V jihočeské vísce, uprostřed stříbrných rybníků a tmavých lesů, žije pohledný mládenec Jindřich, který se jednoho dne vydá do světa s pevným rozhodnutím vysvobodit zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do strašidelného mlýna, kde žije se svým otcem, mlynářem, krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. To se nelíbí místnímu čertovi a vodníkovi, kteří si na mlynářovu dceru myslí. Snaží se, seč jim sily stačí, pomocí intrik a kouzel mládence ze mlýna vypudit. Ve mlýně se objevuje třetí ženich: starý, bohatý Knížepán, a protože Eliška všechny nápadníky odmítá, mlynář se rozzlobí. Urči lhůtu: buď si do úplňku ženicha sama vybere, nebo ji dostane ten, co si první o ruku řekne. Nastává boj mezi ženichy... (Bontonfilm)

Bobšule

Z pohádky je patrné, že minimálně představitelé strašidel se při natáčení dobře bavili. Netak ovšem já. Sexuální orientace té trojice mne velmi nepříjemně mate. Vodník působí dojmem homosexuála, který ovšem z jakési mně neznámé příčiny vpodstatě jen platonicky touží po mlynářově dceři. Tutéž touhu demonstruje čert, který se ale ve skutečnosti po celou dobu chová infantilně a naprosto asexuálně. Navíc se tvůrci nikterak nesnaží zakrýt fakt, že čerta hraje žena. Patrně v tom spatřují vtip, jenž mi (naštěstí) uniká. Zbývá čarodějnice, která na dovršení popsaného hodokvasu jede po čertovi. Myslím, že detailní rozpracování tohoto trojúhelníku by nejlépe zvládli tvůrci japonských animovaných pornofilmů, kteří by vystřihli rovnou celou sérii: V samém úvodu v lese přistane skupinka napůl humanoidně vyhlížejících robotů z vesmíru a zbytek všech dílů už jen nejrafinovanějšími způsoby znásilňují jihočeská strašidla. A dobře jim tak! Omlouvám se, nějak jsem zapomněla pochválit solidní výkon představitelů rolí běžných smrtelníků. Pokud se mi s nadlidským úsilím podaří odfiltrovat onen neblahý vjem ze strašidel, která mne po mnoha a mnoha letech doopravdy vyloženě děsila, zbytek pohádky považuji za celkem příjemný a zdařilý. ()

Toochman

Jednoznačně nejpovedenější pohádka 90. let. Zejména pro svou originalitu, humor a sklutečně krásnou hlavní hrdinku. ()

Acrobat odpad!

ten (ta) cert je najodpornejsou rozpravkovou postavou. Primitivnost, nudnost tohto vytvoru sa da pomaly zakademizovat!! ()

RajAthen

Jedna ze skutečně mála (nejen Troškových) novodobých pohádek, u kterých mám pocit, že se dívám na pohádku a jsem celkem spokojený. Snahy o výpravnost a akčnost, které jsou vlastní řadě ostatním, tu nemají místo a jednoduché téma -Eliška chce ženicha, je, myslím, provedeno s příjemným dětským nadhledem. Śkoda jen, že od této pohádky stoupla hladina vřeštění, pobíhání, křičení, kvičení a českého bohatýrství nad, pro mě, únosnou mez. O to více mám tuto prostou pohádku rád. ()

josieaddms odpad!

Odporná česká pohádka, která se pro mě z nepochopitelných důvodů proslavila. Je to hrozně hloupé, děti se na to odmítají dívat protože se za film stydí. Herci ze sebe dělají idioty myslíc si kdovíjak nejsou vtipní. Navíc to má odporně komunistický námět, bohatí jsou svině a chudí a prostí jsou úžasní. Tak to fakt nemusim. ()

IrisHelenka

Pro mě ta nejkrásnější česká pohádka. Jako malá jsem ji prostě zbožňovala, dívala jsem se na ni klidně čtyřikrát denně a vůbec mi to nevadilo! Jako starší musím uznat, že jsou tam hodně vtipný hlášky... Stále ji mám ráda. ()

