Skvělá a uznávaná psycholožka Dr. Miranda Grey (HALLE BERRY) je expertkou na posuzování toho, co je racionální. Co je logické. Co nezachází za hranice příčetnosti. Pod vedením svého manžela (CHARLES S. DUTTON), vedoucího oddělení psychiatrie Woodwardské ženské věznice, léčí nebezpečně psychicky narušené pacientky, mezi které patří i Chloe (PENÉLOPE CRUZ) charismatická vražedkyně, jejíž svědectví o satanistickém mučení jsou uvážlivou doktorkou považovány za pouhý výplod paranoidní mysli. Po setkání s tajemnou dívkou se však její spokojené manželství a vyrovnaný život změní v nejhorší noční můru. Když se Miranda probudí po hrůzné autonehodě, se zděšením zjistí, že její manžel byl zavražděn a všechny stopy směřují právě k ní. Zatímco se snaží přijít na to, za jakých okolností by vůbec mohla spáchat podobně brutální a otřesný čin vůči člověku, kterého milovala a obdivovala, ocitá se uvězněná ve Woodwardu mezi svými bývalými pacientkami.

Chování doktorky, která si z osudné noci pamatuje pouze několik nejasných vizí tajemné dívky, se postupem času stává čím dál tím více nevyzpytatelným. Zoufalá snaha, s níž se pokouší dokázat svou nevinu, je jejím bývalým spolupracovníkem Dr. Pete Grahamem (ROBERT DOWNEY JR.), který je soucitný, avšak zároveň velmi skeptický, vnímána jako začátek sestupu do hlubin šílenství. Miranda postupně začíná věřit, že se jí zmocnily nadpřirozené síly, které jsou odhodlány se pomstít i za cenu toho, že ji připraví o rozum. Zatímco ji Chloe stahuje do svého osobního pekla, musí Miranda zjistit, zda skutečně směruje k branám šílenství nebo pouze blíže k pravdě. (oficiální text distributora)

Mountain

"Gothika" je velice slušný duchařský horror, který si na nic nehraje. Naopak. Hraje velmi slušnou podívanou. Nemluvím teď o hercích, i když byli skvělí. Například Penelope Cruz ve své šílené roli byla tak přesvědčující až z ní šel strach (i když vlastně nebyl důvod). Mluvím teď o příběhu a o všem kolem. To znamená, že příběh nás dostává do takového napětí, které v sobě potlačujeme ještě hodně dlouho po zhlédnutí filmu. Hlavní "atrakcí" je fakt, že duch vlastně není zlý, což se mi jevilo jako skvělý nápad. Zkrátka jsem tomu přišla na chuť. Proto se mi to také líbilo. Nejvíce mě ale oslovilo zjištění o manželovi, který vlastně nebyl tak skvělý, jak vypadal. No a závěr, kdy se vysvětlí věta: "Sama ne" je ještě lepší, než všechno předtím, protože ve chvíli odhalení dostanete lehký šok a v tu chvíli nemůžete ani polknout. Jak tedy "Gothiku" hodnotím? Pokud chcete být opravdu v napětí, tak si jí pusťte. Myslím si, že to je nadprůměrný film, který si zaslouží velké uznání. Herci byli ve skvělé kondici a hráli opravdu přesvědčivě (nemůžu si pomoct, ale mně se Penelope Cruz opravdu líbila nejvíc). Každopádně na "Gothiku" si připravte pevné nervy a silné plíce, abyste se neudusili vlastním strachem. ()

DobraVila

Toto je pre mňa aj po rokoch zážitkom pretože sa nestáva často aby horor paranormálnymi javmi mal logickú pointu na záver. Dokonalá atmosféra psychiatrickej liečebne v ktorej stále vypadáva prúd a komplikovaný dej ktorý nechápete až do úplného konca kedy do seba všetko zapadne. Nízke hodnotenie len odráža mentalitu divákov ktorý tento druh filmu proste nechápu. Ukazuje, že na všetko sa dá pozerať dvojakým spôsobom, aj na takého blázna aj na psychiatra. K tomu skvelé herecké obsadenie a Robert Downey jr. a skvelá hudba ako bonus... ()

Rathe

Ačkoliv film má v jistých momentech děravý scénář, tak díla z těchto prostředí mě vždycky zaujmou. A to bylo i v tomto případě. Skvělá věznice s psychicky narušenými pacientkami. Nikdo jim nevěří, dokud se sama psycholožka nedostane do stejné situace. Celý příběh je i slušně promyšlený. A třeba scéna, ve které Miranda charakterizuje osobnost druhého vraha a zjistí, že sedí naproti ní, je skvělý. ()

Jarsey

Dobře zpracovaný horor, pro fajnšmekry však možná nedostačující dějová linie a poměrně snadno předvídatelná zápletka, tedy proč se stalo to, co se stalo. Ale sympatické postavy i atmosféra, pokud od tohoto filmu příliš nečekáte, za jeden večer to stojí jako nenáročný program. ()

io.

