Invaze lupičů těl

• Česko Invaze zlodějů těl (více)

Film se odehrává ve fiktivním městečku Santa Mira a hlavním hrdinou je doktor Bennell (Kevin McCarthy), který se vrátí do svého rodného města a zjistí, že se jeho obyvatelé podivně změnili. Malý chlapec běží po ulici a křičí, že jeho matka už není opravdová, a podobně reagují i jiní. Doktor Bennell brzy objeví příčinu: invazi mimozemšťanů, kteří prostřednictvým kokonů nahrazují lidi jejich bezduchou imitací. (Panavision)

tlesk

Invaze lupičů těl je k mé velké radosti i po tolika letech stále velmi nadprůměrnou adaptací. Bohužel lehce pokulhává za knihou, která zubu času odolala mnohem lépe. Přesto jde stále o nesmírně působivý snímek, který strhne především velmi obratně převzatou premisou z knihy a možná i poněkud neurčitějším, otevřenějším koncem. Ten sám o sobě kupříkladu funguje podstatně lépe než v díle Jacka Finneye. Vyvolává spoustu otázek a jako takový je mnohem uvěřitelnější a konzistentnější. Řada scén pak ale zase naopak pokulhává. Zůstává prověřený příběh a podmanivá atmosféra, které pomáhají komornost a zpočátku přívětivé, s každým poodhaleným tajemstvím ale děsivější kulisy maloměsta. Maloměsta, kde každý zná každého. Ale známe své sousedy skutečně tak dobře? Znepokojení a strach z neznáma gradují a ve výborně natočené retrospektivní posloupnosti se pomalu dostáváme k nevyhnutelnému vyústění. Potěšil mne zejména onen nelichotivý konec, který je skutečně na hony vzdálen knižnímu happy endu. ()

petrik11

Táto starinka má dobré tempo. Invázia z nepoznaného vesmíru je vskutku dobrou témou, nikto vlastne to tam hore nepozná. Predstava autorov je na dnešnú dobu archaická, ale deju to neškodí. Bavilo ma to. A navyše aj ten hepyend. ()

Pokryvac

Najprv som videl Kaufmanovu verziu z roku 1978, ktorú považujem za vydarenú, len trocha zdĺhavú. Jej veľkým plusom je Donald Sutherland, ale Kevin McCarthy predvádza takisto dobrý výkon. Na rok 1956 je to režisérsky veľmi vyspelé dielo. Dynamická réžia Dona Siegla a efektná kamera zatieni i logické medzery v scenári. 80 minút je tak akurát, takže si ani nepoviete - ako v prípade jeho staršieho brata - že už by sa to mohlo chýliť ku koncu. U mňa to teda vyhral originál. ()

carter...

70% Určitě na mě film nezapůsobil tak, jako by se stalo v době jeho vzniku. Přece jen od té doby uplynulo hodně let a jeho originalitu vzal čas. Jedná se nicméně o povedený snímek s překrásně půvabnou Danou Wynter, který zejména v druhé polovině filmu dodá očekávané hodnoty napětí, úzkosti i akce. Do kategorie hororu bych ho však nezařadil. Nejcennejší je na filmu samotná myšlenka, viz komentáře Flipnic / gaudalin. Otázkou u každého filmu vždy zůstává, jestli jsou tyto skryté či přímé úvahy, myšlenky, vzkazy atd. filmem vytvořené vědomě, nebo jsou jen zpětně až divákem ,,uměle" vykonstruované. V druhém případě se pak může prolínat dívakova vykonstruovanost s nezamyšleným/nevědomím ,,vzkazem" ze strany samotného filmu - zároveň tyto nevědomé vzkazy ze strany filmu ožívají právě díky divákovi a jeho úsudku. Dívat se na film je proto jako dívat se v galerii na obraz a hádat, co tím chtěl autor vyjádřit. Někdy je to Pro Nás zcela zřejmé, jindy zřejmější a jindy naopak zahalené až matoucí. Zároveň si každý jednotlivec vykládá dílo po svém i na úkor záměru tvůrce. Někdy také i z jinak odpadního díla alias ,,škodačasuapeněz" se stává díky vykonstruované (nejen) myšlence najednou uznávané, promyšlené a hluboké dílo (nemám zde v tomto smyslu na mysli tento film). Někdy tedy hledáme něco, co tam není a přece to tam nalezneme. A někdy nenajdeme něco, co tam je, i přesto, že nás to samo hledá. Mají tyto věty nějakou váhu a smysl? Určitě ano, a jakou? To si musí každy stejně jako u filmu/obrazu zodpovědět sám. Nakonec mně zde přijde vhodné říct, že nejdůležitější ze všeho je mít vždy nezastřeně otevřené oči a mysl. Proč vidět: 1) Přivedlo mě to na konstruktivně destruktivní myšlenky 2) Utvrdil jsem se, že můj soused je jeden z ,,nich" 3) Kávu jsem nikdy nevypil rychleji ()

