Rudolf Bartoš, majitel statku, kamenolomu a továrny na zpracování kamene, je nejen velmi bohatý, ale také popudlivý, vzteklý, nerudný a hypochondrický. Je postrachem služebnictva a zaměstnanců. Jednoho dne se však zraní při pádu ze srázu na břehu řeky. Najde ho dobrácký skalák Fábera a dopraví ho do své chudé chalupy, kterou obývá s pohlednou dcerou Anči a dvěma malými osiřelými synovci, dvojčaty Tondou a Vaškem. Dny strávené v neobvyklém prostředí znamenají zásadní zlom v továrníkově životě. Laskavý, moudrý a dobromyslně nesmlouvavý skalák ho léčí zdravou stravou a slivovicí. Dny prožité ve společnosti chudých, ale láskou a dobrem naplněných lidí zcela změní Bartošův přístup k životu a jeho chování, zejména když od Fábery vyslechne řadu nelichotivých poznámek na adresu starého Bartoše. Po návratu do vily šokuje nejen služebnictvo laskavostí a nebývalým životním elánem, ale také zaměstnance, kterým zvýší výplatu. Rád a často se vrací do Fáberovy chalupy. Chvíle štěstí však pokazí sám, když zjistí, že jeho synovec Oldřich se chce oženit s Fáberovou dcerou Anči. Rozejde se se skalákem ve zlém, a dokonce ho vyhodí z práce. Když si uvědomí, že udělal chybu, a začne psát omluvný dopis, dochází v kamenolomu k neštěstí. (TV Nova)

OG_Swifty

Přeměna továrníka Bartoše je celkem rychlá, ale zase když se dostanete do rukou skaláka Fábery, asi to jde rychle. Jindřich Plachta je totiž už sám o sobě mega ikonou dobráctví, zkrátka alfa dobrák. Nebe a dudy je film, ke kterému se vždycky rád vracím, a to nejenom kvůli Janě Romanové. ()

rakovnik

Téměř pohádka o tom, kterak zlý bohatý morous zjistí, že v životě nejde jen o peníze, ale štěstí přináší rodina, láska a dobrodiní. Dojemné vyprávění a hodném chudákovi, který přivede na správnou cestu člověka, který měl rád jen sebe a pro kterého peníze znamenaly moc a domnělé štěstí. Vynikající Plachta i Marvan. ()

Martin741

Len dva roky po kultovom filme U Pokladny stal /1939/ sa prihrnula dalsia komedia s nazvom Nebe a Dudy. A ja som sa bavil : sice nie az tak, ako u Burianovho snimku. 86 % ()

marcek

Tohle je můj nejoblíbenější český ČB film. Plachta a Marvan jsou božští. A malý Fáberovic kluci jsou ještě lepší :) Radost se na takovej filmeček koukat. Kdyby to někod měl na DVD na výměnu - na nic nečekejte a už mi piště ()

cariada

Tenhle film musel v době vzniku za války působit jako balzám na duši. Jenže léta plynou a film působí stále stejně a to je dobře. Spojení Jindřicha Plachty, který hrál sám sebe neboť on byl i v civilu člověk s ohromným srdcem a neskutečně lidskou tváří. Tady se stará o dva kluky svojí zemřelé sestry dvojčata a svojí dospívající dceru. pracuje v lomu a kde ho zaměstnává despotický nesnášenlivý továrník Bartoš v podání Jaroslava Marvana. Jednou má po cestě v autě poruchu a při opravě spadne ze srázu, kde ho najde právě Fábera a ujme se ho jelikož je zraněný. Bartoš nesmí dát najevo kdo je a musí se začít chovat jinak což mu během pár dní jde samo od sebe neboť pozná život z té chudé, ale dobré stránky, která mu otevře oči. Velice krásné je zlobení kluků ,když si hrají třeba na zebru a přemalují kozu. A pak je strejda Fábera trestá a povídá oba dostanete 5 ran na zadek vyplatí jednoho a druhému povídá, kde máš čepici. A on na to , že jí nemůže najít , tak zavolá toho prvního vyndá mu jí z kalhot dá jí druhému a vyplácí a on se ho ptá taky pět , jo taky pět vždyť jste bratři a začne 1,2,5 nemysli si mě neošidíš. Naprosto úžasně. Krásně dojemná komedie. Kde dominuje hlavně Jindřich Plachta a kluci Blahníkovi. ()

BarryLyndon

Jeden z nejhezčích a nejlaskavějších filmů, co jsem kdy viděl. Plachta s Marvanem byli Páni Herci a tady excelují . Dvojčata jsou k zulíbání. No nebudu to natahovat, ten film jsem viděl asi 10x a pouštím si ho vždy, když potřebuji zvednout náladu. :-) ()

