Thelma a Louise

• Česko Thelma a Luisa (více)

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si jednou vyjedou spolu na víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a neurvalý surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem... Snímek vynikajícího režiséra Ridleyho Scotta na počátku devadesátých let s novou razancí otevřel otázku postavení ženy v moderní společnosti a v rodině. Je však především strhujícím příběhem dvou osobností, které se sice doslova řítí do propasti, ale zároveň v sobě objevují překvapivé vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním sešněrovaném životě neměly ani tušení. (Česká televize)

laik_60

škoda tej prvej polhodiny ... bol by dostal film päťku. Sarandonová hviezdila počas celeho filmu, a Geena zrela z polhodiny na polhodinu :). Výborné herecké obsadenie. Skvela réžia a kamerové zábery .. juj !!!! Záver filmu bol síce predvídateľný, dalo sa čakať ako to všetko skončí, páčila sa mi taká "gradácia napätia", no ale to čo vymyslel režisér ... panečku .. to bolo fakt super. ()

C0r0ner

Další odškrtnutá povinnost, bez které se dlouho nedá přežít. A tentokrát to byla povinnost, kterou jsem si užil. Scénář sice byl hodně očekávatelný ve stylu Bonnie a Clyde, ale díky Scottově režii a dvojici Sarandon/Davis to bylo celkově moc pěkné a občas to i chytilo za srdce, především závěrečná scéna. 85% ()

asinus

Jako je už u Ridleyho zvykem tento film je především hezký na pokoukání. Vývoj postav je opravdu skvěle zachycen. Ale dějovosti by přeci jen neškodilo trochu více. ()

danecek24

49. Zlatý Glóbus za rok 1991 - cena (1) - *Nejlepší scénář - Callie Khouri + nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herečka (drama) - Geena Davis, Nejlepší herečka (drama) - Susan Sarandon ()

kusper

Klasická "ženská" road moovie se skvělými hereckými výkony nejen hlavní dvojce ale i Brada Pitta či Harvey Keitela. ()

Wormboy

Dnes uz klasicke roadmovie s vynikajucou poslednou polhodinou, ktorej vsak nepredchadza nic, co by zaradovalo tento film medzi nieco nezabudnutelne. 3,5/5* ()

zette

Nejvetsi slabina filmu je ta, ze v realu by je policajti chytli do 24 hodin (to by jeste musel byt statni svatek). Nejen proto je konec vice nez natahovany... Jinak ovsem filmu nejde nic vice vytknout... Vyborna rezie, herecke vykony, kamera a hlavne pribeh... ()

Jermann

Tímhle filmem jsem nasáklý natolik, že bych hvězdičky rozhazoval všemi směry jako Večerníček. Ten pocit naprosté volnosti, svobody a znovunabyté chuti do života, jaký T&L na cestě zažívají, na mě dýchne při každé repríze (a že jich už bylo) a nehledě na konec, který se může zdát poněkud nešťastným, ale jiný být prostě nemohl, vždy sleduju závěrečné titulky v uvolněné a povznesené náladě. Casting je od A do Z perfektní v čele se Susan a Geenou, které se pro mě staly živoucími legendami, jejich zelený fešák '66 Thunderbird jako by spolu s nimi hrál další hlavní roli a díky skvělému oscarovému oku Adriana Biddla je to dechberoucí zážitek sledovat, jak se prohání americkou pouští. Celkovou atmosféru doplňuje nádherný podmanivý kytarový soundtrack Hanse Zimmera, kterým u mě jednoznačně zaskóroval .. (království za CD!!). ()

WolfR

Velice silný a povedený film, road movie jak má být! Thelma a Louise mají styl! Je to příběh o lidskosti, přátelství a vytržení ze systému. Ridley Scott podpořen výborným scénářem a se silnou hereckou skvadrou za zády natočil jeden ze svých nejlepších kousků, 5 hvězd. ()

KajusaK

5* opravdu moc nedávám, ale v tomhle případě jsem vůůbec neváhala. Naprosto dokonalý film, na který nikdy nezapomenu. Vtipné, dojemné (the best end), dramatické. Krásné, úžasné. Greena Davis a Susan Sarandon byly skvělé, perfektně vžité do svých rolí..S. Sarandon se pro mě tímto filmem stala PANÍ HEREČKOU. ()

dr.fish

Excelentní. Nevinný výlet dvou kamarádek do hor na chatu, který se zvrhne v drama o přežití. Dokonale napsané hlavní i vedlejší postavy, famózní soundtrack, kamera a americká poušť. Kultovní a povinný film pro starší i pokročilé. 95% ()

