Amistad je jméno lodě převážející v roce 1839 otroky z Kuby do USA. Na cestě se africký kmenový náčelník Cinque postaví do čela vzpoury a zmocní se lodi. Pokračují v plavbě a doufají, že najdou cestu zpět do Afriky. Zvolí ale špatný směr a když doplují do Spojených států, jsou uvězněni jako uprchlí otroci a zdá se, že je čeká smrt za vraždu jejich věznitelů. Pak se ale jistý právník, který je přesvědčený abolicionista, rozhodne, že se jejich případu ujme. Argumentuje tím, že to jsou svobodní občané jiné země, nikoli otroci. Případ se dostane až k nejvyššímu soudu, kde John Quincy Adams přednese plamennou výzvu k jejich propuštění. (Filmbox)

mortak

Nemohu ohodnotit hvězdičkami, protože se nejedná o klasický filmový příběh. Amistad je didaktická výuka ducha americké ústavy. Cinque vyjadřuje charismatické panství (zabil lva kamenem - jenže to bylo spíše štěstí), zatímco Amerika je panství legálně-racionální. Vladnou tu zákony a všichni, od prezidenta, přes soudce, až k nejposlednějšímu občanu, se jimi musí řídit. Zákony nevznikly konvencí, nezávisí na momentální náladě prezidenta, či na smlouvách se Španělskem - jsou od Boha (rozhodnutí soudu prvního stupně) a tedy představují nevyšší imperativ. Základem demokracie je dělba moci - moc výkonná, zákonodárná a soudní - a tyto tři pilíře jsou navzájem nezávislé (ovlivňování soudců je nepřípustné). / Spielberg i Williams odvedli profesionální práci, jen se vtírá myšlenka na odvrácenou tvář amerického patriotismu. Pokud jsou ty zákony od Boha, musí je nakonec přijmout celý svět. Iráčané mohou vyprávět...tedy ti, co tu výchovu přežili. ()

WolfR

V celku působivé historické drama o době otrokářství s neuvěřitelným Djimonem Hounsou v čele. Zařadil bych to asi ale ke Spielbergovým slabším kusům, neboli těm jeho druhořadým, 4 hvězdy. ()

majo25

Spielberg nesklamal ani v historickej dráme. Spracovanie je na vysokej úrovni, príbeh ale v niektorých scénach slkzáva na hranicu drámy a humoru. Obsadenie hercov a fakt, že sa jedná o vyobrazenie skutočnej historickej udalosti však dodáva celkovú serióznosť snímku. Príbeh ma sčasti zaujal natoľko, že som si potreboval o ňom niečo prečítať navyše, čo možno pripísať na vrub aj samotnému snímku. Hodnotenie: 75% ()

dr.fish

Pokud je na scéně Hopkins, je film neodolatelný. Je to drama plné patetických proslovů a scén, obhajoby americké demokracie. Vše ve stylu let devadesátých, kdy se diváci byli schopni v takových chvílích dojmout. Dnes už se to takto netočí. Stojí za vidění, ale trochu by to chtělo sestřihnout a zrychlit. 60% ()

Mol

ALL MEN CREATED EQUAL, INALIENABLE RIGHTS, LIFE, LIBERTY AND SO ON AND SO FORTH? WHAT ON EARTH ARE WE TO DO WITH THIS? I HAVE A MODEST SUGGESTION! Smutná kapitola lidských dějin "civilizované" společnosti, která bohužel zůstala ve světě až do dnešních dnů, protože i v dnes jsou miliony lidí otroky. Páni a kmáni. Je to k nevíře, ale je to tak. Film jako takový má díky tomuto tématu neskutečný náboj a závěrečná řeč pana Hopkinse je hodně silná. Výjev pořádků na lodi Tecora je děsivý a rozum zůstává stát nad krutostí, s jakou se lidé k sobě chovali a do dnes dokáží chovat. We are all humans. ()

tom88

Ďalšia dráma z rúk Spielberga, ktorý je znovu zárukou kvality. Úvod je úžasný, neskôr sa bežný divák asi bude nudiť pretože súdna sieň 19teho storočia príliš nenadchne, aj keď dá sa užiť si aj také scény. Hlavne si treba všímať skvelích hercov, dobrú kameru a réžiu. Dej filmu je celkom dobrý, naozaj má čím zaujať, ale je pravda, že film mohol byť o niečo kratší. Možno by to tento krát pomohlo k dokonalosti. Dobové prostredie je výborné. Milo ma prekvapili herci Hounsou a McConaughey. Freeman a Hopkins tradične obdivuhodný. Ale aj ostatní zahrali dobre. Scény z lode sú pre mňa nezabudnuteľné. 80% ()

