Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

Pajky3

Čtveřice malých kluků se vydává na společnou výpravu, během které zažijou spoustu věcí. Od útěk před psem, vlakem, držení noční hlídky, nebo strhávání pijavic až po jejich konečný cíl. Kromě nich mě zaujal ještě Kiefer v role Esa. jednoduchý příběh o kamarádech, který každý svým způsobem zažil a právě proto se to zdá dobrý. ()

zette

Celkem solidni dobrodruzny film pro odrostlejsi mladez, ktery predevsim zaujme svym vypravecstvim a hereckymi vykony zacinajicich hercu. Cekal jsem ale nejake dejove zvraty nebo alespon vice napeti, coz se mi nedostalo. Cesta k mrtvole vsak byla zabavna, predevsim diky dialogum. ()

Juto

Je to film, ktorý zachytáva detstvo dojemným spôsobom, ktorý nie je pokrytý cukrovou vatou. Budete mať zážitok z jeho posolstva a aj z jeho skvelého herectva. 7,5/10 ()

messiah

No...ehm...asi takhle. Moc rád bych hodnotil jako bych nečetl knižní předlohu. Ale nějak se mi to nedaří. Film se jí snaží držet co nejvěrněji, což je většinou dobře, ale občas je to až na škodu. Jjde o ty vypravěčské pasáže, které jsou dost rušivé. Vím že to jde nadupat emocema tak jako v knize i bez toho. Darabont to dokázal už ve třech filmech. Kniha má výhodu, že autor popíše to, co si postava myslí. Ve filmu to nejde. O to víc si vážím Darabonta, že se obejde bez "myšlenek" a z filmu máte pocit jako z knihy. U Stand By Me je na pomoc pozván vypravěč. Taky způsob, ale trochu jednoduší a výsledek - stejně se to knize nevyrovná. Nevím, rozhodně dilema kolik mám dát hvězd. Když si vezmu Carrie, která se drží předlohy a je to katastrofa a pak Carpenterovu Christinu, která se předlohy nedrží ale film je to excelentní, musím říct že tohle má z obou něco...nejspíš z obou tu lepší část, ale není to dokonalé. Zkrátka 85% teď, bezprostředně po shlédnutí. Třeba se mi to rozleží. ()

WolfR

Jako nejlepší adaptaci Kinga bych to neoznačil, a předloha je dobrá, ale ne až tak, nicméně je to skvělý film s hezkým tématem a mladí herci to utáhli skvěle, 4 hvězdy. ()

majo25

Skrze výpravu chlapcov za mrtvolou načrtáva King svojskú formu priateľstva a dospievania. Asi som čakal od toho viac, oveľa viac. Patetizované 50. roky, trápne chlapácke reči, premúdrelé deti (ktoré by si zaslúžili poriadne preplieskať), priehrštie klišé a niekedy divné pokusy, ako vniknúť do chlapčenského sveta. Dobrodružný pokus nie je zlý, ani detské výkony, chýba tu však čosi. ()

Šimpy

Další 80ková klasika za mnou. Dětství, přátelství, dobrodružství, vše tak, jak má být. V závěru mě autotrův monolog i vnitřně sevřel. "Nikdy v životě už jsem neměl takové přátele, jako když mi bylo 12. Bože, kdo ano?" I never had any friends later on like the ones I had when I was twelve. Jesus, does anyone? ()

dr.fish

Toto je film, kde pořád jenom žvaní. Dokola a nekonečně. Nic se neděje. Není tam nic zajímavého. Kult tu rozhodně nevidím. 50% ()

campix

Dětské teamovky se nám vrátili jako bumerang a co bylo populární před třiceti lety je populární i teď. Docela mě u Stand by Me překvapilo, že jde o adaptaci knižního díla Stephena Kinga, protože se jedná o poměrně nenásilné dobrodružné drama s partou kluků v hlavních rolích. Líbil se mi celkový feeling a pěkně vykreslené charaktery jednotlivých postav. Nejsou vůbec ploché a záleží Vám na nich. Zároveň to mladí herci utáhli i herecky. Finále je takové hodně sentimentálně hořkosladké. Reiner natočil citlivou adaptaci jedné z knih Stephena Kinga. ()

Courtemanche

Dobrodružný i tragický, a Ford Custom Convertible Coupe z roku 1949. Ani jeden plakát nevystihuje film. Já jsem byl zvědavý po letech na River Phoenix, na jeden velký talent, čekal jsem jen dětský film ale pak jsem se nestačil divit. S dětmi v hlavních rolích natočit tak silný drama to se jen tak nevidí. Zanechal ve mě hlubší stopu než třeba Spáči (1996). Pro mě je to jeden z nejlepších filmů 80.let. 5/5 ()

wendelin9

Zvláštní příběh o čtyřech kamarádech, kteří se vydávají na výpravu s neméně zvláštním cílem - nalézt tělo kluka, který se už několik dní pohřešuje. Během jejich cesty si člověk uvědomí, jak je důležité mít dobré přátele a také, že osud se (bohužel) s nikým nepáře. ()

