Rudolf Bartoš, majitel statku, kamenolomu a továrny na zpracování kamene, je nejen velmi bohatý, ale také popudlivý, vzteklý, nerudný a hypochondrický. Je postrachem služebnictva a zaměstnanců. Jednoho dne se však zraní při pádu ze srázu na břehu řeky. Najde ho dobrácký skalák Fábera a dopraví ho do své chudé chalupy, kterou obývá s pohlednou dcerou Anči a dvěma malými osiřelými synovci, dvojčaty Tondou a Vaškem. Dny strávené v neobvyklém prostředí znamenají zásadní zlom v továrníkově životě. Laskavý, moudrý a dobromyslně nesmlouvavý skalák ho léčí zdravou stravou a slivovicí. Dny prožité ve společnosti chudých, ale láskou a dobrem naplněných lidí zcela změní Bartošův přístup k životu a jeho chování, zejména když od Fábery vyslechne řadu nelichotivých poznámek na adresu starého Bartoše. Po návratu do vily šokuje nejen služebnictvo laskavostí a nebývalým životním elánem, ale také zaměstnance, kterým zvýší výplatu. Rád a často se vrací do Fáberovy chalupy. Chvíle štěstí však pokazí sám, když zjistí, že jeho synovec Oldřich se chce oženit s Fáberovou dcerou Anči. Rozejde se se skalákem ve zlém, a dokonce ho vyhodí z práce. Když si uvědomí, že udělal chybu, a začne psát omluvný dopis, dochází v kamenolomu k neštěstí. (TV Nova)

Brtniik

Ano, hezký a poučný (dalo by se napsat i mravokárný) film, ale ať si! Mezi námi přece běhají spousty lidí, kterým nedocvakne, že okolí jsou protivní. Film je prošpikován milými fórky pana Plachty, tento druh humoru je mi velice blízký. Ač hraje (jak dvakrát řekl) starého člověka, bylo mu 42 let! :-) Pravda, za 10 let zemřel a Palackého v 50ti zvali velebným kmetem... Byla hold jiná doba, ostatně toto hodnocení píši v lázních, abych mohl ještě minimálně 10let chutě makat... Napadlo mne, že pánové Fábera i Bartoš se vlastně oba starali o své osiřelé ne přímé rodinné příslušníky. Pravda, každý k témuž musel vynaložit rozdílné úsilí. ()

Bozvav

Velmi dojemný a krásný příběh, ve jterém herecky excelují Plachta s Marvanem a roztomilí bratři Blahníkovi. Jeden z nej filmů z válečné éry. Za mne 150%. ()

tragos

Chtělo by se říci prvorepubliková klasika, a ejhle, Nebe a dudy už byly natočeny za války, a to v těch nejtěžších letech. Snad právě proto film tak silně apeluje na lidskost, která, jak už to v té době a tomto žánru bývá zvykem, zvítězí nad čímkoliv. Nechci aby to vyznělo nějak posměšně, naopak. Nebe a dudy mám moc rád, a jako jeden z mála "prvorepublikových" filmů ho hodnotím pohledem současného diváka, bez nějakého přivírání očí. Pětadvacet na holou mi vždycky připomene mého dědu. 8/10 ()

IvcaG

Stará dobrá veselohra o tom jak se i zatvrzelý bručoun dokáže "polidštit"... A k tomu Tonda a Vašek no co do dodat. ()

Rokle

Brilantní Plachta a neméně dobrý Marvan v jednoduchém příběhu, který má stále co říct. Možná v tomhle čase ještě víc než kdy jindy. ()

agassi68

Spríjemnilo mi to nedeľné popoludnie, keď namiesto športu som ležal chorý. Plachta s Marvanom pôsobili ako liek.. ()

Denny

Tenhle film neztratil nic ze své svěžesti a dobré nálady. Dětskými hvězdami byli bratři Blahníkovi, kteří zazpívali a zahráli na harmoniku "Nám je to jedno"... ()

GIK

Už herecké obsazení bylo příslibem kvalitního filmu. Pan Marvan skutečně hraje skvěle a jeho přeměny z odporného továrníka na hodného strejdu a ještě jednou dokola jsou bez problémů uvěřitelné. A výkon pana Plachty je neméně skvělý. Je to krásný a dojemný film o přátelstí. ()

NiaWolf

Skvělý film ze starých let. Ačkoliv se jedná o typickou zápletku (Zlý si vyslechne co si oněm doopravdy myslí ostatní a tak se polepší) v tomto filmu je však vybroušena do dokonalosti. Film dokáže prostě chytnout za srdce nejen pamětníky, ale všechny, kteří rádi shlédnout dobré filmy, což tento film bezpochyby je. ()

iiiva

Ono je to tak naivní a všichni jsou tak poctiví, že se z toho vyklubala příjemná pohádka. A Jindřich Plachta aspiruje na nejsympatičtější postavu kinematografie! ()

chrispe

Dívám se pokaždé, když to zahlédnu v televizním programu. Milý příběh, ve kterém je nám naservírován výborný pan Plachta, kterému tahle role sedla jak prd*l na hrnec a pan Marvan si s ním v ničem nezadá. Samozřejmě se ve výčtu dobrého obsazení nemůžu nepozastavit nad roztomilými dvojčaty aneb: ,,Nám je to jedno, nám je to jedno, my peníze nemáme. Ten kdo má peníze, ten má hezkou paní a ten kdo je nemá, ten mu chodí za ní!" ()