Magická hlubina

Le grand bleu

The Big Blue

Magická hlbočina

Drama / Romantický / Dobrodružný

Francie / USA / Itálie, 1988, 132 min (Director's cut: 168 min)

Krásný film o lásce k moři, která je silnější než k čemukoliv jinému (včetně lásky k člověku). Film mě hned od začátku vtáhl pod hladinu, odkud jsem se vynořil až po 165-ti minutách (samozřejmě v novém světovém rekordu). Musím se přiznat, že jsem se nachytal, jak se nadechuju společně s Jacquem při jeho prvním ponoru. Kdo má rád vodu a moře, tak není nad čím váhat - při některých záběrech moře ve spojení s překrásnou hudbou se totiž až tají dech.(25.5.2011)

Oblíbený z mládí....Ale i po tolika rokách na mě udělal stejně silný dojem 100%(16.10.2012)

Doslova magické, především vizuální stránkou - kamera, hudba... A díky Lucu žes tu vizionářsky obsadil Jeana Rena, francouzská a světová kinematografie tak objevila jednoho z nejcharismatičtějších herců všech dob!(1.8.2005)

Myslím, že to nejmagičtější na tomto snímku je především jeho název a vaše případná očekávání čehosi magického, o němž si myslíte, že na Vás čeká. Myslela jsem, že Magická hlubina bude skutečně "magická" a že na mě v jejích hloubkách bude čekat něco kouzelného a nádherného. Záběry a kamera minimálně. Podvodní záběry mi však po většinu času přišly obyčejné. Hezké, ale nic magického. Stejně jako samotný příběh, který mi kromě charakterů, kamery, prosluněných obzorů a krásných delfínů, nenabídl nic výjimečného či magického. Je jako oddechový, nenáročný pobyt u moře. Soupeření mezi Enzem a Jacquesem mi ani nepřišlo nijak napínavé. Jean Reno opět válí a zde mě přesvědčil, že dokáže být nejen charakterní Francouz, ale rovněž charakterní Ital:) Rosannu Arquette si nejvíce pamatuji jako Cherrie z The "L" Word, kde si to rozdávala ve vášnivých lesbických scénách:) V závěru filmu jsem měla pocit, že by se snad mohlo "tam dole" odehrát něco jako v Cameronově Propasti:) Jakoby k tomu celkové ztvárnění svádělo. No nic:)(29.3.2012)

Besson pěkně po hollywoodsku nabízí drama, komedie, i zcela vážný snímek. Od všeho něco, což se ve finále dost něpěkně tluče. "Mořské" scény sou úchvatné, ale to je všechno.(8.7.2003)

• - Finančně nejúspěšnější francouzský film osmdesátých let. (D3VIL)

• - Zahajovací film FF v Cannes v roce 1988. (D3VIL)

• - Originální hudbu k filmu složil Bessonův dvorní skladatel Eric Serra. Pro americkou verzi byl však hudební doprovod vypracován znovu, a to Billem Contim. (Vlk17)