Mé soukromé Idaho

• USA My Own Private Idaho (více)

Scott (Keanu Reeves) se živí, na protest svého původu z vyšších vrstev, prostitucí. Jednoho dne potkává Mikea (River Phoenix), mladíka, kterého k prostituci přivedla naopak potřeba vůbec nějak přežít. Jeho život komplikuje narkolepsie, nervové onemocnění způsobující naprosto nečekané kolapsy v těch nejnemožnějších situacích. Spříznění pocitem vyděděnosti mezi nimi roste přátelství, které je trochu jinak vnímáno homosexuálně zaměřeným Mikem. Jejich vztah je to jediné, co jim pomáhá najít sílu k vyrovnání se se svou minulostí a odvahu postavit se tváří v tvář realitě... (oficiální text distributora)

Rozjimatel

[2,5*]     "I'm a connoisseur of roads. I've been tasting roads my whole life. This road will never end. It probably goes all around the world."     Dráma zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorá podľa mňa silne dopláca na to, že je nasilu pozliepaná z dosť nesúrodých častí (tri nedokončené odlišné scenáre spojené dohromady). Najmä tá časť s novodobým Falstaffom je sem značne nasilu našroubovaná, tá shakespearovská štylizácia tu na mňa pôsobí vyslovene rušivo. Na druhej strane musím pochváliť tú "road movie" časť s cestou do Talianska, ktorá ma ako jediná z celého filmu naozaj bavila. Evidentne mám podstatne radšej Gusa Van Santa ako komerčného režiséra, než ako režiséra pokúšajúceho sa o akúsi umeleckú avantgardu (podobným filmom je aj jeho Drugstore Cowboy (1989), kde sa takisto vyžíva v špáraní sa v dosť odpudivom prostredí narkomanov, zlodejov a ďalších kriminálnych živlov, či kadejakých úchylov). Toto dielo by sa dalo označiť za filmovú báseň o priateľstve a rebelantstve mladých ľudí a všeobecne o hľadaní si svojho miesta v živote. Môj celkovo mdlý dojem z filmu výrazne vylepšujú výborné výkony dvoch talentovaných hercov, Keanu Reevesa (Scott) a Rivera Phoenixa (Mike), oboch veľmi štýlových vo svojich rolách. Pri Riverovi Phoenixovi potom veľmi zamrzí, že kvôli jeho tragickej smrti v mladom veku nemohol svoj obrovský talent ďalej rozvíjať. ()

KatRi

Dva mladíci, jeden se nemůže srovnat se svým úspěšným a bohatým otcem, druhý zase nechápe, proč ho v dětství opustila matka. Sex, fet a plno uřvanejch sjetejch lidí, který nevědí co se sebou. Vlastně se celou dobu nic neděje, vyjma nějaké ty homosexuální styky, ježdění po opuštěné silnici, jež má zřejmě pararázovat prázdnotu jejich životů...Pro mě hodně zbytečný zážitek. Ocením jedině, že intimní scény byly zobrazeny jakoby fotograficky, rychlými střihy, žádná zpocená chlapecká těla v akci. ()

fredisek

Tyhle sondy do duše světa zpravidla skončí nárazem na dno. My Own Private Idaho se zastavilo těsně nad bahnem. Drama, které se mění v road movie, aby se pokusilo se opět změnit v drama, nic moc neříká (jakkoli se o to urputně snaží). Skvělé jsou "artové" záběry na americkou krajinu, bortící se domy a vtipné řešení sexuálních scén, ovšem příběh je nijaký, jak už to u filmů tohoto ražení bývá. Stále si ale myslím, že pokud hlavní postavou je někdo z ulice, je potřeba se snažit mu přimyslet i nějaký příběh. Dojímat se nad někým, nebo jím opovrhovat nestačí. Velké zklamání. ()

EllienPM

Tohle byl asi můj úplně první g-film, který jsem kdysi dávno viděl v noci na ČT2. Moc to na mě zapůsobilo a Keanu... Ach. ()

isla odpad!

bla bla blaaaaaaaaaa blaaaa bla bla blaa bla blaaaaaa bla bla bla blaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa blaaaaaaa blaaaaaaaaaa blaaaaaaa bla blaaa blaa blaaaa blaaaaaaaaaaaaaaaaaa bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla blaaaa bla bla bla bla....fuck you....bla blaaaaaaaaaaa bla bla blaaaaaaaaaa blaaaa bla bla blaaaaaaaaaaaaaaaaaaa blaaaa blaaa bla bla bla ()

