Poslední metro

• Francie Le Dernier Métro (více)

Gérard Depardieu, Catherine Deneuveová a malé pařížské divadlo za okupace... Po okupaci Paříže v roce 1940 je Lucas Steiner, majitel divadla Montmartre, nucen se kvůli svému židovskému původu skrývat. Všichni jsou přesvědčeni, že uprchl do svobodné zóny, ale skrývá se ve sklepě divadla. Vedení divadla se ujme jeho žena Marion, která zkouší novou hru podle manželových poznámek. Hra má název Ztracená a Marion v hlavní roli sekunduje nenapravitelný sukničkář Bernard Granger, který přišel z jiného divadla. V kritickém období se divadlo více než kdy jindy stává obrazem života: každý něco předstírá, hraje svou roli a nikdo nemůže nikomu věřit. Scénář je schválen úřadem propagandy a začíná kolo zkoušek. Lucas poslouchá ze sklepa herce a připravuje pro Marion režijní poznámky. Ta se mezitím snaží získat kontakty na převaděče, aby se Lucas dostal přes demarkační linii do svobodné zóny a poté do Španělska. Divadlo navštěvuje divadelní kritik Daxiat, který kolaboruje s nacisty, ale on divadlu nepomůže. Vše se komplikuje, když Němci ovládnou Svobodnou zónu. (Česká televize)

zigíš

Klasicky herecky vstřícný Truffaut. Sympatické skvěle napsané a zahrané postavy, kterým nejde nefandit. Přišlo mi to takové skromné formálně o pár lokacích, když už bych něco vytknul. Ale příběh mě chytnul, takže i při velkorysé dvouhodinové stopáži není jediný moment navíc. ()

ZkuKol

Truffaut, kolik jsem toho o něm jen četl. Vzpomínky herců, obdiv mladších režisérů, nostalgická doznání kritiků a tuny encyklopedických hesel. Film do dnešního dne ani jeden, v mé mysli nosil podobu artového tvůrce, který bude těžko stravitelný, nudný, únavný a hlavně nezábavný. Začal jsem tedy dnes snímkem, jež ocenily i v "jednoduché" americe. Truffaut je umělec, ale je taky perfektní řemeslník (dlouhé scény, kynetika kamery, využití studia) a skvělý vypravěč. Příběh má silnou myšlenku, nápadité dialogy i způsob vyprávění (přechody mezi scénami). Zobrazení celé okupace, společnosti, odboje, kolaborace, skrývání se a lásky na divadelním jevišti (a jeho okolí) na Montmartu je kouzelné. Deneuve je nádherná, podmanivá a přitom bez problémů uvěřitelná. Depardieu se u mne rehabilitoval, za všechny ty sračky, co natočil od 90. let (ať už pro Canal+, TF1 nebo holywood) a je něco mezi báječným rošťákem, Oněginem a klasickým archetypem hrdiny. Přechází z jedné polohy do druhé s elegancí pardála a vůbec se nedivíte, kolik žen mu jde pomoci do šatny s rolí (chuti na teplý croissant naprosto rozumím:-). Bohužel je Francois z Evropy, takže nechce moc stříhat, přitom ubrat 5-10 minut a film nebude mít chybu, ale i takhle je to výjimečný zážitek a ve mě vzbudil touhu poznat každého ze základního trojúhelníku mnohem více! Bernard dostane novou roli v divadle, jemuž utekl židovský ředitel za kopečky, díky tomu se dostane do víru událostí, jenž změní osud jemu, divadlu i celé Francii... 90% ()

Zagros

François Truffault potřetí a zatím to bylo nejslabší. Filmy Fahrenheit i Americká noc měly originální pojetí, větší myšlenkovou hloubku a dokázaly mě lépe vtáhnout svou atmosférou. Co na nich chválím, mohl bych Poslednímu metru vyčítat. Vzhledem k zasazení děje do válečných let do Francie jsem očekával dramatičtější příběh, více vyhrocených situací, větší napětí a něco, co by ve mně zanechalo silnější vzpomínku. Hrůzy druhé světové války mi přišly v podání téhle divadelní party někdy jak v mlžném oparu. Jako by byla válka neskutečná, či šlo jen o nějakou hru. Hlavní protivník, v podobě německého divadelního kritika, byl nějaký protivný strýc, od kterého hrozila maximálně špatná recenze divadelního představení. Nepřesvědčil mě ani zbytek osazenstva, či spíše postavy filmu, protože samotné herecké výkony byly dobré. Bernard se chce jen každé ženské dostat do kalhot, Marion se sice strachuje o svého muže ve sklepě a bez viditelných emocí řídí divadlo, ale jinak má také své výstřelky a zbytek postav je nevýrazný. Fajn postavou byl jen divadelní údržbář (Maurice Risch – jeden z četníků), který stál nohama pevně na zemi (v období války si zajistil šunku :-)) a jako jediný dokázal i pobavit. Řemeslně to sice není špatný film, ale kvůli výše uvedeným výhradám, jsou to jen hodně slabé tři hvězdy. ()

Cassandra

Není to špatné, ale příběh je strašně lineární, v paměti mi utkví možná pár posledních scén, ale první dvě třetiny filmu ve mě prostě vyvolaly jen velmi málo zájmu a emocí. ()

