Magická hlubina

Grand bleu, Le

The Big Blue

Magická hlbočina

Drama / Romantický / Dobrodružný

Francie / USA / Itálie, 1988, 132 min (Director's cut: 168 min)

Film, na ktorý sa nedá pozerať každý rok ako na klasiky ako 'winnetouovky', a aj tak mám z neho vždy takmer dokonalý zážitok. Besson vedel, kedy správne udrieť a záver bol úder ako hrom. 85%.(5.3.2006)

V The Big Blue se setkávají dva druhy lásky. Jedna žárlivá, toužící toho druhého vlastnit a neschopna přijmout, že její kontrole určitá oblast života jejího objektu uniká. Druhá je hůře definovatelná; láska k potápění, moři, klidu hluboko pod hladinou a organismům tam žijícím. Možná je stejně žárlivá, tímto testem ale nemusela projít, každopádně z pohledu té první je naprosto nepochopitelná. A tyhle dva druhy se ukáží být (překvapivě) nepříliš kompatibilní. Až se jeden nediví, že má Jacques vždy takový problém najít důvod, "proč se vrátit tam nahoru" - podvodní záběry jsou opravdu příjemné a sálá z ních obrovský klid. Nu a nahoře na něj čeká Rosanna Arquette. Pochopil jsem, proč byla jedním z prvních cílů kanadských vojsk při útoku na USA (v SP: Peklo na zemi) rezidence Arquetových. Už dlouho jsem neviděl tak mizerný herecký výkon, který výrazně škodí celému snímku. Nejde o zcela vážný počin, spíše mi připomíná formát rodinného filmu pro nedělní odpoledne. Poněkud vykonstruovaný příběh s hezkým poselstvím, roztomilá zvířátka skákající a pískající v režisérově rytmu, hodně humoru (DOKONALÁ příprava japonských potápěců!), nepříliš dobří herci. Příjemná podívaná, v níž mě ale mnoho věcí vyrušovalo od *skutečně* hodnotného filmového prožitku.(2.1.2008)

Krásný film s krásným koncem a se skvělými Jeanem-Marcem Barrem a možná ještě lepším Jeanem Renem. Besson bejval zkrátka vynikající režisér.(16.1.2004)

Mořské scény a smysl potápění se mi tu líbilo, to ostatní je jen nepodstatná výplň která sice nenudí, ale nijak nezapůsobí a nic nezanechá.(12.9.2010)

Magie je doslova v každém záběru tohoto magického příběhu, který ještě zvýrazňuej magická hudba.(7.1.2007)

• - Podvodní scény s delfíny byly natáčeny v obrovských ohradách na Panenských ostrovech, kam byli delfíni převezeni z Dolphin Research Center na Floridě. Nejčastěji se objevujícím delfínem je samec Natua. (D3VIL)

• - Zahajovací film FF v Cannes v roce 1988. (D3VIL)

• - Přestože je film fikcí, byl inspirován životy potapěčů Jacquese Mayola a Enza Maiorcy. (D3VIL)