Martin Scorsese, jeden z největších režisérů současnosti, uvádí skvělou adaptaci románu, za který spisovatelka Edith Whartonová získala Pulitzerovu cenu. V hlavních rolích filmu se představují držitel Oscara Daniel Day-Lewis, Michelle Pfeifferová a Winona Ryderová. Úchvatná romance s ironickým názvem Věk nevinnosti vypráví o tragickém milostném trojúhelníku v honosném a pokryteckém prostředí vyšších společenských vrstev New Yorku 70. let 19. století. Newland Archer (Day-Lewis) je bezúhonný advokát, který tajně touží po vášnivějším životě. Jeho zasnoubení s půvabnou, ale nezajímavou členkou místní smetánky May Wellandovou (Ryderová) Newlanda odsoudilo k životu v tiché lhostejnosti. Když se ale do New Yorku vrací výstřední, společensky nepřijatelná sestřenice jeho snoubenky, Newland riskuje vše kvůli naději na opravdovou lásku. (HBO GO)

Renfield

Při představení hlavních a téměř nekonečné řady nehlavních hrdinů, ve kterém je navíc hojně využit hlas vypravěčky, jsem si vzpomněl na ty nejlepší Scorseseho gangsterky. Ono by jistě bylo zajímavé, v tomto pojetí červené knihovny pokračovat, jenže to se neděje, "akční" úvod je tou poslední akcí na více než dvě hodiny. Zrežírované je to sice mistrovsky, dobová atmosféra je dokonalá, ale příběh je prázdný, utahaný... vlastně jsem díky němu pochopil, co musí Newland Archer ve svém vztahu prožívat. Navíc jinak tomu nemohlo být ani v tom druhém, svým způsobem neexistujícím, přesto zcela zásadním. Totiž, jak Daniel Day-Lewis, tak i Michelle Pfeiffer jsou sami o sobě výborní, jenže když přijdou společné scény, nic mezi nimi necítím a když už, tak opovržení. To sice může být z jedné strany záměr, ale to opravdu jen z té jedné a navíc částečně. Věk nevinnosti je tím alespoň jedinečný, v mnoha jiných řekněme podobných, je té lásky naopak až příliš. A na rozdíl od některých podobných má fantastickou kameru, obzvlášť bály jsem si z tohoto pohledu opravdu užíval, na nich navíc vyniknou i dokonalé kostýmy. Ovšem jako celek z mého pohledu slabší, vůbec na Martina Scorseseho. 50% ()

Klajnik

Zbývá mi už jen pár filmů k nakoukání celé Scorseseho díla. Marty je právem jeden z největších filmařů. Jeho filmy nikdy nejsou vyloženě plytké, vždy mají kvalitní technickou stránku a často dokážou být i velmi zábavné, což diváci ocení. Minimálně s tou zábavností to ale není pravidlem, jak po Vlkovi předvedl s Mlčením. Jak už hodnocení napovídá, Věk Nevinnosti nebude zas takový odvaz, ač je pravdou, že zde mají slabší hodnocení některé jeho skvělé kousky (Počítání Mrtvých, 1999). Tento film však naplnil mou předtuchu, že půjde o formálně vytříbenou snobárnu, která dějově příliš nefunguje. Uživatel Matty sice píše: "Vlastně to je další z jeho filmů o násilí a organizovaném zločinu. Jenomže o násilí skrytém, neprojeveném a zločinech stejně takových. Pravidla chování určují klany, třebaže ne mafiánské, nýbrž rodinné. Kdo nechce ztratit renomé, a na ničem jiném jako kdyby ani nezáleželo, nesmí skutečnost nejen vyřknout, nesmí ji ani myslet. Postavy si ubližují slovy, či spíše tím, že se jim vyhýbají." - To zní moc dobře, ale problém je v tom, že divák se těžko zžije i těžko přistoupí na vnitřní konflikt, který postavy tíží. Abych to ale rozvedl: Protagonisté (právník a hraběnka) z "lepší společnosti" se milují, ale nemohou být spolu, jinak by přisli o společenské postavení. Chápu, že by se někdo vzdal pravé lásky pro to, aby třeba neskončil na ulici, ale zde je situace taková, že milostní dvojice je dost majetná na to, aby spolu mohla odejít z New Yorku a založit domov někde jinde. Co na tom, že přijdou o postavení ve vyšší třídě? Případná vyšší střední třída by snad tolik nebolela... Postavy se na jednu stranu velmi milují a zdá se, že jeden může zachránit druhého od útisku oněch společenských konvencí, ale nechtějí přijít o postavení ve společnosti, kterou vlastně opovrhují. Nezbývá než usoudit, že postavy jsou opovrženíhodná košťata, která si sympatie nezaslouží a konflikt, který mají přestává divácky fungovat. Pak se ovšem jedná o selhání, protože každý dobrý film stojí v první řadě na funkčním scénáři. Věk Nevinnosti k postavám nepřistupuje opovržlivě a kriticky, nýbrž chce, aby s nimi divák soucítil, což se mi zdá stupidní a neupřímné. Film může mít dokonalý set design a kostýmy a Marty může režírovat, s jakou elegancí jen chce, a Daniel Day-Lewis může rovněž hrát, jak dobře jen dokáže, ale výsledný dojem nijak zvlášť pozitivní nebude právě kvůli scénáři. Furt ale lepší než nějakej kýčovitej romanťák o lásce, která hory přenáší. To už radši tadyto. Já však doporučuji spíš Scenes from a Marriage Life - to je nejkvalitnější vztahová sonda. ()

