Thelma a Louise

• Česko Thelma a Luisa (více)

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si jednou vyjedou spolu na víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a neurvalý surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem... Snímek vynikajícího režiséra Ridleyho Scotta na počátku devadesátých let s novou razancí otevřel otázku postavení ženy v moderní společnosti a v rodině. Je však především strhujícím příběhem dvou osobností, které se sice doslova řítí do propasti, ale zároveň v sobě objevují překvapivé vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním sešněrovaném životě neměly ani tušení. (Česká televize)

aluna

Docela se divím, že po roce '91 nestoupla kriminální činnost páchaná ženami v domácnosti, protože tenhle film má nepotlačitelnej "do žil krev vlévající" dopad, kterej trvá napříč generacemi a neslábne. Bonnie a Bonnie si od sporáku a pokryteckýho upocenýho debila odskočily jednou trochu nevinně vyrazit z kopýtka a osud pro ně připravil netradiční plán - na jednu stranu průšvih jako Brno, na druhou vysvobození. I agresivní prasata se musí kastrovat, dokud jsou mladý a než nadělají paseku. I když to samozřejmě s počtem chlapů, co by nahlíželo na ženský tak, jako tady, trochu přehnali, každá jsme už na pár takových volů bez přirození narazila, takže mi tu žádnej Clyde, co by tuhle ryze dámskou ódu na přátelství rušil, ani trochu nechyběl. Síla. ()

Pierre

Tento film i v mrazivém dni (měsíci) spolehlivě zahřeje i toho, kdo se hřeje nejradši doma v chlupatých ponožkách než v autě za prášící cestou s vědomím, že jsem odkrágl chmatáka. K srdci mi to úplně nepřirostlo, ale pohoda. A je to zvláštní, ale je to můj první Ridley Scott. ()

buldock

Ve všech směrech zajímavá , podmanivá a krásná road movie , zakládající si na skvělých hereckých výkonech hlavních představitelek , které utíkají před šedí a problémy všedního života. Snímek , který pohladí , vryje se do paměti a to i díky výborné režii Ridley Scotta. Film: 90% ()

blackrain

Skutečně parádní film, který stojí na výborných výkonech Susan Sarandon a Geeny Davis. Výkendový výlet jim totálně změní život. Otočí ho o stoosmdesát stupňů. Vydají se na osudovou cestu, ze které není návratu. Zajímavý námět. Výborný Ridley Scott. ()

kaylin

Zajímavé road movie, které je vlastně takovou příjemnou cestou do zatracení ve společnosti postav, které můžete mít rádi, anebo je můžete s klidem nesnášet, což v případě postavy, kterou hraje Geena Davis není až tak komplikované. Tenhle snímek ale někam směřuje, má skvělé zastávky, až nakonec dorazí do konce, který mi sedí. ()

Remedy

Překrásná road movie Ridleyho Scotta s vynikající Susan Sarandon a Geenou Davis. Překrásné záběry vyprahlých krajin kolem Texasu, silný, ale krásně odvyprávěný příběh, bezchybná hudba Hanse Zimmera + neskutečný herecký koncert obou hlavních protagonistek zajistí mimořádný zážitek, který od začátku chytne a nepustí, přičemž z diváka vyždíme obrovskou spoustu emocí. ()

Maq

Ridleyho Scotta si spojuji především s vizuální stránkou filmového umění. Tedy tím, co udělá trhák i ze sraček typu Blade Runner či Gladiator. Tenhle film se z té škatulky vymyká úplně perfektně. Zajímavý scénář, citlivý k sociálním a psychologickým souvislostem příběhu, realistické dialogy, prostředí, všechno. I při castingu Scott dal přednost typově vhodným hercům před hvězdami. No nevycházím z údivu. Příjemného. Tohle je dobrý film, velmi dobrý. --- Mám následující návrh na obohacení české frazeologie: namísto "jako utržená ze řetězu" říkejme "jako Thelma na výletě". Mimochodem, aniž bych podsouval jakoukoli jednoduchou odpověď, poškádlím feministky otázkou: Nebyla by na tom Thelma nakonec líp, kdyby zůstala na řetězu u plotny? Soudím že pro rozumnou odpověď bychom museli jít až někam, kam film jen tu a tam zajímavě odkazuje. ()

