Divý chlapec

• Československo Divoké dítě (více)

Kolem roku 1800 byl v lesích jižní Francie nalezen asi jedenáctiletý chlapec. Nemluvil, nerozuměl jazykům, běhal po čtyřech a neudržel dlouhodobě pozornost. Bál se lidí a chyběly mu základní sociální návyky, nejraději pil a jedl z koryta. O Viktora začal pečovat Jean Itard, který pro něj vypracoval rozsáhlý vzdělávací a výchovný program, který podrobně zaznamenával a později publikoval. Itard byl velkým zastáncem učení Johna Locka a zdůrazňoval proto roli smyslové výchovy ve výuce a vzdělávání. Viktor dokázal za pět let intenzivního tréninku udělat velké pokroky. I když měl v dospělosti stále problémy s řečí a se sociálním chováním, přesto jeho pokroky předčily očekávání mnoha vychovatelů. Francois Truffaut natočil Viktorův příběh, ve kterém si sám zahrál roli doktora Itarda. (oficiální text distributora)

hans500

Truffaut ukazuje, že je nejen výborným režisérem, ale i hercem a scénáristou. Excelentní je zde hlavně Jean-Pierre Cargol v roli malého Victora. Mohlo to být i delší, ale i tak jednoznačných 5*. ()

Natabar

Zajímavý - téměř polodokumentární - film, který ani nevím čím tak upoutal. Bylo mi sice jasné, kam se bude děj ubírat, přesto jsem nemohl napínavě nesledovat, jak se to s Victorem bude mít. ()

Compadre

Tarzan může téhle klasice čistit boty...strhující zážitek hlavně díky neskutečně mistrovským hereckým výkonům toho děcka...fakt nevídaný! ()

Master19

Je hodno jen těch největších, aby ze suchých zápisků vytvořili film takto propracovaný, citlivý a přitom nebulvární a nepodbízivý. ()

ArdathBay

ČT2 se zase vytáhla. "Francoa" nám za i před kamerou názorně ukazuje jak se vytváří dokonalý film. Odborně i po herecké stránce. A stačí juknout na datum natočení a musí být jasné, že to je všechno, jen ne jednoduché. Klobouk dolů a sehnat okamžitě. Všichni. Jedu, jedu. ()

showxman

Je těžké toto dílo hodnotit po filmové stránce. Příběh byl na tolik silný a pravdivý, že se těžko bude dávat nízké hodnocení. Obdivuji herce jenž ztvárnil Viktora, opravdu klobouk dolů. A ještě perla závěrem. Když jsem psali písemku na sociologii, jeden můj spolužák odpověděl na otázku - "Znáš případ Aveyronského dítěte?" Jednoduše - "Znám." ()

Piškotka

Poutavé vyprávění a výzkum v plenkách, místy mi to přišlo jako názorná učební látka pro studenty psychologie. Víra, že by dítě vychované v lese mohlo fungovat mezi námi lidmi. Ten ústav pro hluchoněmé byl depresivní, jak tam pobíhaly ty deprivované děti a mezi nima malý Divoch. ()

Rozjimatel

"Počúvaj ma. Podľa mňa je to idiot."     Životopisná dráma prinášajúca príbeh Victora, divokého chlapca z Aveyronu, ktorý je tak trochu na spôsob Tarzana či Maugliho (s tým rozdielom, že Victor bol skutočný). Viktor bol po nájdení v lese chovaný ako divé zviera, priviazaný k povrazu, vystavovaný ako senzačná atrakcia pre široké okolie. Rozumovo bol považovaný za idiota, ale len do chvíle, kým sa ho neujal lekár Jean Itard, ktorý v ňom odkryl inteligentnú a civilizovanú bytosť. François Truffaut tu zvolil návrat k čiernobielemu obrazu (naposledy v kariére), zrejme pre zvýraznenie dokumentačného charakteru snímky. Dôsledok je potom aj ten, že celá snímka pôsobí dosť stroho a bezemočne (ako prosté citovanie Itardových lekárskych zápiskov), čo podtrhuje aj postava suchopárneho, strojeného pajáca Jeana Itarda, stvárneného samotným Françoisom Truffautom. Čo sa Vivaldiho hudby týka, je síce krásna, ale akosi mi do tohto filmu veľmi nezapadá. Aby som to celé zhrnul, jedná sa proste o zručne nakrútený film, ktorý zaujme skôr svojim neuveriteľným príbehom ako filmovými prostriedkami, či umeleckými kvalitami. A to píšem ako veľký priaznivec filmov Françoisa Truffauta.     "Lait." ()

KatRi

Stejně jako pro Němce je fascinující příběh Kašpara Hausera, Francouzi měli své Divoké dítě. A je věru dobře, že se filmové adaptace chopil právě Truffaut. Jedině mě mrzelo, že nebyla více rozpracována linka, kdy se chlapec intenzivněji toužil dostat zpět do divočiny. Prostě tomu nevěřím, že tak rezignoval a tak rychle se přizpůsoboval. Spíše to bylo upozaděno, podobně jako jeho přechod ze zvířecí chůze k lidské, škoda...Zpracování natolik geniální, že by minuty navíc rozhodně neškodily, klidně ještě 30. Přesvědčí o tom třeba scény s mlékem. ()

Arnyfe

Unikátní výkon mladého herce Jeana-Pierra Cargola v roli Victora, vlčího dítěte. Trochu připomínal předvoj mladého Tarzana, kde hlavní roli v dospělosti ztvárnil Christopher Lambert. Film mohl být klidně ještě trochu více vypracovaný, co se týče vývojové etapy divokého dítěte. François Truffaut to každopádně vystihl svým režijním a hereckým umem v roli doktora Jeana Itarda velmi přesvědčivě. ()

kuboj

Přijde mi, že je to tak dobrý především proto, že se to ani zdaleka neredukuje na příběh o "chápavém učiteli a zvláště problémovém žákovi" na osvícenském pozadí milé a chápavé racionální revoluce, jak naznačuje text v Ponrepu a místní komentáře. Skvělý je, že se úplně stejnej důraz klade na to, jak je proces výchovy násilnej a brutální a zároveň na to, že Viktor je pro svýho učitele leckdy jenom výzkumným objektem a ničím víc. ()

Tominecek

Ocenění ELSA 2009 v kategorii "Zahraniční televizní pořad dramatický (hraný)" pro Noční filmový klub - Francois Truffaut, udělená Českou filmovou a televizní akademií a slavnostně vyhlášená v sobotu 12.12.2009. ()

Pawlisman

Silně chytlavý snímek. Především postup ve výuce, metody a odezvy - hraničící pomalu až na půdě vědy - jsou skvěle vyvedeny. 9/10 ()

Vesecký

Tenhle film mě zaujal jednoznačně hned napoprvé. Příběh chlapce, který přežil do svých jedenácti let v divoké přírodě, aniž by o něm někdo věděl, příběh Jeana Itarda, který byl přesvědčen, že společenské prostředí může z divocha stvořit normálního člověka, to je téma velice nosné. Truffautovi se podařilo vytvořit milý film, který by měl zaujmout široké publikum, aniž by obsahoval hluchá a nudná místa. Po herecké stránce nic světoborného, ale čtyři hvězdičky si film zaslouží. ()

agassi68

Miracle Worker je v tomto žánri číslo jeden. Tento film ide v jeho stopách aj keď je poňatý viac dokumentárne. Skutočne jeden z mála filmov u ktorých by som prijal dlhšiu stopáž. Chcel by som nazrieť do ďaľších rokov Viktora, ako sa vyrovnal so svetom jemu cudzím.. ()