mac000

Černobílá hororová klasika s mistrně natočenými davovými scénami paniky a děsu. Jeden z milníků ve filmografii Dona Siegela. Představitel hlavní role K. McCartney dostal o téměř čtvrtstoletí později menší roli v předělávce Sieglova hororu Philipem Kaufmanem. ()

Blazkowicz

Vzhlesem ke stáří filmu to bylo docela dobré. Tím myslím, že jsem se u takto staré vykopávky moc nenudil a da se to v phode sledovat i dneska. Jen jsem se vůbec nedozvěděl, kdo byli vlastně ti lupiči těl. 3-* ()

JasonV

Úžasné, napínavé scifi, ktorému môže aj po 50-tich rokoch drvivá väčšina dnešných filmov závidieť. ()

klokan

Asi nejlepší béčko, které jsem kdy viděl. Nikdy bych neřekl, že mě velký zelený lusk může tolik vyděsit. ()

bulawaio

Výborné sci-fi natočené podle knižní předlohy. Viděl jsem i remake z roku 1978, ale todle mi přišlo o třídu lepší. Zejména díky kratší délce příběh hezky odsýpá a prakticky nás film vrhá od úvodních minut do námětu. Žádné velké chození okolo jak je to typické pro starší filmy. Atmosféra graduje s postupem času. Příběh je točený retrospektivním stylem, který dobře vyvrcholí konečnou scénou, která nás nakonec nechá v nevědomosti. ()

KKOALA

Tento snímek jsem viděl asi před 6-ti lety, ale zanechal na mé duši stálé stopy jizev...:-) Atmosféra tohoto hororu opravdu nemá obdoby. Čím déle jsem koukal na film...tím více jsem se cítil depresivně a sám jako hlavní hrdina. SUPER INVAZE! ()

nanamarak1

Na rok vzniku to nemá zlý efekty a tempo se stopáží taky potěší. Avšak remake se Sutherlandem a dokonce i ta nepokrytě trashová verze z roku 1993 se mi líbili víc. Siegel už tehdy byl schopný rejža, ale k těm dobrým filmům se musel ještě prokousat. 60% ()

SakyLand

Na svou dobu silný horor. Když jsem jej před nedávnem viděl znovu, již jsem tak nadšený nebyl, ale vzpomínky jsou silné :o) ()

parekkoty

Siegel zde vtisknul strach z rozpinajiciho se komunismu a stopy techto skrytych zprav muzeme hledat vsude. Uz jenom, z ceho se ty lidi lihnout. Ve skole jsme tento film rozebirali do posledniho sroubku a je opravdu uzasny. Na to, jaky meli rozpocet a na to ze nevyuzili skoro zadne specialni efekty ma tento snimek dramatickou atmosferu od prvniho zaberu do posledniho, Kaufmannovao film se snazil priblizit, ale i se znacnym narustem penez se mu to moc nepovedlo ()

rbr

Díky tomuhle fajnovýmu dokumentu pochopíte jak se pomalu ale jistě od 50tek celý lidstvo samo transformovalo v dav bezmyšlenkovitejch kreatur, který si nevysvětlitelně vycpávaj svý plíce a žaludky jedem, mozky televizí, nemaj žádný friends mimo těch imaginárních. Všechno je tady ukázáno a vysvětleno. !Setting fire to our insides for fun, To distract our hearts from ever missing them. But I'm forever missing him! ()

Adaptace scifárny od autorky Stmívání

Adaptace scifárny od autorky Stmívání

25.09.2009

Zlodeji tiel sa vrátia

Zlodeji tiel sa vrátia

16.07.2005

V klasike sci-fi hororu Invaze lupičů těl malomestský doktor v podaní Kevina McCarthyho odhalí, že obyatelia mestečka sú nahrádzaní mimozemskými duplikátmi. V roku 1978 nakrútil Philip Kaufman remake… (více)