Divý chlapec

• Československo Divoké dítě (více)

Kolem roku 1800 byl v lesích jižní Francie nalezen asi jedenáctiletý chlapec. Nemluvil, nerozuměl jazykům, běhal po čtyřech a neudržel dlouhodobě pozornost. Bál se lidí a chyběly mu základní sociální návyky, nejraději pil a jedl z koryta. O Viktora začal pečovat Jean Itard, který pro něj vypracoval rozsáhlý vzdělávací a výchovný program, který podrobně zaznamenával a později publikoval. Itard byl velkým zastáncem učení Johna Locka a zdůrazňoval proto roli smyslové výchovy ve výuce a vzdělávání. Viktor dokázal za pět let intenzivního tréninku udělat velké pokroky. I když měl v dospělosti stále problémy s řečí a se sociálním chováním, přesto jeho pokroky předčily očekávání mnoha vychovatelů. Francois Truffaut natočil Viktorův příběh, ve kterém si sám zahrál roli doktora Itarda. (oficiální text distributora)

Helmut02

Filmy (dobré) s podobným humanistickým vyzněním jsou mi velmi blízké. Připomínají, že i mezi lidmi lze najít zcela výjimečné jedince. Hodně mi to připomnělo (jak už tu někdo podotkl) Sloního muže. Asi nejdůležitější složkou tohoto filmu jsou herci. Především pak naprosto neuvěřitelný herecký výkon dítěte (čímž rozhodně nechci snižovat taktéž skvělý výkon F. Truffauta). Výrazná je také hudba, která vkusně doprovází celý film. Film tak má jen jedinou chybu. Velmi krátkou stopáž. Dokázal bych se na to dívat mnohem, mnohem déle. ()

Yojimbo

Divoké dítě působí spíše jako hraný dokument, než skutečný film. Je to sice srozumitelně natočený snímek, ale nejsem si jistý, jestli i srozumitelný pro diváka, kterému chybí znalost dobových souvislostí. Čemuž nepomůže ani otevřený závěr, postrádající informace o tom, jak to s chlapcem vlastně dopadlo. Jinak ale dobrý studijní materiál! ()

FoxMulder

Druhý film od Truffauta který jsem viděl a druhý, který ve mě zanechal rozpačité pocity... Film tématicky bezesporu zajímavý, je v mých očích srážen přílišnou naivitou, selankovitostí a přílišnou zkratkovitostí, která filmu ubírá. Nepříjde mi to pravdivé, i když černobílá kamera byla určitě zvolena vhodně. Truffaut mě opět nepřesvědčil ani režijně, ani scénaristicky. 2,5* ()

haWranka

Zvláštní film, určitě šokující. Film je spíš takový hraný dokument, o scénáři se nedá mluvit, protože se omezuje na vědecké poznatky a pokroky v chování chlapce. Ale tenhle snímek má jeden obrovský klad, a to herecký výkon hlavního hrdiny, divokého chlapce. Neuvěřitelné. Ani přes to ale nemůžu hodnotit líp, protože znám spousty lepších filmů. ()

GAVIN17

Film, který mne nadchl, zvláště i proto, že byl nasnímán na podkladě skutečného příběhu. Je mnoho dobrých komentářů k tomuto dílu, tak bych jen vyzdvihl to, co zaujalo mne. Jednoznačně herecký výkon chlapce,který hrál Viktora. Přišlo mi ale začasto až kruté, jak postupovala nesmlouvavě jeho výchova, já bych použil rozhodně více lásky, než drezúry k tomu, naučit ho číst. To přístup hospodyně byl více lidský. Černobílá kamera dodal příběhu větší kouzlo i pocit vcítěnosti do děje, režijní práce perfektní. Škoda, že děj nepokročil ještě o nějaký ten měsíc či rok dále. Film mne donutil se zamyslet se nad tím, kdy a proč je člověk šťastný a co k tomu potřebuje. Odpověď asi ale nikdy nebude jednoznačná. Rozhodně si nemyslím, že ke štěstí je potřeba umět dobře číst nebo psát. Velice dobrý film a tak dávám jednoznačně 5 hvězdiček. ()

Tanner

Klasická otázka "co je při "tvorbě člověka podstatnější - biologická či společenská složka?" podaná nezaměnitelným Truffautovým stylem. ()

kedluben

no abych to zkrátil a moc se nerozepisoval: film je to dobrý, opravdu dobrý. námět je monstrózní, opravdu větší být nemůže. poměr zpracování ku námětu by měl v tomto případě být co nejvyšší. ale není. jinými slovy si myslím, že z tak obrovitánského příběhu vymačkal režisér příliš málo. zůstal někde "za branami" a vše bylo příliš........... prostě příliš takové mělké...... ()

LucMosss

Pan režisér Truffaut a jeho vyprávění o Viktorovi z Aveyronu. A já nencházím slov! Jistě, mohla bych zde napsat nesmírně dlouhý a vyčerpávající komentář, ovšem i přesto bych se nevyrovnala svým vyjádřením ani zdaleka díle onoho snímku. Snad jen, poutavé, moudré a strhující! ()

borifield

V tomhle filmu Truffaut jenom dokazuje jenom potvrzuje svoji vyjimečnost.Stačí mu zde bezmála tři herci a příběh má od první do poslední sekundy spád a výkon divokého dítěte a samotného Truffauta na plátně je excelentní. ()

FireFox

Především klobouk dolů před výkonem představitele Viktora. Hlavně v lese působil jako pravý Mauglí. Vše už tu bylo napsáno - parádní intimní dokument bez nánosu patosu atd. Za zmínku snad jen ještě stojí zajímavá studie o přístupu k hluchoněmým a postiženým v roce 1800. A ještě něco - hrozně by mě zajímalo jak takový vlčí dítě vlastně v tom lese samo přežívá... ()

corax8

Herecký výkon Divokého dítěte je ocenení hodný. Moc nechápu jak to takhle dobře mohl zahrát. Filmu bych vytkl jedinou věc a to je pohled z civilizace. Úspěch je to co zničí osobnost malého dítěte a naučího být člověk. A to je nemožné. Vím, že si Truffaut trochu přibarvil konec. Oproti skutečnosti se chlapec toho tolik nenaučil. Jo je to složitý etický problém a takové dítě by lidi neměli nechat s vlky, i když myslím, že by mu tam bylo lépe. Ve filmu nebylo ukázané, že měl výborný sluch, zrak a mrštnost. ()