poster

Poslední pokušení Krista

 • USA

  Last Temptation of Christ, The

 • Slovensko

  Posledné pokušenie Krista

Drama

USA / Kanada, 1988, 164 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Arbiter
  ****

  Chápu velice dobře, proč církevní kruhy a jiné mistry dogmatu film nadzvedl ze židle. Ježíš v podání Scorseseho opustil slupku umělé nadreálné postavy a stal se mnohem více člověkem, který má jednoduše strach. Chybuje, mění názor, disponuje touhami a je nejistý, tak nejistý .. To pobouření chápu ne z důvodu, že by Scorsese udělal něco špatně, ale díky mému nevalnému mínění o dogmatických prasatech obecně. On naopak myšlenku přenesl do mnohem hmatatelnější a pochopitelnější podoby a jakožto silný věřící s výjimečnou schopností nadhledu přistupuje ke své víře kriticky a uznává její neduhy, aby je ideologickou tezí vzápětí obhájil a nebo jen útrpně přiznal bez obhajoby. Jeho rétorika sice nebude působit masivním okouzlením, ale je mnohem upřímnější a pro mne, jakožto více méně ateistu, snesitelnější. Ano, Ježíš na mě i v tomto snímku působil jako mnoho dnešních fanatických mesiášů v rozličných sektách. Vždyť co jiného bylo ve své době Křesťanství. Ale v jeho podání se mi nesvírají pěsti rozčilením nad blbostí a můžu se na věc dívat s větším nadhledem. Jako na historickou událost, která ve své době daný průběh potřebovala, ať je mé osobní hodnocení dopadu čí glorifikace ze stran některých religionistických majorit místy sebenevrlejší.(11.3.2011)

 • JohnnyD
  *****

  Najlepší Jesus-movie ever. Tento kontroverzný film, proti ktorému sa viedol nejeden protest, je pri pozeraní s otvorenou mysľou jednoznačne najlepším náboženským filmom. Pokorné a katarzné. Úplný protiklad gibsonovho Umučenia.(23.6.2012)

 • kiddo
  *****

  Pokud se můj dobrý známý na mé nadšené doporučování Scorseseho úchvatného „kontroverzního“ filmu (nechápu, co je na něm pro myslícího člověka kontroverzní, jestliže je schopen dívat se na danou událost i z jiného úhlu pohledu, než jaký je mu diktován církevními regulemi) s šokem a odporem odvrátí, aniž by byl ochoten se na film před jeho okázalým odsouzením nejprve podívat a možná si snad na něj i vytvořit jiný názor, než jaký si přečetl v křesťanském pamfletu a který poslušně přejal, pak je asi něco shnilého v tom našem jablku rajském. Většina hlasitých zavrhovačů Posledního pokušení Krista ve svém prosazování vlastního patentu na pravdu a vševědoucnost evidentně přehlédla, že Scorsese svým filmem poskytuje dosud snad nejopravdovější (pokud to slovo lze v tomto kontextu vůbec užít) a nejživější ztvárnění mesiášovského tématu, že se jedná o snímek ryze katolický a jediné, co dělá, je, že vnáší onu často ploše a bezmyšlenkovitě proklamovanou lidskou stránku Ježíše mezi řádky strohých evangelií. Skutečně – pokud byl Kristus napůl člověkem, tak se jeho lidskost snad vztahuje nejen na fyzické aspekty, ale i na touhu po lásce, blízkosti druhého člověka a obyčejném životě, či nikoli? Snímek prezentuje víru jako něco živého a pohyblivého a vyhýbá se jejímu konstantnímu a neměnnému pojetí, postavy z Bible ztvárňuje jako nedokonalé a chybující bytosti schopnými podléhat pochybnostem, svádět vnitřní boj sám se sebou nebo jen prožívat a dávat najevo emoce. Jsem přesvědčená, že člověk nedokáže doopravdy (a snad by ani neměl) věřit v pouhou mrtvou dvourozměrnou ikonu a že pokud existuje film, který vážně je výkřikem téhle živé lásky k Bohu, pak je to právě tento.(31.7.2006)

 • Radek99
  *****

  Novodobé apokryfy představující jedinou z uvěřitelných podob Ježíše Krista. Krista pochybujícího, lidsky nedokonalého, výjimečně skutečného...a právě proto uvěřitelného... Krista pro nový věk. Věk ateismu? Velký a těžký film...(20.12.2013)

 • Kulmon
  ****

  Tenhle Ježíš je snad i trochu sympatickej. Je to člověk z masa a kostí, kterej pochybuje, zda je mesiášem. Zároveň je to magor, kterej mění názory den ze dne (podle toho co mu zrovna bůh našeptává) a postupem doby je opravdu přesvěden o svém vyvolení. Jeho poslední pokušení je pro ateistu pohlazením po duši. Williem Dafoe je fakt dobrej. Já tyhle filmy o Ježíšovi nemusím a je jedno, zda je zobrazován kladně nebo jako pošahanec. Tohle vyobrazení ani nenudilo, i když ta délka je docela šílená.(18.5.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace