Tajemná záře nad Pacifikem

• Česko Konečný odpočet (neoficiální název) (více)

Nacházíme se v současnosti, na palubě nejmocnější americké atomové letadlové lodi Nimitz, která je právě na cvičných manévrech v Tichém oceánu. Náhle na loď udeří nevídaně silná elektrická bouře, která tohoto ocelového giganta doslova pohltí a způsobí něco zcela nemožného: Nimitz je vržen zpět v čase do 6. prosince roku 1941. Do japonského úderu na Pearl Harbor zbývá již jen několik málo hodin. Jak se nepřátelská flotila blíží k Havaji, octnou se kapitán lodi (Kirk Douglas), expert Ministerstva obrany (Martin Sheen), svérázný letecký důstojník (James Farentino) a zoufalý senátor Rooseveltovy administrativy (Charles Durning) v situaci, kdy se musí rozhodnout mezi dvěma zcela nemyslitelnými možnostmi. Dovolí Japoncům dokonat jejich vražednou invazi, nebo zahájí masivní protiútok, který navždy změní běh dějin? V tomto dechberoucím sci-fi akčním hitu, natočeném na palubě skutečné letadlové lodi Nimitz dále hrají, společně s její posádkou, také Katharine Ross a Ron O´Neal. (Magic Box)

hans500

Douglas, Sheen a Farentino hrají přesvědčivě. Scénář bez logických chyb, režie dobrá, efekty a hudba pěkné, ani chvíli nenudí, takže 4,5*. ()

Doudis19

Vlastně, takový film dost k nasrání. Celou dobu se směřuje, alespoň v očekáváních, k zajímavé bitvě mezi japonskou flotilou z 2. světové války a jednou letadlovou lodí o 40 let vyspělejší. Nakonec prd (to není spoiler, spíš varování). Takhle se musí člověk spokojit alespoň se srovnáním F-14 a japonského Zera.. ()

A.L.E.S.

Nesnáším válečné filmy, proč bychom si pořád měli připomínat utrpení? Samozřejmě, že nechceme, aby vznikla další světová válka, ale paradoxem je, že se na tento žánr pořád díváme. Ale pokud někdo do toho zamotá sci-fi, hned je z toho jiný formát. Co takhle pozměnit historii a tím i budoucnost nejen naši ale i dalších? Jaký směr bychom nastavili, pokud bychom měli možnost odvrátit právě druhou světovou válku? Myslím, že je to film také hodný zamyšlení. ()

Mirokukii

Velice zajímavé, poutavé a napínavé. Tajemná záře mne zcela pohltila a já se po celou dobu od sledování nehnul. Krásná přehlídka vojensko-námořní techniky, a veškeré rutiny na letadlové lodi, z jejíž sledování musí být fanoušci úplně vyplesklí. Záhadná, postupně se odkrývající atmosféra. Příjemné postavy a prostě znamenitý Kirk Douglas, jako kapitán, odhodlaný rozdat si to s celou Japonskou flotilou. ()

lennyd

Americká letadlová loď USS Nimitz se dostává do záhadné bouře, která ji přenese zpět v čase do roku 1941, den před japonský útok na tento přístav. Se svoji válečnou silou tato loď může relativně snadno zvrátit tuto historickou událost na svoji stranu - ale kapitán musí vyřešit dilema - má vůbec právo na změnu historie, a nezpůsobí tento zásah větší škody než nechat události plynout tak, jak se skutečně staly? ... Toto byl jeden z mála západních (dokonce amerických!) filmů, který tehdejší komunističtí cenzoři nechali proplout na plátna našich kin. S tím také souvisí to, že i dneska, když tento film vidím, tak ve mne bobtná semínko nostalgie, a přesto -že jsem se při sledování kapánek nudil, odepsat tento film rozhodně nemohu. Trochu mne mrzí, že se film více věnoval ukázce americké bojové síly (letadlová loď, stíhačky) a ne mnohem zajímavějšímu časovému paradoxu a dilematu se změnou historie (člověk ale nemůže chtít vše, že ano). Několik scén mne docela pobavilo (tenkrát i nyní) - např. překvapený japonský zajatec, když vidí všechnu tu techniku a navíc mu kapitán prozradí japonské tajné kódy nebo když se senátor rozčiluje, jak mohl někdo pojmenovat loď po ještě žijícím důstojníkovi armády... ()

dANo

Zaujímavý vojnový film s prvkami sci-fi. Cestovanie v čase, ovplyvňovanie dejín a podobné problamtiky tu autor rieši ozaj veľmi zaujímavo... ()

