Maléna

Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

Byla příliš krásná. A on byl příliš malý na to, aby ji mohl ochránit. Psal se rok 1940 a sicilské městečko Castelcuto nadšeně vítalo vstup Itálie do války. Dvanáctiletému Renatovi se však ten den zapsal do paměti ze zcela jiného důvodu. Ten den totiž poznal ji. Malenu. Mladou vdovu, po níž muži šíleli a na níž jejich manželky nenechaly nit suchou. Krasavici, která byla pro místní výrostky nevysychajícím zdrojem erotických představ a předmětem drsných sexuálních žertů. Pro Renata se měla stát bohyní, kterou toužil hýčkat a ochraňovat, první a nejsilnější láskou, jež jej poznamenala na celý další život… (Česká televize)

Petoss1

Nádherný film. Bez Monici by tento film bol len obyčajný priemerný snímok ale s jej charizmou a krásou to bol film, ktorý si vždy rád pozriem. Monica Bellucci je jednoducho neodolateľná. 90% ()

MrPierc

Nádherná vzpomínka na jedno dospívání italského chlapce v jeho městečku. Maléna se stala jeho erotickým idolem, touhou a nesplněným snem. Stala se pro něj vším a musel trpět, když se postupně špinila s jinýmu muži. Klesala stále níž a níž jen, aby přežila. Jeho erotické představy i hrdinské záchrany Malény před zločinem a chlípníky se vynořují v jeho mysli. On by si tak přál, aby zůstala stále taková, jakou jí spatřil poprvé. Jenže krása je prokletím a Maléna se pod závistí a tlakem okolí nakonec zlomí. Nechutná veřejná morálka, drby, nenávist. Je to hnus, ale děje se to všude. Muži slintají, ženy vrhají nenávistné pohledy, protože je krásná. Je to kurva, svině, běhna, ale je to jen závist. Jen nesplněné touhy přetvořené ve zlobu. A po čase si všichni podávají ruce a dělají, že se nic nestalo. Odporné a proto se straňte lidí, nepřináší nic dobrého. Jinak velmi vtipný film, krásná hudba, krásné exteriéry a nádherná Monica Bellucci. ()

tomtomtoma

Zajímavý a poutavě udělaný film se silnou zápletkou o ženě, jež má díky pokrytectví a závisti obyvatel sicilského městečka v období druhé světové války ze života velké drama. Krásné starobylé kulisy městečka jsou předností ve filmu, který je podáván módním oblíbeným vzpomínáním s humorným nadhledem dospívajícího chlapce Renata Amorosa (Giuseppe Sulfaro), který má svoji jedinou lásku a bujnou fantazii, kterou je mu v jednom případě umožněno proměnit ve skutečnost. Jeho objektem nekončící touhy a okouzlení je Malèna Scordia (půvabná Monica Bellucci), žena která je předmětem chtíče všech mužů a předmětem žárlivosti všech žen. Žena, jež chtěla žít svůj spořádaný manželský život, ale ze které chtivost, žárlivost, zlomyslná pomlouvačnost a falešné pokrytectví jejích spoluobyvatel udělá ženu lehkých mravů z nutnosti a z protestu. Zasetá žárlivost zplodila zlobu, která se v době obsazování země Spojenci proměnila v období určitého chaosu v krutou pomstu a vyhnanství. Stala se obětí jejich vlastních poklesků a hříchů, které s jejím ponížením a vyhnáním symbolicky vymazávali ze svých duší. Z dalších rolí: Renátův otec (Luciano Federico), Malenin otec a profesor na místní škole Bonsignore (Pietro Notarianni), Malenin manžel Nino (Gaetano Aronica), považovaný během války za mrtvého, aby pak přivedl svou ženu zpět do městečka, chlípný advokát Centorbi (Gilberto Idonea), pomáhající Maleně ze žárlivého obvinění, aby tím dosáhl svých tělesných cílů a rozkoší, baronova milenka (Gabriella Di Luzzio), jež se Maleně stala inspirací v další životní etapě, šíleně jednající doktor Cusimano (Pippo Provvidenti), dělající si na Malenu nárok, a jeho žena (Maria Terranova), která byla vůdkyní při trestání Maleny. Zajímavý a zručně udělaný příběh o falešné morálce lidí, kteří se na nevinných dokáží krutě mstít. ()