Mania

Film ničím ze své kategorie nevybočoval. Možná ve svý letech ano, ale díky tomu, že jsem se k němu dostala až nyní, tak je pro mě obyčejný. River byl úžasný, konečně ho vidím jinak než jako sladkého chlapce, co během filmu neřekne víc jak pár vět. Keanu byl, Keanu. První fázi jeho role jsem mu nevěřila. Jeho mimika nejspíš postrádá jiné než chladné strnulé výrazy, takže rebelský chlapec mu podle mě trochu unikal. Co se mi opravdu líbilo byl postupný pohled do Mikeho života. ()

edie sedgwic

Film po kazdej stranke zaujimavy a miestami vyrazne pripominajuci Lynchove filmy, no jednak ich kvalitu nedosiahol. River Phoenix je pre mna neopozerana tvar a svojej ulohy sa zhostil naozaj vyborne. Tazko povedat, o com vlastne film je, ci chce moralizovat alebo je to jednoducho len epic theathre na filmovom platne. Za vynikajuce sceny povazujem prave tie eroticke, ktore napriek tomu, ze kazdy zrejme ocakaval vasen a pohyb, boli staticke a velmi umelecke. ()

zahadum

Film ma nejak nezaujal..mal divnú atmosféru ktorej som neprišiel na chuť..zaujal ma herecký výkon Rivera Phoenixa. Zaujímavá bola aj netradičná konverzácia titulných stránok gay časákov :)) originálne ()

jiri.twist

Film jsem viděl v minulosti min. dvakrát, zatím nemám potřebu si jej pouštět znovu, nicméně pro mě je to klasika z hlediska odstupu času s tehdy roztomilým Keanu, takže lehký zlatý a mírný nadprůměr vcelku (protože tam jsou i některé pasáže, které nejsou dle mého gusta a nebo zdlouhavé) … 6777 ()

Radek.SCH

Šíleně nezáživné (a vlastně ani ne moc nudné) s parádními kopulačními scénami (tohle jde snad jen ve filmu). Jinak není důvod vidět. ()

Heroine

Já fakt dost nemusím Rivera. Nepřijde mi ani jako moc dobrý herec, a i když o mrtvých jen to dobré, čehož se ani v nejmenším nedržím, připadá mi velice ošklivý. Jinak tenhle film... Je to docela k zamyšlení. Celkově moc nevím, co se tím chce říct. Ale jako jednoduchý příběh o přátelství, různých třídách lidí, různých postojích a hodnotách, je to celkem zajímavé. Natočené je to taky celkem umělecky, zajímavě, a i když jsou tam některé scény dost divné, celkově je to docela zábavné. Reeves mi samozřejmě přišel skvělý, ale i tak, nakonec mám z tohohle filmu takový zbytečný dojem. ()

Kum0r

Neuvěřitelně divný film, nedovedu ani říct proč ho hodnotím positivně, ale nějak se mu ve mě povedlo rozdmýchat emoce. ()

candy_daze

Celkem nedoceněný a nenápadný (a dle mě nejlepší) Van Santův snímek, ve kterém bezkonkurenčně exceluje River Phoenix, jehož jemné herectví se perkfetně hodí k Van Santovu jemnému režisérství. Příběh o lásce a zradě tak trochu jinak. Také příběh o hledání něčeho, možná sama sebe, přičemž symbolem toho všeho je ztracená matka. Příběh o člověku bez budoucnosti. Příběh o někom, kdo je zcela ztracený a jeho jediná jiskra naděje pomalu, ale jistě zhasíná. ()

joker30

Milujem tento film. Milujem Rivera Phoenixa , pre mňa novodobý James Dean. Taký herec sa len tak nenarodí. Štýl akým je film natočný mu dáva punc neopakovateľnosti. 92% ()

Carthorias

LFŠ 2019, film 3: Gus Van Sant se pokusil skloubit dohromady Shakespeara a vlastní scénář, a bohužel je to dost vidět. Trochu to připomíná scénu z Přátel, kdy Rachel udělala dort s hovězím. Samo o sobě dobrý, ale nesedí to k sobě, ten Shakespeare z toho prostě trčí. Což je škoda, protože Falstaffova postava je skoro to nejlepší co ve filmu je. Keanu a River hrají OK, i když zejména Riverův dějový oblouk na sobě moc masa nemá. Zbytek filmu je pak klasická flákačská nicnedělající existence. Ale v tomhle případě a u těchto postav to kupodivu ani moc nevadí. ()

ljukyljuk

Na tento film som narazil vďaka Jamesovi Francovi, ktorý ho spomenul v jednom interview. A môžem len povedať, že som rád, že som to interview videl, lebo o tento film by som nechcel prísť. Bol neobvyklý, smutný, ale fakt úžasný a som si istý, že niekedy, keď si budem chcieť dať hĺbavé psychologické popoludnie, mám v tomto filme jasnú voľbu. Škoda Rivera Phoenixa, lebo ten tam hrá ako o dušu, ešte to mohol veľmi ďaleko dotiahnuť. ()