Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

Pan Filuta

8/10 Kdosi tady psal, že je-li vám 12, přidejte ještě jednu hvězdičku. Nemohu souhlasit, Je-li vám 12, uberte jednu hvězdičku, je-li vám víc než dvacet, přidejte dvě. ()

TomX2

Komentár môže obsahovať malé spoilery, čítať na vlastné riziko! - Celkový dojem: Výborná adapcia novely od Stephena Kinga a príjemné prekvapenie. Je pravda, že scenár má niekoľko slabých miest, napr. hlavní hrdinovia vedia, že idú za mŕtvolou a niekoľko dní nebudú doma, no nepripravia si jedlo, pitie, nič, len 2 doláre? Očividne prišlo Kingovi aj veľmi múdre napísať knihu o tom, ako partia detí sa chystajú nájsť mŕtvolu brata jedneho z nich a doniesť ju domov, aby sa nejak zapísali do dejín a pripisať im odmenu, ale nakoniec si to rozmyslia, nechajú ju tam (pričom ju staršia parta ,,bejsbalistov" môžu zobrať pre seba?) a ohlasia to ako nález? Pričom keď sa dej blížil ku koncu, tak bolo jasne vidieť že Kingovi sa očividne nechcelo ďalej písať a len to blbo dokončil? To všetko sú zápory. Na druhu stranu, film je naozaj perfektne spracovaný. Niektoré hlášky, hry a veci sú zachovalé ešte dodnes a všade naokolo sa používaju (2- ranové reflexy, čierny a suchý humor, urážky). Po vizualnej stránke to je naozaj niečo - krásne farby, kamera, strih, to všetko je naozaj perfektne spracované a naše oči môžu len žasnúť. Mladí herci predviedli naozaj excelentný výkon (najmä sústredený River Phoenix a Kiefer Sutherland) a jednoducho sa jedná o naozaj ve- (no, veľkolepé dielo sa to nazvať nedá), teda minimálne aspoň veľmi kvalitný snímok. Silné štyri. ()

Tayen

Další skvělá adaptace Stephena Kinga, tentokrát novely "Tělo", ale rozhodně ne nejvydařenější. Film je to dojemný, nabušený emocemi s rychlým tempem. Keifer Sutherland jako mladý hajzlík je neskutečný, když jsem viděla jeho odbarvenou kštici, smích se ve mně neudržel. Ale jedno varování: nedívejte se na to s českým dabingem. ()

Sandiego

Tenhle film mě hluboce poznamenal, když mi bylo nějakých šest, sedm let. Asi po deseti letech jsem si přečetl stejně úžasnou předlohu a nedávno jsem film viděl znovu. A můžu říct, že mě dostala ještě víc. Spolu s Misery, Zelenou Mílí a věznicí Shawshank mistrovská adaptace Kingovy knihy, jíž se podařilo hutně ztvárnit nejen děj, ale i nostalgicky bolestnou a podpovrchově děsivou atmosféru. Slzy jsem měl na krajičku stejně jako u knihy a stejně tak jsem se divil, co mě k tomuto zničujícímu pocitu vlastně dovedlo. Nakonec to nemůže být nic jiného než mistrovství Kingovy fabulace a Reinerova vnímavého a citlivého převyprávění. ()

GodComplex

Velice nenapadny filmecek podle S.Kinga, ktery se sice v zadnem pripade neda povazovat za nejlepsi King-pocin, nicmene neni to vubec spatne. Hezke prostredi, klidne tempo, ktere ale nenudi, schopne vykony mladych hercu. Sice se tam toho moc nestane, nicmene i tak se da Stand By Me brat jako dobry snimek vzhledem ke sve vnitrni krase a pratelskemu feelingu. 7/10 ()

aluna

Já to poprvé viděla až jako dospělá, a možná právě proto mě to tak dostalo. Jojo, to byly časy, kdy se do všeho šlo naplno a spolu. Ty doby "part", nočních výprav do sadů, lezení do opuštěných domů, půlnoční utíkání oknem od babiček...ale to už je asi zase jinej film :-) Škoda, že těm dobám už odzvonilo...mimochodem u Gordieho povídky u ohně pokaždý brečím smíchy. ()

