Skvělá a uznávaná psycholožka Dr. Miranda Grey (HALLE BERRY) je expertkou na posuzování toho, co je racionální. Co je logické. Co nezachází za hranice příčetnosti. Pod vedením svého manžela (CHARLES S. DUTTON), vedoucího oddělení psychiatrie Woodwardské ženské věznice, léčí nebezpečně psychicky narušené pacientky, mezi které patří i Chloe (PENÉLOPE CRUZ) charismatická vražedkyně, jejíž svědectví o satanistickém mučení jsou uvážlivou doktorkou považovány za pouhý výplod paranoidní mysli. Po setkání s tajemnou dívkou se však její spokojené manželství a vyrovnaný život změní v nejhorší noční můru. Když se Miranda probudí po hrůzné autonehodě, se zděšením zjistí, že její manžel byl zavražděn a všechny stopy směřují právě k ní. Zatímco se snaží přijít na to, za jakých okolností by vůbec mohla spáchat podobně brutální a otřesný čin vůči člověku, kterého milovala a obdivovala, ocitá se uvězněná ve Woodwardu mezi svými bývalými pacientkami.

Chování doktorky, která si z osudné noci pamatuje pouze několik nejasných vizí tajemné dívky, se postupem času stává čím dál tím více nevyzpytatelným. Zoufalá snaha, s níž se pokouší dokázat svou nevinu, je jejím bývalým spolupracovníkem Dr. Pete Grahamem (ROBERT DOWNEY JR.), který je soucitný, avšak zároveň velmi skeptický, vnímána jako začátek sestupu do hlubin šílenství. Miranda postupně začíná věřit, že se jí zmocnily nadpřirozené síly, které jsou odhodlány se pomstít i za cenu toho, že ji připraví o rozum. Zatímco ji Chloe stahuje do svého osobního pekla, musí Miranda zjistit, zda skutečně směruje k branám šílenství nebo pouze blíže k pravdě. (oficiální text distributora)

Terva

Jestliže je někdo mrtvý, nemusí to znamenat, že odešel. Scénář : Sebastian Gutierrez. Kamera : Matthew Libatique. Hudba : John Ottman. CHYBA VE FILMU - Když se Miranda schovává při útěku v bazénu, tak v záběru pod hladinou je vidět velké vlny, ale v záběru nad hladinou, je voda klidná. ()

moviesfan

Zajímavý námět, který se už nepodařilo kvalitně ztvárnit. Děj je sice zajímavý, ale napětí zde postrádám. Na někoho působit bude, ale já spíše jen zíral bez emocí. Přesto bych tento horor tolik neodsuzoval. ()

JohnCZ

Je to atmosférické a má to parádně hysterickou Halle Berry. Příběh sice není tak detailně vykonstruovaný jako u jiných podobných snímků a scénář trpí určitými logickými nedostatky, ale depresivní forma chtě nechtě zaujme. Ovšem vytkl bych přílišný důraz na paranormálno. Rozhodně bych si ho dokázal představit prezentovat méně jednoznačně a doslovně. Tak, abychom my diváci nevěděli, na čem jsme - tedy jestli se opravdu něco děje a nebo je celý děj jen jedna velká halucinace. Ale i přesto zajímavá podívaná. ()

corpsy

Má to skvelý námet, ale trestuhodne pokašlaný. Málo napätia a strašenia. A mohla to byť plnohodnotná hororová zábava. ()

liquido26

Neviděl bych to zase až tak tragicky. Snímek měl svoje silné momenty a docela dlouho se mu dařilo držet mě v napětí, o co tam vlastně jde. Bohužel ne až do konce, pointa se totiž dá od půlky snadno uhodnout, což bych viděl asi jako největší problém. ()

DDT

"Logika se přeceňuje" praví Halle Berry po setkání s nadpřirozenem (původně jsem se překlepl a napsal "s nadpřirozením" - něco na té Halle je !). Tvůrci "Gothiky" pro jistotu s logikou nepracují vůbec (při dramatické scéně s duchem, otevírajícím dveře, se řehtalo celé kino). Ale jeden primát tomuhle slabšímu kusu nelze upřít - je to snad první film, kterého název vůbec nesouvisí s čímkoliv, co se děje na plátně. ()

ConanVJ

Tento horůrek mám rád. Má zajímavý nápad a je pěkně obsazený. Ze zde spousta lekacích míst a má pěknou atmosféru. Za mě 80% :) ()

