Rudolf Bartoš, majitel statku, kamenolomu a továrny na zpracování kamene, je nejen velmi bohatý, ale také popudlivý, vzteklý, nerudný a hypochondrický. Je postrachem služebnictva a zaměstnanců. Jednoho dne se však zraní při pádu ze srázu na břehu řeky. Najde ho dobrácký skalák Fábera a dopraví ho do své chudé chalupy, kterou obývá s pohlednou dcerou Anči a dvěma malými osiřelými synovci, dvojčaty Tondou a Vaškem. Dny strávené v neobvyklém prostředí znamenají zásadní zlom v továrníkově životě. Laskavý, moudrý a dobromyslně nesmlouvavý skalák ho léčí zdravou stravou a slivovicí. Dny prožité ve společnosti chudých, ale láskou a dobrem naplněných lidí zcela změní Bartošův přístup k životu a jeho chování, zejména když od Fábery vyslechne řadu nelichotivých poznámek na adresu starého Bartoše. Po návratu do vily šokuje nejen služebnictvo laskavostí a nebývalým životním elánem, ale také zaměstnance, kterým zvýší výplatu. Rád a často se vrací do Fáberovy chalupy. Chvíle štěstí však pokazí sám, když zjistí, že jeho synovec Oldřich se chce oženit s Fáberovou dcerou Anči. Rozejde se se skalákem ve zlém, a dokonce ho vyhodí z práce. Když si uvědomí, že udělal chybu, a začne psát omluvný dopis, dochází v kamenolomu k neštěstí. (TV Nova)

Prochy38

Jeden z těch českých klenotů 1. poloviny 20. století. Krásný příběh a J. Plachta s J. Marvanem prostě skvělí. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "Ta Vaše dcerka, to je po čertech hezké děvče." "Ta je hezká po mamince, ne po čertech."     Romantická komédia, ktorá je viac než o nejakej romantike o nezvyčajnom priateľstve dvoch chlapov. A to o priateľstve veľmi nepravdepodobnom, keďže Rudolf Bartoš je nechutne bohatý továrnik a Fábera chudobný človek, čo sa musí poriadne obracať, aby uživil rodinu. Film ťahajú predovšetkým výborní herci v dvoch hlavných rolách, tak môj obľúbenec Jaroslav Marvan (najmä v takýchto prípadoch, keď nerobí len obyčajného poskoka otravnému Burianovi), ako aj Jindřich Plachta, ktorý tu doslova žiari. Výbornou voľbou bolo obsadenie nadaných (najmä hudobne) dvojčat Blahníkovcov, ktoré vnieslo do filmu veľmi milé oživenie. Po hereckej stránke nemám takmer žiadne výhrady, snáď len pri nevýraznom Raoulovi Schránilovi si kladiem otázku, prečo bol tak často obsadzovaným hercom. Človečinou nasiaknutý príbeh je síce pomerne jednoduchý, ale má zaujímavú zápletku a dokáže na jednej strane chytiť za srdce a na strane druhej rozosmiať svojim humorom. Menšiu výhradu mám len voči záveru filmu, ktorý mi pripadá akýsi skratkovitý - tie záverečné zvraty (najmä vo vývoji priateľstva a v Bartošových názoroch) sú spravené tak uponáhľane, akoby si tvorcovia uvedomili, že už dosiahli žiadanú 90-minútovú dĺžku a potrebovali film čo najrýchlejšie doviesť do jeho konca.    "Panstvo, tenhle Bartoš a starej Bartoš - nebe a dudy." ()

Mikino00

Je to místy pěkné, krásně naivní, herci jsou skvělí a plyne to jako ta řeka ve které Fábera chytá ryby. Ovšem děj je hodně plytký a průhledný. ()

Daqvid77

Na tuhle černobílou komedii jsem zatím neměl štěstí abych jí viděl. Až do dneška a musím říct že jsem se náramě bavil hlavně u hlášek a povídaček dvou malých kluků a vřele doporučuji každemu kdo jěště neviděl :). ()

Yardie

Lepších 70%. Takový milý, jemně a inteligentně vtipný film, který způsobí i zamyšlení. Sice je jasné od začátku, jak to dopadne, ale to nevadí. Na film se pěkně kouká, má pohodovou atmosféru a zahřeje u srdce. :-) Prostě starý dobrý filmík do pohody. Howgh! ()

Oyer

Přestože člověk už tak nějak tuší, jakým směrem se bude děj vyvíjet, přesto nechybí závěrečné antré, které potěší každou dušičku. Plus samozřejmě vynikající výkony našich předních prvorepublikových herců. ()

mira007

Jednoduchý příběh, který svou dojemností zaujme. Starý zlý továrník si pomoci chudých poddaných v nouzi uvědomí své chyby a stane se z něj fajn člověk. Veselé , hravé, herecký koncert Plachta vs. Marvan a ti malí dvojčata.Film se točil v době, kdy nastoupil Heydrich a ten zatočil s celým národem. ()

bobstock

Prosťounký človíček z dělnického lidu Jindra Plachta uzavírá věčné nůžky sociálního postavení a vtipně-laskavou formou nutí k dobrotě i legendárně přísného továrníka Jarku Marvana.  ´´Já už si s dcerou nezatancuju. Co povídáš? Když já vlastně vůbec neumim tancovat.´´ :) 70% ()

