Tajemná záře nad Pacifikem

• Česko Konečný odpočet (neoficiální název) (více)

Nacházíme se v současnosti, na palubě nejmocnější americké atomové letadlové lodi Nimitz, která je právě na cvičných manévrech v Tichém oceánu. Náhle na loď udeří nevídaně silná elektrická bouře, která tohoto ocelového giganta doslova pohltí a způsobí něco zcela nemožného: Nimitz je vržen zpět v čase do 6. prosince roku 1941. Do japonského úderu na Pearl Harbor zbývá již jen několik málo hodin. Jak se nepřátelská flotila blíží k Havaji, octnou se kapitán lodi (Kirk Douglas), expert Ministerstva obrany (Martin Sheen), svérázný letecký důstojník (James Farentino) a zoufalý senátor Rooseveltovy administrativy (Charles Durning) v situaci, kdy se musí rozhodnout mezi dvěma zcela nemyslitelnými možnostmi. Dovolí Japoncům dokonat jejich vražednou invazi, nebo zahájí masivní protiútok, který navždy změní běh dějin? V tomto dechberoucím sci-fi akčním hitu, natočeném na palubě skutečné letadlové lodi Nimitz dále hrají, společně s její posádkou, také Katharine Ross a Ron O´Neal. (Magic Box)

007David

Nemůžu jinak, musím dát 5 hvězdiček. Cestování časem je moje nejoblíbenější téma. A i když některé filmy v tomto žánru nejsou úplně dokonalé, tenhle se mi hodně líbil a viděl jsem ho už asi 20x. Kromě Kirka Douglase (jeho syn Michael je můj nejoblíbenější herec) mě zaujal i Martin Sheen, jak hodně si je podobný se svým problémovým synem Charliem. Pamatuji si, když jsem viděl tento film poprvé, tak jsem se nemohl dočkat, až dojde ke skutečné konfrontaci současné supermoderní letadlové lodi s japonskou flotilou z druhé světové války. Byl jsem zklamaný, když se těsně před bojem loď vrátila znovu v čase do současnosti. Ale dějová zápletka je dobrá, hlavně když se všichni hlavní hrdinové radí a hlava jim vůbec nebere, co se to vlastně děje. To mám rád. I když to samé prožívám já u filmu. A ještě dnes při různým příležitostech pronesu nezapomenutelnou větu Martina Sheena ,, ...cestování časem je možné, Einstein to dokázal...". Kdo má rád cestování časem, určitě vřele doporučuji, i když jde o starší film, stále se na něj dá dívat. ()

negativ

Skvělý film. Když jsem ho viděl poprvé, byl to opravdu zážitek! Od té doby několikrát repríza a některé již notoricky známé scény si člověk vychutnává stále dokola. Děj se rozbíhá celkem nenápadně, ze začátku to vypadá jako agitka NAVY, v té době špičková technika ještě dnes ohromí. Vše se změní po silné magnetické bouři, která loď vrátí v čase, a zrovna těsně před útokem Japonska na Pearl Harbor. Tora tora! Show začíná. A právě konfrontace "současné" techniky s komicky působícími japonskými letouny je super nářez. Situace, kdy se v oné minulosti poprvé objeví americké stíhačky je neuvěřitelně působivá. Člověk skoro cítí jakousi hrdost, že patří do této moderní doby a jak to těm japončíkům pěkně ukážeme! Scénář se elegentně vyhne totální konfrontaci, kterou každý očekává, ale přitom ví, že pokud má příběh vyznít alespoň trochu uvěřitelně, nesmí k ní dojít. ()

violik

Tahle pointa mě odjakživa fascinuje a snímek mi nezklamal. Pěkná hra s časem i s možnými variantami historie. Ráda se k fimu vracím, neboď s tímto tématem ještě nikdo lepší nenatočil. Rozhodně i po létech stojí za to. ()

Slickcz

Jsem zaujat, porovnej si sve hodnoceni s mym. Nostalgie 4/5. Takze, abych to tak shnul: "stihacky, letadlova lod, more, boure, rev, blesky, Pacifik, stihacky, vrtulniky, tanovani stihacek za letu, startovani a pristavani stihacek na letadlove lodi, namornici, druha svetova vlaka, japonsky stihacky, americky triskovy stihacky, lod, ratatata, narthnem jim zadel" Malem bych zapomnel, obcas tam startujou a privavaj americky stihacky. Mimochodem, jestli nemate radi letadla a nebo dostavate snadno morskou nemoc, nebude to pro vas asi uple idealni snimek. ()

andydufrsn

Sci-fi klasika mého dětství! Film je takou velkou reklamou na americké letectvo a námořnictvo. Herci se ve svých rolích zrovna nepřekonávají, ale tomuhle filmu to nevadí tím hlavním je tady myšlenka zvrátit Pearl Harbour. ()

hevys

a mě se to líbilo.kirk douglas sehrál svého kapitána výborně.vietnam a pearl harbor bude amíkům vždycky ležet v žaludku,tak proč to nezkusit změnit. ()

Jarsey

Originální námět válečného filmu, neodehrávají se tam zbytečné scény, pro celé pochopení je nutné sledovat celý děj bez „přetáčení“. Někomu možná bude dělat problém samotná logika cestování v čase, hlavně závěrečná pointa, ale zde asi platí pořekadlo „v jednoduchosti je krása“. Není nutné hledat skryté rozuzlení, zkrátka jednoduchý konec se zde osvědčil. ()

Orbeek

Nudná agitka na americkou námořní armádu konce 70.let. Nápad není blbej...dotaženej by byl na zajímavý remake. Někdo spí v Hollywoodu na vavřínech....Komentáře Lima, Matty sedí....Ano, z dětských let si film pamatuji jako "superamerickoubombu ; ) ()

velrybar.sk

hmmm taky si ohřeji polivečku pokud by to nevadilo ,bouře která přenese Letadlovou lod nimitz do 6.12.1941 sobota .. je zajimavý nápad ...... že ty moderni era počinaje F14 a konče F8 crusader či jiné stroje by nadělaly z Japonské flotily kůlničky na dřivi je bez debat ..stačilo se podívat jak si pohráli ze těmi zeri a že to ti piloti F14+ tomcat museli teda hodně držet na uzdě aby udrželi krok z temi zeri (zvlašt rychlost aby natočili tu scénu dle potřeby ) ..než z nich nadělali par kousku na moři ...k tomu cestovani v čase ..mno zajimavej nápad .....dle mne neotřely nápad z pravou letadlovou lodi a cestou časem nazpatek.....do dneška obdivuji ty mistry a to doslova mistrovstvi tech pilotu na letadlovych lodich ...davám full hvězdiček tudiš 5.... ()

andy60

Poprvé jsem to viděl ještě jako kluk, za bývalého režimu a je jasné, že jsem odcházel z kina nadšený. Teď jsem se rozhodl si tento film připomenout a vložil jsem dvd do přehrávače. Obraz zremasterovaný , zvuk se prostorového ztvárnění nedočkal. Co je ale podstatné, to mé nadšení nějak vyprchalo. Hleděl jsem na film z velké části připomínající oslavu amerického námořnictva a na zbylém nepatrném prostoru také nějakým tím dějem. U mě nezabralo ani jedno, k námořnictvu nepůjdu a film si hned tak nepustím. Když k tomu ještě přičtu jen průměrné herecké výkony - žádná sláva. (především Martin Sheen se chvílemi tvářil, že ho to zrovna moc nebaví) ()

TomPlaysCZ

Nevím, proč jsem o tomhle skvělém filmu poprvé slyšel zhruba před týdnem.. Film jsem si užil na plno, i když nějaké části byli spíš ukázky startujících nebo letících letadel, tak jsem se u filmu vůbec nenudil.. Ale našli se nějaké věci, co se mi moc nelíbili.. USS Nimitz je velká loď, ale nikdo, ani japonské lodě, co jsou o kus dál, tu loď nezachytí na radaru, nebo je neuvidí nějaké letadlo... Scéna, kdy volá senátor na základnu, mi přijde zvláštní.. Když je to senátor, tak by snad člověk, obzvláště ten radiový operátor, měl by znát jeho hlas, ne ? Taky mě trochu překvapilo, že i když jsou ti lidi zachráněni ve vrtulníku, který v tom roce ani neměli, tak se ani nijak nediví. Senátor se jen zeptá "Co je tohle za novou mašinu", a japonský pilot se jen trochu rozhlížel, jinak nic. Já být bojovník v druhé světové válce, a viděl nějaké takové stroje, tak by moje reakce byla úplně jiná... Rád bych viděl i nějakou "druhou verzi" tohoto filmu, kde se odehraje bitva mezi stíhačkami a japonskou flotilou, mohlo by to být zajímavé :D Filmu dávám 9/10, doporučuji! ()

JenTR

Velmi mě mrzí ten závěr. Člověk se těšil na střet a oni z toho samozřejmě vycouvají, tj. zase skok v čase do současnosti. Myšlenka je dobrá, ale vlastně to není tak záživné. ()

TylerD.

Někde jsem si tu přečetl "s výborným Kirkem Douglasem". Já už teda znám spíše toho "mladšího" Douglase ale kdybych nevěděl o jakého Pana herce jde, tipnul bych špatný komparz. Z toho pitvoření mi bylo i dvakrát trochu trapně, nedalo se tomu věřit. Za to Martin Sheen mile překvapil. Nejlepší herec filmu byl ale japončík :) Co se týká filmu, souhlas s Lima a Matty, bohužel. Ano, o 40 let novější letadlo je lepší letadlo, kupodivu. Ale i tak si zamachrujeme, ne? Trapné. Pozitiva jsou, je to zábavné, většinou. Za druhé je tam záhada - všechny nás vždy baví to její postupné odkrývání :) Pak je to občas napínavý a je tam hezkej psík, kterej se dokáže po vytažení z moře usušit za několik sekund v dalším záběru, šikula :) ()

710.cz

Loztomiloučté, pitomoučké, ale prostě v žánru klasika s Douglasem a Sheenem. Nad děravým scénářem vítězí nostalgie. ()

Pucmeloud

Děj docela prostoduchý a předpokládatelný závěr, herecké výkony...no ono nebylo moc co hrát. Ale za mě 3 hvězdičky za perfektní záběry fungování letadlové lodě a letecké techniky! Milovníci letadel si prostě přišli na své. ()

sad12

Herecké výkony u hlavních postav = 14 z 15 || Herecké výkony u vedlejších postav = 4 z 5 || Kamera = 10 z 10 || Zvuk = 10 z 10 || Téma = 5 z 5 || Výkon režiséra = 10 z 10 || Scénář = 24 z 25 || Můj komentář: Začal bych s tím, že jde pravděpodobně o jeden z nejlepších filmů o cestování časem. Kam se hrabe Zpátky do buoudcnosti. Klidně mě za toto tvrzení můžete ukamenovat, ale tohle mi přišlo smysluplnější a i lépe pojaté. Výhodou je i pomalejší tempo, které ale nemusí sednout všem. Akčních scén je opravdu minimum a to minimum je poměrně slušné. Scénář měl i tak pár chybiček. Například se mi zdála první polovina filmu o něco záživnější, než druhého. I tak je druhá polovina filmu obstojná. Dále stojí za to upozornit, že ve filmu je americký patriotismus. Ale, tento patriotismus je ten dobrý patriotismus. Není nijak přehnaný, jako je v jiných filmech. Když budu pokračovat klady. Těmi jsou například scény s letadly a i se samotnými loděmi. Působily reálně, oproti moderním filmům plné digitálních lodí. Vše zmíněné nakonec do sebe krásně sedne a vytvoří příjemnou a napínavou podívanou. Film dostává ode mě plných bonusových 20 % a získává tak celkových 97 % = * * * * * ()

Sejkorka

Film z roku 1980 může zaujmout i po 40 letech, symbolicky stejném časovém úseku, ve kterém posádka Nimitzu prošla časem. Nejsem fanoušek vojenské techniky, ale ty záběry z letadlové lodi, přistávání letadel apod. , o to větší je to zážitek. Herci na dnešní dobu průměrní, Charles Durning vystačí jen s panovačným řevem a Katherine Ross s pěknou postavičkou. ()