Maléna

Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

Byla příliš krásná. A on byl příliš malý na to, aby ji mohl ochránit. Psal se rok 1940 a sicilské městečko Castelcuto nadšeně vítalo vstup Itálie do války. Dvanáctiletému Renatovi se však ten den zapsal do paměti ze zcela jiného důvodu. Ten den totiž poznal ji. Malenu. Mladou vdovu, po níž muži šíleli a na níž jejich manželky nenechaly nit suchou. Krasavici, která byla pro místní výrostky nevysychajícím zdrojem erotických představ a předmětem drsných sexuálních žertů. Pro Renata se měla stát bohyní, kterou toužil hýčkat a ochraňovat, první a nejsilnější láskou, jež jej poznamenala na celý další život… (Česká televize)

katakomb

Jednu hvězdu si beze sporu zaslouží hudba k filmu. Ale zbytek? Měla-li hudba evokovat grotesku, pak nevím, jestli přehnané a teatrální "stereotypní italské" hulákání by jako jediný výrazový prostředek coby v žánru grotesky stačil na to, aby film sklidil ovace. Pro mě to byla přehlídka uječených a hlučných měšťáků, co hrajou maloměšťáky stejně špatně jako svoje "role". Byla to ukázka křivek Monicy Bellucci, nad kterými slintá celá mužská populace a které přivádí ženské k hašteření a nadávání do kurev. Tahle "puttana" se vlastně nijak herecky neprojevuje a jenom filmem proplouvá a občas jí u toho spadne ramínko, občas se projde po městě s hlubokým výstřihem, jindy v představách mladého školáka vystupuje zcela nahá - víc toho Monica Bellucci nepředvedla. Mladý školák je očividně nesmělý a nikdy svůj idol krásy neosloví, jen na konci filmu popřeje štěstí. Zato rodinu má stereotypně dokonalou - všichni jenom křičí a facky lítají jak v Troškově komedii. Celkový dojem z filmu je na jednu hvězdu, to je asi ta druhá, vedle té jedné za hudbu. Znovu si to už nepustím, nikomu bych to nedoporučoval ani jako historický materiál ani jako film z italské (potažmo sicilské) kinematografie, který by stálo za to vidět. Felliniho Dolce vita je mohem delší a přesto nepůsobí tak plytce, jako tohle melodrama, co po patnácti minutách vyčerpalo samo sebe. Hodnotím dle nesestřihané verze v originálním znění. Upravená verze možná vzbudí lepší dojem, dabing nevím, jestli může něco zlepšit - ale pokazit určitě ne, protože film byl natočen na post sync a ne vždy zcela vyvedený. Jsem rád, že to mám za sebou.. ()

vinducha

Monika Bellucci, no přiznám , že ještě teď mi ukápne slina a to je paničce už 56 let , ta scéna , kdy si kusem melounu vytře opocená podpaždí a Mario ho čapne a zblajzne , tak tu mám před očima dodnes :-) ()

Jenda1cz

Film o tom, že každý dar je i prokletím. V tomto případě se jedná o vzhled. Atraktivní jedinci to mívají mnohdy velmi těžké a je škoda, že si to většina lidí neuvědomuje. Takže poselství důležité... Díval jsme se na Director's cut, který je o 20 minut delší. Zkrácená verze by ale stačila. Jen kvůli ní přijdete o rozvedení jedné (nejspíš i více) lechtivé scény. Kdyby bylo v popisku filmu uvedeno, že se jedná o erotičtější film, byl bych rád - nečekal jsem to. Celkově tam mohlo být více děje a méně smutku. Zvýrazněné morální poselství... Krásná hudba. 7/10 ()

hanca.uh

Krásná filmová hudba (tu vyzdvihuji prvořadě), krásná Bellucci. Máme tu docela zajímavý příběh o tom, jak to může mít ten, kdo nějak vybočuje z davu, těžké. Trochu se mi zdálo, že se film nepodařilo uchopit úplně do hloubky a prvotně rozebrat třeba chování Malény, ale neva - i jako nakouknutí do předválečné doby to stálo za shlédnutí. 4*. ()

babuška

film o touhách a pocitech, o nenaplněné lásce ke starší ženě, navíc jako bunus a tím jedna navíc za Monču, v tý době v plný palbě ()

