Říše slunce

• slovenský

Ríša slnka

Drama / Válečný

USA, 1987, 154 min

Věčné dítě Spielberg za sebou má bohatou režijní filmografii - něco se mu povedlo, něco méně, ale "Říši slunce" řadím mezi to nejlepší, co v životě spáchal... do TOP 20 by se mi nejspíš vecpala. Příznivci ufounů s velkýma očima sice vyjdou naprázdno, ale mohou si užít zrod jedné hvězdy, bez které by nejen tenhle film byl poloviční. Juvenilní Christian Bale dokázal podat rozmazleného spratka a jeho setkání s nelítostnou realitou války líp než kdejaký ostřílený profík. Chvíli na pár facek, chvíli k politování, chvíli hodný obdivu, chvíli vyvolávající úsměv, chvíli euforii, takový byl Jim a já to budoucímu Batmanovi žrala i s navijákem, s celým prutem, rybářem i tou židličkou či lodí, na jaké seděl! Při pěvecké scéně se mi ježily snad i chlupy v nose (ačkoliv si nejsem jistá, jestli to Bale odzpíval sám). Pro dokonalý zážitek každopádně doporučuju sledovat film v původním znění, český dabing nebyl k hlavnímu hrdinovi zrovna přívětivý a kromě úplně jinak zabarveného hlasu intonuje někdy příšerně nepřirozeně. Mohla bych zmínit ostatní dobré herce (hlavně Malkovich), výbornou předlohu, skvělou výpravu, pěknou hudbu a působivé výjevy lidského ničení a zmaru, ale nač se namáhat, je to Bale, kdo tomuto snímku zabezpečil nesmrtelnost v srdcích diváků. 95%(14.4.2012)

Ten dej ma moc nebavil ale celý film stál na úžasnom hercovi menom - Christian Bale.A to mal iba 13 rokov.Zlý film to rozhodne nieje ,ale ako som povedal mňa to moc nebralo.John Williams (hudba) a Christian Bale boli pre mňa najvýraznejší s celého filmu.79% - 3*(16.6.2010)

Steven Spielberg má za svoji dlouholetou hvězdnou kariéru na svém kontě dlouhou řádku titulů, které se zapsaly do filmové historie i do srdcí filmových fanoušků. Určitě existuje skupina snímků, které jsou v obecném povědomí nepochybně výrazněji a recenze na ně překypují nadšením, které Říši slunce překonává. Když se ale na Spielbergovu tvorbu podívám s odstupem, dovolím si prohlásit, že Říše slunce z jeho filmografie vyčnívá svou vyzrálostí, uměřeností, vyhýbáním se ždímání emocí (pracuje s nimi zkrátka civilněji a méně manipulativně, přinejmenším v porovnání se slavným Schindlerovým seznamem). Přelomové historické události zaznamenává prostřednictvím životních osudů malého kluka, který nikdy nezničil nepřátelské letadlo, ba ani nikdy nevystřelil z jakékoli zbraně. Narozdíl od jiných ale dokázal překonat odloučení od rodiny a přežít v nepříznivých podmínkách. Snímek vzbudil v USA jen velmi vlažné ohlasy a Spielberg tentokrát nedostál pověsti výrobce blockbusterů a továrny na peníze. Fanda s citem pro filmový obraz a velké filmové příběhy si ale vychutná skvělé zachycení davových scén, vzdušných obrů v oblacích i atmosféry koncentračního tábora. Celkový dojem za patrně nejlepší Spielbergův příspěvek do světové kinematografie: 100 %.(1.10.2013)

Vše tady bylo několikrát napsáno. Jen si dovolím takovou vsuvku, tenkrát před lety, když jsem film viděl poprvé, mě ani ve snu nenapadlo, co nám z mladýho Christiana vyroste ( Batman,Mechanik...) hlavně při pěvecké kastrátní scéně :)(6.12.2011)

Tak jako jsem kdysi žasl nad výkonem Natalie Portman v Leonovi, ohromil mě teď svým uměním pubertální Christian Bale. Famózní. Co víc dodat, temný rytíři? Nevím, jak to Steven Spielberg udělal, ale film disponuje poměrně svižným spádem, a tak ani stopadesátičtyřminutová metráž nenudí. Tedy, až na poslední dvacetiminutovku, která je na můj vkus až moc zdlouhavá. Ale budiž. Jsou lidé, kteří si to mohou dovolit. Leč, v celkovém hodnocení nejsem nijak extrémně ohromen. Pokud by se mě však někdo ptal, tak ano - doporučil bych tento film.(11.6.2009)