Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

katasta

Skvělý film, od začátku do konce. Příběh chlapce, který kvůli válce přijde o rodiče, a jako malý snob to má o to horší, že se o sebe najednou musí nějak postarat sám. Od začátku vůbec nebylo jasné, jak to celé skončí, stejně tak jako tehdy nikdo nevěděl, jak bude válka pokračovat. Jamie "Jim" měl tolikrát na mále a blízko smrti, že je spíš překvapivé, že vydržel až do konce a dostal se zpět k rodičům. A nejen že Spielberg tu odved úžasnou práci jako obvykle, ale malej Christian Bale byl naprosto perfektní. ()

Wysch

Vskutku skvělé a omračující dílo s velkým mínusem, kterým budiž nudný začátek. Jenže ten se - díky délce - brzy po příjezdu do tábora změní v epické dobrodružství, ze kterého jen tak oči neodlepíš. A když jo, tak jen proto, že nějaká scéna se ti zažere do hlavy a ty nad ní musíš zapřemejšlet. [mně osobně taková scéna potkala několikrát - bombardování doků; výbuch atomovky; oživování malého japonského pilota, aj.] Bale už ve třinácti letech prokázal, že je ohromný herecký talent se stejně křivou držkou, že i když měl ještě dětskej nezmutovanej hlásek, už s ním dokázal povědomé divy (šeptání připomíná Bat-voice); že uměl už tehdy očima proniknout skrz a že pro roli udělá cokoliv. A Malkovich? No... upřímně... tenhle film je one man show. Výtečná hudba. Skvělý vizuál. Silný příběh s pointou. Co víc si přát? [DVD] ()

GodComplex

Spielbergovi tahle lidska dramata proste nejdou, po zoufale nudnem Shindlerove listu dalsi bezbreha nuda z druhe svetove. Asijsky element a vyborny debut mladeho Christiana Balea tomu davaji nejaky smysl, ale je to cele k uzoufani utahane a strasne nezazivne. 4/10 ()

numi

Empire Of The Sun je mnohem skutečnějším obrazem války než Schindlerův seznam. A přitom by to mělo být naopak... Ač v tomto snímku zemře minimum lidí, tak pocítíte tu mocnou sílu války mnohem ale mnohem silněji než v jakémkoli jiném filmu. Každý záběr, každá vteřina filmu je krutě nevlídným obrazem toho, co si musí člověk protrpět kvůli chamtivosti a nenažranosti vládců "největších" a "nejsilnějších" světových velmocí. Otázkou zůstává, kdy do toho zase spadneme... A ta bílá záře, která doprovázela sto tisíc a jednu duši na nebesa je nezapomenutelná. Jediná výtka patří k utečeneckému táboru, který by zasloužil trochu sestříhat, protože oproti zbytku filmu trochu ztrácí tempo. Jinak mě mile vyděsil zřejmě první protáhlý obličej Bena Stillera na velkém plátně... ;o) [duben 2006] ()

Freemind

V rámci provokace tomu mrskám dvě hvězdičky. Dětského hrdinu jsem měl na začátku sto chutí vypohlavkovat, v polovině filmu pak rovnou ubít železnou tyčí. Celé to bylo unylé, patetické, teatrální, uslzené, nudné, trapné, zdlouhavé a ohrané. Štvaly mě tady všechny Spielbergovy klasické chvaty na diváka, v čele s "dojemnými" dětičkami se zablácenými tvářemi. Herecky to bylo podáno dobře, kamera skvělá, hudba taky, ale jako celek to je krásný příklad sprostého mrhání penězi na velkoprodukci, která si to absolutně nezasloužila. ()

Vojcl

Filmy o válečném utrpení je vždy obtížné kritizovat. Přesto se nemohu ubránit dojmu, že mě Spielbergova Říše slunce trochu zklamala. Vlastně mám s tímto kouskem stejný problém jako s Polanského Pianistou. A sice, že snímek nepřináší nic nového, nedočkáme se žádné nezapomenutelné scény a v porovnání s jinými filmy z dílny mistra si na něj za pár let ani nevzpomenu. Na rozdíl od Schindlerova seznamu, nebo Ryana tady Steven vůbec netlačí na pilu, vyhýbá se zobrazování naturalistických scén a sází spíše na komornější atmosféru a herecké výkony. Ty jsou také spolu s hudbou Johna Williamse největším kladem tohoto projektu. Christian Bale už jako dvanáctileté dítě prokázal svůj talent a v pohodě strčí do kapsy všechny své zkušenější kolegy. Ačkoli zdatně mu sekunduje i John Malkovich v rozporuplné postavě Američana Bazieho. 70%. ()

gogos

Po nepříliš povedeném 1941 přichází napravení reputace na poli válečných filmů. Vynikající námět byl výborně zfilmován, přesto to není úplná špička...vše spějeje k Ryanovi.... ()

kaylin

Steven Spielberg není můj oblíbenec a tenhle film na tom nic nezměnil. Dříve jsem ho neviděl, až nyní. A musím ocenit, jak se skvěle podařilo zachytit dobu i prostředí. Na to má Spielberg dar, stejně jako na to, aby vystavěl příběh. Tentokrát je i celkem temnější, než obvykle, ale stejně mě to za srdce nechytlo. Christian Bale ale už tehdy ukázal svoje kvality. ()

