Princezna Nevěsta

• USA The Princess Bride (více)

Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a princezna čekající na záchranu – prostě pohádka, jak má být, jen tentokrát trochu lépe a s nadhledem... Žila, byla překrásná dívka jménem Pomněnka, která vyrůstala na statku. Tam také pracoval mladý čeledín Westley a jak už to tak bývá, postupně oba zjistili, že je k sobě něco pojí. Přísahali si věčnou lásku, ale aby mohli být svoji, odešel Westley do světa vydělat si peníze. Jenže loď, na které se plavil, přepadl Strašný pirát Roberts, jenž jak známo nebere zajatce. Truchlící Pomněnka padla do oka rozmarnému princi Humperdinckovi a ten oznámil, že si ji vezme za ženu. Ale než dojde ke svatbě, odehraje se sousta věcí, počínaje únosem princezny a konče znovuzrozením Westleyho. A to nemluvě o nezměrných dobrodružstvích, která naši hrdinové cestou za láskou a svobodou budou muset podstoupit, a setkáních s roztodivnými postavami jako jsou veršující obr Fezik, strůjce zázraků Divotvorný Max a především mistrovský šermíř Inigo Montoya. (Česká televize)

filmfanouch

Pohádky provázejí člověka už od dětství. Nejdříve jde o pohádky z vyprávění, poté o pohádky z knížek a poté i o pohádky filmové. Každá země má poté filmovou pohádku, která je pro ně srdcovou záležitostí. U nás v Čechách máme Tři oříšky pro Popelku nebo S čerty nejsou žerty, v Rusku mají Mrazíka a v Americe mají Princeznu Nevěstu. Ta byla adaptovaná dle knihy Williama Goldmana, inspirovala Williama Steiga k napsání dětské knihy Shrek a stala se jednoduše kultovní záležitostí. A to především i proto, že je spíše než pro děti pro diváky dospělé. Avšak ne kvůli tomu, že by byl film vulgární či brutální.   Princeznu Nevěstu si jde prakticky užít jako klasickou pohádku, kvůli své neskutečné zábavnosti pocházející z utahování si klasických pohádkových klišé je mnohem pravděpodobnější pro dospělejšího diváka. Při sledování Princezny Nevěsty přitom jde vypnout mozek a skutečně si užít povedený pohádkový příběh, se zapnutým mozkem a uvědomění si snahu tvůrců divák dostane o mnoho víc. Dostane velice zábavnou podívanou, kterou Rob Reiner natočil i s relativně malým rozpočtem (16 milionů dolarů) vyloženě fenomenálně.   Princezna Nevěsta dost možná nestrhne svou výpravností, jinak je ovšem jednoduše perfektní ve všech směrech. A obsahuje všechno, co by správná pohádka měla obsahovat: Princeznu, čaroděje, nebezpečnou bažinu s obří krysou, piráty a zabijácké úhoře! Sám William Goldman napsal i scénář k adaptaci své knihy a dokázal tak zachytit esenci předlohy. Předlohy, která tak moc nadchla Roba Reinera, že právě on chtěl adaptaci natočit. A Princezna Nevěsta působí jako film, který se točil s vyloženou nadšeností.   Reiner měl navíc obrovské štěstí na casting a to v rámci hlavních i vedlejších rolích. Skvělá dvojice Cary Elwes a Robin Wright jako hlavní zamilovaný pár, ale také například Chris Sarandon, Christopher Guest, Mandy Patinkin, Wallace Shawn, Peter Falk nebo wrestler André the Giant ve své nejlepší filmové roli. Každý z nich je ve své roli fenomenální a především právě Elves a Wright, kterým tahle skvělá pohádka nakopla kariéru. Princezna Nevěsta je těžištěm spousta skvělých a chytrých hlášek a je též důvodem ohromné zábavnosti téhle podívané. I díky perfektnímu scénáři, zručné Reinerově režii a neskutečnému náboji si tuhle pohádku prostě nejde neužít.   Kromě příběhu Buttercup a Westleyho se na malé ploše dokáže i hezky vystavit příběh vnoučka a dědečka, který svému vnukovi právě Princeznu Nevěstu předčítá. I zde se nachází prostor pro povedené hlášky, samotný závěr ovšem zahřeje u srdíčka. Stejně tak jako závěr příběhu Buttercup a Westleyho, který má vše. Humor, emoce i skvělý příběh, který pramení ze skvělého Goldmanova scénáře. Ani řemeslně ten film nemá chybu a až na onu tak trochu chudší výpravu by člověk dost možná mohl tipovat, že to stálo o pár milionů víc. I za relativně málo peněz ovšem Reiner předvedl hodně muziky a světu daroval jednoduše dodnes dokonalou záležitost.   Princezna Nevěsta je prostě skvělá dobrodružná podívaná, která má klasické pohádkové propriety, zároveň si je ovšem skutečně schopná z pohádkových klišé vtipně utahovat a přitom se vyloženě nestát parodií. Ideální podívaná pro celou rodinu, kdy si děti sice užijí pohádkový příběh, dospělí ovšem dostanou o poznání víc. Chytrá, vtipná a vyloženě skvělá záležitost, která zcela určitě patří mezi nejlepší pohádky všech dob...... () (méně) (více)