Přesně, jak napsali kritici (výjimečně se trefili) - mysteriózní hororový thriller. Vše, jak má být. Psychiatrická věznice plná duchů zavražděných, krev, drásající napětí a překvapivá odhalení. Výborní herci, výborná režie, každý z tvůrců udělal dobrou práci a výsledkem je skvělá podívaná na dobrou noc ;-) ()

Jirkacek

Snímek s poněkud tajemným názvem Gothika z roku 2003 jsem si koupil nedlouho po jeho natočení na DVD a disk pak putoval do šuplíku, kde vydržel dalších přibližně 15 let. Teprve po takto šíleně dlouhé době se na něj dostala řada, nicméně to jsem se na něj už docela těšil, i když zrovna horory nijak nevyhledávám. Dokonce tento druh filmového žánru nemám příliš v lásce, nikoliv snad protože bych se při nich bál, ale ty krvavé mi připadají ubohé a čím více červené tekutiny při něm vyteče, tím horší hodnocení pak ode mne ten horor dostane. Naopak mne velice baví ty duchařské s pořádným napětím a když se děj odehrává v nějakém opuštěném domě, starém příbytku, sirotčinci potažmo psychiatrii, moje filmové srdce jásá a těší se na jeho shlédnutí. Tím posledně jmenovaným případem pak byla právě Gothika, jejíž děj se překvapivě odehrával v současnosti a nikoli ve středověku, jak jsem si podle názvu původně myslel. Vše začalo představením všeobecně uznávané psycholožky Dr. Miranda Grey (HALLE BERRY), která byla expertkou na posuzování toho, co je racionální, logické nebo co již překračuje hranice jasné mysli. Pod vedením svého manžela Dr. Douglase Graye (CHARLES S. DUTTON), vedoucího oddělení psychiatrie Woodwardské ženské věznice, kde se léčily nebezpečně psychicky narušené pacientky, mezi které patřila i Chloe (PENÉLOPE CRUZ) charismatická vražedkyně, jejíž svědectví o satanistickém mučení byly uvážlivou doktorkou považovány za pouhý výplod paranoidní mysli. Jednoho večera za deště se rozloučila se svým kolegou Dr. Petem Grahamem (Robert Downey Jr.), který ji obdivoval a ona pak odjela svým autem domů. Po cestě se potkala s kamarádem svého manžela a zároveň šerifem Bobem Ryanem (John Carroll Lynch), který ji kvůli propadlé silnici poslal objížďkou přes les. Když Miranda přejela most přes řeku, málem srazila holčičku, stojící uprostřed cesty, ale včas strhla volant a havarovala. Naštěstí se jí nic hrozného nestalo, vylezla z auta a spěchala za dívkou, aby zjistili, jestli nepotřebuje pomoci. Holčička ale vypadala podivně a když k ní Miranda přišla blíže, začala dívka hořet a nastala tma. Po třech dnech se Miranda probudila a se zděšením zjistila, že její manžel byl zavražděn a všechny stopy ukazovaly na to, že ho zabila právě ona. Další nepochopitelnou věcí pro ni bylo, že ji její obdivovatel Dr. Pete Graham zavřel do cely na psychiatrii a začal ji léčit. Zatímco Miranda se vyrovnávala s životem v nemocnici, z holčičky se vyklubal duch dívky, která nedávno spáchala sebevraždu skokem do vody z mostu, kde ji před tím potkala. Duch mrtvé dívky používal tělo Mirandy k plnění různých úkolů, které nikdo nechápal a jedním z nich bylo vyřezání slova "ne sama do Mirandiny paže, což vedlo její bývalé kolegy k přesvědčení, že Miranda má sklony k sebevraždě. Jako pacientka se Miranda spojila se svou vlastním bývalou pacientkou Chloe Savou. Jedné noci otevřel dveře Mirandiny cely duch holčičky a ona pak vyšla na chodbu a postupně došla až k pokoji Chloe. Uslyšela její vzlykání a jakmile nahlédla dovnitř, na chvíli uviděla mužskou hruď s tetováním Anima Sola. V tu chvíli si Miranda uvědomila, že si Chloe příběhy o znásilňování nevymýšlela a tak když Chloeho další den potkala, omluvila se jí za nedůvěru a objali se. Chloe varovala Mirandu, že jí útočník řekl, že příště bude na řadě Miranda. Po této události si Miranda začala postupně vzpomínat na smrt svého manžela a došla k tomu, že ho opravdu zabila. Uvědomila si, že duch použil její tělo k této brutální vraždě sekerou a proto všechny důkazy ukazovaly na Mirandu. Svůj příběh pak vyprávěla Petovi, se kterým následně zašla za