Abiosis

*NA DOSKÁCH I POD NIMI* Nenásilne a príjemne plynúci film, ktorý kvôli svojmu pomalému tempu ako keby miestami chcel nudiť. Filmu sa totiž veľmi nechce ísť do konfliktu, i keď príležitostí a priestoru v ňom je na to dostatok. Možným paradoxom však je, že práve to nie je na škodu, pretože i keď sa v pozadí pohybuje plno nacistov, divák nemusí mať strach z toho, že ktorémukoľvek z hlavných hrdinov sa niečo nepríjemné stane. Pozerať sa na film, ktorý sa odohráva v období absolútneho strachu a nestráchať sa, je príjemný zážitok. Napomáha tomu jemný humor vtkaný do celého filmu a milé postavy sprevádzajúce nás až do konca. Verdikt v 1 vete: Film odohrávajúci sa v divadle a majúci takmer charakter divadelnej hry. 21.01. 12 ()

Rozjimatel

"Stoji tu, že sú vo Vás dve ženy." "Možno, ale ani jedna z nich nemá chuť s Vami spať."     Dráma z parížskeho divadelného prostredia počas nemeckej okupácie, zaradená do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Napriek krušnej dobe, v ktorej sa odohráva, má príjemne odľahčenú atmosféru, naplnenú typickým Truffautovým láskavým humorom (zábava proste musí byť aj v najťažších časoch). Páči sa mi, ako je to divadelné prostredie krásne využité, ako je skutočná dráma zručne zasadená do drámy divadelnej, ako pekne sa prelína divadlo a realita. Je tu viacero sympatických postáv, z ktorých každá zažíva svoj ľudský minipríbeh. Herecky dominujú výborný Gérard Depardieu a predovšetkým Catherine Deneuve, ktorá je doslova fantastická. Výborná je dejová línia so skrýšou pod divadlom (perfektný nápad so sledovaním predstavenia), no a úplne skvelý je záver filmu s prekvapivými zvratmi a s vtipnou komediálnou vložkou.     "Divadlo je rovnaké ako záchod, alebo cintorín. Keď tam musíš, tak tam musíš." ()

listr

nemohu jinak, první půlka je příliž nudná, ač herecké hlavní duo je užasne tak scénář je poněkud zdlouhavý, ale druhá půlka to už je opravdový filmový klenot, ač nerad ale musím prostě dát tři hvězdy, velice si mistar Truffauta vážím tak toto dílo není jeho nejlepším, hlavně si měl rozmysled uvodní oznamovací a závěrečnou scénu ala kino-noviny, přesto ale doporučuji alespoň jednou vydržet oněch prvních šedesát minut( scény z divadla sou skvělé) ()

Mikino00

Divadelní hra o divadle, takže to jako film nepůsobí a nudí. Dějově to doslova přešlapuje na místě. Mám to s Truffautem jako na houpačce, jeden skvělý, jeden horší film. ()

Kamas

Film mě přilákal na jméno slavného francouzského režiséra François Truffauta, na dobu okupace Paříže a na zdejší vysoké hodnocení. Bohužel tento film ve mě nezanechal hlubší stopu a emoce. Příběh je docela zajímavý, Catherine Deneuve jako majitelka malého pařížského divadla je nucena ukrývat v době okupace svého židovského manžela - herce v suterénu divadla. Ten tak pokračuje v psaní a pomáhá se směrováním divadla. Ještě tu máme na scéně mladého Gérarda Depardieu, lovce žen, který v divadle dostane jednu z hlavních rolí a je zaděláno na linii příběhu. Jenže film působil příliš jednotvárně, tak nějak bezcílně se sunul dopředu, až se dosunul.. Bez nějakého zvratu a výraznějších emocí.. ()

Rattlehead

Povedený snímek, ale Truffautův dotek zde není tolik znát. Jakoby to ani nebylo jeho dílo. "Poslední metro" je režisérův nejvýdělečnější film, jenom v Paříži ho shlédlo přes jeden milion diváků. Ze srdce mu to přeji, ale kdybych měl vybrat deset jeho nejlepších filmů, tento mezi nimi nebude. ()

huzgi

Další mistrovský kousek. Jen je škoda, že už po Posledním metru větší počet filmů Truffaut nenatočil. ()

Guran

Tohle je opravdu hodně velká a nudná kravina odehrávající se v době okupoce Francie Hitlerem. Film možná ze začátku vypadal, že má nápad, ale jeho potenciál nebyt plně využit. Herci nevýrazní, scénář snad nai žádný nebyl, děj o ničem. Nuda, nuda, nuda a jeden velký propadák. Jedna hvězdička pouze za Deparidieuho. ()

subic

Skvělá Catherine Deneuve a talentovaný Gérard Depardieu. Na nich příběh stojí a padá. Pro mě trochu více těžkopádné téma o francouzském odboji nejen na prknech, která znamenají svět. 55% ()

Pete

Celkem příjemný romantický film, ozvláštněný prolínáním skutečnosti a dramatu na prknech divadla v opravdu hodně nejisté sezóně za okupace Paříže. Výborní herci, ale emocinálně úplně chladné. ()

ilclassico

Podle ohlasu jsem čekal majstrštyk, ale dočkal sem se banálního příběhu v nemastně-neslaném provedení. Rád bych se dozvěděl aspoň o jedné scéně, která by se komukoli vryla do paměti. Žádná taká neexistuje. A stokrát ohrané scény z divadelního představení mi lezly na nervy. Můj sedmnáctý Truffaut a ještě nudnější jako 451° Fahrenheita. Fakt nechápu to nadšení. V rámci žánru za 2,5. ()

LuckyK

Byl jsem trochu zklamán, čekal jsem víc. Typický režisérův francouzský milostný mnohoúhelník, i když motiv schovávajícího se hrdiny je dobrý, ale značně zprofanovaný. Nejlepší scéna je na schodech německé komandatury, je tady vidět učitel Hitch a jeho práce s kamerou. Catherine Deneuve je dáma. ()