Kryton

Zcela zavádějicí název k podpřůměrnému thrilleru , který má jen dvě lekací scény a po zbytek doby víte jak to dopadne. Já bych to jako distributor přejmenoval na SLABOTA. ()

fannah

Dobrej film, slušnej horor. Výborný scénář, výborná Halle Berry, ještě lepší Penelope Cruz a standartní Robert Downey Jr. Myslím ale že Matthieu Kassovitzovi se to povedlo. jeho hlavní úspěch je to, že nenatahoval film na dvě hodiny, tak jak je to v téhle době moderní. Atmosféra je vynikající a konečně hororová. 4 hvězdičky za skvělej zážitek ze skvělýho filmu. V produkci Joela Silvera a Roberta Zemeckise bych nečekal filim, který by mě zklamal ;) ()

bublajsa

Poprvý jsem se bála, podruhý skoro nudila a potřetí bude asi za rok. Průměrnej horor, kde mi "happyend" trochu nesedí, rozuzlení taky ne a konec taktéž (nemám ráda ty otevřený), ale nutno podotknout, že film má dobrou atmosféru díky pro mě temně sympatickému prostředí. Halle Berry ukázala, že se umí dobře bát a Robert Downey Jr.(!) je tady pro mě hlavním držákem zájmu. ()

Krissty

Začátek hodně dobrý, drhá část ještě lepší.. Bála jsem se, byla jsem napjatá a čekala, jaké spojitosti a tajemství se mi postupem času odhalí.. To byl ale bohužel kámen úrazu, protože ten závěr se opravdu nepovedl.. Bylo to trapné a směšné a z původních zamýšlených 4* jsem musela své hodnocení snížit.. Ale hereckému obsazení nemám co vytknout, Halle Berry byla skvělá, Penélope Cruz ještě o dvě třídy lepší (ve filmu asi nejlepší)!.. Downey byl příjemným zpestřením :) Průměrný horor.. ()

Tayen

Ukřivděný duch, neprávem zavřená žena do blázince a mažel, který je až příliš slizký, než aby se z něj na konci nevyklubal záporák - nějak mne tenhle film nepřesvědčil, že by si zasloužil víc hvězdiček, originalita nikde. Dílko má možná pluska v uječené Berry, která se ze své role snažila dostat, co nejvíc a dobrou ponurou atmosféru s neustálým deštěm, ale nic převrátného jsem v něm nenašla. Konec jsem znala už v první třetině. Pro mne je to jeden z hororů, na který se sice ráda podívám, ale kdybych ho měla pouštět jako součást hororové filmové noci, sáhla bych po něm ráno, aby mi nebylo líto, že jsem usla. ()

sta

Oproti Purpurovým řekám to má alespoň vnitřní logiku (žádná ve třech čtvrtinách se objevivší dvojčata a podobný minely) . Ale zas je to až příliš jednoduché (takže na to, že manžela zabila a pak to potlačila; a že ho nezabila jen tak pro nic za nic - tedy že v tom bude něco prasáckého jsem přišel téměř okamžitě). No a problém je taky v tom, že atmosféra sice vybudovaná relativně dobře, ale vlastně zbytečně, páč se tam nic moc neděje. Myslim, že jediná pravda je tahle: La Haine zůstává dál Kassovitzovým nejlepším dílem a v Americe jej rozhodně nepřekoná! ()

Džejkop

I když celý příběh ke konci ztrácí dech, tak nemohu zapomenout na některé scény, které mi vyrazily právě ten dech. ()

numi

Po většinu času psychologický thriller, který místy sklouzává do hororové duchařiny a ve finále dá šach mat naději na úspěch nefalšovaným tupým hollywoodským koncem. Škoda, přeškoda. Atmosféra je vybudovaná solidně, Halle Berry blázní jako o život a všechny karty tak v ruce měl scénarista, který ovšem neunesl tíhu okamžiku a nechal se vytrumfovat na nebodovaných kartách. Ono to určitě potěší, když do takového příběhu vklouzne trocha pořádné akce a honiček, či sem tam povedený flashback, ale při odchodu z kina divákovi zůstane v hlavě pointa. A tu Gothika nemá. Respektive má, ale bohužel stejnou jako každý druhý thriller v sobotu na Nově. Přesto jde o nadprůměrný biják se solidníma lekačkama, který si nenechte ujít. Tři a půl. [červenec 2006] ()

buldock

Názorný příklad toho , jak lze pokazit velmi dobře rozjetý film hloupou a lacinou pointou. Ovšem nechci a nebudu jen hanit a musím uznat , že se režisérovi daří držet většinu filmu velmi hustou atmosféru protkanou několika výbornými lekačkami a až do zmíněné koncové fáze se jedná o nadprůměrnou podívanou z psychiatrické ženské věznice s výbornými duchařskými prvky a slušnými hereckými výkony. 74% ()

Tony.cs

Vynikající psychothriller. Výborné herecké obsazení a podmanivý soundtrack od Limp Bizkit ( původní verze od The Who). Síla příběhu, který je patřičně zamotaný abchom ho nemohli prohlédnout od začátku a abychom ho sledovali až dokonce. Situace udržující vzrušení a možná i trošku naježené chloupky na zádech. Jistě patří mezi to lepší co nám široká škála duchařských filmů nabízí. ()