AMISTAD je žel nejhorším Spielbergovým ambicióznim počinem, což ale stále znamená, že jde o velmi dobré, místy dokonce výborné žánrové dílo (soudní drama). Více v recenzi při příležitosti uvedení BD edice na český trh.(16.6.2014)

Trochu mi připadalo, že Spielberg tak úplně nemůže najít ten správný klíč, jak zvolený téma natočit. S označením "akademická nuda" bych taky dost polemizoval, ale je fakt, že film je plný obrazových a především pak inscenačních klišé. Několik vizuálních i režijních nápadů se pochopitelně najde i tady (Spielberg prostě od 1941 špatný film nedokáže natočit), ale chybí tomu konceptuální svěžest jeho nejlepších děl. Filmu velmi kolísá rytmus - ne snad ve smyslu toho, že by to mělo být akční drama, to fakt ne, kdy máte skutečně najednou pocit, že to celé trvá nějak strašně dlouho (ono tedy trvá tak jako tak...) a jednotlivé (naví předvídatelné) zvraty se na sebe nabalují bez ladu a skladu jeden na druhý a místo aby vzniklo strhující drama, vzniká spíše krásně ilustrovaná učebnice správně patetických amerických dějin. Bavilo mě se koukat, ale faktem zůstává, že filmy o Židech jdou Spielbergovy lépe. Bojím se, že u Lincolna (dá-li pánbůh a ten film skutečně vznikne) budeme mít obdobné výhrady.(10.3.2007)

73% Prijemny historicky velkofilm, ktery netlaci na pilu zbytecnym patosem. I zaverecny Hopkinsuv projev pusobi prirozene. Skutecnymi hvezdami filmu jsou ale Matthew McConaughey a Djimon Hounsou. Jen jsem se nemohl zbavit dojmu, ze puvodni verze mela 4 hodiny. Film je kekonci v nekterych scenach podivne pokracen a napr. postava, kterou hraje S. Skarsgard z deje najednou z niceho nic zmizi a uz se neobjevi...proc tento film v usa neuspel je celkem jasne. Americani neradi slysi, ze jejich reci o svobode, demokracii a rovnosti, sepsane v posvatne deklaraci, byly po staleti jen kecy, ktere naprosto ignorovaly lidi cerne pleti.(14.9.2009)

Takový film prostě nikdo jiný než Spielberg natočit nedokáže. Velkolepé, působivé a strhující. Obzvlášť při sekvencích z otrokářské lodi mi doslova běhal mráz po zádech a i při dlouhatánském Hopkinsově projevu jsem hltal každé slovo, což se nestává zrovna často. Takových silných snímků o lidské špatnosti by se mělo točit více, ať si kritici skučí, jak chtějí. 90%(6.4.2012)

Spielbergův tříhodinový historický apel na svědomí Američana kvůli afroamerickému otrokářství. Je to pravdivá, vůbec ne pěkná podívaná, a i přes to, že tady to dobře skončilo, tak jsem při sledování nevypustil z hlavy jednu věc. I přes to, co museli ti chudáci vytrpět při unášení od rodin a následném otroctví, dneska jsou jejich potomci vlastně šťastlivci, protože když se podíváte, co se děje v Africe, tak by měli dnes velkou pravděpodobnost, že jsou buď zavraždění, nebo vraždí, nebo umírají na AIDS. Tímhle nechci celou tuhle "černou" historickou epochu zlehčovat, už vůbec se jí zastávat, ale někdy může být i něco zlé pro něco dobré. Kdo má zájem o tématiku, tak směle do toho, ostatním bude stačit trocha představivosti, aby ušetřili 150 minut. 69%(3.2.2014)