Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

Hellknight12

Nedávna premiéra . Predlohu som nečítal. Musím uznať zas dobre natočená Kingovka . Detské výkony sú vynikajúce. Display herci hrajú síce dobre ale sú vo filme docela krátko aby som to vedel hodnotiť. Film má skvelú atmosféru, výbornú zápletku. Je to krátke. Takže asi ani nemám čo vytknúť. Za mňa 75% ()

samkko

Od Kinga mám něco málo načteno a teda musím říct, že ten jeho rukopis tu teda bije do očí i do duše. Postavy byly výborné (ti kluci to zahráli fakt skvěle), hudba byla mírná a vyrovnaná, stejně jako flow snímku, konec nesmírně dojemný, ale ne moc Kingovský. Sem tam jsem si říkal, že se nemůže odehrávat v Americe, místní hory a příroda vypadalo místy jako nádherné Švýcarsko, takže vzhled lokací je bomba. Co k tomu ještě dodat? Pokud hledáte něco dojemného a zároveň realisticky vedeno.. Se Stůj při mě rozhodně chybu neuděláte. Hodnocení: PROPERLY RATED 8/10 ()

kukkik

Tak tohle je pro mě neskutečně feelgood film. Z velké části proto, že jsem trávil dětství hodně podobně a podobných výletů jsem si užil spousty a dodnes na ně mám ty nejhezčí vzpomínky. Krásně napsané i natočené, navíc obsazení je neskutečně sympatické a kluci moc talentovaní - úplně se mezi nimi vidím a je mi moc hezky při pohledu na tu krásnou, rozpálenou letní krajinu a bezstarostnost, fantasii a přátelství. Velice příjemný nostalgický návrat do dětství. Velká pecka, tenhle film jsem vlastně hrozně moc potřeboval vidět a ani jsem o tom nevěděl. 5/5 ()

junxi91

Dobrodružné drama o čtyřech dvanáctiletých chlapcích, nerozlučných kamarádech, z nichž každý je úplně jiný a přitom se tak skvěle doplňují, odehrávající se v divoké oregonské přírodě v okolí malého městečka Castle Rock. Jeden z nich, Vern Tessio, hledá pod chatou své zakopané peníze, když se kousek od něj baví jeho bratr Billy se svým kamarádem o nálezu mrtvého těla jednoho nezvěstného místního chlapce Raye Browera, kterého srazil vlak a leží kus cesty za městem pod kolejemi. S nápadem se svěří ve společné klubovně svým kamarádům - hlavnímu hrdinovi Goldiemu Lachancovi, jeho nejlepšímu kamarádovi Chrisu Chambersovi a také trochu pošahanému Teddym Duchampovi. Rozhodnou se vydat pěšky najít tělo nezvětsného chlapce. Pro rodiče mají jasnou výmluvu - jdou prostě stanovat k někomu dalšímu z nich. O Goldieho se stejně rodiče vůbec nestarají, protože se dosud nevzpamatovali ze smrti jeho staršího bratra Dennyho, kterého měli mnohem raději. Chris je zase znám jako zloděj, který ukradl ve škole peníze na mléko, a Goldieho rodičům se nelíbí, že se s ním kamarádí. Teddy je šílenec, ale není se čemu divit, jelikož jeho otec - válečný veterán, který se zúčastnil vylodění v Normandii - trpí záchvaty vzteku a jednou jej málem zabil, když mu přiložil hlavu k rozpáleným kamnům, díky čemuž má Teddy jedno ucho celé spálené. A pak je tu Vern, který je z nich nejtlustější a také nejbázlivější. Chlapci se po cestě městečkem potkají se starší partičkou, tvořenou především frajírkem a tyranem Acem Merillem, který si je začne dobírat, Goldie si to nechce nechat líbit a tak jej Ace chytne pod krkem a vyhrožuje mu opálením cigaretou, a tak se mu Goldie raději omluví. Navíc mu vezme kšiltofku, kterou mu kdysi daroval bratr Denny. Není to ovšem jejich poslední setkání. Starší partička se ráda věnuje rozbíjením poštovních schránek baseballovou pálkou a později se také rozhodnou jet autem najít Rayovo tělo, aby se mohli vydávat za nálezce. Upřímně nechápu, proč byly obě partičky tak posedlé hledáním nějaké mrtvoly a následným nahlašováním na policii. Naši čtyři mladí hrdinové zažijí po cestě spoustu legrace a také nebezpečí. Nejprve se na chvíli utáboří na starém vrakovišti, které patří starému Milovi, který má údajně nebezpečného psa Choppera, který prý jde vždy po koulích. Setkání s ním zažije Goldie, a utíká jak o život za svými kamarády za plot, načež v bezpečí zjistí, že je to jen obyčejný retrívr a všechno to byla jen pověra. Také je čeká nebezpečný přechod přes železniční most, na kterém není možné vyhnout se vlaku a málem si to odskáčou Goldie a posera Vern, který chtěl most přelézt po čtyřech, na mostě se zdržel příliš dlouho a jen díky Goldiemu stihli na konci těsně uskočit. Zažijí také strašidelné noční stanování, při kterém okolo vyjí kojoti a Goldie vypráví nechutný příběh o jednom tlusťochovi, který se zúčastnil soutěže jedlíků a všechny okolo poblil. Na dalším úseku cesty se hoši rozhodnou zkrátit si to přes louku a přes zdánlivě mělký potok, ve kterém je však mnohem více vody a také spousta pijavic. Nakonec najdou tělo chlapce, kterého srazil vlak a při tom se Goldie rozbrečí nad tím, proč musel jeho bratr zemřít. Během této 50 km dlouhé cesty nenajdou jen to tělo, ale zjistí spoustu věcí o sobě navzájem. Chvíli po nich však dorazí Ace, Billy a celá jejich banda a chtějí si přivlastnit nález těla. Chris to však odmítá a tak na něj Ace vytáhne nůž, ale Goldie má u sebe Colta, kterého vzal otci, a vyhrožuje Acovi zastřelením, pokud neodejdou. Ace s celou bandou odtáhnout, ale slibují pomstu. Nález těla naši hoši nakonec oznámí anonymně na policii. Na konci slyšíme Goldieho spisovatelský epilog o tom, jak se později na střední jejich cesty rozešli, jak byl Chris zabit v restauraci a že vlastně nikdy neměl tak dobré kamarády, jako ve dvanácti. To můžu plně podepsat. Dětství bylo skutečně plné dobrodružství, i když zdaleka ne takových, jako v tomto filmu. A kamarádů jsem měl skutečně více a mnohem lepších, než teď. Bohužel se s nimi moc nevídám. Nostalgický a hluboký film, na který se sluší čas od času podívat. () (méně) (více)

