Princezna Nevěsta

• USA The Princess Bride (více)

Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a princezna čekající na záchranu – prostě pohádka, jak má být, jen tentokrát trochu lépe a s nadhledem... Žila, byla překrásná dívka jménem Pomněnka, která vyrůstala na statku. Tam také pracoval mladý čeledín Westley a jak už to tak bývá, postupně oba zjistili, že je k sobě něco pojí. Přísahali si věčnou lásku, ale aby mohli být svoji, odešel Westley do světa vydělat si peníze. Jenže loď, na které se plavil, přepadl Strašný pirát Roberts, jenž jak známo nebere zajatce. Truchlící Pomněnka padla do oka rozmarnému princi Humperdinckovi a ten oznámil, že si ji vezme za ženu. Ale než dojde ke svatbě, odehraje se sousta věcí, počínaje únosem princezny a konče znovuzrozením Westleyho. A to nemluvě o nezměrných dobrodružstvích, která naši hrdinové cestou za láskou a svobodou budou muset podstoupit, a setkáních s roztodivnými postavami jako jsou veršující obr Fezik, strůjce zázraků Divotvorný Max a především mistrovský šermíř Inigo Montoya. (Česká televize)

Ice123

Taková správná kravina pro zlehčení ponurých dnů ;) Neb pohádky se dají vyprávět i jinak a mnohem zajímavěji, než všechny ostatní ;) 95%. ()

andrii

Teprve až její milý pokoří příkoří, nápadníky býlí, budou se šaty bělit. Veselit, uzavírat polibky mystéria myrt. Prsteníčky příznačně nosit, kralovat manželství smečů. ()

Radiq

Celkem dobrá pohádka s několika dobrejma momentama, s originálníma nápadama a sem tam s dobrým nenápadným fórkem. Škoda, že jsem na to už trochu starej. Kvůli tomu dávám tak malé hodnocení - kdyby mi bylo 10, tak dám minimálně 4. ()

okkac

Oproti většíně zde hodnotících mne tato pohádka až tak moc nezaujala. Je sice mile infaltilní a nebere se vážně, ale to je tak všechno. No ještě bych zmínil pěknou kytarovou hudbu Marka Knopflera z Dire Straits. ()

tom88

Fíha, taká somarinka, ale taká svižná, vtipná a originálna. Colombo (Peter Falk) na miesto toho aby vyšetroval nejakú vraždu rozpráva malému chlapcovi rozprávku. Je to celkom milé a dobre natočené aj keď to miestami vypadá dosť lacno. Mladý Cary Elwes je normálny rozprávkový hrdina a úloha mu celkom sedí. Inak zamaskovaný Billy Crystal ma dostal. 75% ()

kubin.

Tahle pohádka mi teda vlezla pěkně hluboko pod kůži. Viděl jsem jí asi před dvěma týdny, ale mám pořád chuť si ji pustit znova. Hlavně byla vtipná, a ironická a to se mi nejvíc líbilo. To u českých pohádek nenajdeme. Přesto čeké pohádky jsou pro mě ty nej a vždycky je budu mít nejradši. ()

SoolenJV

Příjemné spojení fantasy a humoru, který není trapný, zajímavě a nápaditě zarámované do čtení pohádky dědečkem (výborný, i přes malý prostor Peter Falk) nemocnému vnukovi, který ho nutí přeskakovat nudné pasáže a dědeček se dokonce jednou zasekne a čte něco, co už jsme slyšeli. Rozhodně překvapivé, na to, že se jedná o americkou produkci. ()

MJMilan

Čekal jsem něco jako Hvězdný prach, ovšem dle mého bylo tohle daleko slabší, i když divatelné a humorné místy až s Leslieovskými hlody. ()

LeoH

Hmm, tak už je to tady – když se chci podívat na pohádku, musím ty naše puberťáky ukecávat. Ale nakonec byli víc než spokojení, a já taky, ten všudypřítomný lehce ironický nadhled, inteligentní konverzační humor, poetika někde na půl cestě mezi Terrym Gilliamem a Nekonečným příběhem plus vstupy inspektora Col… pardon, Petera Falka coby pohádkového dědečka, to je velice štěpná kombinace, do níž hladce zapadá i místy zoufale archaicky znějící Knopflerova muzika (Dire Straits kvůli tomu ovšem milovat nepřestanu). A nebýt ČSFD, ani jsme o tuhle radůstku nezavadili, cukrkandlový trafikový obal a kecy na něm dokonale klamou tělem. Dva palce dolů za strašlivě odbyté titulky plné gramatických a tu a tam i překladových chyb, ale za to film nemůže. ()

filmmovier

Neskutečně skvělá věc. Zároveň výtečná dobrodružná fantasy a zároveň neméně dobrá bláznivá komedie. Film plný originálních postav a nápadů, s výtečnými herci, na kterých je vidět, jak moc si to užívají. Zároveň to nádherně vypadá (tak jak se na správnou fantasy s hrady a krajinou sluší a patří), Robin Wright je nádherná, Peter Falk nezapomenutelný a Chris Sarandon jako princ Humperdinck naprosto totálně boží. Sympatičtí herci, báječné postavy, úžasná hudba a atmosféra, jakou má jen málokterý film. Tak trochu Nekonečný příběh (ale mnohem zábavnější a veselejší), a zároveň trošku ujetý, ale rozhodně nesmírně funkční mix všeho možného, který je navíc zatraceně zábavný. Líbilo se mi to moc a za rok dám repete. 85%. ()