Master19

Vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu. Po amatérské trikovém přechodu do minulosti jsem byl příjemně překvapen propracovaností situace. Byl jsem pak napnutý a zvědavý, jak to skončí. Měl jsem určitý typ, ale doufal jsem, že se nestrefím. Bohužel ano. Škoda, že se tvůrci nedokázali oprostit od foukání starého bebínka, ale vzhledem k době vzniku to snad ani jinak skončit nemohlo. ()

JohnSmith

Pěkná sci-fi reklama na americké námořnictvo. Technicky perfektně natočené a také téma není špatné. dilema změnit chod dějin má asi každý ()

Kosmik 1

Musím z nostalgie...byl to tenkrát můj vůbec první film, kde se cestovalo v čase. A když časem procestovala hned celá letadlová loď, to byl panečku zážitek. Je jasné, že teď už je to malinko nuda, přesto se jedná o kvalitní válečné sci-fi, na které bych velice nerad v budoucnu zapomněl. ()

Autogram

Američania majú z Pearl Harbru značnú traumu a tak sa rozhodli natočiť aj pokus o zvrátenie tejto udalosti. Ako to dopadne, by mal vedieť hlavne historik, ktorý sa na tejto plavbe zúčastnil, a tiež každý, kto dával na dejepise pozor. Nápad s takýmto účelom cestovania v čase je to výborný, aj zúčastnené postavy boli vybrané skvelo vrátane (vymysleného) senátora. Trošku horšie dopadol samotný efekt premiestnenia, zdá sa mi, že aj v čase vzniku filmu sa dalo stvoriť niečo viac ako prelínanie dvoch obrazov s farebnými svetelnými zábleskmi. Dočkal som sa aspoň v malej miere samotného súboja medzi starou a novou technikou, žiadne grandiózne súboje s japonskou flotilou sa nekonali. Dôraz je kladený na pochopenie a psychologické zvládnutie situácie zo strany posádky. ()

Lottr

Nestárnoucí klasika, na kterou se vždycky rád podívám a mé oblíbené téma, cestován časem. Na svoji dobu velmi povedené a Kirk nemá chybu. Jen převeliká škoda, že film končí ve chvíli, kdy jsem chtěl, aby začínal. Ale v tom je možná to kouzlo, že si člověk pak musí domyslet, jak by to asi celé pokračovalo. ()

solskjaer

Ve filmu THE FINAL COUNTDOWN se setkávají dvě velké herecké hvězdy minulosti a otcové dvou velikých hvězd přítomnosti Kirk Douglas a Martin Sheen, aby se spolu na opravdové letecké lodi Nimitz pustili do boje proti hrůzám minulosti. Ano zní to hloupě a stejně hlopupě to bylo i zrežírováno. Brána do minulosti? Co to mělo být za blbost? Jde vidět , že američanům leží porážka v Pearl Harboru hodně v žaludku a neberu to ani jako fiktivní příběh co by se mohlo stát kdyby...., i tak je to totiž strašně hloupý a samoúčelný. Jediné plus má u mě Scottova hudba ta byla bezchybná . Film si určitě plnými doušky užijí všichni modeláři a sběratelé modelů, protože zde můžeme vidět detailní záběry letadel a letadlové lodi. Pro ostatní ale bude film nuda. TAJEMNÁ ZÁŘE NAD PACIFIKEM byl posledním předrevolučním filmem co jsem viděl u nás v kině a také díky tomuto filmu mám pořád v hlavě určitou negativní fixaci na velice špatné předrevoluční filmy promítané u nás v kinech. ()

kenkaku

Máte rádi letadlové lodě a proudové stíhačky? Líbí se vám právě proto i film Top Gun ? Pak mi věřte že "Poslední odpočet" je lepší než Top Gun. Bez ohledu na rozdílný děj a rozdílné herecké výkony. Po této "aviatické stránce" je The Final Countdown to nejlepší co jsem viděl a v kombinaci s tématem cestování v čase šmrncnuté nádechem WWII má zaslouženě v hodnocení plný počet. ()