waits

Pribeh je strasliva kycarina, ale vem to cert. Marvanova zmena je i v nehorazne plakatovem pripehu lehce uveritelna a Plachtovo dobractvi je tak nakazlve, ze jsem synkovi po obede dovolil zmrzlinovy pohar. Slavinsky, nekorunovany kral lidoveho filmu, si vstupne od divaka zaslouzil, k vytecne dvojici Plachta/Marvan prihodil rozvernou dvojici kluku Blahnikovych, zertovnou Antonii Nedosinskou a prkeneho, ale fesneho, Raoula Schranila, a celou tu prihodu, urcenou jen pro vyplneni nedelniho odpoledne v dobe valky, prevypravel svizne a prirozene, a to i z dnesniho pohledu. Slavinskeho mravni nauceni: "Poctivost, pracovitost a vesela mysl zajisti spokojenost lepe nez sobectvi a negativismus, at uz penize jsou nebo nejsou ", je pritom podano tak, jak uz nejsme zvykli. Ktery dnesni film nam tohle dovede rict takhle bezelstne a opravdove, aniz by slo u nudnou moralitu nebo nejakou tu cynicko-brutalni sondu do zivota? Osvezujici. ..No, ale uz dost, samotny Slavinsky by asi kroutil hlavou, co se o jeho standarni remesle vyrobe pise po takrka sedmdesati letech.:) ()

Timothy

Nemám moc rád "filmy pro pamětníky", ale tohle dílo je naprostý poklad! Krásný, milý, vlídný a odpočinkový film u kterého zapomenete na ošklivý svět a poznáte, že dobrota lidí je potřeba a nezná hranic. A jsem rád, že mám přítele jako je pan Plachta! ()

Tunri

Pohádková komedie :) to je myslím vhodná charakteristika. Pokud někdo chce začít s filmy pro pamětníky, tenhle film není špatná volba! ()

Vesecký

Bezesporu jedna z nejlepších komedií Vladimíra Slavínského, v níž se sice objevují některé jeho typické dějové linie (bohatý inženýr a chudá dívka, plánovaný sňatek s bohatou kvůli spojení majetku, napravení zlého člověka), ale přitom už jde o mnohem vyzrálejší dílo, které má díky hlavním dvěma protagonistům, J. Plachtovi a J. Marvanovi, trvalé místo v naší kinematografii. Vedle nich vynikají oba bratři Blahníkové s jejich roztomilým žvatláním,, zpěvem a hrou na harmoniku. Když se řekne název tohoto filmu, hned si vybavím z kozy udělanou zebru a následující sekec mazec, zraněného továrníka Bartoše apod. Tenhle film můžu vidět stokrát a vždy ho sleduji se stejnou pozorností. Prostě zřejmě Slavínského jednička! ()

IvcaSammet

Ze začátku jsem se filmu chtěla dokonce vyhnout ... První minuty mě vůbec nezaujaly a taky trochu zmátly. Po pár minutách jsem se ale nakonec k obrazovce vrátila a od té doby se od ní nemohla odtrhnout. Příběh Bartoše mě nakonec přece jen zaujal víc, než jsem čekala. Zápletka byla opravdu skvělá, občas člověka zamrzí, že už se takové filmy s takovými zvraty už netočí ... Přece jen ale filmu pět hvězdiček nedávám, protože Nebe a dudy přece jen úplně stoprocentní nebyly. ()

Pawlisman

Pro mě trošku rozpačitý začátek,avšak následný krásný příběh, plný starých časů a čistoty. No, byl jsem dojat závěr filmů. Moc pěkný citově ztvárněný příběh. ()

cupito

Tak tohle je starý film, který mě oslovuje opakovaně. Ideál napraveného továrníka Bartoše, roztomilost malých chlapců a lidskost postav velkých hereckých výkonů Jaroslava Marvana a Jindřicha Plachty. ()

no2

10/10 - Jeden z nejlepších československých filmů všech dob a možná nejlepší československá komedie všech dob s nezapomenutelnými Pány Herci Marvanem a Plachtou (no jasně - a s malými Blahníky :-) ) vznikl za protektorátu. Film, který člověk může vidět mnohokrát za život a nikdy neomrzí. Vždy si užívám Marvanův "léčebný pobyt" v chalupě, jeho "přerod", ale snad nejvíc miluji scénu, kdy se polepšený Bartoš vrátí zpět a jak na jeho proměnu reaguje jeho služebnictvo. Závěr je jedním z nejdojemnějších happyendů vůbec. ()

nonick1

Tento snímek se scénářem jako vystřiženým z červené knihovny dělají nezapomenutelným nejen Blahníkovic dvojčata Jiří a Lumír (herecké a muzikální nadání těchto dvou prcků je neuvěřitelné), ale zejména „oskarové“ výkony Jaroslava Marvana a Jindřicha Plachty - jeho scéna s pletením košíku je dokonalou vizitkou vynikajícího herectví. Jo, kdeže ty zlaté časy skvělých českých herců jsou... ()