Zaříkávač koní

Horse Whisperer, The

Zaklínač koní

Drama / Romantický

USA, 1998, 170 min

Pozvolna vyprávěný dramatický příběh o neštěstí dívky Grace (hraje ji třináctiletá Scarlett Johansson) při vyjížďce na koních se svou kamarádkou a následném vypořádáváním se s traumaty (jak dívky, tak koně). A pomoci může jedině Robert Redford, který však zamotá hlavu matce Grace (Kristin Scott Thomas), čímž se žánr drama pozvolna přesune do romantické roviny.(10.10.2012)

Mám rád koně (a ne, (byť „masák“) výjmečně nemyslím (koňský) salám, mám rád (nespoutanou) přírodu, mám rád volně plynoucí Redfordovu režii a mám rád Roberta jako herce. Položme si (řečnickou) otázku. Můžu mít nerad tento snímek?! ANO, tak prosté to někdy bývá. Téměř to vypadá, že si Robert tento snímek střihnul pro svoje potěšení a nutno jedním dechem dodat, že i pro to mé. Vzhledem k faktu, že si zdejší drtivá většina dává dobrý pozor, aby neodkryla „duši nevyléčitelného romantika“, tak byť já se za něj rozhodně nepovažuju, bez mučení přiznám, rád jsem se nechal unést. (Za)snít , stejně jako (po)zastavit se (člověk) občas musí, aby se posléze opět probral a nadechnul do reálného života. Takže, děkuji Roberte!(19.6.2012)

Krásné scenérie, krásný příběh, výborní herci, Redford je nejen výborný herec, ale i režisér. Nicméně kdo četl předlohu - tak trochu jiný konec, tak trochu.(26.6.2003)

• - Ve scéně, kdy Grace (Scarlett Johansson) sleduje video ze závodů s Pilgrimem, je na videu jasně zřetelná silná lysina na jeho hlavě. Filmový Pilgrim ale nemá lysinu, pouze malou bílou skvrnu ve tvaru hvězdy. (Prochy38)

• - V knize je Pilgrim hnědák. (Karlos80)

• - Spoiler: Knižní předloha se od filmového zpracován liší především koncem. V knize se totiž vztah mezi Annie (Kristin Scott Thomas) a Tomem (Robert Redford) více zkomplikuje. Během návštěvy Roberta (Sam Neill) na ranči má Grace (Scarlett Johansson) malou nehodu a rozbije si protézu. Poté, co odletí s otcem do New Yorku pro novou, zůstane Annie (Kristin Scott Thomas) týden na ranči sama. Za tuto dobu se Annie (Kristin Scott Thomas) s Tomem (Robert Redford) několikrát vyspí a stojí si za tím, že Roberta (Sam Neill) opustí a s Tomem (Robert Redford) zůstane. Tohle se Tom (Robert Redford) snaží odmítnout s tím, že když se Grace (Scarlett Johansson) konečně dostala z jednoho traumatu, není vhodné vyvolávat další. Poté, co se Grace (Scarlett Johansson) vrátí a úspěšně zvládne jízdu na Pilgrimovi, se na oslavě o jejich vztahu dozví. Ráno uteče na Pilgrimovi do divočiny. Tom (Robert Redford) s Frankem (Chris Cooper) jí jdou po stopě. Tom ji najde otřesenou ve vřavě stáda mustangů a schoulenou vedle souboje Pilgrima a divokého hřebce. Když se mu povede zahnat stádo, vysvobodit Grace (Scarlett Johansson) a odtrhnout Pilgrima ze souboje, zůstává sám proti rozzuřenému mustangovi. I přes své zkušenosti s koňmi dobrovolně pod jeho kopyty umírá. Kniha končí tím, že Annie (Kristin Scott Thomas) čeká zdravého chlapečka, všem se ke vztahu s Tomem (Robert Redford) přizná a všichni uznají za vhodné nezjišťovat, čí syn to je. (Prochy38)