Legenda o "1900"

• Itálie La leggenda del pianista sull'oceano (více)

V jednom z prvních dnů nového století nalezl Danny Boodman, pomocník z kotelny, na palubě zámořské lodi Virginian, novorozeně chlapce a rozhodl se dítě skrýt v tajemných prostorách podpalubí. Posádka lodi malého vždy nazývala 1900. Chlapec rostl a již v první třídě v sobě objevil zázračný talent při hře na klavír. Dokázal hrát přirozeně procítěně, fascinoval všechny cestující. Kapitán se proto rozhodl ponechat chlapce na palubě lodi, aby bavil první třídu. O 30 let později se neúspěšný muzikant Max setkává v jednom zaprášeném hudebním obchodě se starou nahrávkou překrásného jazzového piana. Dozvídá se, že to hraje 1900 na palubě lodi Virginian a je rozhodnut stůj co stůj zjistit, jaký byl jeho další osud. Dozvídá se však, že loď Virginian je určena k demolici. Max, jat zvláštní předtuchou, spěchá do přístavu a na poslední chvíli demolici zabrání. Než dojde ke konečnému zničení lodi, chce Max ještě naposledy slyšet tu zázračnou hudbu a setkat se s legendou 1900... (oficiální text distributora)

Kimon

Je to dávno, co jsem měl možnost tento film vidět a do paměti se mi zapsal nesmazatelným způsobem. Nyní v srpnu 2008 ho ČT2 reprízovala, ale bohužel jsem neměl možnost ho vidět ještě jednou a oživit si příběh vynikajícího klavíristy jménem 1900. Detaily příběhu mi z paměti za ta léta odvál čas, ale ten Rentonem zmiňovaný klavírní souboj zůstal a vzpomínám na něj jako na něco nepřekonatelného. Pokud se mi opět naskytne příležitost, rád si zase připomenu příběh toho zvláštního člověka. ()

sarume

Film , ktery na mě velmi zapůsobil . Vynikající výkon , pro mě tehdy neznámého Tima Rotha mě okouzlil a v kombinaci se skvělou hudbou a zajímavým tématem se mi tento film zažral pod kůži. ()

rawen

Stejně jako Bio Ráj je i Legenda o 1900 možná místy příliš sentimentální - já jsem ale měkkota, takže se mi to celkově líbilo. Největším trumfem je výkon Tima Rotha a hudební stránka snímku. 8/10 ()

mis-ko

Opustený hneď po narodení v roku 1900, strávil celý život na lodi. Geniálny hudobný samorast, sebaistý a suverénny na palube, mimo nej však zmätený a stratený. Taký je "1900" v podaní Tima Rotha a vy mu to všetko veríte, lebo vám nedáva inú možnosť. K tomu výborná hudba a výsledkom je film, na prvý pohľad nenápadný, avšak o to zaujímavejší. ()

Z0oMb3E

Pri sledovaní Legendy o 1900 som si spomenul na Shawshank a myšlienku inštitucionalizácie. Mám veľmi rád tento štýl filmov, keď sa dva príbehy zlejú v jeden. Tento film tak isto dáva ľudom to čo chcú vidieť. Je škoda že sa o ňom skoro vôbec nevie, len pre to, že je taliansky. Vo filme je pár nezabudnuteľných scén, pri ktorých som len nemo sedel a dýchal. Film o priateľstve, hudbe a nezlomnosti ducha. Tento film by mal byť hneď za Shawshankom a musí sa vidieť, no možno nezachutí každému. ()

frashmaker

Takový trošku ušmudlaný příběh, který zdánlivě nemá konec, ale možná člověk nemusí mít vždycky ve filmu extrasložitou pointu. Třeba stačí jen velmi kvalitní hudba a jedna stárnoucí loď. Velmi emotivní film, na který však musí mít člověk zrovna náladu. Asi se na něj nedá koukat kdykoliv. ()

MartinezZ

** za Rotha, jinak mě to ale minulo o několik námořních mil a celý hluboce dramatický příběh a vyprávění jen pluly kolem a já čekal, kdy se taky začne dít něco jiného, než že maniakálně božský pianista na lodi. Hluboké tolik, že jsem se v tom utopil a ani nevím, jestli to byla ta 120 nebo 165 minutová verze - ta moje měla totiž asi tak týden. ()

Tayen

Moc hezké. Hezká hudba. Hezké herecké výkony. Hezký příběh. Trošku moc nostalgie, ale tak nějak hezky. :-) . Skvělý Tim Roth. Konečně si k tomu obličeji pamatuji jméno :-) ()

