Dveře v podlaze

• USA The Door in the Floor (více)

Režisér Tod Williams se inspiroval románem Johna Irvinga, jednoho z největších žijících světových autorů. Tento best-seller A Widow for One Year vyšel pod názvem Rok vdovou také u nás. John Irving má už na svém kontě Oscara za adaptovaný scénář vlastního románu Pravidla moštárny. Děj filmu Dveře v podlaze se odehrává v privilegované čtvrti Východního Hamptonu v New Yorku. Popisuje jedno klíčové léto v životě Teda Colea (Jeff Bridges), známého autora dětských knížek, a jeho krásné ženy Marion (Kim Basinger). Kdysi velké a šťastné manželství je vinou náhlé tragédie na bodu mrazu. Plody této krize jsou nevěry a deprese. Ted si najímá na léto mladého asistenta, jak už to velicí spisovatelé dělají. Právě mladý Eddie sehraje kuriózně zásadní úlohu při transformaci Tedova a Marionina života... Příběh originálně střídá tragické a komické motivy, zkoumá různé aspekty lásky, její zářící i temná zákoutí. Film vyvolává nepříjemné otázky: Smí člověk zkusit všechno a překročit všechny meze, aniž by za to musel zaplatit? A neplatí-li on sám - čím za to platí druzí? (oficiální text distributora)

Bigwave

V městečku Hampton zažívá rodina známého spisovatele dětských knih vetší krizi. Krize je spojená se smrtí dvou synů. Oba manžele to stavý proti sobě, přestávají si rozumět. Do celého děje vstupuje mladičký student literatury, který se chce stát spisovatelem. Do rodiny byl pozvánm, aby se naučil návykům onoho slavného spisovatele. Celý film se nese ve znamení smutku ve strátě synů, nejvíce na to poukazují fotografie, kterými je dům doslava posetý. Smutná manželka se najde jisté zalíbení v mladém studentovy, která se přehoupne v milenecké soužití. Příběh končí rozpadem rodiny. Knihu jsem nečetl. Film učinil své, působil tak jak má. ()

subic

Obsah tu už byl popsán a forma je taková zvláštní. Celý dej je vlastně rozklíčován až během posledních asi 20i minut, kterým předchází docela nijaký nudný příběh, u kterého jsem 2x usnul. Přijít o vlastní syny na vlastní oči, to není jen tak. Jde jen o to, jak se s tím vyrovnat a jít dál. 50% ()

MeGab

Dvě příjemná překvapení. Basingerová dokáže výtečně zahrát i dramatickou roli. Basingerová byla schopna i v 51 letech hrát smutnou (sic!) sexbombu. ()

MiD

Silně emoticky laděné, tragicko-komické drama, které diváka provokuje k zamyšlení. Ale velice krásné! Všichni - Jeff Bridges jako spisovatel knih pro děti, malá Elle Fanning jako Ruth, Kim Basinger jako zoufalá matka, která se nedokázala vyrovnat s tragickou smrtí svých synů a Foster jako mladý zamilovaný a nezkušený chlapec, který prožívá své osudové léto... Herecké výkony jsou brilantní! Scénář, kamera, hudba, všudypřítomné fotografie, styl podání, vyprávění úryvků z autorových knih... + láska mezi mladým klukem a starší ženou. DOKONALÉ! Film, na který budu dlouho vzpomínat a možná si jej pustím ještě jednou. Původně jsem chtěl dát 4 *, ale dokončení filmu mě dostalo, proto volím 5 *! ()