ředitelem nemocnice Philem Parsonsem (Bernard Hill), který jí také nevěřil. Když odcházela, zahlédla ve Philově kanceláři fotografii dívky a v ní poznala onu holčičku od mostu a jako ducha. Parsons jí řekl, že dívka byla jeho dcera Rachel (Kathleen Mackeyová), která spáchala sebevraždu před čtyřmi lety skokem z mostu. Další den Miranda uprchla z nemocnice poté, co ji Rachel v její cele brutálně zmlátila a začala hledat stopy k tajemství, proč zabila svého manžela. Šla do svého domu a tam uviděla představu Dougovy vraždy. V tom si uvědomila si, že zabila svého manžela, zatímco byla pod Racheliným vlivem. Vzpomněla si na Douga, který šel kdysi na statek ve Willow Creek na ostrově Rhode Island, a doufala, že tam něco objeví. Ve sklepě stodoly objevila místnost s postelí potřísněnou krví a také videokameru. Pustila si nahrávku a uviděla svázanou dívku na posteli, která křičela a v posledních vteřinách záznamu do záběru vešel Douglas, zakryl ženské mrtvé tělo na posteli plachtou a promluvil do kamery. V tuto chvíli dorazila policie a jeden z příslušníků namířil na Mirandu zbraň a křičel na ni, aby pustila z ruky nůž. Miranda ustoupila na schodiště, kde se najednou objevila zraněná dívka a křičela na ně hrůzou. Když policie obsadila dům, putovala Miranda prozatím do vězení, kde mluvila s ředitelem nemocnice Philem jemuž řekla, že smrt jeho dcery nebyla sebevraždou a že protože ji Doug znásilnil a zavraždil. Miranda také věřila, že slova na její paži „ne sama“ znamenal,a že Rachel nebyla Dougovou jedinou obětí. Později do vězení přišel šerif Ryan, který byl Dougovým nejlepším přítelem a začal vyslýchat Mirandu. Zajímalo ho, jak věděla všechny ty věci se stodolou a pak Miranda pochopila skutečný význam slov „ne sama“ která znamenala; že existoval ještě druhý vrah. Ryan nevěřil jejímu tvrzení, že duchové jí řekli všechno, a ptal se jí jako bývalé psychiatričky na profil toho druhého vraha.Když to Miranda začala vysvětlovat, uvědomila si, že Ryan se k profilu dokonale hodí. On se vzápětí opravdu přiznal, že byl druhým vrahem a poté na ni zaútočil. Během souboje odhalil tetování Anima Sola na svém těle. Když se Ryan chystal vstříknout injekční stříkačkou Mirandě omamnou látku, světla začala blikat a Miranda dokázala otočit injekční stříkačku na Ryana a omámit ho. Když šel hledat Mirandu, Ryan se pod vlivem drogy začal chlubit, že s jejím manželem začali tajně znásilňovat a mučit ženy ve Willow Creek, přičemž Rachel se stala jejich první obětí. Během bitky Ryan způsobil únik plynu na policejní stanici výstřelem z brokovnice a když pak uviděl ducha Rachel, vystřelil na ni a způsobil tak výbuch, který ho zabil. O několik vteřin později se ukázal na stanici Pete, jenž se obával o bezpečnost Mirandy, když také pochopil řešení záhady. Přibližně o rok později Miranda šla s Chloe po chodníku ve městě a diskutovala o tom, jak každý pomohl druhému vyrovnat se se svými zážitky. Pak Chloe odjela pryč taxíkem a vzápětí Miranda spatřila mladého chlapce stojícího uprostřed silnice, jehož pak přejel hasičský vůz. Jenže se mu nic nestalo, protože to byl další duch, kterého Miranda zahlédla a byl konec. Se závěrečnými titulky jsem měl už jasno, kolik cípatých ode mne Gothika dostane, ale v průběhu filmu jsem měl někdy chuť filmu dát čtyři, jindy tři a když mne děj nebavil, tak jen dvě hvězdy. Nicméně postupně děj gradoval a když Miranda prchala z vězení a následně odhalovala tajemství smrti svého manžela, tak se věru jednalo o notně napínavé okamžiky. V té chvíli psychologický a značně zmatený horor přešel do pořádně zajímavého thilleru s velmi krvavou zápletkou a i na ty duchy přišla řada, takže jsem nijak zklamaný nebyl. Třešničkou na dortu bylo hvězdné trio Halle Berry, Robert Downey Jr., Penélope Cruz, přičemž první jmenovanou černošskou herečku mám docela rád, Robert má určité charisma a Penélope naopak moc nemusím. Suma sumárum, horor Gothika u mne získal tři gotické hvězdy ***. () (méně) (více)