Riddick77

Ten feeling je opravdu neskutečně povedený, takhle si asi každý kluk představuje pravé kamarádství a dobrodružství. River Phoenix zde absolutně exceluje! 10/10! ()

Freemind

Ne, nechytlo mě to u srdce - vadili mi malí kluci i parta starších frajírků, přeslazená hudba a lehce rozmlžená kamera, na dětský film to bylo příliš syrové, na "dospělácký" příliš infantilní. Kinga si vážím, ale nemám ho rád pro "klasičnost" jeho konstrukcí. Všechno je vystavěné tak, že u každé postavy většinou tušíte, kam se vyvine, je to jako přehlídka nové kolekce panenek Barbie - Beach Barbie nebo Disco Barbie jsou sice zcela zřetelně rozpoznatelné a vyhraněné, ale co s tím, když je to stejně šablona, unifikovaný vzor. Stopy toho cítím ještě v Zelené míli, Darabont měl ale zřejmě o něco víc citu. Navíc - nevím, jestli to bylo nutným natahováním předlohy, ale tady byl děj zahuštěn (doslova) příslovečnými Stanislavského pistolemi. Potvrdila se má averze k osmdesátkové kinematografii - kdyby to někdo natočil o 15 let dříve nebo o 15 let později, mohlo to být výtečné drama. ()

fragre

Iniciační cesta tam a zase zpátky, kdy pak už nic není takové jako před tím. Krásný film o klukovském přátelství - vypravěč filmu (Gordie) má pravdu v tom, že nejlepší kamarády má člověk ve dvanácti. S pubertou tento typ kamarádství většinou odumírá. Naprosto uvěřitelné a skvěle zahrané charaktery kluků, kde souhlasí i ta morbidita, neb v pozdním dětství, kdy je jeden ještě nesmrtelný, vše morbidní přitahuje. Moc hezky podbarveno dobovými popovými hity ()

Tony.cs

Pohodové tóny písně Stand By Me nás doprovází celým filmem. Jakožto bláznivého romantika mě tento film nadchnul podobně jako Lucasovi Americké graffity. Mě ta americká padesátá léta učarovala. Ve filmech je umí tak krásně podat, a obvzláště v tomto a právě v Amerických graffitech. Prostě to prožívám. Krása. ()

blackrain

Ani ve snu by mě nenapadlo, že tohle má na svědomí King. Přece jenom tenhle příběh není pro něj příliš typickým. Nevyskytuje se tady absolutně nic mystického nebo dokonce nadpřirozeného. Přesto má tenhle příběh o partě kluků své lehce uchopitelné kouzlo. Nemám co vytknout a ani bych to nebyla schopná udělat, protože ho mám hodně ráda. Hezká vzpomínka na dětství a přátelství, na které se nezapomíná. ()

kaylin

Na první pohled strašně nenápadný film, stejně jako je nenápadná novela Stephena Kinga, ale když se zadíváte a necháte se příběhem pár kluků strhnout, uvědomíte si, jak je to vlastně silné a krásné drama, stejně jako ukázka toho, jak je odlišné být dítětem a dospělým. Je to skoro jako sázení. Co z toho kluka asi bude? Ne, nejde to říct, když je mu dvanáct nebo méně. ()