Chip89

Tuhle pohádku má rada jen díky vodníkovi, čertovi a čarodějnici. Ty tři mě vždycky dokážou rozesmát a baví mě. Dala bych je do hlavních rolí. Paní Černá a pan Valenta jsou tam navíc... ()

tom912

Nejlepší pohádka 90. let a to z toho důvodu, že aspoň pramálo má z té pohádkové atmosféry z dřívějších pohádek, ale opravdu je pramálo, ale hodnocení musím zvednout, dyť sem na tom vyrůstal, takže by se dalo říct, že to je tak trochu srdeční záležitost, jestli je to dobře nebo špatně nevím, ale kdykoliv je v telce, zalehnu do postele a čučím jak přibitej. Lucka Bílá rulez. 75%. ()

danny_21

Ve srovnání s pozdějšími Troškovými výtvory ( Z pekla štěstí a Kaměňáky ) je Mlejnská princezna úplný klenot. Sice je infantilní až to bolí, ale hlavně díky ní a třem podivným postavám ( halvně té čertovské ) ještě zaparkuje ( sice těsně ) v průměru. Další potvrzení upadající pohádkové tvroby - Zdeňku, Švec prťavec je na parseky vzdálený - 50 % ()

kukkik

Tahle pohádka je zde nedoceněna, na druhou stranu nejspíš dávám vyšší hodnocení než si zaslouží hlavně z nostalgie :) ()

kratina

Tenhle čertík-diblík, co je „Malej, ale šikovnej!“ má opravdu koule (Yvetta Blanarovičová promine :-) A když už čertík nedostal svou vytouženou nevěstu ze mlejna, dohodil bych mu zachovalou a zámožnou (vlastní barák na kuří noze) babu Jagu. Ačkoli, počkat... ta měla vlastně (i díky božskému dabingu) koule taky. Ále co, koule nekoule, já myslím, že by jim to spolu klapalo. A starého mládence, vodníka Zindulku bych oženil s Marfušou! Tak. Ona by ho naučila louskat ořechy držkou a on ji plavat... Ho ho - mám dojem, že si docela šlapu po štěstí, že nepíšu scénáře k pohádkám. :-)) ()

annie8191

Ano, je to Troška a ano, je to komerční, ale já tuhle pohádku měla jako malá fakt moc ráda. A protože pohádka se dělá převážně pro děti, musím hodnotit vysoko, protože jako pohádka svůj účel jednoznačně splnila. ()

Mik_e

Vrchol kýče, infantilnost, a je mi to úplně jedno. Jednoznačně nejlepší pohádka let devadesátých a taky jediná, která pro mě stojí bok po boku těm klasickým. Příjemná výprava, pěkné písničky, a luxusní čertík. Jenom Jindra mohl mít těch kudrlinek trochu míň :). ()

Black-star

Pro mě dnes již tradiční klasická pohádka, která je ve všech směrech kouzelná :-) Nehledě na to, že je plna starým českým nářečím, která sama o sobě je hezká a je v této pohádce plno krásných písniček. Výborné herecké obsazení, kterým mám pocit že jsou role šité na míru právě jim. Krásně zobrazují jednotlivé charaktery pohádkových i nepohádkových postav. Pro mě jednoznačně nejhezčí Troškova pohádka. ()

quixote

Když vidím tento film po pauze 10 let, musím ocenit přinejmenším jedno - scénář. Má hlavu a patu, nápady a jasné nekomplikované směřování. ALE: Jindra celou dobu blouzní o princezně, ale pak (jak? nechytil od lišky vzteklinu?) zčistajasna pochopí, že nad všechny princezny svět je Éliška. Vadí mi, že jeho prozření není nijak motivované, prostě to najednou přijde. ()

neo93

První ze série pohádek, které natočil Zdeněk Troška v 90. letech. A nejspíš ta nejzdařilejší. Už od prvního zhlédnutí, když jsem pohádku viděl poprvé, jako malý, se mi líbila a nic moc se nezměnilo ani potom, co jsem ji mohl po letech zhlédnout znovu. Ačkoli něco se přeci jen změnilo. Např. pohled na postavu Jindřicha. Nikdy bych neřekl, že mě bude taková postava tak štvát, jako v tomto případě. Strašně nesympatická a přihlouplá postava, která mi nehorázně pila krev celý film. Také všechny písničky, které slyšíme v příběhu, nevyznívají příliš dobře. Na druhou stranu mě stále baví duo ztřeštěných příšerek v podání Yvetta Blanarovičová a Jakub Zindulka, které jsou stále velmi podařené. K tomu malebné prostředí s krásnou Andreou Černou, převažují celkové hodnocení na tu lepší váhu. ()

Smejki

Možná jsem dneska na Zdéňu trošku vysazenej, ale i když mi bylo děvět, tak jsem se z tohodle zhnusením a nudou málem posral. Když už Troška a pohádka, tak jasně Jasněnka. ()

Wyrdas

Pravá česká pohádka... a jde to i po revoluci. U toho měl Troška zůstat. Rozhodně je to jedna z nejhezčích ryze českých pohádek o lásce, kouzlech a dobrém konci. Není moc co dodat. :) ()

Zemřel herec Jiří Pomeje

Zemřel herec Jiří Pomeje