Nach

Docela naivní snímek o proměně jednoho zlého továrníka na hodného a starostlivého dědečka (potažmo strýčka). Natočeno je to s prvorepublikovou bravurou, která je typická pro většinu tehdejších snímků. Herecky zde excelují Jindřich Plachta a Jaroslav Marvan. Hlavně díky nim a jejich interakcím hodnotím snímek tak vysoko. 80% ()

joker.george

Možná film neoplývá tou nejoriginálnější zápletkou, ale námět je zpracován, jak nejlépe mohl. Přerod z protivy na dobráka je možná až příliš rychlý, ale humorné situace, které z toho plynou Vám trochu toho sentimentu vynahradí. Humor je celkově povedený, dokáže Vás od srdce rozesmát a spolu s postavami patří k nejlepším stránkám filmu. Jenže i přes nesporné kvality se na tomto snímku už začíná pomalu podepisovat čas. ()

tomtomtoma

Nenáročná a trochu idealistická komedie o zlidštění jednoho buržoazního imperialisty. Průmyslník Rudolf Bartoš (dobrý Jaroslav Marvan), mrzoutský nelida a vášnivý hypochondr, najde svůj lék na zlidštění v podobě nucené péče u prostého vrtače v lomu Antonína Fábery (skvělý Jindřich Plachta) a jeho radostného přijímání života. Z dlaších rolí: malí nezbední caparti Vašek (Lumír Blahník) a Tonda (Jiří Blahník), Fáberova už dospělá dcera Ančí (Jana Romanová), její milý a zároveň synovec Bartoše ing. Oldřich Čermák (Raoul Schránil) a poslušný Bartošův sluha Jakub (Zdeněk Podlipný). Zábavné, humorné, pěkné herecké výkony, ale přesto jakoby tomu něco chybělo. ()

Cheeter

Klasický příběh o tom, kterak se zlý továrník polepšil, kdybychom to hodně přehnali, nechalo by se říct, že jde o takovou moderní pohádku. Ale to nemění nic na tom, že je to skvěle zahrané, Jindřicha Plachtu jsem viděl prvně a nějak mi sedl. A navíc, část scén byla točena u nás, a to se přece taky počítá. ()

C0r0ner

No, bylo to hodně naivní. Asi tak. Jinak to ale byla fajn komedie, která byla překvapivě i docela vtipná. Akorát jsem celou dobu nemohl přestat myslet na to, že v době, kdy se to točilo, umírali všude kolem tisíce lidí. Jak asi bylo hercům, kteří to nepochybně museli vědět? Přiznám se, že tenhle fakt zážitek trochu zkazil. 75% ()

zette

Pribeh sice neni nijak oscarovy, za to ale krasne pohladi po dusi. Jindrich Plachta vyborny, mel strasne prijemny hlas. Jaroslav Marvan opet ukazuje, ze je jednim z nejlepsich nasich hercu v historii a dvojcata Blahnikove jsou genialni. Prilis idylicke i tak ale strasne krasne! ()

dr.fish

Továrna na sny existovala evidentně i u nás. Obyčejní lidé v kině u nás taky potřebovali zapomenout na strasti všedního dne a věřit v lepší budoucnost. Vladimír Slavínský byl v oboru romantiky mistr a tady nám předkládá příběh o zlém boháči Bartošovi, který se vlivem úrazu polepší, pochopí, že život ve shodě s lidmi ho učiní mnohem bohatším a šťastnějším. Sice naivní, ale velmi příjemná komedie. Plachta výborný a dvojčata jsou třešnička na dortu ...90% ()

Hans.

Krásný film, který se do současnosti hodí víc, než do doby kdy byl natočen. Jediná vada na kráse na něm je, že se to nikdy nestane a to je velká škoda... ()

Šimpy

Miluju prvorepublikové a protektorátní filmy, byť někdy jen hrají na city nebo jsou příběhově jednosušší jako tento, přesto Marvan a Plachta jsou vynikající. ()

otík

Zdařilá, i když tradiční stará komedie o dobrákovi od srdce a napraveném továrníkovi v jemu klasickém podání Jaroslava Marvana. Závěrečné scény mi sice už připadají příliš přitažené za vlasy, přesto jde o jeden z lepších průměrných starých filmů. ()

SoolenJV

Herecký koncert pánů Marvana a Plachty v poměrně standardním příběhu o proměně despoty v dobráka pomocí dobré duše vesnického člověka. Velmi dobrá kamera F. Pečenky a nezapomenutelní Blahníkové v rolích synovců Tondy Fábery. ()

bartias

V souladu s dobou idylická, naivní ale nepopsatelně příjemná sociální pohádka potěší skvělým hereckým obsazením i očekávaným dobrým koncem. Nebe a dudy je komedie, která pohladí. ()