Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

OughJay

Při sledování filmů jako je tenhle by si měl každej uvědomit jednu věc, a sice, že není úplně běžný, aby se před kamerou sešlo tolik talentovanejch mladejch herců najednou. Když se člověk podívá třeba na poslední pokusy Marie Poledňákový až zoufale pro svoje filmy sehnat nějakej novej talent, skoro to bolí. Tomáš Holý byl jen jeden a od tý doby se ještě nikdo nevymanil z jeho stínu. Tady byli ovšem takový Tomášové hned čtyři a navíc si náramně sedli. To jejich až twainovský dobrodružství jsem s nima nepřestal prožívat ani na vteřinu a nejradši bych na nějakej road trip vypadnul hned taky. Nutno dodat, že vzpomenout tomuhle žánru s dětma v hlavních rolích dneska dávají Stranger Things, což je jen a jen dobře. Teddy: "This is my age! I'm in the prime of my youth, and I'll only be young once!" Chris: "Yeah, but you're gonna be stupid for the rest of your life." ()

herr_carter

Přesně jak říká můj přítel a kvalitní recenzent čsfd, pan Nascendi, tenhle film mne neoslovil natolik, jak kultovním se zdá skrze zdejší vysoký rating být. Bezpochyby se jedná o zdařilé zpracovní knižního námětu The Body od pana Kinga, kde více než o hledání mrtvoly jde o prohloubení kamarádských vztahů mezi jednotlivými dětskými herci, ale to je tak asi všechno. Obávám se, že kniha bude o dost lepší a jaksi zrovna tato tématika nejde dost dobře do filmu propsat (byť většina zdejších hodnotitelů mluví jinak). Děcka ale hrají s bravurou, především pak River Phoenix, který to mohl (nebýt drog) dotáhnout opravdu až na pomyslný herecký olymp....................moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

Sdoom

Film, který se mi přesně trefil do nálady a který mi od začátku dokonce dokázal vykouzlit takový ten mírný spokojený úsměv na rtech. Neuvěřitelně sympatická dětská partička, která diváka vrátí do jeho vlastního dětství. Rob Reiner natočil spoustu výborných filmů, ale tohle je jednoznačně ten úplně top. Skvělý scénář, kamera, dětští herci, hudba a scéna z vyprávění Gordieho u ohně je naprosto dokonalá...sečteno, podtrženo, nemám co vytknout a čistých 5 hvězd. (4k UHD blu-ray, orig. + CZ tit.) ()

JADIM

Pár sympatických chlapcov (ktorý to výborne hrali), výprava (ktorej cieľ vo výsledku vôbec nie je dôležitý, ale proste tam musí byť) a všetko, čo k tejto kombinácii patrí, v podobe historiek, spomienok a všetkého zaujímavého, čo sa im počas cesty stane. Všetko to vytvára skvelý chlapčenský a atmosférický film, ktorý má viac čo do seba, ako iné s 20 násobným rozpočtom. 8,5/10 ()

vitekpe

Nic noveho ani zajimaveho jsem zde nevidel. Mozna, ze pro desetilete americany je to nejaky kult, pro me ne. Vsechno tak nejak vite dopredu. Co se bude rikat, co se bude dit, jak to skonci. Ja se nudil. ()

Fish

Kingova povídka "Tělo", kterou jsem našel na konci knihy Nadanný žák, mě zas tak moc neoslovila. Editor ji měl spíše dát na začátek než na konec... Každopádně film byl naprosto skvělý! Nevím, jestli to není u mě první příklad toho, že je film lepší než kniha (nebo povídka) :-) Jediná věc, která na filmu byla špatná, byl příšerný dabing, horší jsem opravdu neslyšel. Děti se holt dabujou blbě... ()

darwin

Raný Rob Reiner opět boduje. Příběh tří přehlížených chlapců z oregonského prdelkova není pouze milým filmem pro děti, jak vzpomínají někteří starší nostalgici. Je to také působivá a citlivá sonda do světa mladých kluků v 50. letech, světa, který se od dnešního tak liší. Film také dobře ukazuje jisté patologické nešvary společnosti. Věrná atmosféra snímku hodně pomáhá, na čemž má také podíl vhodně vybraná dobová hudba. ()

Han22

Krásný dětský film, sice jsem se hodně divil, že tohle napsal King a není v tom nic hororového, ale jeho skvělé postavy tu jsou jako vždycky. Jsou to kluci, kteří se perou, hádají, kouří, ale taky řeší problémy a občas brečí. A docela jsem koukal, že kromě hvězd Feldmana a Phoenixe jsem vlastně znal i Wheatona (Wesley ze Star Treku) a v tlustém Vernovi jsem objevil hlavního hrdiny ze seriálu Cesta do neznáma. ()