BMAJTZ

Hodně, ale opravdu hodně špatný film, který navíc nedává nejmenší smysl. Například poslední věta ve filmu kdy se oba muži setkají s tím, že si mají hodně o čem povídat, byla naprosto mimo mísu. Oni dva muži se znali tak deset minut celkově a víceméně se ani neměli rádi. Martin Sheen mění stanoviska a názory rychlost blesku, jednou je pro to pomáhat, podruhé zase ne. Navím když už chtěli pomáhat tak proč proboha toho senátora vysadili tam kde ho vysadili, mohli ho klidně zavézt na Pearl Harbor. A výbuch helikoptéry, podotýkám vojenské helikoptéry, byl neskutečný výsměch. Tohle je proste krávovina i na nostalgické poměry, nedává to vůbec smysl a celkově je to prostě debilní. Nehledě na to, že premisa příběhu byla docela fajn, docela rád bych viděl film kdyby se do té bitvy fakt zapletli. Jinak tohle opravdu doporučit nemůžu, za celých 103 minut se zde vlastně nic nestane, čirou náhodou zemře 6 lidí, vybuchne helikoptéra, žvaní se o ničem a i tak je to admiralitě po závěrečné návštěvě docela šumák. Mimochodem jak je možné, že se ty letadla vrátily zpět taky, když při přechodu všichni upadli do bezvědomí? Neměli někde havarovat? ()

Arkanoid

Futurama je atmosférou aj kvalitou úplne inde, no práve tento seriál dokázal cestovanie v čase dokonale využiť v jednej svojej časti počas dvadsiatich minút. V tomto filme tvorcovia takúto tému prezentovali prevažne dialógmi o možnom dopade ovplyvnenia minulosti na ľudstvo a radšej neustále strkali do popredia obohraný americký patriotizmus. ()

Cruise

Vždycky mě fascinovala myšlenka vrátit se s moderními zbraněmi do minulých válek, proto pohledy zmatených Japonců v Zerech zírajících na F-14 mě naprosto uchvátily! ()

Han22

Jeden z prvních sci-fi filmů co jsem viděl a hned s mým oblíbeným cestováním v čase. V dětství jsem to miloval a svoje kouzlo to má i dnes. Vždycky jsem fandil aby se podařilo zabránit útoku na Pearl Harbor a představoval jsem si, co by to asi udělalo s historií. No jen si představte - útok by nikdy neproběhl. Díky tomu by se hypoteticky Spojené státy nikdy nemusely zapojit do války. Otázkou je - vyhrál by Hitler? Nebo by byl poražen Stalinem a byla by celá Evropa komunistická. Škoda že tvůrci neměli odvahu toto natočit - slavnostní vítězství a poté návrat do současnosti, kde by všude viselý hákové kříže apod... Ale i tak skvělý film, plný letecké techniky s přesvědčivým kapitánem Kirka Douglase. EDIT 2023: Nostalgická záležitost s výbornými herci, pěknou technikou. Nechybí ani pár napínavých scén a jeden časový skok s pěknou pointou. Bohužel to zakončení mě vadilo už jako dítěti. A možná proto to pro mě nebylo nikdy na 5*. ()

ryba443

Jeden z nejoblíbenějších filmů mého dětství, pátou hvězdičku dávám hlavně z nostalgie. Příběh vypráví o americké letadlové lodi (CVN-68 Nimitz), kterak se záhadně vrátí v čase a její posádka je postavena před možnost změnit historii. Takže vcelku zajímavá zápletka zasazená do atraktivního a neokoukaného prostředí doprovázená nadprůměrným soundtrackem. Ve filmu je množství pěkných letových záběrů dnes již mnohdy vyřazených typů, jako je Grumman F-14 Tomcat, Vought A-7 Corsair II, SH-3 Sea King, E-2 Hawkeye a pár dalších, takže pro fandy letectví povinnost :) ()