitelná. Taková radost, když se konečně projede a pak odejde a ani se za koněm neotočí? Znám koňáky, ségra má ve stáji dva koně a sám jsem se o koně pár let staral. Každej by toho koně ještě půl hodiny objímal a při odchodu by z něj nespustil oči. Nene to není správné ...Ta druhá polovina je romantická, bude se jmenovat "Sympatický koňák a nesympatická paní". Tato polovina má s koněm společného asi jako kráva a pták a je maximálně rušivá. Rozhodila mi všechno dobré, co mi dala ta první půlka. Prostě špatně. Takže "Dívka a kůň" za ****, "Sympatický koňák a nesympatická paní" za **. Celkem má tenhle film u mě za *** a to i přesto, že ve mě zanechal hezký pocit a jak už jsem řekl, dvakrát jsem zaplakal. ()

Maq

Montana? Kovbojové? Koníčky? Nic proti. Nicméně tento film jen s profesionální jistotou kráčí po mnohokrát prošlapaných cestičkách s cílem stát se rodinným romantickým bijákem. Nízké ambice, nízké hodnocení. ()

Skip

I když to v knize skončilo jinak, zajímavěji a snad i reálněji, tak se mi film nakonec zdál přeci jen o něco lepší, protože ta kniha, to byla stylově dost slabota. Herecky vcelku dobře vyvedené, ale především kamera se teda k mojí velké potěše opravdu vyřádila. A přiznávám, že jsem sem tam pustil i slzu, což mě samotného překvapilo. ()

Aleee89

Na film jsem se hodně těšila, přestože v televizi běžel už několikrát, ještě nikdy jsem jej neviděla. Tady mě hned dopředu zaujali herci, od kterých jsem si slibovala dobré výkony (přinejmenším), režisér, ale také samotné téma. Příběh je to krásný, americká krajina také. Musela jsem přemýšlet, jak byla tato krajina a způsob života odlišný než třeba v New Yorku a Los Angeles, to je úplně jiná Amerika. Herci ani režisér mě nezklamali. A líbilo se mi, že to není jen příběh o koni a tragické nehodě jeho paničky, ale zároveň také příběh o její matce a lásce... No prostě to je fajn film. ()

major.warren

Redford je jako kovboj skvělý. Škoda jen, že se více nevěnuje koním. Film Zaříkávač koní jsem dlouho odkládal pro jeho delší stopáž a dostal jsem se k němu až nyní. Film se napohled jeví jako krásná romantická, sice na první pohled předvídatelná podívaná, která dostane i zarytého horor-diváka. To všechno Redfordův snímek má. Ale selhává jinde. Herec Robert Redford, jako vždy úchvatný klaďas, nyní s kloboukem a v sedle, totiž přebíjí Redforda režiséra a to je na jednu stranu škoda. Původní knihu jsem nečetl, ale čekám, že půjde též o zajímavé čtení, a jelikož ji adaptovali dva zkušení "romanopisci" a adaptátoři Eric Roth a Richard LaGravenese, který ani zde neupře svou pozornost k nenápadným detailům, podobně jako v Madisonských mostech, scénář vyšel dobře. Slabší je až finální obsah. Začínáme akční sekvencí nehody, která je natočena bravurně. Pak se přesouváme do fáze, kdy se Redford objeví na druhém konci sluchátka, a diváky zavane úleva a nastane fáze těšení a skvělé podívané, ale jakmile se začnou Tom a Annie sbližovat větříme zavedené hollywoodské postupy. Scenáristé a Redford totiž z příběhu nevyždímali všechno co se dalo, a když na plátně zrovna nestojí kůň, Redford nám servíruje divácky příjemné melodrama, známé zavedené fráze jako dialogy o životě a osamění, zbytečné scény a nepřináší nic nového ani průkopnického. Ale jakmile se objeví zaříkávač a začne se svou lekcí a promluvou do duše, divák prostě pendluje v hodnocení. Samozřejmě režisérovi odpustíme záběry na Montanu, a klasické western country s kovboji, jejich ženami, starými auty a dětmi za volantem, protože to k takovému příběhu prostě patří. Robert Redford má svou roli Toma Bookera dělanou přímo na tělo, a jen co popadne klobouk a nasedne do sedla, je to prostě ten starý zarytý kovboj - nyní zde obklopen rodinou, ale mohl být ještě větší kouzelník. K jeho výkonu není co dodat a věk 62 let by mu tu kdekdo nemusel věřit. Kristin Scott Thomas není špatná, ale nezapře svou melodramatičnost a působí až moc nepřirozeně. Zato mladinká Scarlett Johansson je úchvatná a když člověk vidí její tvář v takovémto snímku, skoro až s povzdychem si uvědomí, jaká je škoda, že Scarlett hraje dnes převážně v komiksech a akčních filmech. Herecky není moc co vytknout ani k ostatním známým tvářím jako Sam Neill z Jurského parku, Chris Cooper, Dianne Wiest či Kate Bosworth. Zaříkávač koní se jeví jako umělecký film typu Vzpomínky na Afriku, ale ve skutečnosti je mnohem prostší a nenáročnější. Skoro je až udivující, že snímek vyšel na 60 milionů dolarů, a že Redford do svého skoro "oddychového" filmu dostal hvězdy první kategorie, herci počínaje, a pokračuje přes jména jako Robert Richardson, který nás svými záběry po Montaně dostává do úžasu, a Thomas Newman, který tentokrát popustil uzdu své fantazie a složil jedinečné a strhující téma Rhythm of the Horse, které koně přímo symbolizuje. Celý soundtrack je velmi příjemný, startující "známými" lehkými klavírními motivy, a pak se přesouváme do Montany, kam Newman přesouvá i svou hudbu a dá jí nový směr, a v záběrech na krajinu s kovboji hraje hudba nesourodou roli a ještě více podtrhuje příjemný zážitek. A hezká byla i taneční píseň. Plus samozřejmě technické kategorie a nádherná výprava. Zaříkávač koní je moc příjemný film na sobotní večer, který se stane, ba možná už stal filmovou klasikou, což je právem na místě, ale je škoda, že nenaplní svou uměleckou stránku, protože zrovna tento příběh by si ji zasloužil. Filmu moc nepomáhá ani jeho délka, takže kdyby byl zkrácen o půl hodinky, vyšel by na tom nejspíš lépe. I tak je však Zaříkávač koní nádherně vyprávěný příběh, který má co říct a diváka svými scénami leckdy dostane do zarytého sezení a pohladí duši. Scéna posledního osedlání je prostě neskutečná a Redford si jí také náležitě užívá. Prostě srdceryvný příběh, u kterého je na místě uronit slzy, a zároveň odcházet od promítání na výsost spokojen, a my se můžeme jen dohadovat, jak by film vypadal, kdyby měl v sobě více režijní invence, která mi tam s Redfordem za kamerou chybí. Rozhodně stojí za shlédnutí a v budoucnu třeba ještě spoustu hodnocení přebije. 75% a čtyři hvězdičky. Nejlepší scéna je jednoznačně ono slavné osedlání v ohradě. () (méně) (více)

