Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

Martin741

Pekny film o dospievani ludskych bytosti, ktore samozrejme vedia rozpravat, hodne malo do seba aj atmosfera zaspateho americkeho vidieka : 88 % ()

vydumnica

"So darling, darling, stand by me, Oh, stand by me". Stand by Me je nádherná pesnička, už celé roky sa mi páči. Do dnešného dňa som veru nemala tušenie o filme, ktorý sa s ňou spája. Vlastne mala som ho v "Chci vidět" s poznámkou "ešte neviem". Úprimne povedané, doma by som sa "nedonútila" si ho pozrieť, vždy by som uprednostnila iný, povedzme lákavejší žáner a film. Ale dnes ho dávali v kine, vopred som nevedela, čo sa bude premietať - každý mesiac je nejaké prekvapenie kultových filmov. Už som tak poznačená tou politickou korektnosťou, že prvé, čo mi napadlo (teda okrem toho, že soundtrack je úplne super) bolo, že 'sami belosi, toľko belochov pokope v jednom filme, ahaaaaa písal sa rok 1986'! Stand by Me je celkom príjemný "buddy film". Má niekoľko dobrých momentov, zapamätateľných situácií, miestami smutné, inokedy tak podarene vtipné. Ľudia v hľadisku sa bavili. Mne sa film nepáčil až tak veľmi, akoby som chcela, aby sa mi páčil, ale bolo to v pohode. Moja nie až tak nadšená reakcia možno súvisí s tým, že film bol s dabingom, alebo som jednoducho čakala nejaký "kultovejší" film, no najmä ide o to, že svet dvanásťročných chlapcov na ceste za dobrodružstvom mi je na míle vzdialený, nedokázala som sa úplne vžiť. Je toto ozaj kultový film? Najmilší z chlapcov mi bol ten bacuľatý. Okrem hudby sa mi ešte páčila retro atmosféra. Cinemax Mannheim, akcia Kult-Sneak. (pozn. pre mňa '25 Tage', Tag2). ()

xjane

"Může Mickey Mouse přeprat Supermana? Neblázni, vždyť je kreslenej a Superman je skutečnej...kreslená myš nemůže přeprat chlapa!" :) Jednoduchý, ale silný příběh o čtveřici 12-ti letých kluků, kterým velmi zvláštní výlet změní život... 90% ()

Jino

Rob Reiner tento příběh odvykládal s velkou nonšalancí a mě utvrdil v tom, že se spolu s Darabontem nemusejí stydět za zfilmované knižní předlohy Stephena Kinga. ()

Skleena

Nehorrorové adaptace Kingových knih jsou fajn. Líbila se mi Zelená míle, líbil se mi Shawshank... na Stand by me jsem byl zvědav. A nezklamal. Film, ve kterém se neodehraje zhola nic a přesto vlastně téměř všechno, si mě získal. Těch pár situací, které divákovi nádherně odkryly povahové rysy každého z dětských charakterů se příjemně prolínají s rivalitou s partičkou starších výrostků... prostě přesně tak, jak to asi v každém správném maloměstě má vypadat :) Herecké výkony, které rozhodně neurazí a fajn hudební podkreslení v podobě různých modifikací známé titulní písničky si suma sumárum zaslouží čtyři hvězdičky. ()

cariada

Hodnocení sice není moc objektivní vzhledem k tomu, že jsem to možná 15 let neviděl a mnoho si z toho už nepomatuju, ale vím že mě ten film zaujal a celou tu dobu ho mám v paměti. ()

starbrejkr

Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale nakonec dávám těch pět, protože film na mě zapůsobil hodně silně a asi hodně z nás donutí zavzpomínat na svoje dětství. Opravdu krásná studie téhle části dětství, výborně zahraná - náladou mi to trochu připomíná Srdce v Atlantidě. Byl jsem kvůli tomu vzhůru do jedný do rána a nelituju:-) ()

cubajz

jedna z mála povedených adaptací Stephena Kinga, takoví Páni kluci po americku. Moc zde nejde o příběh, film se spíš opírá o bezvadné dětské herce a vypráví příběh jejich přátelství. Úplně suprová je vsuvka s hororovou povídkou, ta mě mile překvapila. ()

nithiel

Určitě jedna z nejlepších adaptací kingových knih. Zde úspěch stojí hlavně na skvělých výkonech dětských herců v hlavních rolích ataky na kvalitě samotnéKingovy předlohy, protože scénář se jí držel skoro doslova i v některých dialozích. Depresivní vyznění filmu mi přesně sedlo do náílady, takže jsem byl nadmíru spokojený. A kingovsky nechutná scéna s pijavicemi byla snad ještě lepší než v knížce. ()