starbrejkr

Nu, původně jsem čekal něco trochu jiného, a sice Lolitu v obráceném gardu. Místo toho se mi dostalo celkem "nevinného" retro filmu, který působí takřka jako remake Amarcordu a Fellini kouká za každým rohem. Což vlastně není vůbec na škodu a je pěkné, že v roce 2000 vznikl film, u kterého byste prostě čekali rok výroby maximálně 1979. Monica Bellucci si tady zahrála svou, řekl bych erbovní roli a díky za to, je rozhodně na co koukat. Tudíž byť je děj filmu poměrně čekatelný a dokonce i pasáže lehčí nudy se najdou, postava Malény (myslím, že každý kluk v dospívání měl nějakou tu svou Malénu....) a retro atmosféra jsou tak silné, že to alespoň na ty 4 hvězdy stačí. ()

gabin(a)

Moc krásný film. Viděla jsem ho teď podruhé v TV a těsně předtím Je třeba zabít Sekala. No jo, 8.5., takže vzpomínky na válku. V obou filmech je velmi působivě ukázáno, jak lidi dokážou být zlí, bez ohledu na národnost. Malena má úžasnou atmosféru, krásnou měkkou italskou kameru, kluk Renato je výborný, hudba Ennia Morriconeho jako vždy perfektní a Monica Bellucci je veramente bella, bellissima. Připadá mi hodně podobná s Isabell Adjani, ale Adjani je taková ledová Sněhurka, kdežto Bellucci je teda fakt sexy až běda! To musím uznat i jako ženská. Krásné tělo a tvář panenky Marie, tu tuším i někde hrála. Ráda bych ji viděla v nějaké komediální roli, jestli to umí rozbalit jako třeba Sophia Loren, ta byla taky podobně "postižená" sex-appealem. ()

zette

Monica Bellucci v roli Maleny je presne zena, kvuli kterym se skace po hlave dolu z oken. Krasa se ovsem neomlouva… Pekne natoceny film o nestastne lasce jednoho pubertaka, nekde v Italii za druhé svetove války. Tim to ale tak nejak konci a ani femme fatale není schopna vytahnout film do nadprumeru, Tornatoreho nejslabsi film, ktery jsem videl. Ale diva se na to hezky. ()

Juto

Film Malena je rovnako nádherný a zvodný ako jeho hrdinka s úchvatnou kamerou Lajosa Koltaia a výrazne romantickou partitúrou Ennia Morriconeho. 7/10 ()

emo

Dosť veľké sklamanie, po tom všetkom čo som o Malene počul. Monica je krásna a to je asi tak koniec pozitív. Nemám rád talianske filmy a tento film na tom nič nezmenil. Pokus o dementný humor, scény hnané až do krajnosti a scenár na intelektuálnej úrovni Pásla kone... ()

otík

Vynikající herecký projev Moniky Bellucci si zaslouží absolutorium. Skutečně dobrý film je výborný především díky ní. Film nás dostane jak svou atmosférou, tak i svou upřímností. Ale hlavní trumf drží v rukou Bellucciová. ()

Flyer

Krásný, po duši hladící film o lásce a dospívání, o závisti ze strany žen a náklonnosti ze strany mužů k místní krásce Maléně, v podání oslnivě nádherné Moniky Bellucci. Filmový zážitek z velké míry umocňuje lyrické pojetí zobrazující lásku v té nejčistší podobě, výborná hudba a kamera. Spojením těchto ingrediencí vznikla úchvatná filmová báseň, na kterou prostě nedám dopustit. ()