waska

Nesdílím všeobecné nadšení, dle mě nuda a nuda. Je tu pá zajímavých okamžiků včetně hereckého talentu River Phoenixe, ale jako celek mě to nezaujalo. ()

MoreAdam

8/10. Krásně popisující film devadesátky. Někdy tento film dodává pocit trapnosti, ale za mě je to krásný vibe (asi) šesťáků. Je mi líto konce a jak se postavy zachovali, samozřejmě je chápu, ale je to škoda kvůli tomu čím si prošli. V tomto filmu je vše co si člověk dokáže představit od 90tých let (když pomineme školu, což je velká součást devadesátek...). Nádhera. ()

Looka

Tahle věc mi ležela v hlavě od doby, kdy jsem hltal všechny Kingovy novely. To že píše pořád to samé dokola jsem si časem ověřil (což nijak nesnižuje poutavost jeho příběhů!), jenže pak příjdou výjmky jako Shawshank nebo právě Stůj při mě, které naprosto vybočují z jeho zaběhlých hororových kolejí a stojí to opravdu za to. Tahle adaptace se opravdu povedla natolik, že je s knihou srovnatelná. Z filmu úplně sálá to dusné prázdninové horko, které navždy rozdělilo dětskou partu kluků, aby se každý vydali svou cestou. ()

Shredder

Na prvy pohlad rodinny film, v ktorom ucinkuju styria mali chlapci, napadne vas, ze to bude dalsia infantilna hlupost, ake bezne davaju cez vikend rano v TV (alebo skor davali, struktura televizneho programu sa meni). Parodoxne ide o vyspelu adaptaciu Stephena Kinga, kde za zdanlivo kratky cas dokaze Reiner citlivo rozobrat temy ako smrt, strata blizkeho, priatelstvo, predsudky, nadej, odvaha, nevinnost v kontraste so svetom dospelych atd. Za jednoduchym dejom sa skryvaju emocie, ktore vzbudzuju nelahke zivotne osudy mladych chlapcov, z ktorych herecky vynika River Phoenix. Bol to rodeny talent a bolo by zaujimave sledovat jeho vyvoj v buducnosti, kiez by nas neopustil tak mlady. Pohodova atmosfera dokreslena oldies hudbou a napriek tomu drama ako vysita. Vzdy ked sa spoji pribeh od Kinga a kvalitna filmarina vzide z toho nieco mimoriadne. Pre mna osobne najlepsi coming of age. ()