SeanLSD

V dávno stratených časoch, zahalených oparom zabúdania i zlatistým svitom spomienok, odohral sa príbeh, akého ekvivalent zažil snáď každý chlapec, ale spravidla už ho dávno pustil z hlavy. Udalosť, ktorá formovala, ktorá bola dôležitá, ktorá po rokoch už mimo podvedomia nie je ničím, rovnako ako dávni kamaráti, čo zmizli v prepadlisku času a dospeláckej všednosti. Pointa úspechu tejto adaptácie spočíva v tom, že keď v Kingovom príbehu nie je vyložená nadprirodzená hrôza alebo vyhrotené násilie, filmári musia natáčať to skutočné, čo aj jeho rýdze horory robí tak úžasnými a charakteristickými - prostým človečenstvom. Nemôžu odbiehať ani sa vyžívať v krvavých či strašidelných lacnostiach. A novela Telo (predloha filmu v zbierke Štyri ročné obdobia/Different Seasons) je z tohoto prúdu najväčší extrém. Niekto by mohol povedať, že sa tu dohromady nič až tak nosné neudeje, ale práve v tom je ten trik - nič vyslovene efektné, vonkajškové, nič dôležité pre dospelých, ale čo naozaj zaváži a z pohľadu detských predstaviteľov doslova fatálne, a to aj po rokoch, kedy sa už sami stali dospelými. Samotné detské dobrodružstvo by bolo nostalgické iba pre neochvejných melancholikov, ako som ja, ale presah, ktorý mu autori dávajú letmým poznaním budúcnosti, z neho robí hlboko zasahujúce dielo s ďaleko významnejším posolstvom o plynutí času, úžasne dojímavé dielo, tak prosté a silné, ako život sám. ()

HorrFi

Tak tomuhle nemám co vytknout.. kluci si udělali pořádnou dobrodružnou výpravu.. knížku jsem klasicky nečetl, ale Stephen King je prostě Král, protože napsal skvělou předlohu bez který by to nešlo.. nejvíc mě bavily ty jejich dialogy při kterých jsem si vzpomněl na dětství.. ()

Estrellita

V tomhle filmu se člověk opravdu vrátí do dětských let - do těch chvil, kdy jsme s kamarády podnikali dobrodružné výpravy do lesa, chodili lovit divočáky a utíkali, když se nám podařilo nějakého potkat, nebo když jsme procházeli potůčky proti proudu a hledali jsme pramen, někdy i několik kilometrů vzdálený... "Stand by me" je z nějakého důvodu tím druhem filmu, který vás za to srdce opravdu chytne, aniž by jakkoli citově vydíral nebo se o to viditelně snažil. K tomu samozřejmě napomáhá i naprosto ÚŽASNÝ soundtrack. A dilema Superman vs. Mickey Mouse zabíjí! :) 80%! ()

LeoH

Hoši od Bobří řeky předávající své morální poselství bez bobříků, Rikitana a modrého života, zato s cigárama, kvérem a mrtvolou. Báječně vystižený klučičí svět a to, co je v něm „důležité, dokud si nevšimnou, že jsou na světě holky“ – vystižený tak, že se člověku vynořují pocity, na které o pětatřicet let později už skoro zapomněl. Doufám, že se mi podaří náš domácí exemplář třináctiletého dobrodruha ukecat, aby se na to podíval, dost mě zajímá, jestli jsou ty věci opravdu tak univerzální, aby je tam uviděl taky. — A taky že ano. Dvojité retro – film o klucích let 50. pro kluky let 80., sledovaný klukem let 10. a pořád perfektně rezonující – tomu už se dá říkat nadčasovost. ()

Doudis19

Dobrodružná klasika, óda na přátelství a dobrou náladu. Film který dnešní virtuální generace nemůžou pochopit, ale my, co si stavěli skrýše na stromech a den co den se domů vraceli od prachu a hlíny víme, o co tu kráčí :-). ()

filmmovier

Nádherný film o dětství a přátelství. Je to neuvěřitelně pravdivé, krásně natočené, s úžasnými herci, skvěle se na to kouká. Příběh o ničem, ale ani trochu to nevadí, naopak. Škoda, že podobné filmy se dnes už netočí. King ale má i lepší adaptace, objektivně je Stůj při mě skoro na plný počet. Víc k tomu asi není třeba dodávat. Tenhle film se musí vidět. Další film, který nejen pobaví, ale také pořádně dojme. 85%. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)