poster

Říše slunce

 • český

  V říši slunce

 • USA

  Empire of the Sun

 • slovenský

  Ríša slnka

Drama / Válečný

USA, 1987, 154 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Rudovous
  *****

  Nejlepsi Spielberg.(14.9.2010)

 • gudaulin
  *****

  Steven Spielberg má za svoji dlouholetou hvězdnou kariéru na svém kontě dlouhou řádku titulů, které se zapsaly do filmové historie i do srdcí filmových fanoušků. Určitě existuje skupina snímků, které jsou v obecném povědomí nepochybně výrazněji a recenze na ně překypují nadšením, které Říši slunce překonává. Když se ale na Spielbergovu tvorbu podívám s odstupem, dovolím si prohlásit, že Říše slunce z jeho filmografie vyčnívá svou vyzrálostí, uměřeností, vyhýbáním se ždímání emocí (pracuje s nimi zkrátka civilněji a méně manipulativně, přinejmenším v porovnání se slavným Schindlerovým seznamem). Přelomové historické události zaznamenává prostřednictvím životních osudů malého kluka, který nikdy nezničil nepřátelské letadlo, ba ani nikdy nevystřelil z jakékoli zbraně. Narozdíl od jiných ale dokázal překonat odloučení od rodiny a přežít v nepříznivých podmínkách. Snímek vzbudil v USA jen velmi vlažné ohlasy a Spielberg tentokrát nedostál pověsti výrobce blockbusterů a továrny na peníze. Fanda s citem pro filmový obraz a velké filmové příběhy si ale vychutná skvělé zachycení davových scén, vzdušných obrů v oblacích i atmosféry koncentračního tábora. Celkový dojem za patrně nejlepší Spielbergův příspěvek do světové kinematografie: 100 %.(1.10.2013)

 • Kulmon
  *****

  Spielberg je prostě pan režisér, to je jasná věc. K tomu premiéra Christiana Balea, která dala světu avízo o budoucí hvězdě. Jako bonus nádherná hudba Johna Williamse. To vše v příběhu z druhé světové války, kdy sledujeme předpubertálního chlapce v japonském zajateckém táboře, kterak si získá respekt a zároveň dospěl.(4.5.2010)

 • Ruut
  *****

  Skvělý budoucí Batman Christian Bale v hlavní roly. Nepamatuju se že bych někdy viděl lepší dětský herecký výkon. Trochu se mu přibližuje snad jen Jamie Bell v Billy Elliotovi. John Malkovich hraje také celkem dobře, ale na mladého Balea jednoduše nemá. Po technické stránce nelze filmu rovněž nic vytknout. Vizualně působivé válečné drama, všechna čest. Ale ze všeho nejvíc mě překvapil pro Spielberga tak netypický nehollywoodský závěr a scéna "setkání".(7.8.2006)

 • kinej
  ****

  Problémem velkofilmů často je, že mají hodně co ukázat a málo co sdělit. Kombinace Spielberg a Stoppard je však garancí kvality. Spielberg je expert nejen na okázalé a masové záběry, takže vizuální a celkově ta řemeslná stránka filmu jsou v naprostém pořádku. Stoppardův scénář zase Spilebrgovi nedovolil Spielbergovi zabřednout do přílišného sentimentálního patosu, kam se někdy rád uchyluje. Takže výsledkem je kvalitní podívaná, mající určitou vypovídací hodnotu o životě válečných zajatců v Japonsku. Chybí mu jen něco, co by mu dodalo nějaký vyšší rozměr, abych mohl dát 5. Nějaké vyvrcholení, poselství, zlom.V této podobě je vlastně jen popisem dobrodružné životní etapy jednoho malého chlapce. Film je rozhodně neprávem opomíjen. Skvělou rozporuplnou postavu zde vytvořil Malkovich a skvělý byl i mladý Bale, který možná tehdy hrál lépe než dnes.(25.5.2007)

 • - Ve filmu se objeví jak skutečné letouny P-51 Mustang a Zero, tak jejich modely včetně bombardéru B-29 v měřítku 1:3 řízené na dálku. Jejich výroba zabrala 4 měsíce a mnohé byly při natáčení zničeny při nehodách. (Lumpy)

 • - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal James Graham Ballard. (Terva)

 • - Tom Stoppard napísal scenár pôvodne pre Harolda Beckera. (beso74)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace