Tajemná záře nad Pacifikem

• Česko Konečný odpočet (neoficiální název) (více)

Nacházíme se v současnosti, na palubě nejmocnější americké atomové letadlové lodi Nimitz, která je právě na cvičných manévrech v Tichém oceánu. Náhle na loď udeří nevídaně silná elektrická bouře, která tohoto ocelového giganta doslova pohltí a způsobí něco zcela nemožného: Nimitz je vržen zpět v čase do 6. prosince roku 1941. Do japonského úderu na Pearl Harbor zbývá již jen několik málo hodin. Jak se nepřátelská flotila blíží k Havaji, octnou se kapitán lodi (Kirk Douglas), expert Ministerstva obrany (Martin Sheen), svérázný letecký důstojník (James Farentino) a zoufalý senátor Rooseveltovy administrativy (Charles Durning) v situaci, kdy se musí rozhodnout mezi dvěma zcela nemyslitelnými možnostmi. Dovolí Japoncům dokonat jejich vražednou invazi, nebo zahájí masivní protiútok, který navždy změní běh dějin? V tomto dechberoucím sci-fi akčním hitu, natočeném na palubě skutečné letadlové lodi Nimitz dále hrají, společně s její posádkou, také Katharine Ross a Ron O´Neal. (Magic Box)

arkie

Pred revolúciou som to v kine žral, ale dnes mi to príde stupídne a zlé. Ani neviem ako to presne skončilo, ale je to x-tá variacia na neurotickú tému Pearl Harbor. ()

Shakaar

jako malého mě to strašně zaujalo tak, že jsem později hledal jak se jmenuje...o par let později to pouštěli znovu a až tak zajimavé mi to nepřišlo. Šlo hlavně o to že jsem v mládí nepochopil zapletku ( nebo neviděl celý film ) a právě proto mě tak fascinoval. To co mě potěšilo je hudba. Sice jednotvarná, ale zase na druhou stranu nezapomitelná. Každopádně to patří k mím oblíbeným filmům z dětských let a proto se rád ikdyž jak jsem řekl zas tak už neohromí tak stále má u mě kvalitu. Takže suma sumárů 4*. ()

Petulka88

Fajn podívaná na téma co by kdyby. Tentokrát jde o japonský útok na Pearl Harbor. Americká letadlová loď propluje časovou bránou do minulosti, konkrétně do 7. prosince 1941, což je právě den útoku na Pearl Harbor. Samozřejmě se tady řeší to, jestli má někdo právo měnit minulost, i když se jedná o předejití zákeřnému útoku japonských letadel. Celé to možná působí dost béčkově, ale film disponuje slušným hereckým obsazením a hlavně je to zábava, u které čas opravdu rychle utíká. ()

Likan7

40 let stará náborovka. Je až s podivem, jak tenhle celkem zajímavý koncept může být tak nezajímavý. Přijde mi to jako pilot nějakého seriálu, protože na prostoru 90-ti minut tu máme 45 minut trvající reklamu na americké námořnictvo. Potom se půl hodiny konečně něco děje a nakonec střih, je konec, nic se vlastně nestalo a celý se to zahraje do ztracena. Ale Kirk Douglas je fajn, o tom žádná. ()

BigBang

Filmy o cestování časem mají silné chvíle, když protagonisté pochopí, že se ocitli v jiné době. Stejně tak však mají tyto filmy neuspokojivé vyřešení zápletek. Extra hvězda za nostalgii: chápeme, že film evokovat modernitu roku 1980, ale po 40 už to spíš jen tušíme. Roky letí; je to vůbec pravda, že za mého života se akční scény ještě nemalovaly na počítači? Jsou skromnější, ale film vyznívá majestátně právě díky realistickému prostředí letadlové lodi. ()

RedRose

Tak tohle si nenecham ujit! Kdyz jsem pred chvili zjistil ze to vyjde na DVD tak zavladlo velke nadseni ;-) Kdysi (bylo mi asi 14) jsem tento film videl vlastne omylem, kdyz jsem sel do kina na uplne jiny film ale davali tohle, coz se v malých vesnických kinech delo celkem bezne...! Puvodni zklamani rychle vystridalo nadseni a byl jsem timto filmem uchvacen! Zkratka VYNIKAJICI po vsech smerech! Od te doby jsem to jeste jednou videl, a nyni si to koupim a jeste nekolikrat uvidim ;-) ()

Robbi

Při odsuzování tohoto filmu je třeba si uvědomit, kdy byl natočen a jaké tehdy byly filmové standardy. A ještě to, že Evropan na něj bude koukat jinak a rozhodně ne náborově. Takže jsem pominul ladné křivky letadel a oblé boky USS Nimitz a spíš jsem se zamýšlel nad docela zajímavými paradoxy, kterých psycholog Lasky (M. Sheen) určitě vyslovil několik. Samozřejmě tam bylo několik klasických klišé, mimo jiné že psi v US filmech umírají jen výjimečně a pokud přežijí, vždy se úspěšně vrací k páníčkům. Nemyslím ale, že by měl tenhle film něco společného s léčením komplexu za Pearl Harbor. Možná je to ale tím, že jsem ho viděl prakticky hned po natočení v rámci FFP v Karlových Varech, takže ani ne pokoutně na videu nebo s desetiletým zpožděním. ()

marlon

Rozhodne zaujímavé filmové dielko, ktorého výšku hodnotenia azda najviac ovplyvňuje atraktívna a večne živá tématika o cestovaní v čase a z neho plynúcej možnosti meniť minulosť. Dobré zábery, svižné tempo, herecké výkony na úrovni. Škoda len, že filmoví tvorcovia nevyužili všetky možnosti, ktorý im originálny námet skýtal. ()

stiewe

Bylo by velice zajímavé si představit jak by asi dopadla bitva moderních letadel s výzbrojí kterou nepřítel v životě neviděl proti celému japonskému loďstvu. Asi né moc těžká otázka. Zajímavé řešení motýlýho efektu na jedné z nejdůležitějších bitev v historii světa. Kirk Douglas ve skvělé roli a i Martin Sheen se mi celkem líbil. Rozhodně se u tohoto filmu nebudete nudit, ale já sám jsem očekával víc akce která vůbec nepřišla. A závěr vás rozhodně i trošku pobaví. ()

TSZ

Popravdě řečeno nevím, co se mi na tomhle filmu v mládí tak líbilo.Asi to jak přistávají a vzlétají letadla (protože právě tahle činnost vyplňuje cca 70% času). U některých snímků, které si pamatuji z dětských let si i dnes najdu něco,co se mi na něm imponuje (např. Superman, Návraty do budoucnosti atd), u Tajemné záře nad Pacifikem však pociťuji pouze nostalgii a mírný údiv, jak málo mi tenkrát stačilo ke spokojenosti. Nicméně zajímavý námět by si možná zasloužil nějaký současný remake, zvlášť když předělávek mnohem nezajímavějších filmů je dnes plno. ()

Rodin

Tohle byla svého času úplná bomba. Před pětadvaceti lety bych dal i pět *, ovšem časem přece jen kouzlo trochu vyprchalo... ale jen trochu, 85% z něj zůstalo dodnes. Kirk Douglas a Martin Sheen si s chutí vystřihli roli v pro ně do té doby zcela netypickém příběhu, který byl scénáristicky docela vybroušený, jen z dnešního pohledu trošku čitelný. Každému, kdo rád sci-fi, lze jen doporučit, tomu kdo ne, nabízí film celou řadu dalších rovin, od love story po drama. Výborné. ()

lakiboy

Zaujímavé. Napínavá cesta do minulosti a tajomno v celom filme. Páčilo sa mi ako sa hlavní hrdinovia príbehu vyrovnávajú s dilemou. Hviezdička dole pre tú reklamu na americké námorníctvo. ()

beso74

Čo keby... Čo keby mal človek možnosť zmeniť kolobeh dejín. Nešlo by pritom o žiadnu maličkosť, ale o vymazanie najpotupnejšieho dňa v celej americkej histórii, nešlo by o nič menšie ako o osud bitky o Pearl Harbour. Tento sci-fi námet sa v rukách amerických filmárov stál jedinečnou šancou, ako sa s tým vyrovnať, a tak si to tie najmodernejšie americké stroje (rok 1980) môžu v plnej paráde rozdať so Zerami a utopiť ich v Pacifiku, alebo sa všetko odohrá nejako ináč??? Čo sa týka trikov poriadne smiešny film, zatiaľ čo myšlienkovo stále aktuálny. nanešťastie mu nohy podkopujú klišovité riešenia mnohých situácii. Ale a tak je to aj na dnešné podmienky úplne pozerania hodný film. ()

milwaukee

Tajemnou záři jsem viděl poprvé v roce 1987. Jednak se mi letectví moc líbí a za druhé mi dával komentáře k leteckým soubojům stíhací pilot, kterého jsem poznal na vojně. Naprosto nezapomenutelný zážitek. Letectvo, druhá světová a trochu tajemna, dokonalá kombinace toho, co můžu. Dávám maximum. /ještě si myslíte, že je to jen sen? Je to zlý sen/ ()

topi80

Hodně zajímavý film, jehož děj je vlastně jen kulisou pro dilema. Má moderní loď přenesená do roku 1941 zasáhnout do 2. světové války? Provést zásah do historie jak z jiného světa? Zvítězí názor, že jednou jsme vojáci, tak šup, jdeme se přihlásit velení a počkat si na rozkazy? Každý z nás diváků asi při sledování přemýšlel, co s tím (a to jsme na rozdíl od posádky tak nějak čekali, že se ocitneme zase zpátky v budoucnosti). Jen tu pointu se zapomenutým budoucím miliardářem jsem nějak nepochopil. Z hlediska cestování časem mi ta smyčka vůbec nedávala smysl. Kdyby mi to někdo chtěl a uměl vysvětlit, budu rád za zprávu. ()