haushinkaa

Tahle pohádka mě vždycky odrazovala tím, že je americká, ale nakonec jsem se stejně podívala a musím říct, že jsem rozhodně nelitovala. V každém případě patří k nejlepším a nejvtipnějším pohádkám, jaké jsem kdy viděla. A charismatický Cary Elwes září, stejně tak ale Mandy Patinkin a ostatní. Vtipná lehkost a elegance, to je přesně to, co z tohohle filmu dělá originál. Nemůžu jinak než 5* ()

Mrkvič

Parádní. Po tolika letech vzezřením hodně laciná pohádka/nepohádka. Trochu mi to připadá jako u nás pohádka O hloupém Honzovi s Petrem Nárožným. Místy je to parodičtější než Monthy Python, přestože to není tak šílené. Ale třeba vtip, že zázračně oživený nesmí po oživení hodinu plavat? To jsem vyprsk smíchy a do smrti si budu pamatovat. Takových věcí je tam spousta, navíc v podání příjemně hrajících herců. ()

Helmutek

Něco mezi Pythnovskym Hledánim svatýho grálu a našim Limonádovym Joem... Takže to prostě chceš. Jasně, spousta věcí je tam trochu přehnaná, ale jinak je to skvělá parodická pohádka možná trochu připomínající i třeba (samozřejmě mnohem mladší) Ellu Enchanted. ()

kristianzen

Nechápu, že jsem nikdy neviděl, ale chápu proč. Je to Zen. A teĎ si to můžu fakt užít---užít si vtipnou symboliku odrazu temnoty probíhající v člověku jak nejjemněji to jde🐱‍🏍 "That is the sound of ultimate suffering." Deep shit 🤣 ()

Monoxid

Já nevím... Děj mi přišel i na pohádku celkem průměrný, pasáže s nemocným chlapečkem u mě taky nezabodovaly... Jak tu probíhaly dějové zvraty bylo nepředvídatelné a logicky neospravedlnitelné... Zajímalo by mě, co se stalo v průběhu toho pětiletého skoku - JAK se postavy dostaly tam, kam se dostaly, a tak dále... Ale za to, že mi byli hlavní protagonisté extrémně sympatičtí, se mi tohle všechno chce nějak přehlídnout ; ) ()

Tomik.

"HA! Tak jsem tě konečně našel"... myšlenka, která se mi v průběhu filmu neustále točila v hlavě. Několik let jsem marně vzpomínal na film, který mě kdysi tak uchvátil a já si ne a ne vzpomenout na název. Vůbec nechápu, jak jsem mohl tak rychle zapomenout. Vždyť ze školní družiny nejsem tak dlouho pryč (místo, kde jsem to viděl poprvé... ó ano, vidím to jako kdyby to bylo dneska, jak jsem tam seděl, ani nedutal a těmi svými kukadly hltal každou vteřinu). Ale k věci. Ano, je to vlastně spíše pohádka než film, ale to mi rozhodně nevadilo. Ba naopak, snímku to jenom prospělo. Tak kouzelnou atmosféru totiž v žádném jiném žánru prostě nevykouzlíte. Hromada ironických scén (možná dobře, že jsem se k ní vrátil až teď, protože si zpětně uvědomuji, že ve svých osmi devíti letech jsem neměl šanci mnoha scénám plně porozumět), bezva hlášek, vtipu, prostě pohody. Úplně to z toho vyzařuje. Ten laskavý dědeček, krásná princezna, vlastně oba hrdinové byli neskutečně sympatičtí a příjemní, úžasné. Samozřejmě jsem si nemohl nevšimnout jistých podobností s o několik let starším snímkem Nekonečný příběh (který mimochodem taky patří mezi mé oblíbené) a dále s poměrně novým filmem Hvězdný prach, což jen dokazuje, jak moc kvalitní dílo to je a že má i po tolika letech stále co říci. A ono se ani není čemu divit. Příběhy, kde si "chudý a nešťastný" chlapec pro svou vysněnou princeznu jde, byly, jsou a budou vždycky oblíbené. Aspoň u mě určitě. S trochou představivosti se nic nezměnilo a stejné příběhy zažíváme dnes i my. A že v té cestě vede plno oklik , že ta cesta není nejjednoduší a místy to už vypadá, že je všechno ztraceno a v konečném důsledku trvá, než se dva dobří lidé k sobě dostanou, snad netřeba zdůrazňovat. Forma a prostředí "cesty za svou milovanou" v porovnání dnes a kdysi se liší, lidé a lidské pocity však zůstávají nezměněny. A myšlenka je nesmrtelná. Aneb u dobrých lidí dobro vítězí, láska je věčná… moc pěkná myšlenka a vlastně poselství celé pohádky :)) Prostě skvělá pohádka, určitě doporučuji! :) ()