sWONDER

Malý veľký film o kamarátstve. Úprimný, jednoduchý príbeh ma hneď vtiahol svojim výborným rozprávačským štýlom. Detskí herci pekne zvládli svoje postavy a ich dobrodružstvo bolo zo všetkých strán zaujímavé. Neviem ako pre dievčatá a ženy, ale pre mužskú časť populácie to bude príjemná spomienka na detské, bezstarostne a zvedavé časy. ()

DjangoDoe

Jedna z prvých sfilmovaných kníh od Kinga, ktorá nepatrí do hororovej rodinky. V celku jednoduchý film bez zbytočne zložitého deja, ktorý je doplnený skvelým dobovým soundtrackom a je zameraný viac na problémy medzi chalanmi ako na konkrétnu výpravu. Je veľkým paradoxom, ako predpovedal mladý Wheaton, že Phoenix skončí v budúcnosti zle. ()

Knor

Klučičí dobrodružství a'la Stephen King. Je to zajímavý film o přátelství, který překoná všechno. Parta kámošů, který nemají snadný ani veselý dětství a vydávají se na výpravu, která jim přinese víc, než by čekali. Pokud chce někdo trochu popřemýšlet o životě, určitě tímhle filmem nic nezkazí. ()

hazdrova

Malí chlapci zažívajú ovyčajné dobrodružstvá a keby si človek odmyslel ten detský podtón, zistí, že mladí rozmýšľajú úplne ako dospelí. 3,5* ()

Brooks

Dojemná poézia nevinných chlapčenských dobrodružstiev a priateľstiev na večné veky, ktorá sa našťastie stihla stať klasikou ešte skôr, než jej výpoveď zruinovala doba internetu. Fantastickí detskí herci. Nádherný koniec. ()

Scraffy

Naprosto luxusný a dobový dobrodružný feel good filmik. Jedná sa o jedno z najlepších spracovaní Stephena Kinga. Všetko je tu na správnom mieste. Obsadenie je skvelé a 4 malí chalani sú vybraný skvelo. Kamera je super a samotné prostredie je skvelé. Dobové pesničky sú naprosto dokonale vybrané a musím sa pochváliť, že každú jednu som poznal :). Dej, ktorý vás dokáže zamyslieť nad určitými vecami, ale po svojom. Ako oddychový film super. ()

dawnie

Knížku jsem četla, a snažila jsem se na to koukat nesrovnávacím okem. Chápu, proč scénáristi Gideon a Evans vypustili těch několik scén, které knize dodávaly ještě další, nadpřirozený rozměr. Na plátně by to nejspíš způsobilo rozklížení hlavní dějové linky, čehož by byla obzvlášť škoda. NEUVĚŘITELNĚ identická atmosféra, která se jim z knihy do filmu podařila obtiskonout, mě opět dostala. A ještě jsem si pobrečela na Riverem, protože celou dobu sálal charismatem jak meteor. Kinga miluju a tady všechno prostě funguje naprosto přesně. I pijavice. ()

Uesbe

Toto je skutočný feel good film, dokonca mu ťažko niečo vytknúť. Ale dá sa pochváliť špeciálne za jedno - všetky postavy vo filme sú zaujímavé a vidieť, že tam patria. ()

pepino

Mně se to líbilo. Pěkně zadaptovaná knížka. Zvlášť když jde o Kinga, jehož knihy jsou (byly) sice ve velkém adaptovány ale v nevalných kvalitách. ()

Cortesz

Hezký film o čtyřech klucích a jejich přatelství, kteří se vydali na dobrodružnou cestu, aby našli mrtvolu jednoho hocha. Film je téměř o ničem, jen založen na putování a dialozích čtveřice hochů. Příjemná hudba, skvělé herecké výkony, ale, čekal jsem něco víc a neustále jsem doufal v nějakej šok na konci filmu, ale ničeho jsem se nedočkal. Pro mě velké zklamání. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)