Říše slunce

• slovenský

Ríša slnka

Drama / Válečný

USA, 1987, 154 min

Tak tohle je snad jediný film, kde se s mojí "devítkou" neshodnu. Nevím, jestli jsem měl špatnou náladu, nebo byl hlavní hrdina blbě nadabován, ale jeho "chování" mi v určitých chvílích tak vadilo, že moje sympatie k němu klesaly na nulu (a to by se asi u dítěte ve válce stát nemělo) ... Na obhajobu slibuju, že si půjčím DVD v původním znění. Zatím sorry :)(15.11.2003)

Jeden z nejlepších mistrových filmů o krutostech války, tentokrát viděných dětskýma očima. Z toho, co hlavní hrdina musí prožívat se někdy až tají dech a S.S. se tentokrát konec docela povedl.(13.2.2003)

Začínající hvězda Bale společně se skvělým Malkovichem ve válečném dramatu plném smutku, smrti, ale i naplněného štěstí..(21.1.2010)

Som rád, že aj napriek neúspechu svojho prvého tematicky vážnejšieho filmu '1941', sa Spielberg predsa len znova odhodlal natočiť poriadne dramatický príbeh, ktorý si vyžaduje rovnako veľa majstrovskej zručnosti ako predošlé popcornové kulty. S tým sa núka otázka, či ešte vôbec (snáď okrem Soderbergha) existuje ešte niekto, kto vie tak diametrálne odseknúť blockbuster od umeleckej drámy. Táto téma, pohľad na vojnu očami malého chlapca a následná deformácie detskej duše a zánik detských ideálov, sa predtým dokonale a ešte viac ohyzdne a realisticky podarila v ruskom veľkofilme 'Idi i smotri', napriek tomu tento ľudskejší variant sa mi dostal hlbšie pod kožu a dokázal ma zaujať počas celého deja a rozcitlivieť v tých správnych okamihoch. Réžia je dokonalá, oplatí sa vychutnať si každú minútu filmu, hlavne keď je na scéne malý hrajúci Boh Bale. Ten chlapec mal úspech predurčený, to čo predvádza v tomto snímku sa herecký dá porovnať s výkonmi, pre ktoré ho dnes tak milujeme. A keď niekto zvládne tak náročnú rolu (podobne ako Jennifer Connelly vo filme 'Once Upon a Time in America') tak je jasné, že herecký potenciál má aj do budúcna. Ale keď malé detské hviezdy (Edward Furlong, Macaulay Culkin) zažiaria vo filme, v ktorom sa párkrát uškrnú, či povedia pár viet, nemusí to vždy znamenať, že to bolo spôsobené herectvom. 90%.(23.6.2009)

Trestuhodně zapomenutý film. Přitom mistrovské dílo. Opět skvělá režie, tentokrát hodně umocněná dechberoucím výkonem tehdy 13letým Balem (nejlepší dětský herecký výkon jaký jsem kdy viděl). Například scéna bombardování tábora, kdy Jim fascinovaně sleduje ze střechy americká letadla a do toho ta překrásná Williamsova hudba - tuto scénu jsem si pouštěl už snad stokrát a vždy mě dostane. Moc se mi nelíbil český dabing hlavního hrdiny. Snad se jen mohla trošičku zkrátit ta část předválečná - i když chápu, že tu být musí, aby byla vidět změna, kterou ten kluk projde.(7.6.2003)