Poslední pokušení Krista

Last Temptation of Christ, The

Posledné pokušenie Krista

USA / Kanada, 1988, 164 min

Chápu velice dobře, proč církevní kruhy a jiné mistry dogmatu film nadzvedl ze židle. Ježíš v podání Scorseseho opustil slupku umělé nadreálné postavy a stal se mnohem více člověkem, který má jednoduše strach. Chybuje, mění názor, disponuje touhami a je nejistý, tak nejistý .. To pobouření chápu ne z důvodu, že by Scorsese udělal něco špatně, ale díky mému nevalnému mínění o dogmatických prasatech obecně. On naopak myšlenku přenesl do mnohem hmatatelnější a pochopitelnější podoby a jakožto silný věřící s výjimečnou schopností nadhledu přistupuje ke své víře kriticky a uznává její neduhy, aby je ideologickou tezí vzápětí obhájil a nebo jen útrpně přiznal bez obhajoby. Jeho rétorika sice nebude působit masivním okouzlením, ale je mnohem upřímnější a pro mne, jakožto více méně ateistu, snesitelnější. Ano, Ježíš na mě i v tomto snímku působil jako mnoho dnešních fanatických mesiášů v rozličných sektách. Vždyť co jiného bylo ve své době Křesťanství. Ale v jeho podání se mi nesvírají pěsti rozčilením nad blbostí a můžu se na věc dívat s větším nadhledem. Jako na historickou událost, která ve své době daný průběh potřebovala, ať je mé osobní hodnocení dopadu čí glorifikace ze stran některých religionistických majorit místy sebenevrlejší.(11.3.2011)

Najlepší Jesus-movie ever. Tento kontroverzný film, proti ktorému sa viedol nejeden protest, je pri pozeraní s otvorenou mysľou jednoznačne najlepším náboženským filmom. Pokorné a katarzné. Úplný protiklad gibsonovho Umučenia.(23.6.2012)

Pokud se můj dobrý známý na mé nadšené doporučování Scorseseho úchvatného „kontroverzního“ filmu (nechápu, co je na něm pro myslícího člověka kontroverzní, jestliže je schopen dívat se na danou událost i z jiného úhlu pohledu, než jaký je mu diktován církevními regulemi) s šokem a odporem odvrátí, aniž by byl ochoten se na film před jeho okázalým odsouzením nejprve podívat a možná si snad na něj i vytvořit jiný názor, než jaký si přečetl v křesťanském pamfletu a který poslušně přejal, pak je asi něco shnilého v tom našem jablku rajském. Většina hlasitých zavrhovačů Posledního pokušení Krista ve svém prosazování vlastního patentu na pravdu a vševědoucnost evidentně přehlédla, že Scorsese svým filmem poskytuje dosud snad nejopravdovější (pokud to slovo lze v tomto kontextu vůbec užít) a nejživější ztvárnění mesiášovského tématu, že se jedná o snímek ryze katolický a jediné, co dělá, je, že vnáší onu často ploše a bezmyšlenkovitě proklamovanou lidskou stránku Ježíše mezi řádky strohých evangelií. Skutečně – pokud byl Kristus napůl člověkem, tak se jeho lidskost snad vztahuje nejen na fyzické aspekty, ale i na touhu po lásce, blízkosti druhého člověka a obyčejném životě, či nikoli? Snímek prezentuje víru jako něco živého a pohyblivého a vyhýbá se jejímu konstantnímu a neměnnému pojetí, postavy z Bible ztvárňuje jako nedokonalé a chybující bytosti schopnými podléhat pochybnostem, svádět vnitřní boj sám se sebou nebo jen prožívat a dávat najevo emoce. Jsem přesvědčená, že člověk nedokáže doopravdy (a snad by ani neměl) věřit v pouhou mrtvou dvourozměrnou ikonu a že pokud existuje film, který vážně je výkřikem téhle živé lásky k Bohu, pak je to právě tento.(31.7.2006)

Novodobé apokryfy představující jedinou z uvěřitelných podob Ježíše Krista. Krista pochybujícího, lidsky nedokonalého, výjimečně skutečného...a právě proto uvěřitelného... Krista pro nový věk. Věk ateismu? Velký a těžký film...(20.12.2013)

Tenhle Ježíš je snad i trochu sympatickej. Je to člověk z masa a kostí, kterej pochybuje, zda je mesiášem. Zároveň je to magor, kterej mění názory den ze dne (podle toho co mu zrovna bůh našeptává) a postupem doby je opravdu přesvěden o svém vyvolení. Jeho poslední pokušení je pro ateistu pohlazením po duši. Williem Dafoe je fakt dobrej. Já tyhle filmy o Ježíšovi nemusím a je jedno, zda je zobrazován kladně nebo jako pošahanec. Tohle vyobrazení ani nenudilo, i když ta délka je docela šílená.(18.5.2010)