Fancipal

Thelmu a Louisu omrzel rutinní a bezbarevný život v jednom americkém maloměstě na Středozápadě. Z jejich původně plánované relaxační dovolené se vyklube útek před policií a FBI přes půl kontinentu s paradoxní nálepkou extrémně nebezpečných kriminálnic ... Generační a kultovní jízda o ženské emancipaci a nezávislosti s nezapomenutelnou Geene Davis a Susan Sarandon je skutečnou a nefalšovanou jízdou až do konce, úplného konce. Patřit k něžnějšímu pohlaví, tak udělím plné hodnocení. ()

campix

Well that escalade quickly, chtělo by se říci. A ono opravdu. Nevinný výlet dvou kamarádek a chatu za relaxem se změní v adrenalinovou jízdu plnou porušování zákonů a vše skončí neslavným, ale nevyhnutelným koncem. Hodně ve zkratce shrnuto, o co tady vlastně jde. Zkušený režisér, zkušené herečky a zajímavá látka. Takže já jsem se solidně bavil jenže poprvé a asi naposled. Jeden z těch filmů, který je opravdu dobrý, ale znovu se na něj není třeba dívat, protože není nic, co by vám v něm mohlo uniknout. ()

filmharmony

...přátelství, to je někdy víc než láska, je to víra v to, že ruka svírá pevně jinou dlaň... zpívá se v jedné písničce... díky Susan, Geeně a skvělému přístupu ke scénáři Ridleye Scotta to nejsou jen prázdná slova... ...tak tiše díky... ...svoboda má jména... Thelma a Luise... ()

TomPrusik1

Bývá všeobecně známo, že pánské jízdy jsou poměrně divoké. Spousta vypitého alkoholu, návštěvy podniků s lehkými ženami a jiné pohoršování na veřejnosti. To ale není přepad Thelmy a její svérázné kamarádky Louise. Ty si spolu vyrazí na dámskou jízdu, která je ale mnohem divočejší, než ty pánské. Málokomu se povede být v hledáčku policie a dostat se až do takového stavu, že po vás jde celá Amerika a není jiná možnost, než utéci do Mexika. Nejsou to ale klasické zločinkyně sui generis, jelikož jejich trestné činy do jisté míry člověk chápe a možná je dokonce ospravedlňuje. Vedle toho tento film dává apel na nelíbivý vztah mezi mužem a ženou (sexuální narážky kamioňáka, despotický manžel, nebo dokonce pokus o znásilnění). Nenazval bych ho přímo feministických, spíše film říká, že ve společnosti tyto problémy jsou a může se stát, že žena (potažmo ženy) vezmou řešení do vlastních rukou. Za sebe jsem si oblíbil obě dvě protagonistky a zaujala mi i přeměna Thelmy. Ve filmu je spousta scén, u kterých se člověk pobaví, ale přitom rozhodně nejde o komedii. Za zvuků elektrických kytar od H. Zimmera jsem si film celkem užíval. Co mi vadilo byla postavena Brada Pitta. V celém filmu se vždycky někde objevil, kde byste ho zrovna nečekali, nebo jeho postava věděla kam jít, ačkoliv o tom neměla potřebné informace, nebo nějaké superschopnosti. Stejně tak šlo místy až moc dobře šetření policie, která věděla kam jít a případně kde daného svědka zachytit. Když vám ujíždí dvě ženský v autě přes Ameriku a nemáte o nich pořádné zprávy, určitě to není tak snadné jako pátrání někde v Horní Dolní a přilehlém okolí. To jsou hlavní důvody, proč strhávám jednu hvězdu. ()

FrankSusta

Quentin Tarantino jednou řekl, že dokonalé filmy můžete poznat tak, že sice Vám nemusí přímo padnout do vkusu, ale nenaleznete na nich nic, coby Vám přímo vadilo nebo by bylo uděláno špatně. A takhle to já mám s tímhle filmem. Ono je to totiž vlastně skvěle natočený, jenom to úplně není můj šálek kávy. Ale jinak dokonalému filmu přeci náleží 5*, no ne? (P.S. většina mužských postav (zejména policistů a vyšetřovaných) jsou nejvíc macho) ()

otík

Velmi podařené drama o dvou kamarádkách, které jejich vnitřní zranění, ale také přátelství dovedlo až na samotný zlom mezi životem a smrtí. ()

Nekalé praktiky v pakárně

Nekalé praktiky v pakárně

21.08.2006

Herečky Susan Sarandon a Helena Bonham Carter utvoří silnou ženskou dvojici ve stylu Thelmy a Louise v dramatu ELEANOR AND COLETTE. Příběh snímku se odehraje v psychiatrické léčebně, kde pacientka… (více)