SoolenJV

Zajímavý film, solidně zrežírovaný Stevenem Spielbergem a obsazený výbornými herci. Jeden z mála filmů, která až děsivě reálně podává obchod s otroky. Bohužel od nejvyššího hodnocení film odvrací fakt, že se jedná o soudní drama a ty už jsou z principu až příliš ukecaná. Byť se zde kecá moudře, sto šedesát minut je trochu moc. ()

StanislachKo

Keby som mal jednou vetou zrecenzovať amistad, asi by v nej figurovali nejakí tí tesári a nejaké to utnutie. Čo je ale veľmi mlživé. Žiaden priestrel sa nekonal, čo sa týka samotného filmu, zase svedomitý a presný Spielberg... Čo mne trochu prekáža je podstata filmu + megalomanské veľkovýpravné spracovanie . Z toľkého pátosu sa jednému otvárajú kufre! Film bol jednak zbytočne dlhý a záverečná lobotómia plná patriotizmu zatienili všetky pozitíva (hele,Conaughey vie hrať!?). Ale Hopkins bol štandardne skvelý, hudbička samozrejme a tu môže hollywood poďakovať za Djimona. Objektívne by som sa priklonil k vyššiemu hodnoteniu, ale nedá mi to... Proste 3! ()

Radiq

Historické fillmy podle pravdy, to je asi tak jediné, co Spielbergovi fakt jde. Samozřejmě ale i tady se najdou jeho typické trapné výjevy, hry na emoce a přehnaně dramatizované scény (např. černošské nadávky/výhrůžky kdykoliv a komukoliv formou řevu v jejich jazyce, náhlé samonaučení angličtiny Give us us free, procházení bible podle obrázků atd.). Prostě ty jeho podělany spielbergoviny... respektive hollywoodoviny. Jinak příběh je to zajímavej, člověk se zas přiučil něco z americké historie a jiné právnické drama z téhle doby asi neznám, takže to byly zas plusy. Kdysi jsem tomu dal 5 přehnaných hvězd, ani nevím proč. Tentokrát to vidím spíš jako lepší průměr, možná by si to i ty 4 zasloužilo, ale nebudu to hrotit. Za zmínku stojí herecké výkony Matthewa McConaugheyho, Djimona Hounsoua a pak hlavně Anthonyho Hopkinse, kterej ty starý páprdy dycky uměl zahrát tak skvěle, že si myslim, že od té doby, co to natočil, už musí být mrtvej, ale on to prostě uměl zahrát už v mladším věku. Prostě on byl dokonalej. ()

Doudis19

Moc pěkný Spielbergův, historický epos ohledně událostí kolem zrušení otroctví. Nechybí drastické scény, špičkové, herecké výkony a pro pana režiséra typicky hřejivá chuť zadostiučinění :-). Jen ta dělová salva na závěr nemusela být, až tak bakelitová ;-). ()

chelseaman22

Černošská epopej o tom, že investovat do kvalitní advokátní podpory se vždy vyplatí. Fantastické obsazení korunuje zejména Hopkins a světe div se i mladíček McConaughey vypadající jako padesátiletý kmet s licousy a oblekem jako z filmu Tima Burtona. Překvapivě intenzivní a k zamyšlení hodné. 86% ()

filmmovier

Dlouhá historická nuda, dalo by se napsat. A podobně problematické, jako Lincoln. Je to nuda, nebo je to dobré? V rámci filmografie velkého Stevena S. je to nepochybně jeden z nejslabších kousků, ale vážně o mnoho lepší, než Lincoln. Amistad má totiž nesmírně zajímavý příběh, který je vizuálně výpravný a herecky obsazený na jedničku (Hopkins má pohříchu málo prostoru) a například závěrečná třetina mně osobně přišla téměř dokonalá. Na druhou stranu netuším, co si to tam ty černoši prvních dvacet minut povídali, protože jsem k tomu neměl titulky. Ale to nevadí. Amistad je super dobový film a tahle část americké historie je dostatečně zajímavá, ty čtyři hvězdy si tenhle film fakt zaslouží, nejen díky mnoha fakt strhujícím scénám a hercům, ale protože mně fakt bavila. 75%. ()