jezurka42

Geniální. Krásné. Smutné. A co se mi na tom filmu líbilo? Robert Redford, koně, příběh, příroda,...vlastně všechno, jelikož to do sebe všechno zapadalo. Neuvěřitelně silný příběh. 100% a ještě hodně navíc. :) ()

OG_Swifty

Nemám rád filmy se smrtonosnou stopáží přes 2 hodiny, ale když ono to občas ani jinak nejde.... Koně mám rád a chtěl bych bejt kovboj z Montany, ale asi bych dopad jako Kristin Scott Thomas - byl bych jen lufťák a vrátil se dřív nebo pozdějc do města. Tenhle film má herce villainy, ale všichni jsou tam dobráci. Skvělý vizuální záběry filmu jen decentně narušuje vedlejší romantická linka, ale to pomalý dávkování všeho tomu prostě sedí. Mělo to bezmála 3 hodiny a já se ani jednou nedíval na hodiny (ale vlastně jsem se dvakrát podíval na progress bar přehrávače), takže mi to zkrátka sedlo; Robert Redford je pán a Poltergheist se snad už nebude bát kamionů.. ()

lekr

Jeden z nejpůsobivějším filmů jaký jsem kdy viděl. Dojemné momenty, nádherné záběry, skvělá kamera, výborný scénář a mistrná Redfordova režie. Bezpochyby jeho nejlepší film... ()

Martin741

Vizualne a scenarovo silne podmanivy film s vybornymi hercami ako CervenyFord a mlada Scarlett Johansson. A CervenyFord ako reziser zacina si ma ziskavat na celej ciare. 79 % ()

Streeper

Film jsem viděla už hodně dávno, ale ráda jsem si ho znovu připomněla. Pamatuji si velice dobře, že při tomhle filmu jsem se zamilovala do koní a navíc do Roberta Redforda, kterému to i ve 62 letech neuvěřitelně seklo a ten sexappeal tam pořád měl. Navíc se skvěle chopil knihy a dokázal z toho udělat nádherný příběh, i když pár detailů vynechal, ale film se mi líbí daleko více než knižní předloha, i když má své nedostatky. Trochu bych omezila ty dlouhé záběry z výšek na krajinu, kterých je tam vážně požehnaně, ale chápu, že se nedalo odolat. Nicméně konec v knize mi přišel více dramatický a dojemný, škoda, že tohle Robert změnil. ()

baaaja

Trošku smutný ;( ale hezky zpracovaný příběh. Je škoda, že neni víc lidí, kteří rozuměj zvířatům a přírodě, pak by si možná taky lidi rozuměli líp mezi sebou... ()

Crawler-D

Oceňuju, když si film dokáže najít vhodné tempo pro vyprávění příběhu a ještě víc ocením, když se nikam nespěchá. Nic to ale nemění na faktu, že Zaříkávač koní je až MOC dlouhý. Je to určitě škoda, protože to byl materiál se silným potenciálem, který se dostal do rukou zkušenému režisérovi s výtečnými herci. Oslňuje přitom především tehdy čtrnáctiletá Scarlett Johansson a předznamenává tím svou úspěšnou kariéru. ()

nithiel

Když jsem viděl, že to má tři hodiny, tak jsem si rezolutně řekl ne, na tohle se teda podruhý dívat nebudu, pak jsem procházel okolo televize a dostal jsem naprostej zásek: Ona tam hraje Scerlett Johansson. Je jí tam sice čtrnáct a rozhodně nevypadá tak úchvatně jako teď, ale dívat jsem se prostě musel. No nakonec to nebylo tak špatný, dokonce musím zlepšit svoje hodnocení od minula. ()