Dveře v podlaze

• USA The Door in the Floor (více)

Režisér Tod Williams se inspiroval románem Johna Irvinga, jednoho z největších žijících světových autorů. Tento best-seller A Widow for One Year vyšel pod názvem Rok vdovou také u nás. John Irving má už na svém kontě Oscara za adaptovaný scénář vlastního románu Pravidla moštárny. Děj filmu Dveře v podlaze se odehrává v privilegované čtvrti Východního Hamptonu v New Yorku. Popisuje jedno klíčové léto v životě Teda Colea (Jeff Bridges), známého autora dětských knížek, a jeho krásné ženy Marion (Kim Basinger). Kdysi velké a šťastné manželství je vinou náhlé tragédie na bodu mrazu. Plody této krize jsou nevěry a deprese. Ted si najímá na léto mladého asistenta, jak už to velicí spisovatelé dělají. Právě mladý Eddie sehraje kuriózně zásadní úlohu při transformaci Tedova a Marionina života... Příběh originálně střídá tragické a komické motivy, zkoumá různé aspekty lásky, její zářící i temná zákoutí. Film vyvolává nepříjemné otázky: Smí člověk zkusit všechno a překročit všechny meze, aniž by za to musel zaplatit? A neplatí-li on sám - čím za to platí druzí? (oficiální text distributora)

KatRi

Všudypřítomná tragédie a bolest, štěstí v nenávratnu. Ačkoli se film rozvíjí velmi pozvolna, divák, který vydrží, je odměněn silným příběhem. A to i když vše plyne nezadržitelně a předem jasně daným směrem... ()

sona123

Knihu jsem četla a film jsem dlouho sháněla. Nakonec proběhl v televizi a já jsem - no zklamaná. Sice jsem něco podobného čekala, zejména podle komentářů na čsfd, ale přesto...Tak předně jsem naštvaná, že se do filmu vešla jen jedna část knihy - a co ta o tom, že Ruth je veliká...asi by to znamenalo promakat víc scénář a to z nějakých důvodů nešlo. Škoda. Bridges byl jako vždycky svůj, Elle Fanning roztomilá, Basinger toporná jako vždy. Možná za hodnocení může i to, že jsem nedávno viděla Antikrista, který vlastně řeší stejné téma (smrt dítěte), ale to je skutečně nebe a dudy. Kdepak, z možného velkého potenciálu bylo vykřesáno trestuhodně málo. ()

cherita

Kdysi jsem měla snahu Rok vdovou od Irvinga číst, ale nedošla jsem ani do první třetiny. Díky tomu jsem předem tušila, že tenhle film asi nebude pro mě. A nebyl. Přestože Jeff Bridges je fajn, hudba nádherná a celkově jsem se ani moc nenudila, znovu se na to dobrovolně určitě dívat nebudu. ()

crozet

Natočit dobrý filmový přepis není to samé jako úzkostlivě se držet románové předlohy. Po celý film bylo zřetelné, jak nedosažitelné je pokoušet se převyprávět klasicky literární scény do filmu literárním jazykem. Pokud tedy porovnáme kvalitu románu Rok vdovou vs. jeho filmového zpracování, nezbývá než konstatovat, že tohle dílo si je vhodné nejlépe přečíst. K mé lítosti na tom nic nemůže změnit ani tradičně spolehlivý a autentický Jeff Bridges či rehabilitace Kim Basinger atd. ()

Spiizy

John Irving patří mezi oblíbené autory. Umí geniálně, zvrhle, nečekaně prokombinovat děj a těším se na každé přenesení na filmové plátno. Dveře v podlaze nabízejí velice dobré zpracování, kvalitní herecké výkony. Jen mě mrzí, že film se věnuje pouze části celé knihy, kdy mnoho faktů zůstává ve filmu zahaleno tajemstvím. I přes to po Pravidlech moštárny další kvalitní adaptace knižní předlohy. ()

kaze

Nemôžem povedať, že by som nevidela lepší film, ale Jeff Bridges tak dobre zahral rozorvaného a nešťastie skrývajúceho umelca, že sa to nedá ani opísať. Ani Kim ma neoslovila tak, ako on. Bol super. Jednoducho super, nič iné sa na to nedá povedať....A malá Ruth bola tiež skvelá. ()