GodComplex

Natocil Tornatore vubec nekdy spatny film? Spolehlive se radi do skvadry azury kultovnich italskych reziseru vedle Leoneho, Argenta, nebo Felliniho. Uz je nuda to porad opakovat, ale Ennio Morricone opet top class - klavirni souboj je nejvetsi lahudka. 8/10 ()

zipper111

Moc pěkný film, s dokonalou hudbou a naprosto exceletní dvojicí hlavních herců. Také je to film nesmírně NAIVNÍ, při některých scénách toho bylo až moc, stejně jako ten konec filmu, ten je dosti...fatální... Jinak jedna z nejlepších scén je ta, kdy hraje devatenácet na pojízdném klavíru uprostřed bouře, a taky výborný Jazzový souboj s černochem, který ale podle mě vyhrál právě černý pianista. Jeho skladby měli mnohem větší šťávu než ta devatenáctky, i když byla zahraná rychle...........hudba.......to je oč tu běží! ()

blackrain

Úžasný snímek se skvělým Timem Rothem. Ten předvedl naprosto uchvacující výkon. Samozřejmě by tenhle film nebyl tím čím je bez hudby. Ta byla dokonalá a strhující. Morriconeho doplňovala jazzová klasika a o závěrečnou píseň Lost Boys Calling se postaral rocker Roger Waters. ()

italka63

Zase jeden z filmů,kdy vás hudba Ennia Morriconeho doslova srazí na kolena a jeho atmosféra vás nepustí ani po skončení titulků.Nikdy jsem neměla Tima Rotha nějak moc v oblibě,proto bylo moje překvapení o to větší,jak se zhostil role klavíristy, který je nalezen na lodi jako nemluvně a nikdy ji neopustí.Proto někdy ten výraz v očích, který by asi člověk vychovaný v běžné rodině nikdy neměl.Moc se mi líbil Pruitt Taylor Vince v roli jeho přítele Maxe, kterému se chvilkami dokázala dobráckost zrcadlit v očích.A třeba už jste někdy také slyšeli hlas moře, když jste stáli na břehu.Skvělý zážitek a jasných pět hvězd. ()

stration

Geniální Tim Roth. Věřil jsem mu, že je klavírní virtuoz. I jeho smutek a odhodlání na lodi zůstat. Moc povedený film. ()

PogoJoe

Hodnotím delší 165min verzi, což zřejmě velice ovlivní výsledný dojem. Film se mi jevil velice zdlouhavý a často nudný, přesto mě zajímalo, jak dopadne. Spousta dlouhých záběrů, příliš mnoho hraní na klavír, velice jednoduchý příběh na takovou délku filmu. Zatím nejhorší Tornatore. ()

Stanislav_H

Tornatore se mi jako režisér i scénárista zamlouvá, Roth je perfektní herec, klavír je mi velmi blízký a scéna vítězství nad namachrovaným jazzmanem je prostě lahůdková - pozitiv by bylo dost. Plný počet ale nedám, za ten kýčovitý citový gejzír ke konci fakt ne. ()

Skip

Krásný film o jednom neobyčejném člověku a jeho osudu spojeného s jednou lodí a osmdesáti osmi klávesami piána. Skvělá hudba a nádherné scény jako např. projížďka s piánem při bouři, souboj s namyšleným "tvůrcem jazzu" nebo nahrávání jediné sklady na gramofonovou desku. Výborný herecký výkon Tima Rotha a vynikající režie Giusepe Tornatoreho. Dokonce mi tentokrát ani moc nevadil P. T. Vince. ()

major.warren

Jedním slovem překrásné. Legenda o „1900“ je hlavně legendou o Enniu Morriconem. Nádherný příběh chlapce, ze kterého se přes noc stal nejlepší klavírista oceánu. Poetika Giuseppe Tornatoreho zde dosahuje vrcholu, stejně jako jeho souhra s Morriconeho hudbou, jež zde dokonce přímo utváří důležitou část filmu. Tim Roth ("1900") je zkrátka geniální, dost možná jeho životní výkon. Pruitt Taylor Vince (Max Tooney) je také výborný a krásně nás od začátku do konce provází příběhem z pozice vypravěče. Scéna klavírního souboje mezi "1900" a Jerrym Rollem Mortonem je dnes již legendou. Já mám ale stejně nejraději úžasné "playing love," popřípadě (ne)vystoupení "1900" na pevninu. Je to opravdu krásný film, který si vždycky rád pustím na zlepšení nálady. "Stačí mít dobrý příběh!" ()

kinderman

Skvělé podobenství o umělci (ale vlastně každém člověku), který není ochoten (a ani schopen) vystoupit z bezpečí důvěrně známé ulity a čelit "nástrahám" velkého světa se všemi jeho radostmi, ale i tragédiemi (vzpomínáte, jak v Biu Ráj musel Tota promítač do "světa" téměř vykopnout?) a nutnostmi volby. Morriconeho soundtrack patří k jeho pozdním mistrovským, byť se hlavní motiv v plné orchestrální parádě předvede jen během úvodních titulků. ()