Čekal jsem "akademickou nudu", ale dostal jsem strhující příběh o boji za svobodu, který je na Spielberga netypicky surový a divácky ne příliš vlídný. Film staví především na příběhu a poselství a samotné charaktery nejsou až tak detailně vykreslené a často se střídají. Rozmáchlost je na tom opravdu vidět a dvou a půl hodinové délce se opravdu nelze divit. Jednoduše velké téma si zaslouží velký film a komu nevadí klasická míra patosu typická pro americké filmy o americké historii, nemůže být zklamán. O klasický Speilbergovský blockbuster se ale určitě nejedná.(22.1.2016)

• GodComplex

Dalsi Spielbergovo unyle negroidni drama, narozdil od jeho predchozi The Color Purple se zde ale nastesti alespon obcas neco deje a cele to ma o chlup historictejsi a pusobivejsi vyznam, ktery je navic podporen nekolika skvelymi herci v cele s tezce namaskovanym Hopkinsem. Stale ale pomerne zbytecny Spielberguv zarez a sbirani sil na jeden z jeho masterpiecu, ktery mel prijit o rok pozdeji - Saving Private Ryan. 4/10(20.2.2013)

Spielbergovy tradičně vizuálně velmi pěkné, ale prvoplánovitě symbolické a jednoduché obrazy nedokáží navodit opravdu intenzivní pocit z velké a důležité historické události, nebo snad dokonce silného dramatického příběhu. Spíše připomínají jen relativně bezbolestnou, ale i notně přibarvenou a suchou lekci z dějepisu. 7/10(12.1.2008)

Ten film by měl tak krásný konec ve chvíli, kdy skončí soud, ale ne, Spielberg to musí dotáhnout do té své patetické dokonalosti. Z toho by se jeden posral. Přitom tu má naprosto geniální scény. Když si celou dobu myslíte, jak celou dobu filmu vládnou McConaughey a Hounsou, tak najednou přijde Anthony Hopkins, aby vám dokázal svoje jedinečné mistrovství. To je člověk, který umí patos podat tak, abyste mu věřili. Jeden z mála.(1.12.2015)

Strhující příběh boje odvážného právníka za lidskou důstojnost je dokořeněn opětovně fantastickým výkonem Anthonyho Hopkinse v roli budoucího prezidenta Johna Quincyho Adamse. Hopkins je v tomto snímku snad ještě lepší, než v „Seznamte se, Joe Black", a to už je opravdu co říci. Po uplynutí 148 minut dlouhého snímku si možná také položíte otázku, kdo v tom filmu vlastně byl svobodný. Zda příznivci otroctví, nebo Cinque a jeho lidé. Afričan, který se nikdy nevzdal, který měl svobodu vždy v sobě, byť byl spoután okovy. Možná by tím svobodným mohl být advokát Baldwin, jenž stále věřil a doufal ve spravedlnost, i když každé malé vítězství bylo sraženo další prohrou.(14.7.2011)

• - Jazyk mende ve skutečnosti není jazykem ani jednoho z hlavních představitelů. Pro Chiwetele Ejiofora (Ensiign Covey), jehož rodiče pocházejí z východu Nigérie, by to byl jazyk igbo, a pro Benince Djimona Hounsou (Cinque) a Nigerijce ze západu Razaaqa Adotiho (Yamba) jazyk yoruba. (Candice)

• - Slovo "Amistad" znamená ve španělštině přátelství. (becki_tu)

• - Snímek zcela rozptýlil obecně zažité mýty o obdařenosti mužů tmavé barvy pleti, kdy se obecně traduje, že jejich výbava někdy dosahuje až velikosti 30 cm v erektivním stavu. Ze záběrů bylo zcela patrné a neoddiskutovatelně prokázáno, že ani u „nejšťastnějšího“ černocha nepřesáhlo jeho mužství dokonce ani asijskou normu 6 cm. Díky tomuto zjištění se tak může stále tímto důležitým prvenstvím pyšnit bílá rasa. (Frajer42)