Spike23

Chystal jsem se na to snad přes rok a nakonec mě k tomu přivedl Family Guy, kde jsem se mimo jiné dozvěděl, že to je původně od mého nejoblíbenějšího spisovatele, o čemž jsem i přes všechny knížky, které jsem od něj četl, neměl nejmenší tušení. Až na tu gigantickou díru v příběhu v závěru to byla skvělá podívaná, koho by taky tento typ dobrodružných filmů nebavil, není snad nikdo, kdo by u toho nezavzpomínal na staré dobré časy a kdo by se nepobavil při pohledu na tehdy ještě mladé budoucí filmové hvězdy. U Stephena Kinga se dá zkazit jedině filmové zpracování a to zde až na pár chyb a nedomyšleností opravdu nehrozí ( schválně se ze začátku soustřeďte na vyhrnutý rukáv R. Phoenixe ). ()

DonQ

Určitě jsem čekal víc. Poměrně dlouhá cesta a pak překvapivě rychlé finále. Věřím, že v dětství bych si film užil více. Takhle z toho je prostě jen oddechovka. ()

iXtr3m3

Tak toto je klasika ako nesmrteľní Goonies, akurát bez fantasy motívu, zato s fantastickým a autentickým spracovaním. Scéna s vlakom je legendárna u každého pamätníka osemdesiatiek v detskom veku... :) ()

bari68

Výborne napísaný príbeh o dospievaní, kamarádstve a o jednom veľkom-malom výlete. Táto partia ,,Rychlých šípov,, , nemá vo svojom kruhu žiadneho Mirka Dušína, naopak tzv. lúzrov a nulákov spoločnosti, ktorý nás ale bavia a fandíme im. Krásna výprava, uveriteľná cesta. ()

purekritik

Tenhle film vykalkulovaně spoléhá no to, že dostatečně zasáhne všechny sentimenty, kteří budou mmj. skrze narativní schéma nostalgicky vzpomínat na svoje dětství. Film je ok, ale ničím nevyniká. ()

Vajonek

Nemyslela jsem si, že by mě dokázal tak nadchnout film o partě malých kluků, kteří se vydají na výpravu. Ale stalo se. Nečetla jsem knižní předlohu, takže nemohu porovnávat, každopádně film je podle mě krásnou směsicí dramatu, komedie, dobrodružné podívané, i kriminální zápletka se nám tu objevuje. Hledání těla ale není na tomto filmu vůbec tím nejdůležitějším. Hlavně je to totiž film o přátelství, který tento nenahraditelný jedinečný mezilidský svazek velice poutavě popisuje, uchopuje, vystihuje to podstatné z něj. Kluci jsou zároveň ještě malé děti, zároveň už nad spoustou věcí uvažují jako (skoro)dospělí. I proto tenhle film asi není vyloženě (nebo možná skoro vůbec) "dětský" a dokáže zaujmout i dospělého diváka. Dialogy kluků mi připadaly neuvěřitelně přirozené, včetně akorát sprosté mluvy či různých zlomyslných poznámek. Herecké výkony všech zúčastněných herců byly mimořádné. K tomu pohodová dobová hudba. U filmu jsem se bavila (a u "blicí scény" vyloženě lámala smíchy - nevím, jestli jsem takový úchyl, mám tak smutný život nebo to bylo skutečně tak vtipné :D), dojímala, napínala, měla nostalgickou náladu, když jsem se ve vzpomínkách vracela k vlastním zážitkům z dětství. Tohle bude do budoucna asi jeden z těch filmů, které si ráda pustím, když budu chtít mít jistotu, že mi bude při sledování přesně tak zvláštně dobře hořkosladce, jak to mám ráda, že mi to jednoduše dá vše, co dobrý film divákovi dát má. Velký zážitek, který předčil veškerá má očekávání. 95 %. ()

Loki_Six

Wish the hell I was your dad. You wouldn't be goin' around talkin' about takin' these stupid shop courses if I was. It's like God gave you something, man, all those stories you can make up. And He said, "This is what we got for ya, kid. Try not to lose it." Kids lose everything unless there's someone there to look out for them. And if your parents are too fucked up to do it, then maybe I should. ()

Perry-

Příjemný film. Takový ten, jakých se moc netočí. Krásný film o dětském přátelství, jejich problémech. 0,5* přidávám za K. Sutherlanda. Role grázlů mu jdou stejně dobře jako policajtů. ()

MareT.

Úžásný film, který má v sobě tu dětskou naivitu, ale zároveň nám ukazuje až neuvěřitelné dospělé přátelství mezi dvěma nejlepšími kamarády. Takového kamaráda, jako byl Chris by chtěl mít ve dvanácti asi každý. Zbožňuju filmy o přátelství a těch dobrých je zatraceně málo. Z nepochopitelného důvodu jsem byl dojatý i přesto, že tam žádná vyloženě dojemná scéna nebyla:-)Krásný film u kterého mě mrzí jen to, že jsem ho viděl až 22 let po jeho dokončení. King je machr, příběh jsem i četl a s adaptací jsem na 200% spokojený! ()

Kovaja

Skvělá podívaná na 4 kluky kteří se vydávají na dalekou cestu aby našli tělo mrtvého kluka z vesnice kterého srazil vlak.Byli velmi zvědaví jak asi vypadá mrtvola,při cestě zažívají spoustu dobrodružství a potkají je nejedny problémy.Bomba je scéna na železničním mostě jak prchají před přijíždějícím vlakem ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)