Shadwell

S tímto filmem se pojí velice zvláštní příběh, kterému hodlám věnovat následující komentář. Tedy… kdysi žil florinský klasik Simon Morgenstern, veleúspěšný autor pohádek. Jeho největší dílo se jmenuje Princezna Nevěsta. Ve 20. století žije jistý chlapec William Goldman, který tuto knihu nekriticky zbožňuje. Paradoxem je, mu ji v dětství předčítával otec před spaním. William sám ji nikdy nečetl. Když uplynul nějaký ten čas a z dítěte se stal otec, přišla doba, kdy chtěl William kouzlo Morgensternova příběhu předat dál. Zjistil ale jednu zásadní věc. Princezna Nevěsta, tak jak existuje, je nestravitelná. Nedá se prostě číst. Je to zdlouhavé, chvílemi nudné a zbytečně popisné. Když mu ji otec kdysi předčítával, evidentně vybíral jen dobrodružné a zajímavé pasáže. Ale protože to byla zásadní kniha Goldmanova dětství, mládí i dospělosti, rozhodl se, že to samé, co udělal jeho otec, udělá pro generace příští. Román zkrátí a vybere jen „dobré scény“. Jak plánoval, tak taky udělal. Přepracovaná Princezna Nevěsta byla z původních tisíci stran zkrácena na něco málo přes dvě stě. A úspěch? Stoprocentní. Goldman vytvořil uznávanou fantasy knihu - humoristický příběh, který rýpe do tradice pohádek a který paroduje středověké rytířské romány, čili činí něco obdobného jako renesanční díla Gargantua a Pantagruel od Francoise Rabelaise (i když to byla spíš satira proti scholastice) a zejména Don Quijote de la Mancha od Miguela de Cervantese. A teď to nejlepší – Goldman si to celé vymyslel. Ano. Tuhletu svojí teorii o Morgensternovi a o tom, jak mu otec četl jeho knihu, když byl malý, a jak ji poté zkrátil. Ve skutečnosti nic nezkracoval, celá kniha Princezna Nevěsta je z jeho hlavy. Problém je, že jeho přesvědčivost – v úvodu knihy věnuje své mystifikační teorii 25 stránek a vstupy do děje ji posléze rozvíjí – je prostě dokonalá. Pochopitelně, filmu se tahle mazaná konstrukce netýká, jen knihy. Dlužno dodat, že Goldman není žádná nicka. Patří mezi nejuznávanější hollywoodské scénáristy poválečné éry a vlastní dvě sošky Oscara za Butch Cassidy a Sundance Kid a za Všichni prezidentovi muži. Věřte nevěřte, miliony čtenářů na celém světě dodnes v knihovnách pátrají po Morgensternově originálu, který nikdy neexistoval. ()

pornogrind

O filmu padla zmínka v seriálu The Big Bang Theory a tak jsem se rozhodl, že prubnu co že je to za film. Nějakej pátek jsem ho sice odkládal, protože se mi do něho moc nechtělo(předpokládal jsem, že to nebude nic pro mě) ale zvědavost nakonec zvítězila a já The Princess Bride dal šanci. Nakonec se z toho vyklubala zábavná americká pohádka nebo chcete-li vtipná Fantasy. Fakt mě to pobavilo(a natolik) což jsem ani já sám nečekal. Takže tentokrát dokážu pochopit zdejší vysoký hodnocení. Ani já nemám problém dán 4hvězdy. ()

HoneyBunny

Princezna nevěsta je dítkem slavného scénáristy Williama Goldmana. Ten scénář napsal podle své knihy, která se najde i v našich městských knihovnách. Doporučuju si ji přečíst. Je stejně dobrá jako film a nabízí něco z příběhu navíc. Goldman je taky skvělý spisovatel, takže se nudit určitě nebudete. A možná se i dozvíte, proč je ve filmu postava vnuka a jeho dědečka. A film samotný? Jasných pět hvězdiček. Už jenom za Patinkina ("I want my father back, you son of the bitch!"). Jen by si zasloužil o vlásek lepšího režiséra, větší rozpočet a delší stopáž. Directors cut už asi nevyjde, že? ()

Falko

Ked si predstavim, kolko krajsich a lepsich americkych rozpravok alebo fantasy filmov sa natocilo v 80-tych rokoch a nedostali sa do TOP 250-tky IMDb najlepsich filmov vsetkych cias, tak ma velmi prekvapuje, ako sa tento priemerny film mohol dostat na 175 miesto. Zdalo sa mi to byt take umele, chvilami nudne, ale nasli sa aj chvile, ked ma film bavil, ale staci mi to na jedno pozretie. V malej ulohe sa objavil aj na nepoznanie zamaskovany Billy Crystal :-) Reziser Rob Reiner ma skor potesil psychothrillerom MISERY NECHCE ZOMRIET (1990) alebo z vojenskeho a pravnickeho prostredia filmom PAR SPRAVNYCH CHLAPU (1992)... 23.04.2009 ___ Cary Elwes - (Westley) +++ Robin Wright Penn - (Buttercup / Princezna Nevesta) +++ Chris Sarandon - (Princ Humperdinck) +++ Mandy Montoya - (Inigo Montoya) +++ Christopher Guest - (Gróf Tyrone Rugen) +++ Fred Savage - (Vnuk) +++ Peter Falk - (Starý otec) +++ Billy Crystal - (Zázracný Max) +++ Produkcia: Rob Reiner +++ Hudba: Mark Knopfler +++ ()

• Film se měl původně točit již 70. letech a Fezzika měl hrát Arnold Schwarzenegger. Když došlo k natáčení o 12 let později, byl Arnold již takovou hvězdou, že si jej studio nemohlo dovolit zaplatit. (Kulmon)
  • Je celkem úsměvné, že Fezzik (André René Roussimoff) v pohádce léčí Iniga (Mandy Patinkin) z opilosti, při pomyšlení, že André René Roussimoff byl světovým rekordmanem v pití alkoholu, během 6 hodin dokázal vypít 119 lahví piva o obsahu 12 uncí, což činí přibližně přes 42 litrů. (Nick321)
  • Většina filmu se odehrává v Anglii. Historie hradu užitého ve filmu sahá až do roku 1065. (Kulmon)