Damiel

80 % - Výteční herci - samozřejmě zejména obě hlavní hrdinky. Precizní režie, kamera, střih... Přesto mě ten film neschramstnul i s botama. Třeba napodruhý? Ale závěr, závěr byl perfektní! ()

swed

Nejen ženské publikum, ale i fanoušci road movies si přijdou na své. Scottova umírněná režie plně využívá nekonečný prostor dálnic a vyprahlých krajin, ze kterých čiší omamný pocit svobody. Přeřadit na nejvyšší stupeň a nikdy se nezastavit. 9/10 ()

FilmFan24

Nakonec dobře, že ani Susan ani Geena nedostaly Oscara. Já být akademikem, nevěděl bych, kterou odměnit. Musel bych toho zlatého plešouna rozřezat vejpůl, aby to bylo spravedlivé...Zajímavý scénář a skvělá Scottova režie jsou hlavními devizami filmu. Akorát teda jsem jej poprvé v kině u nás viděl silně cenzurovaný! Celý jeden kotouč (15 minut) - to jak si holky poradily s řidičem kamionu, jsem neviděl. Pan promítač nějak svoji práci nezvládl! Až potom, když film vyšel na kazetě, jsem měl zážitek ucelený! ()

salalala

Snímek jsem viděl už podruhé, ale spousty věcí jsem si nepamatoval. Nakonec dávám plný počet, protože Scott tady zase exceluje a navíc přivedl na plátno jedny z nejsilnějších hrdinek vůbec. Geenu Davis fakt nemám rád, ale tahle role jí sedla dokonale. Susan Sarandon je taky výborná, chemie tady zafungovala a je fakt radost holky sledovat. Hans Zimmer navíc přidal dokonalou hudbu, celý soundtrack je výborný. Scénář je skutečně propracovaný, najdou se tu i hlášky (ženy rády slyšej hovadiny), myslím, že Oscar naprosto zasloužený. Jen možná z některých chlapů udělal zbytečně karikatury. A začínající Brad Pitt je jen třešínkou na dortu. Už jen za ten neskutečně silný a působivý závěr (ale nejen za něj) dávám plný počet. ()

Lenula4

Není nic co bych vytknula, skvělý dej, perfektní humor - skvělé spontánní akce!! báječný relax, skvělé obsazení, perfektní konec! ()

togaf

O tomhle filmu už bylo snad všechno napsané. Takže jen ve zkratce: Ženské přátelství forever. Nezapomenutelný konec a dnes už kultovní scéna začínajího Pitta. ()

major.warren

Kultovní jízda Susan Sarandon a Geeny Davis na útěku z Ameriky do Mexika. V patách jim je správný policajt Harvey Keitel i dobrácký Michael Madsen. Ridley Scott se mohl opřít nejen o skromnější rozpočet, jenž mu mimo jiné náramně sluší, ale především o vybroušený scénář Callie Khouri. Sluncem zalitou atmosféru buduje zejména kamera Adriana Biddleho, ale také hudba Hanse Zimmera, který pro film složil jedno ze svých nejlepších děl. Je lepší Sarandon (Louise) nebo Davis (Thelma)? Já osobně mám slabost pro druhou jmenovanou, ale výkony jako takové se zde nedají nijak srovnávat. Za zmínku stojí i mladičký Brad Pitt (J.D.) ve své první větší filmové roli potulného zlodějíčka. Závěrečný "hollywoodský" skok mě vždycky dostane na plné čáře. U mě to nejlepší hodnocení. Jeden Oscar za nejlepší původní scénář. ()

Hamaradža

Pozoruhodné ako rýchlo niektoré - ešte donedávna funkčné - hollywoodske postupy zostarli, radikálnym vývinom vnímania mainstreamového diváka. Inak príjemné. 3,5* ()

Skip

Měl to být pohodový víkend na chatě a stala se z toho jejich jediná a největší jízda v životě. A pro nás jeden z nejlepších road movie. ()

Nekalé praktiky v pakárně

Nekalé praktiky v pakárně

21.08.2006

Herečky Susan Sarandon a Helena Bonham Carter utvoří silnou ženskou dvojici ve stylu Thelmy a Louise v dramatu ELEANOR AND COLETTE. Příběh snímku se odehraje v psychiatrické léčebně, kde pacientka… (více)