Kroupa

Pěkně zpracovaná romance jako vystřižená z dobového románu. Vynikající herecké představení, hlavně pro Day-Lewise. Na druhou stranu je příběh (opět v duchu románu té doby) příliš komplikovaný, aby jeho linie byla přehledně sledovatelná. Oceňuji, že film nesklouzl k dnešním filmovým stereotypům a pokusil se být skutečně plně dobový, ne jen do doby zasazený. Po druhém shlédnutí musím říci, že příběh ani zdaleka není tak komplikovaný, jak se zdál, a díky více než dokonalým hercům a uspořádání scén velmi dobře čitelný, čímž však neztrácí na hloubce. Proto upravuji ze čtyř * na pět :-) ()

cherita

Někdy se stane, že i dobrý a ceněný herec, který se pro každý film málem sedře z kůže, narazí na roli, kterou i přes to svoje herecké sebeobětování nedokáže nijak smysluplně uchopit. Tak jako tady. Daniel Day-Lewis prostě NENÍ Newland Archer, byť se o to snaží sebevíc, a z jeho pojetí téhle postavy jsem chytala tik do oka. Rozhodně to ale neznamená, že bez něj by vznikl dokonalý film. Věk nevinnosti je totiž jeden z těch filmařsky nevděčných románů a transfomovat ho na celuloid do opravdu dobrého výsledku je i v rukou režiséra takového formátu obtížný úkol. Tady se to povedlo na poctivé tři * ()

andio

No já teda na tenhle žánr moc nejsem. Koukal jsem na to hlavně kvůli Danielovi Day-Lewisovi a ten mě nezklamal. Ale i tak to pro mě zas takovej zážitek nebyl. 6/10 ()

goniss

Jenom pár slovy - už od začátku mi na tom něco nesedělo.. příliš ukecané, příliš mnoho vyprávění a až moc se dovídáme věcí, ve kterých je pak trochu chaos. A znovu se na to dívat, o to už vážně nestojím. Hězdičky dávám za herecké výkony, za napodobení doby, a že jsme pro změnu viděla 19.století v USA, a ne v Anglii (což po shrnutí mám tedy mnohem radši) či Evropě. ()

Gastovski

Sledovat a hlavně poslouchat přes dvě hodiny bandu snobů, kteří neustále řeší: že tamta hraběnka nemá módní šaty, že tamten pán s nimi nemůže povečeřet z důvodu menšího společenské postavení, že o někom kolují drby, je neskutečný výkon. Režijně zmáknuté, herecky jakbysmet a ještě kostýmy je třeba pochválit. Ale tady výčet kladů končí. Zbytek je neskutečná nuda a neskutečný byl i ten milostný troúhelník, který z hlediska konverzačního byl opravdu na facku. Kdepak, Scorsese a romantika - to mě vůbec neštimuje. ()

jane1106

Z původně poněkud zdlouhavé, společenskými detaily přeplněné a mírně satirické vyprávěnky se film najednou přehoupl do opravdové romantické tragédie, která mi v ceně postupně rostla spolu s přibývajícím žalem v očích Newlanda Archera (podobně tomu bylo i s Day-Lewisovým výkonem - coby uhlazený, konformní člen vyšší společnosti mi připadal dost slizký a teprve s postupným prohlubováním postavy začal být zajímavý). Kromě toho jde o řemeslný skvost s brilantní kamerou Michaela Ballhause a bohatým Bernsteinovým soundtrackem. Day-Lewis i Ryder jsou skvělí, ale mě zde okouzlila především osudová žena Michelle Pfeiffer alias hraběnka Olenská. ()

Saur.us

Překrásná obrazová exhibice viktoriánských detailů, bohatých kulis a perfektní kostýmní práce, to jsou věci, které mě uhranuly už na začátku. Michael Ballhaus, oblíbený kameraman Martina Scorseseho, na tom má nemalou zásluhu. A společně s obrazovou nádherou Scorsese, sice velmi rozvláčně leč jinak to nejde, rozjíždí romantické drama plné intrik, pravidel a mnohdy falešné nevinnosti. ()