Qitek

Scéna z lodi... Jednoduše mě tak strhla, že jsem se opravdu styděl za to, že jsem běloch. Spielberg do této scény dal opravdu vše a jde to vidět. O zbytku filmu se nemá cenu rozepisovat. Pamatuji si především tohle! ()

Mirokukii

Škoda, že se tento příběh vzbouřenců snažili tvůrci až přespříliš zapracovat do historie USA. Smutné a dobrodružné vyprávění se tak stává spíše politickým dramatem s kolísavým nataženým dějem. Což na atraktivnosti nepřidává. Ovšem vše odehrávající se na moři, je patřičně dramatické a napínavé. Samotné zacházení s otroky místy až drastické. Nadlidský výkon Djimona tvoří, spolu s ostatními známými jmény, zajímavou podívanou. Další z povedených filmů Spielberga a jeho dvorního skladatele, který obohatil tento film jedním ze svých nejzdařilejších soundtracků. ()

lennyd

Amistad. Loď uprostřed moře, noc. Převážení otroci se vzbouří proti otrokářům, a ovládnou loď. Nechají naživu jen navigátory, ale ti je pomocí léčky dovezou až k břehům Ameriky, kde jsou otroci zatčeni a obviněni ze vzpoury. Navíc si na ně dělá právo Španělská princezna Isabella II, i přeživší otrokáři. Začíná soudní proces století, kde chtějí právník Roger Baldwin (Matthew McConaughey), bojovník proti otroctví Theodore Joadson (Morgan Freeman), bývalý prezident Adams (Anthony Hopkins) prokázat, že otroci nejsou jen "zboží", a že vůbec celé otrkářství je "to špatné". Proti nim stojí obrovská politická síla v pozadí se současným prezidentem Van Burenem, podporovaným celým Jihem Ameriky... Skvělé Spielbergovo drama, natočené dle skutečných událostí, které si vysloužilo 4 nominace na Oskara. Velice realisticky natočené, u některých scén jsem se neubránil dojetí... ()

Chasm

Spielberg je fakt borec, ale řek sem si, že všem jeho filmům přece nemůžu dát pět* (u Války Světů to teda nehrozilo)... Takže za čtyři... :( ()

Fleetguard

Spielberg nás ve svém dalším strhujícím příběhu přenese až do roku 1839, kdy byla u Amerických břehů zajata španělská otrokářská loď (Amistad). Američtí vzbouřenci, byli zajati a souzeni za vyvraždění posádky. Takřka celý příběh se odehrává v soudní síni, kde se Spielberg snaží o co nejvěrohodnější zprostředkování událostí a pocitů unesených Afričanů, prostřednictvím hlavního hrdiny a vůdce rebelů Sengbeho. Bezesporu jde o silný historický příběh plný emocí a skvělých hereckých výkonů. Ani zdaleka to není jen průměrný film jak o něm tvrdila kritika. ()

Mishqo

Niekedy príliš sentimentálne a americky (respektíve Spielbergovsky) veľkolepé (a nie v tom pozitívnom slova zmysle), ale inak je to krásny film a ešte krajší príbeh. Plné skvelých hereckých výkonov a dobrej hudby. 75-80% ()

Krustyburg

Silný příběh otroků z lodi Amistad, kvůli kterému film dokoukáte. Jinak film hraničí s patosem, a chvílema si říkáte, jestli to není až parodie. ()

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

03.01.2011

Piráti bez kostlivců a hlášek?

Piráti bez kostlivců a hlášek?

20.05.2008

Studio DreamWorks na to šlo chytře. V klidu počkalo, až dozní kanonáda z Černé perly a hromobití nad obrovským vírem na konci světa, a teď, když už se na kapitána Sparrowa a jeho kumpány začíná… (více)

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce

Spielberg a Nolan – zaručená spolupráce