Filipes

Stále leč marně jsem od tohoto titulu čekal náznak kriminální zápletky či alespoň mírné odbočky od rovné linie příběhu, avšak pokud je to myšleno jako výklad dalšího zlého osudu, který si našel hodnou rodinu tak je to v pořádku. Ale pořád to nemění nic na tom, že i když jsem s tímto faktem obeznámen tak mi to nedává žádný důvod k vyššímu hodnocení. Prostě průměrné drama. ()

rischa65

Zase Irving a skvělý způsob vyprávění. Navenek pohoda, klid a mír, ale v pozadí cosi...Knížka Rok vdovou je taky krásně depresivní. ()

laple

Nejdřív jsem to četla, až poté jsem se s obavami začala koukat na film. Byla jsem nadšena. Film popisuje jen jednu část knihy, ale to tak, že přesně a nic mi tam nechybělo ani nepřečnívalo. Výborně! ()

Gortyna

Ten film není ani romantický, ani mysteriózní a už vůbec ne komedie. Je to mrazivé drama v severském duchu se vším všudy. ()

Manas50

Působivé komorní drama, s téměř bezchybnými hereckými výkony, hlavně od Jeffa Bridgese. Musím taky vyzdvihnout citlivý a jemný hudební doprovod, který spolu s krásnými depresivními záběry okolí a přirody hodně utvářel atmosféru filmu. 80% ()

vancho

Vynikajúco spracovaná predloha Johna Irvinga. Popravde kniha Rok vdovou vyzerá, akoby pozostávala z dvoch pomerne nezávislých častí a práve tá prvá, podľa mňa lepšia časť, je podkladom tohto filmu. Srdcervúco vykreslené ako sa manželia (vo vynikajúcom stvárnení Jeffa Bridgesa a Kim Basingerovej) vyporiadavujú so smrťou svojich synov určitou obsesívnou sexualitou, ktorá im aj tak nepomáha. Všetky ostatné postavy vrátane ich malej dcérky sú "zomleté" týmto mlynom sebaobviňovania a vzájomného obviňovania. ()

jopal

Nezdielam nadsenie vacsiny. Film nebol zly, ale nejako ma neoslovil. Zeby pre to ze som necital knihu, alebo? ()

Fill16

Hodně jiný film, ale sakra dobře natočený s perfektním zdlouhavým vyprávěním, které mě tentokráte vůbec nevadilo. Knihu od Irvinga jsem nečetl, ale v budoucí době to jistě hodlám napravit, stejně jako s Pravidly Moštárny apod. Kim Basinger a Jeff Bridges jsou vynikající a jak je hlásáno na přebalu - jsou to jejich životní role. Může tomu tak být, protože oba dva v těchto rolích byli okouzlící a naprosto přesvědčiví. Co se týče stránky technické - některé záběry by si měl pan kameraman dát za rámeček, mělo to své kouzlo a při sledování těch všech krásných záběrů jsem se cítil, jako kdybych byl rovnou do příběhu vtažen a zažil vše na vlastní kůži. Více už nebudu psát, prostě to bylo perfektní. ()

Bojoušek

Film mě uchvátil stejně jako kniha. Scénář se věrně drží předlohy a to se mi zamlouvalo. Kniha je přeci jenom kniha, ale film mě dostal i v trěch ohlkedech, které kniha nabídnout nemůže. Z překrásných plážových záběrů doprovázenými výjimečnou hudbou mě dodnes mrazí po celém těle. ()

saaaky

Film jsem sledoval v polospánku. Nicméně děj, ale i opravdu pěkná Kim Basinger mě rázem probudili a nechali bdít po celou dobu. Velmi pěkně provedený snímek o rodině jen těžce se vyrovnávající s tragédií a velmi trefné obsazení od A až po Z. Vtipné scény kombinované s těmi lehce erotickými, ale i dramatickými. Co na to říct? Velmi kvalitní počin! ()

tata22

Dost mi to zklamalo. Až příliš je z toho cítit, že je to podle románové předlohy. Nevyrovnané herecké výkony, skvělý otec, nádherná matka, příšernej klučina. Možná by to tak nevypadalo kdyby ti dva prvně jmenovaní nehráli tak dobře, to je asi jediná deviza toho filmu. Jeff Bridges je opravdu skvělej, věřil jsem mu všechno... ()