Maq

Hrst povrchních epizod z dospívání kluka ve válečných podmínkách. Vizuálně pěkné a bezobsažné. Přímo nudné. Skoro bych podle filmu řekl, že být Britem a zůstat v Šanghaji byla vzhledem k době docela dobrá volba. Že Spielberg nechtěl ždímat city? Když takhle distancovaně oddirigujete Mahlera, není to přístup kultivovaný, nýbrž pitomý. Čímž chci říct, že je-li látka srdcervoucí, provedení má být taky srdcervoucí, a ne roztržité a rezervované. ()

MATADOR

V roce 1941 se Čína a Japonsko nacházeli již čtyři roky ve stavu nevyhlášené války. Japonská okupační armáda ovládla velkou část venkova a řadu měst. Tisíce evropanů, kteří chránění diplomatickou imunitou žili v Šanghaji už od 19. století, kdy se tu usadili britové, zde vytvářeli obraz svých domovů, stavěli banky, hotely, úřady, kostely a domy, jaké by člověk hledat spíše v Liverpoolu nebo v Surrey. Nyní jejich čas vypršel, u Šanghaje se zakopali japonci a čekla na ... Pearl Harbor. Lehce strušný popisek na začátku Vás chytí okamžitě za ruku. Pohled na válku z opravdu nevšedního úhlu, či-li z pohledu mladého chlapce, který žije od narození v říši slunce. Nádherný snímek, který umocňuje svou atmosféru, pohledem mladého chlapce, o to víc, mu přejete, a zajímá Vás, jak to dopadne. Jedná o se o krásný film, který je emotivní a silný, ale na druhou stranu si dovolím podotknout, že právě to, že vše hraje pouze na výkon malého hrdiny, vše ostatní odstrkuje stranou a na ostatní věci, jako by už nebyl čas. Tak mi to alespoň připadalo. Válka, pohledem mladého chlapce, který miluje letadla. ()

PogoJoe

Začátek se mi líbil, malý Ch. Bale byl přirozený, vše kolem něho tak velkolepé, jiné a reálné, byl jsem zvědavý, kam až se tento příběh dostane. Druhá polovina filmu již však byla rozvleklá, nudná, se zbytečnými scénami a já už se nebavil. Film mě přestal zajímat, zklamal. Technicky vynikající, ale nadějně se rozvíjející příběh ustrnul, a to je škoda. ()

Philcze

Nádherný a chybně přehlížený Spielbergův film, kde sice mistr opět nešetří dojemnými scénami, ale kde se na jeho poměry objevuje více temnějších motivů, což se promítá i do ne-až-tak-happy-endového závěru. Dal bych okamžitě pět, ale naprosto otřesný český dabing dokáže spolehlivě sežehnout i parádní filmový zážitek. ()

Aiax

Upřímně se tak vysokému procentu, které tady Říše slunce má, docela divím. Jak já to vidím, tak buď jsem prostě nebyl naladěn na tu správnou vlnu, nebo je to poměrně hodně nepovedený film, na kterém jsou zajímavé jen dvě věci - úvodní obrázek ze života Britů v Číně, což není ve velkofilmech příliš k vidění, a fantastický, strhující výkon mladého Christiana Balea. Opravdu si nevzpomínám, kdy jsem viděl tak špičkový dětský herecký výkon, pokud vůbec někdy. Jinak je to bída - dramat ze zajateckých táborů už tady bylo habaděj a lepších (třeba Kwai), film po vynikajícím úvodu nemá co nabídnout, vleče se odnikud nikam, děsně ho zpomaluje přehršel dlouhých, nudných záběrů (jó, Stevene, při sledování Kubrickových nebo Leonových filmů vypadá jednoduše, že, ale ono se to musí umět), no zkrátka nicneříkající nuda. Ale vidím, že spousta lidí byla nadšena, ok, beru, proti gustu... ()

Toshiro

Epický příběh britského chlapce, který prošel druhou světovou válkou na území Číny. Sehnal jsem si tenhle film hlavně kvůli Christianovi Bale a neuvědomil jsem si, že je to tak staré, že je to dětská role :) - každopádně výkon dobrý. Příběh je slušný, přesto mi dost často přišlo, že scény jsou prostě zbytečně patetické a na přání režiséra přehrávané. Režiséra jsem si zjistil až po shlédnutí a jméno Spielberg právě na jmenované přesně sedí :), bohužel. ()

salalala

Nic zvláštního, slabší Spielbergův film. Jak točí Spielberg příběh s dětmi, je to vždy mírně přeslazené. Tohle mi moc nesedlo. Poměrně se to táhlo a něco tam chybělo. Jinak Bale byl teda vynikající, už tehdy v něm byl velký potenciál. Malkovich podal standartní výkon, prostě nic zvláštního. Doporučuju sledovat v originále, protože dabing byl naprosto otřesný, obzvláště ten dětský. Nevím, ten film má velmi silná místa, ale taky dost nudná místa. Od Spielberga bych čekal víc a dvě a půl hodiny je taky moc. ()

Želik

Film, ktorý ma chytil za srdce hlavne vďaka Christianovi. Pár scén je dokonalých a aj ten záver. Zdráhala som sa dať 5 hviezdičiek, ale tento film si zaslúži plný počet. Krásna hudba. "Cadillac of the skies" :) ()

Skip

Krásné a silné, skoro by se mi chtělo říct velkolepé, ale budu se držet při zemi. Prostě se to Spielbergovi velmi povedlo. ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci