Mé soukromé Idaho

• USA My Own Private Idaho (více)

Scott (Keanu Reeves) se živí, na protest svého původu z vyšších vrstev, prostitucí. Jednoho dne potkává Mikea (River Phoenix), mladíka, kterého k prostituci přivedla naopak potřeba vůbec nějak přežít. Jeho život komplikuje narkolepsie, nervové onemocnění způsobující naprosto nečekané kolapsy v těch nejnemožnějších situacích. Spříznění pocitem vyděděnosti mezi nimi roste přátelství, které je trochu jinak vnímáno homosexuálně zaměřeným Mikem. Jejich vztah je to jediné, co jim pomáhá najít sílu k vyrovnání se se svou minulostí a odvahu postavit se tváří v tvář realitě... (oficiální text distributora)

src

Narkoleptik a bisexualni prostitut on the road. Vynikajici vykon River Phoenixe, ktery nam nedava zapomenout, jakym skvelym hercem ted mohl byt. Uz jenom pro to ten film stoji za shlednuti. ()

Erian

S odstupem času tenhle film vnímám jinak....nezzbožtěně...protože River Phoenix ve mě svého času zanechal....něco, co teď střízlivě a těžko popsatelně nazývám "dojmem", i když se to ani zdaleka nerovná tomu, co mi filmy s ním přináší. Dostal mě už v Pobřeží moskytů a od té doby jsem mu fandila, dokud si ho nezvala zubatá. Ve filmu Guse Van Santa odvedl brilantní výkon, jeho narkolepsií trpící hrdina, který na cestě ztratí nejenom přátelství dřívějšího přítele a rovněž prostitucí se živícího mladíka, ale i iluze. Keanu Reeves, který si zahrál rebelujícího synka z dobré rodiny, který se den ze dne stává znovu příslušníkem svého zapovězeného plémě se stříbrnou lžičkou, boháčem, mamonem oslepeným jedincem, který zpřetrhá všechny dosavadní pouta a k Riverovi shlíží jako ke spodině. Tenhle film má poetiku, na kterou musí být patřičná nálada, nálada na to, aby vás dojímali lososi skákající proti dravému proudu říčky a snově vyfabulovaný svět v duši nemocného mladíka. Film je to náročnější, ale kdo jej procítí, tomu se do srdce zaryjí víc než jen unylé tóny country a sebevražedné sklony rybek. ()

godspeed

milovníci prvoplánovitých filmů, kde zlo je jasně specifikované a láska i sex se odehrává maximálně mezi mužem a ženou, budou u tohoto dílka kývat nesouhlasně hlavou ze strany na stranu a přemýšlet, kde že to nechal tesař díru. ()

Slidger odpad!

Sorry, ale asi jsem buran, když se mi to vůbec nelíbilo. Ani jsem to nepochopil. Nevím jestli se tomu dá říkat umění, ale asi jo když to získalo zlatého lva. Ale můj názor to nezmění. ()

crap

Hmm, takové smíšené pocity z tohoto snímku mám. Jednotlivě zvolené aspekty jako příběh, obsazení a ta poetičnost jsou sami o sobě velmi zajímavé, ale ve výsledku je to celé dohromady trochu chaos. Každopádně to co po zhlédnutí bezesporu napadne asi každého jako první: škoda Rivera Phoenixe, takový talent.. ()

PhoenixSwan

Mé soukromé zamyšlení nad lidským životem, který vlastně nemá žádnou váhu a jen se plahočíte po silnici, která nikam nevede a okolo není nic jiného než pustina. Jen trochu odbočit a zažít krasné emoce? Nepřipadá v úvahu, vrať se zpátky do reality a pokračuj ve své vyhrazené cestě. Idaho má svojí duši a bohužel (nebo snad bohu dík?) patří k filmům, který si na první pohled zamilujete a nebo ho odsoudíte. Právě ona duše jej dělá neobyčejným a je třeba mít oči i srdce otevřené dokořán. Tenká hranice mezi láskou a přátelstvím a neotřelost z něj dělá můj nejoblíbenější film. "Well, I don't know. I mean. I mean, for me, I could love someone even if I, you know, wasn't paid for it. I love you, and... you don't pay me." ()

Jaromír

A najednou spí... O životě prostituta narkoleptika, který procestoval svět (jednou se probudí v letadle, jindy v Římě, a pak ho zase někdo odnese na druhý konec města, či mu jen ukradne boty aby ho vzpápětí jiný člověk naložil do auta a pomohl mu). Rozhodně příjemná podívaná. Hlavní dvojka River Phoenix a Keenu Reeves teprve čekají na své mega-filmy a tohle drama je důstojný začátek. ()

maoc

Jeden z mých prvních artových filmů a hned hlubokej zásah. Poesie, perfektní herecké výkony, nádherné záběry silnic vedoucích odnikud nikam a jakási nepopsatelná syrovost. Beatnictví v postmoderní podobě. Film z jiného, nového světa. Není divu, že ho dost lidí neskouslo. ()

nejmka

Takhle mě film snad ještě nikdy nerozbrečel. Emocionálně. Zdrcující. A tím chci říct jenom, že je to výborný, je to dokonalý. Jdu se s dovolením vysmrkat a až potom si proberu v hlavě, jestli to bylo o něčem nebo o ničem, jak tady většina píše. I když vlastně, je mi to jedno, protože mě ti dva totálně vzali, hlavně River Phoenix a už to nechci nikdy vidět a všichni se na to podívejte. ()

rob_troy

Opravdu solidní podívaná s podivnou tématikou. River Phoenix se u mě opravdu zaznamenal, Keanu Reeves nepřekvapil a ve svém mladém věku znovu zapůsobil opravdu talentovaně. Příběh o pánských prostitutech, kteří jsou schopní všeho. Celkově se vlastně nemám, jak vyjádřit, neboť pocity se mi smísily, ale dojem ve mě zanechal přesto velice pozitivní. ()

sechmet5

Celkem zajímavý film. Herecké výkony byly moc dobré, Rivera je opravdu škoda a Keanu je prostě Keanu. Celý film je dost divný, ale to k tomu patří. Zajímavě to vymyslely s postelovýma scénama, tím mě celkem pobavili. Ten film se mi líbil, ale vadilo mi, že toho rozjeli celkem dost a moc toho neuzavřeli. Mé hodnocení je tak 3,5* (popř. 7/10), ale někam zaokrouhlit musím a kvůli tomu konci-nekonci zaokrouhluju na 3* - není to špatný film, ale znovu ho vidět nemusím. ()

Guran

Jedna z mála věcí co se mi na filmu líbilo bylo obsazení Rivera Phoenixe. Pro mě byl hlavním zklamáním Keanu Reeves, který teda své roli nic moc nedal. Jinak film jako takový je hrozně hloupý a nezajímavý. Nevím, proč scénáristi rozhodli, že Riverova role bude trpět narkolepsií, přitom ve filmu to nehrálo žádnou roli. Samotný děj a výprava filmu je dost slabá, nezáživná a ničím nezajímavá a hlavně se opět dostaví nuda. Od homosexuálního režiséra Guse Van Santa očekávám, že film o homosexuálech zvládne natočit, ale kdepak. ()

Elessar.

Pekný film, trochu zvláštny, ale pekný, o priateľstve, ktoré sa odohráva vo všetkých kútoch spoločnosti, každý potrebuje priateľa, ktorý si na vás nájde čas, postaráte sa o seba navzájom. Celý film je zvláštna poetika, ulice žeby? Kamarátstva dvoch ľudí z rôznych vrstiev? O rôznych lekciách? Sama neviem, zvláštny film s príjemnými hereckými výkonmi... ()

AnnaW

Vynikající Keanu Reeves a River Phoenix, film má sice slabší závěr, ale jinak je moc fajn, byť rodinný film pro sobotní prime time to není. Neodkážu posoudit, nakolik odráží realitu mezi homosexuálními prostituy, ale vykonstruovaně nepůsobí. ()

Kosan

Nepochopeno. Dva kluci, kteří nevědí, co chtějí, a chovají se naprosto naprosto iracionálně. Navíc většina postav dost neuvěřitelná. Hvězdička za Keanu Reevese. Ač mám filmy s homosexuální tématikou rád, tak tenhle šel mimo mě. ()

KeanuTheBest

Popravdě si pamatuji pouze to, že River neustále upadal do bezvědomí a že vyznal u ohně Keanu city. ...no zvláštní film...ale pointa nikde...nijaký konec. Opět slabší průměr. Jediné co jsem jim věřila bylo jejich kamarádství, které totiž bylo i ze soukromého života, a když se River někdy kolem roku 1993 předávkoval drogami, Keanu to nesl hodně špatně, že o něj přišel. ()

Maiken Algren

Ó, aký skutočný je život vo svojej veľkoleposti, v syfilitickej kolónii vyčpelých retardovaných trosiek! Koľko zábavy, koľko rôznorodosti! Nie ako ten napózovaný, zlý, studený a škrobený, medzi boháčmi! Teda nie som si istý, ale myslím o tomto film mal pôvodne byť. Akurát že vyznel ešte zaostalejšie ako Gummo, ktorý narozdiel od Idaha bol zaostalý zámerne. ()