TomasKotlant

Po zajímavém nahlédnutí do neuspořádaného života umělce a jeho tragédií postižené rodiny se děj začíná kouskovat. Nejprve lehce přímočaře ukazuje nové překážky ve vztahu s manželkou, což ještě působí docela "umělecky", nicméně následná honička na život a na smrt už je ze zcela jiného žánru a poměrně narušuje celý koncept filmu. Při vyprávění historky na konci jsem očekával nějakou pořádnou pointu, která by dala všemu smysl a ač byla pěkně odvyprávěná, vysvětlení na všechny otázky, které mě během filmu napadaly, se mi nedostalo. Úplný konec pak přináší pouze završení bezmocnosti tvůrců, kteří evidentně nepřišli na to, jak příběh s úctou zakončit. *** Ve zkratce: Neumělecky natočený příběh o upadající morálce v rodině jednoho umělce. ()

theSaint

Melodrama, které má všechny atributy k tomu, aby ve vás zanechalo hořkosladký úsměv a získalo si vás. Filmu bych nevytknul absolutně nic. ()

vojo

...vhodný na pozeranie,počúvanie a rozmýšľanie. to by mohlo byť v propagačných materiáloch k tomuto komornému no intenzívnemu zážitku nie pre každého... ()

lu-cinka

báječná atmosféra. skvělý děj. Kim Basinger mě překvapila a tím spíše konec. Knihu jsem nečetla, přesto tleskám. ()

Olík

Tod Williams asi spoléhal na fakt, že s Johnem Irwingem nejde šlápnout vedle, což jde vlastně říct i o Jeffu Bridgesovi ! Tudíž si myslím, že se mu povedlo vytřískal maximum ze svého minima zkušeností. ()

Rockerman

Velmi pěkný film. Knihu jsem, bohužel nečetl, ale asi to napravím, protože jak známo film nemůže obsáhnout vše. Navíc jde o mého oblíbence J.Irvinga. Výborné herecké výkony. U Bridgese již nepřekvapí, u Basinger je to událost. Také mladý, začínající spisovatel hraje skvěle. Tragédie rodiny, následně její rozpad, nezodpovědná matka, bohémský otec i první sladká sexuální zkušenost mladého muže. To vše najdete v tomu díle. Nenudil jsem se ani chvilku, proto dávám 5*. ()

Hapretor

Nebýt té nahotiny a přitažlivé Kim, dám o jednu * méně. Vtipné? Ano, ale jen místy a málo. Jako drama to ujde, ale jediné drama je na konci, když Jeff Mosty vypráví tak dojemně tu krutou bouračku. Kdo si neomete auťák v zimě...? A ten konec? Úúúú, takový jinotajný. Nevím, nevím, bohužel, co tím chtěl mistr vypravěč naznačit. Přemýšlet mě však nepřinutil. Na to sem byl dost znaven/znuděn. ()

Fridecka

Knihu jsem nečetla, ale film je kus života, kdy se bolest zdá být nekonečná. Velmi obdivuji výkon Kim Basinger, která pro mě dosud byla představitelkou postav s vysokým sexappealem a tady je úžasná. Je zde zřetelné, že když rodiče ztratí děti, navždy jim to změní vnímání života, stane se něco proti přirozenému běhu času a bolest může trvat věčně, zde to tak alespoň vypadá. A život je pak peklem na zemi. Nicméně místy zachází dílo až do humorné polohy, což je v záplavě depresivních prožitků velmi osvěžující. ()

Vali007

Tento film je pro mě velkým zklamáním, protože kniha Rok vdovou se mi velmi líbila. Hodně jsem očekával jak si filmaři s knižní předlohou poradí, ale nic zázračného nestvořili...Zdálo se mi, že vztah mezi Marion a Eddiem byl hodně urychlen, zkrácen, odbyt a úplně ztrácel ten náboj na kterém vlastně začátek knihy stojí. Film se spíše zaobíral vztahem mezi Tedem a Eddiem. Chápu, že vtěsnat 200 stránek do jednoho filmu je těžké, ale s knihou a její atmosférou má film pramálo společného.Další věc co mi neseděla bylo zařazení příběhu do současnosti. Pozitivním článkem byl výborný Jeff Bridges. ... Ikdyž, možná bych se na hodnocení díval trochu jinak kdybych knihu nečetl...Kdo ví:-) ()

Miki68

Ačkoliv se ve filmovém zpracování dost zratilo kouzlo románu mého oblíbeného p. Irvinga - zvláště ten stále přítomný podprahový chtíč, ženoucí k sobě Eddieho a Marion, uznávám, že adaptace je velmi slušná (možná se až příliš drží předlohy) a herecké výkony skvělé. ()