MJMilan

Celkem neobvyklý snímek o mladém dospívajícím chlapci - Renatovi, ale hlavně o překrásné ženě Maleně, která trpí paradoxně tím, že je krásná. Ne krásná, je překrásná, je krásná tak, že její krásu jí závidí každá žena ve městě, je krásná tak, že každý muž ve městě by s ní chtěl nejmíň tucet dětí. Mladý Renato je do ní platonicky zamilován a je ochoten pro ni udělat cokoliv na světě. Problém je, že tohle vše se bohužel odehrává jen v jeho hlavě. Malena má v srdci ale jen jednoho muže, který je bohužel prohlášen za mrtvého. Nemá peníze a tak jí nakonec nezbývá nic jiného, než poskytnout i sebe sama, jen proto, aby neumřela hladem. To se ovšem nelíbí ostatním ženám ve městě, které čekají na svoji chvíli, všechno překrásné Maleně vrátit. Film je doprovázen něžnou hudbou mistra Ennia Morriconeho a doporučil bych ho zcela jistě nejnáročnějším divákům. ()

moviefilm

"...na ňu som nezabudol NIKDY. Na Malenu..." hovorí hlavný hrdina tohto filmu predtým, ako sa spustia záverečné titulky. A ja musím tiež povedať:"Nezabudnem na ňu (ten film) NIKDY. Na Malenu..." ()

andrii

Má Amorcita. Fantazie kolonád. Poezie, sen na jehlách. Orosená pavučinka, které se jen očima dotýkám, ale když jí spadnou ramínka..., to pak sáhnou naň. Ladnost jejích křivek zkřiví vrásčité charaktery, závistivé vrby - stařeny. ()

Radiq

Nemám z toho dobrej pocit. Né kvůli tomu, jak z Maleny byli všichni šílení a řešili její osobní život vždy a všude, ale spíš z toho filmového pohledu. Nemůžu říct, že to je film o ničem, je totiž jenom o Maleně, teda o Maleně z pohledu jednoho kluka. Ale je to pořád to samý. Všichni jsou z ní úplně vycákaní a ta jejich nadrženost je vyloženě trapná. Z kluka se vyklube stalker jak sviňa, fetišista, masturbátor a šmírák. A takovej pocit mám celkově asi ze všech Italů. Ti tam furt jen řvou, fackujou se, přehnaně gestikulujou a mluvijou rychle. Tu jejich mentalitu prostě nepochopím. Ale Monica Bellucci, to je ta nejlepší volba, kterou mohli do role dosadit. Její sex-appeal z ní přímo sálá a její krása je skutečná. A jen ona může za to, že tomu dávám alespoň 2 hvězdy. Nepobavily mě totiž ani ty scény, které měly působit humorně. ()

octopuska

Krásná Maléna ve spárech maloměšťáctví, chlípné touhy, závisti a žárlivosti. A k tomu jeden kluk zamilovaný, až po uši, který nad nebohou Malénou bdí dnem i nocí, jako strážný Anděl. Výborně zasazeno do válečné atmosféry malého města. Krásná Monica ji nemohla ztvárnit lépe a chápu, že když šla městem, měla mužská populace velký problém nestrčit ruku do trenek a ženské vzteky bublaly, jak Papinovy hrnce. ()

farmnf

Už to tady někdo vyjádřil, SKVOSTNÉ! Tlachat, co bylo na tomto díle nejlepší je zbytečné, navíc Tornatore není žádný trouba, neměl ale to štěstí jako Federico Fellini, jeho učitel na vysoké, aby se stal legendou. Hloupý film ale nikdy nenatočil. ()

Sfinkter

Romance nenáviděné ženy a platonicky zamilovaného chlapce nesmyslně zasazená do světové války. Děj z přítomnosti by tomuto filmu slušel mnohem více, ale bez Bellucci by nestál za nic - neuvěřitelný sex-appeal. ()