Během hezkého letního dne v Krkonoších si na zahradě svého dědy v blízkosti včelína hraje malý pětiletý Petřík. Zakopne o žebřík u stromu, na kterém se usadil roj včel a ten chlapce napadne. Lékař nařizuje okamžitý převoz do nemocnice. Chlapcův stav je velmi vážný, a tak je zorganizována náročná záchranná akce, do které se zapojují nejen zdravotníci, ale i včelaři, policisté, celníci a pracovníci rozhlasu, aby nalezli vhodného dárce krve s protilátkami po včelím bodnutí… Dramatický příběh o lidské solidaritě a obětavosti lékařů natočil režisér Jaromír Borek podle scénáře Pavla Hajného v roce 1986. Byl inspirován skutečnou událostí, k níž došlo v roce 1984 ve východoněmeckém Greifswaldu a při níž pětiletého chlapce pobodalo přibližně pět set včelích žihadel. Vedle Oldřicha Vlacha, Petra Pospíchala, Marty Hrachovinové, Jiřího Vondráčka a Jiřího Němečka se v ústřední dětské roli představil Jakub Zdeněk. Důležitou roli ve filmu sehrály i včely, „kompars“ ovladatelný jen s obtížemi. Jak si s tímto faktem poradil režisér Jaromír Borek? „Pomohli odborníci, radili jsme se ve včelařské ústavu. Filmováni to rozhodně nebylo snadné, zvláště místo, kde roj spadne do tváře malému hrdinovi. Původně jsme nechtěli riskovat, proto jsme pořídili latexový odlitek chlapcovy tváře, ale pak se ukázalo, že by to divák poznal. Proto jsme použili jiné metody, takže včely z roje skutečně nalétávají na jeho obličej. (Česká televize)

Jufonka

Hrozná a tísnivá deprese. Deprese zatuchlýho socialismu. Atmosférou mi Cena medu trochu přopomínala Dým bramborové natě, ale schází tomu Hrušínský. Vlastně mě tak napadá, že kdyby v tomhle filmu hrál jednoho z doktorů Hrušínský, hned by to bylo o něčem jinym. Za 1. nesnáším jakejkoliv žlutočernej poletující hmyz, takže jsem měla problém už s úvodní scénou, kdy roj na chlapce spadne. Za 2. se celej film opakuje základní problém - najít včelaře s krví AB. Nic novýho, furt stejný. 3. Hrozně nesympatický chování doktorů. Nečekala jsem, že to bude jako v Pohotovosti nebo Chicago Hope, ale tohle je vážně moc. 4. Herecký výkony jsou zde opravdu bída. Suma sumárum chtělo by to víc akce, možná méně deprese (ano, vím, že to je podle pravdy a že na tomhle tématu není nic úsměvného. Také neříkám, že to má bejt komedie!) a zřejmě zvolit jiné herce. Ale stejně ve mně vždycky tyhle socialistický temný filmy něco zanechaj a já na ně jen tak nezapomenu. Určitym způsobem je to podobný i Fany, snad tim chovánim doktorů. ()

cariada

Solidní snímek o hledání vhodného včelaře pro malého kluka na kterého spadne roj. Slušné drama a herci taky v pohodě. ()

Attta

Typický "nedělní" film, který neurazí, ale stejně tak si nedokážu představit nějaký remake, který by mě dokázal vážně upoutat. ()

zette

Myslim, ze hodne podcenovany film. Oldrich Vlach je muj oblibeny herec a videt ho v hlavni a jeste kladne roli je celkem vzacnost. Zajimavy namet, ac spadly roj neni nijak zvlast zobrazeny, divaka zamrazi. Musim zaokrouhlit smerem nahoru. ()

Noviik

Z tohohle mi jako malému běhal mráz po zádech a mělo to na mě dost výchovný efekt, takže ti toho filmu přeci jen vážím, hodnocením alespoň jako každého průměrného českého. ()