slunicko2

Pěší roadmovie dvanáctiletých kluků. 1) Já ta americká existencionální (filmová) dramata moc nemusím. Je to vždycky na jedno brdo - traumata z dětství a dospívání se sečtou s vykořeněností hrdinů, s jejich emocionálním (především) neukotvením a hromadou předsudků, které ztěžují či zcela znemožňují úspěšnou interakci s druhými stejně postiženými hrdiny či antihrdiny příběhu. Divák si popláče a odchází citově zasažen. Určitě dobré pro psychoterapeutickou praxi._____ 2) Jenomže tady něco nesedne. Hráčům je 12 let, ale promlouvají k sobě slovníkem a řečí čerstvých zletilců, kteří ještě ničemu nerozumí, ale přesto házejí moudra na všechny strany. Těch několik let je v tomto věku rozdíl téměř generační, jak mi potvrdí každý, kdo má sourozence mladšího právě o oněch 5 - 7 let. Prostě takhle dvanáctiletá děcka nemluví, ani neuvažují. Možná se pan King ve světě hororů trochu zapomněl a nechtěně stvořil alespoň trochu "divné" hrdiny._____ 3) Film je velmi převelmi americký. V každém detailu, slovu či gestu. Nic proti ničemu, ale chvilkami jsem si připadal, že poslouchám hantec nebo že sleduji selky v krojích. Tato typizace mi trochu ztěžovala identifikaci s hrdiny._____ 4) A ještě něco. Herci s vyjímkou 16letého Rivera Phoenixe trochu přehrávali. Málo na to, abych řekl, že hráli špatně. Moc na to, abych necítil, že tu něco není, jak má být._____ 5) Je to zajímavý film. Možná se na něj někdy i znovu kouknu. Ale více než tři hvězdičky nedám. ()

PogoJoe

Dokonale přesný Kingovský příběh. Člověk, který má tohoto mistra slova načteno přinejmenším jako já (okolo 20 knih), zde najde tolik povědomých prvků jeho stylu, nápadů, typů postav, vyprávění, minipříběhů, tolik z atmosféry mnoha jeho dalších děl, až to na něj působí tak nějak nostalgicky, i když tu dobu nezažil (pouze v Kingovských knížkách). To vše jest podbarveno dobovými fláky typu Lollipop či Every Day Buddy Hollyho a precizními reáliemi a natočeno/převyprávěno s citem a nadhledem, že k tomu snad ani není co dalšího dodat - tento příběh o přátelství 4 chlapců snad nešel natočit lépe. Navíc si ke všemu připočtěme z budoucího pohledu zajímavé herecké obsazení - maličkého a přibtloustlého "Klouzače" Jerryho O'Connella jsem opravdu odhalil až při závěrečných titulcích, narozdíl od mladičkého Kiefera "24" Sutherlanda, který se za těch dvacet let o moc nezměnil a jemuž křivácká vizáž padne jako ulitá. Z prvního pohledu by se mohlo zdát, že se jedná o obyčejný dětský film - ale není tomu tak. Ty děcka tam řeší vážné problémy a film ze zdánlivě jednoduchého příběhu vycucne takové emoce, které mě dokázaly vtáhnout a prožít si příjemnou devadesátiminutovku z počátku let šedesátých... | Režie: *****, Scénář: ****, Herci: ****, Hudba: ***, Výprava: ****, Kamera: **** ()

stration

Nehororový, ale o to působivější adaptace Kingovy novely o přátelství, klukovském světě a "výletě" za mrtvolou. ()

swed

Zdánlivě obyčejný snímek o síle dětském přátelství. Ale nenechte se mýlit, od podobných filmů se totiž "Stand by Me" liší - najdeme v něm hloubku, přirozeně napsané dialogy a perfektně obsazené dětské herce. Lituji, že jsem tohle - pro spoustu lidí kultovní dílko - neviděl tak před deseti lety, zážitek by byl nepochybně ještě o něco hlubší. 7/10 ()

Herr_Flick

Moc šikovná oddechovka tohle to. Stephena Kinga mám rád, i když „The Body“ jsem nečetl, Bena Kinga mám rád, k tomu děcka i teenageři hrají solidně a jako bonus přijde scéna s pijavicí, u které jsem málem omdlel taky. ()

Bones!

Je radost koukat se na takovéhle adaptace Kingových knižních předloh a ne ztrácet čas trapným Running manem, nebo nevyužitým Domem v růžích. Skvělá povídka o čtyřech kamarádech, jejich životě a jejich cestě za "dobrodružstvím"ozdobená výkonem Rivera Phoenixe. Parádně využitých 89 minut při filmu nebo dvě hodinky u knížky:-) ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)