Juliane

Jedna hvězda za výbornou výpravu. Samotný příběh na mě působil mělce. Nad vodou to možná mohla udržet hlavní dvojice, ale ne tahle - naprosto žádná chemie. Málokdy nedokoukám film, ať je sebestrašnější, ale tohle nešlo. ()

Bozvav

Lehce se vlekoucí, s mírně slaboduchými dialogy, nádhernými kostýmy, něžnou hudbou a skvělou výpravou. Tím vším se může snímek Věk nevinnosti pyšnit. Téma samo o sobě není nijak silné, ale jeho zpracování určitě ano. Snad jen kdyby to bylo kratší a potenciál Michelle P. byl lépe využit. Takto za mne 65%. ()

ink flo

Scorsese tentokrát netočí gang kriminální, ale společenský. Spousta záběrů na jídlo, čarokrásná Pfeiffer a děj, který se stává rafinovanějším a zajímavějším v momentě, kdy Daniel Day-Lewis chytne paranoidní dojem, že je součástí velkého nevyřčeného spiknutí schovaného za všeprostupující přetvářkou a mluvením v uctivých kódech, kterého se účastní i jeho manželka. ()

char_t

Nejnudnější film z nejnudnějšího období v historii Země. Technicky fajn, kostýmově parádní, herecky to taky ujde, ale je to fakt straaaaašilivá nuda... ()

Anty94

Veľmi poetický pohľad na dané obdobie, ktorý nesie prvotne ľahko badateľný vplyv mnohých talentovaných umelcov. Pre Scorceseho trocha neobyčajný žáner, ale stále dôstojný, reprezentatívny a hlavne vizuálne prakticky bezchybný počin. ()

GOREGASM

Formální stránka snímku je v každém ohledu dokonalá a Martyho perfekcionismus opravdu zmrazí všechny smysly včetně šestého. Scorsese opravdu neponechává nic náhodě od výpravy pro dokonalý casting a naprosto odzbrojující kamerové nápady, čímž proměňuje toto komorní drama v estetický koncert. Pomyslnou taktovku na plátně svěřil Daniel day Lewisovi, který v hlavní roli exceluje a je to právě jeho nevinnost a křehkost, která mi navždy utkví v paměti. Ne, že by Michelle a Winona byly za křoví, ve svých rolích jsou perfektní, ale Daniel je tady jenom jeden. Život New Yorské smetánky v romanticky marnotratném kabátku sešitém tak dokonale až z toho jde recenzentovi hlava kolem. 100% ()

Andronikos

Zaujímavé, predovšetkým ale vďaka opulentnosti kostýmov a interiérov. A tá čoskoro začína pôsobiť až "prepálene". Vývoj vzťahov medzi Newlandom a May a hlavne Newlandom a Elly je podávaný opatrnejšie, citlivo, ale tu by som naopak privítal trochu väčšie zatlačenie na pílu: osudovosť a emócie mi tu unikali (to bude ale dané mojím osobným založením a hlavne odstupom, ktorý dnes máme od danej doby a sociálnej vrstvy) a jedna-dve scény (plač, vášnivé bozky) to už nezachránia. Kritická linka snímku nebola podávaná príliš polopaticky, ale napriek tomu je stále dosť jasná. Problémom je, že to zabezpečil hlas rozprávačky. Sledoval som arci film, nečítal román, pôsobí to teda neumelo - a vlastne ma to sklamalo. ()

FeiNike

Po prvom zhliadnutí som to zhrnul ako dlhočiznú nudu, po druhom ako kvalitný historický film a po treťom [ s odstupom niekoľkých rokov a konečne v pôvodnom znení ] to hodnotím ako majstrovské dielo. Scorseseho miestami až chorobne puntičkársky spôsob prezentovania prostredia a postáv newyorskej high-society z konca 19. storočia si vyžaduje dosť veľkú trpezlivosť. Kto to vydrží, ten potom dokáže oceniť a s úžasom obdivovať režisérovu zručnosť a ohromný cit pre detail a navyše sa mu film odmení v podobe silného emocionálneho zážitku plynúceho z motívu nenaplnenej osudovej lásky uväznenej v pasci spoločenských konvencií. Sledovať fascinujúci herecký koncert Michelle Pfeiffer a Daniela Day Lewisa [ pre mňa jednoznačne najlepší herci svojej generácie ] na pozadí prekrásne aranžovaných historických kulís je pre mňa dokonalým filmovým pôžitkom. ()

tranquill

Vzdal se toho, co chtěl nejvíc... A já ten film chtěl také v jeho průběhu několikrát vzdát, proto mé hodnocení berte velice subjektivně, nejsem totiž pražádný příznivec historických filmů (natož z tohoto období) a od začátku to bylo tak "konzervační", že mě to úplně "zakonzervovalo" :-))) Samozřejmě to na kvalitách filmu neubírá... ()

Zemřel herec Norman Lloyd

Zemřel herec Norman Lloyd