Magická hlubina

Grand bleu, Le

The Big Blue

Magická hlbočina

Drama / Romantický / Dobrodružný

Francie / USA / Itálie, 1988, 132 min (Director's cut: 168 min)

Chybí správné vizuální pojetí. Občas to vypadá jako laciná televizní produkce, než jako dílo slavného Luca Bessona. Pár hezkých "hlubinných" záběrů, několik scén s delfíny a to je asi tak všechno co stojí za řeč. Jen Eric Serra nezklamal. Opět složil perfektní hudbu, která se může směle rovnat jeho největším počinům (NIKITA, LEON).(18.12.2004)

Hezký a příjemný snímek, ale Luc Besson má mnohem lepší filmy. A Jean Reno též. Na Leona to nemá ani z daleka. Nemluvě o Pátém elementu či Nikitě. Tento kousek není špatné pokoukání, ale drama nejsou moje speciality. Takže Já jsem se do Magické hlubiny potopil jen jednou a už více ne. Nezaujalo. 65%(9.1.2011)

Film má síce slabšiu zápletku, ktorá sa točí okolo toho, kto z účastníkov nejakej potápačskej súťaže vydrží so zadržaným dychom dlhšie pod vodou. Čo ma ale zaujalo bolo to, že film dáva do protikladu nie príliš šťastnú milostnú epizódu ľudí na brehu s veľmi šťastným vzťahom delfínov v mori. Za zmienku určite stoja aj nádherné zábery podmorského sveta a záver filmu, ktoré robia z Magickej hlbočiny veľmi silné dielo.(16.10.2007)

Tenhle film se líbil, jako už dlouho nic. Film je krásně natočený, vypráví zajímavý, dojemný, vtipný a napínavý příběh. Kamera i hudba jsou úžasné. A Reno i Barr jsou úžasní herci. Zvláště Barr hraje absolutního sympaťáka. Tenhle Bessonův film se mi líbí mnohem více, než jeho ostatní výborné filmy, snad i proto, že námětem je mému srdci bližší. Potápění je jeden z nejkrásnějších sportů, jaké vůbec může člověk provozovat. Sice není pro každého, takový hokejista, by asi nepobral tu nádheru, která se skýtá pod nořskou hladinou.(19.12.2004)

Film o pravém, ale i o falešném přátelství dvou mužů, pro které život ani lidé, kteří je milují, nejsou tím podstatným. Důležité naopak je to, jak dokážou souznít s mořem a ryze chlapský souboj o to, kdo z nich má větší žábry. Besson svůj sen o životě pod hladinou moře natočil vskutku nezapomenutelným způsobem.(30.11.2008)

• - Přestože je film fikcí, byl inspirován životy potapěčů Jacquese Mayola a Enza Maiorcy. (D3VIL)

• - Finančně nejúspěšnější francouzský film osmdesátých let. (D3VIL)

• - Technicky nejnáročnější scény filmu byly natáčeny s ochočenými delfíny, např. s delfíní samicí Joséphine. Ta se během svého dlouhého života ve francouzském mořském parku Antibes stala několikanásobnou matkou i babičkou a dožila se 40 let, což je na delfína skákavého, kteří se běžně dožívají přibližně 30 let, opravdu hodně. Jak oznámila správa parku Antibes, Joséphine uhynula na ledvinovou chorobu v úterý 23. 08. 2011. (Woodstock)