Mylouch

Scénáristicky skromný příběh na téma záchrany dětského života je slušným cvičením, hravě přesahujícím běžnou současnou televizní produkci filmařsky i poselstvím. 2-3* ()

sator

Hmm... Asi jedna z největších Vlachovo rolí, ze všech byl nejlepší... Točilo se na mnoha místech, jedná se o tyto lokality: Jablonec nad Jizerou-Hradsko, Sklenařice, Varnsdorf, Temný Důl, Pec pod Sněžkou. ()

otík

Rozhodně zajímavý film z hlediska dnešních moderních technologií, kdy by stačilo pár kliků v PC a pár telefonátů na mobil a nutný dárce by byl povolán k odběru, zatímco v době, kdy se film odehrává, byli dárci v papírových šanonech a sehnat někoho přes pevnou linku nebylo žádné terno. Jinak je vtipné sledovat spoustu dnes 70ti letých herců v menších rolích 30ti letých zajíčků. Rozhodně slušná artovská záležitost, protože film zestárl tak dvojnásobně. ()

fantoci

Film z doktorského prostředí. Snad byl inspirován i skutečnými událostmi. Detailně rozebírá práci a snahu různých záchranářů pomoci malému chlapci, kterého pobodal roj včel. Herecké výkony, atmosféra doby i vystižení situací jsou výborné. ()

PatoP

Ja ako alergik viem čo znamená byť pobodaný včelami. Fakt nikomu neprajem. Preto ma tento film oslovil a komu sa zdá, že to príliš zaváňa socializmom, nech si pustí "Poslední plavky", "Playgirls" alebo iné novodobé hovadiny, pretože dnes už filmoví tvorcovia nie sú shopní natočiť solídnu psychologickú drámu. ()

pfa

Smutný dramatický film, spíše příběh, kdy malý Péťa na sebe strhne včelí roj a velmi zle je pobodán. Začíná pokus o záchranu jeho života, do níž se zapojí nejen lékaři, ale i obyčejní lidé. Tento film ale určitě nezaujme každého, nemá totiž úplně využitý, řekněme, ten správný spád. [6/1O] ()

vitekpe

O malym klukovi, na kteryho spadne vceli roj a dostane pres 400 zihadel...tak to bych nechtel. Doktori delaji vse pro to, aby ho zachranili pomoci krevni transfuze od vcelaru. Jako ze maj nejaky protilatky, nebo co...doktor nejsem, tak nevim. Film neni uplne spatnej, takova bezna sedmdesatiminutovka. ()

Kanibal

Možná by mě svádělo dát filmu vyšší hodnocení pro jeho závažnost, ale to by nesměl být mizerně natočený a mizerně zahraný. Kluka pobodaly včely a sháníme včelaře, jehož krev je imunní vůči včelímu jedu..... nepamatuji si délku filmu, ale jestli měl více jak dvacet minut, tak nemohl být dobrý. ()

Jiří K.

Cena krve. K nezaplacení. Boj o život malého chlapce na nějž spadl včelí úl na chalupě u dědečka. Boj o čas, který v těchto chvílích utíká dvakrát rychleji. Výborný výkon O.Vlacha. ()

klúčik

Príbeh je zo života. Chlapec, ktorý je poštípaný zomiera a všetci sa snažia ho zachrániť, ale ani to aby sa všetci snažili nestačí....45%. ()

Kovaja

Dlouho sem tímhle kouskem opovrhoval a teď bych si dal pár facek.kdo říká že filmů chybí tempo ať si pustí Rychle a zběsile.Jedna se o opravdu podařený normalizační film,ve kterém se o život 5letého chlapce popichaného včelím rojem snaží bojovat jak tým lékařů a sester v čele s charakterním a férovím dokrorem v podání O.Vlacha. ()

Paity

Původně jsem měl představu, že film bude spíše trochu do thrilleru a nebude se v ůvozovkách běhat jen kolem nemocniční postele. Bohužel nestalo se. ()