viktoria00

Tak tato romanticka drama im vysla. V celku dobry film,ktory poukazuje na malomestianske zmyslanie...na pohrdanie,zavidenie, na povery ludi a na nazory na neveru.No co uz...pekna talianska zena to v zaostalej talianskej dedinke vobec nema lahke... ()

alyk.fake

zajimé, v duchu italských flmů. M.Bellucci skvělá. Ukázka hodných a hlavně hrdinných obyvatelů italského městečka, kteří si rádi přisadí, když mohou, stejně jako za času Revolučních gard či francouzských "makistů" po osvobození. jinak ()

bocy

Film presne vystihuje malomestskú mentalitu. Škoda len, že na hlupákov musí stále niekto doplácať...tak ako Malena:-( Inak priemerný film, podľa mňa až veľmi zameraný na jednu osobu. Inak v pohode. :-) ()

radostR

Pohled na vysněnou ženu očima malého chlapce. Velmi dobrý scénář, krásná Monica Belluci - film určitě stojí za podívání. ()

Vaughan

Krásná Monica, jako vždy skvělá hudba Ennia a příběh o chlapeckém snu o ženě, jejíž krása a pokrytecví lidí je hlavní náplní filmu.Příběh je možná pro někoho o ničem, ale skvělá filmařina to vyzdvihuje na 4*. ()

Umělec

Film, který je spíše osobní výpovědí, než komerčním snímkem. Hlavně díky krásné Monice Bellucci se to dá celkem v pohodě odkoukat :-) Na první pohled se pozná evropský film, děj plyne pomalu stejně, jako život na italské vesnici za 2.světové války. Postavy jsou zcela reálné a chovají se přesně tak, jak je vidí mladý zamilovaný kluk... Vtipná mi přišla hlavně postava Renatova otce :-) Přesto je film poměrně dlouhý a nevyhne se nudnějším pasážím. Je to mezi 3 a 4* (jo, kdyby tak měla csfd normální desetimístnou stupnici hodnocení...) - 75%. ()

Lion438

Každý jsme měli svou Malénu. Ovšem jen málokterá měla takový dramatický osud. Být film delší, asi by nudil, takhle je všechno tak, jak má být. ()

jossC

Monča je moje srdeční záležitost a tak jsem možná "trošililinku" neobjektivní,ale ať dělám co dělám,tady byla prostě skvělá a i příběh mi přišel silný a sednul mi... ()

wodacka

Maléna je zajímavý válečný film bez velkých slov jen s občasnými výkřiky davu, který ale více než válku řeší velkou lásku mladého italského chlapce ke krásné Maléně. I přes minimální scénář na mě film nepůsobí nijak prázdně a bez atmosféry. Obrovský podíl na tom má bezesporu hudba Ennia Morriconeho, která celý děj zvedá až ke třem hvězdám. ()

Gedzby

Tornatoreho miluju snad v každém jeho počinu. Hodinu před konci jeho filmů si říkám, cože by se tam ještě vůbec mohlo stát... má toho ale v rukávu naštěstí spoustu. Kluk, který neměl svou Malénu, ten je neuvěřitelně ochuzen, asi jako člověk, který nepoznal pravou lásku. Jak já mu rozumím! Jsem nadšen :) Právě mi zbývá hodina do konce filmu a říkám si, cože se tam, skrze už tak bohatý děj, může ještě stát :) ()

Dakota1978

Můj nejoblíbenější Tornatoreho film, zajímavý pohled na válku a jeho důsledky na život obyčejných sicilských obyvatel. Příběh vyprávěný očima dospívajícího chlapce, který je zamilovaný do dokonale krásné Maleny (božská Monica Bellucci), jejíž osud je nosnou dějovou linkou celého filmu. Příběh závisti, lidské malosti, maloměšťáctví a netolerance k něčemu/někomu, kdo vyniká byť nebo nota bene krásou. Příběh o tom, že zvednout se ze samotného dna a postavit se svým tyranům, je možné. Báječný scénář doplněný nádhernou hudbou a skvělé herecké výkony nejen snad nejkrásnější herečky vůbec zaručují dokonalý divácký zážitek! ()