Crawler-D

Na Stůj při mně je nejsympatičtější spravedlivě rozdělená pozornost vůči všem čtyřem kamarádům, kterým sice vévodí Goride a Chris, a jejich pouť za dospělostí, která je geograficky překrásně orámována vlakovými kolejemi, po nichž jdou pěšky, neboť nemají peníze a nikam nespěchají tak jako dospělí. Snímek obsahuje spousty drobných okamžiků a malých dobrodružství, které se mohou z hlediska filmové atrakce zdát nudné, ale díky své psychologické a charakterové propracovanosti odráží ducha skutečných dětských výletů. Nostalgie se navíc vkrádá, když se člověk lekne, že něco takového by už dneska nemohlo být. Už jen kvůli sprostému slovníku. ()

Kwaichi

"Myslíš, že by Mickey Mouse porazil Supermana?" "Preskočilo, ti?" "Prečo nie?..." "Nič si nepochopil, Mickey Mouse je kreslený a Superman je skutočný. Kreslená myš nemôže poraziť skutočného chlapa...". Ach, to boli časy, keď sme sa ešte zhovárali na podobné témy, skutočne zlaté časy ľudského života. Film vo mne vyvolal rozmanité pocity, no všetky som vnímal pozitívne. ()

laik_60

Nádherná sonda do chlapčenských duší. Ten "konflikt" chalanskej skupiny som skupinou starších namyslencov mnohí z nás v detstve zažili, och sme len nenávideli tu ich frajerinu až keď sa začali objavovať baby sa akosi sváry sami od seba končili a my sme sa rozpŕchli do sveta. Dobrý film, s príjemným dobovým soundtrackom. S ľahkosťou a spomienku na chlapčenské roky dávam 5b ()

annihilation

Kéž by bylo více takto povedených adaptací Kingových povídek (i románů). "Stůj při mě" je krásně odpočinkový film - ne však v tom smyslu, že by se v něm nic nedělo a to nic bylo vyplněno něčím břitkým s příchutí klišé, spíše odpočinkovým v tom smyslu, že vás svou atmosférou vrátí do dětských let, připomene vám staré kamarády a dobrodružství, která můžete zažívat jen do určitého věku - pak se z nich najednou vytratí něco důležitého, co už nikdy nenajdete. A tento snímek vás tam znovu vezme; dopomůže vám k tomu hlavní hrdina - již dospělý muž, který vypráví příběh, co se mu v dětství stal. Krásně rozliší hranici mezi dítětem a mužem a zachytí poslední moment před jejím překročením. Jak kouzelný je okamžik před procitnutím z krásného snu? Příběh čtyř chlapců vás nenuceně odnese do minulosti a unese vás svou lehkostí a upřímností. Měli jste snad někdy lepší přátele, než když jste ještě byli děti? ()

C0r0ner

Na to, že to napsal King, je to absolutně jiné než jeho ostatní díla. A tím jiné nemyslím špatné. Reiner je prostě dobrý režisér a tenhle příběh je taktéž poutavý a zajímavý. Není to sice nic přelomového, ani se tam vlastně nic moc nestane, ale prostě se na to pěkně kouká. Špekoun O´Connell špičkový. 80% ()

DruidKarel

1786. hodnocený film: Že zrovna tenhle film se stane nejoblíbenějším Kingovým filmem, který vznikl na motivy jeho knihy, to by asi čekal málokdo. Máme tu přece Zelenou míli a Vykoupení z věznice Shawskank. Tenhle snímek není jen pro děti, ale rozhodně se pozná, že byl právě určen pro mládež, aby neseděl jen doma na zadku, ale šla si také užít nějaké dobrodružství. Nádherný příběh o přátelství. 5* si určitě zaslouží. Navíc jsem vůbec nevěděl, že ve filmu zazní píseň Bena E. Kinga z roku 1961 "Stand by me". 5* ()

Phos4rus

Kdo si chce pobrecet, tak at se na to podiva! A kolik hvezd tam hraje. Ja ten film videl, kdyz mi bylo stejne let jako tem, co hrali, a ani nevite, jak me ten film dostal! ()

PEEPA

Cim dal tim vice se mi zacinaji libit jednoduche filmy. Koho v dnesni dobe prekvapi silene prekombinovany pribeh s hromadou point? Ale tohle je proste film, jakych by mohly byt stovky. Ale ja jich nevidel stovky. Videl jsem tenhle a je to proste super... ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

30.06.2020

Friedman prekročí tmavú čiaru

Friedman prekročí tmavú čiaru

17.08.2005

V produkcii a réžii Adama Friedmana vznikne adaptácia knihy A FINE DARK LINE od Joea R. Lansdalea, ktorého Friedman dokonca ukecal, aby k filmu napísal scenár. Hlavnou postavou príbehu o dospievaní… (více)