Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byl naprogramován tak, aby sloužil veřejnosti, udržoval pořádek, chránil nevinné, zneškodňoval zločince, kteří ovládli ulici. Napůl člověk, napůl stroj, ale celý policista - říkají mu RoboCop. Obří průmyslová společnost OCP převzala kontrolu nad policejním útvarem ve městě a od té chvíle přišlo o život 31 policistů. S rostoucí zločinností je třeba něco udělat. Vědcům a technikům se ale první pokus nezdaří - jejich robot zabije omylem nevinného člověka. Potřebují něco tak dokonalého, jako byl policista Murphy - než ho gangsteři rozstříleli na kousky - ale nezranitelného. Mladému vědci Mortonovi se podaří úžasná věc - spojí to, co zbylo z Murphyho s nejmodernější technikou a na světě je RoboCop - sen každého policejního náčelníka. RoboCop předčí ve své výkonnosti všechna očekávání - při jeho neuvěřitelných akcích se tají dech a naskakuje husí kůže. Jeho dokonalost má malou chybičku, která se stane osudnou těm, kdož pod záminkou ochrany veřejné bezpečnosti doufali, že totálně ovládnou město... (INTERAMA a.s.)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (666)

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Nejlepším filmem o zmrtvýchvstání Ježíše Krista je původní RoboCop! Tedy pokud se do úvahy berou i alegorie. Kultovní RoboCop Paula Verhoevena patří mezi nejlepší akčňáky 80. let, který s odstupem času zcela odpovídá době svého vzniku, přesto i po letech má velmi výraznou pozici.   Samotný Verhoeven chtěl do filmu skutečně zapojit podobu se zmrtvýchvstáním Ježíše Krista, především chtěl ovšem natočit takový klasický western v dystopickém prostředí. Původní RoboCop poté nejen víceméně dokázal předpovědět budoucnost města Detroit a též budoucnost, pod povrchem akčního béčka se ovšem navíc skrývá i parádní satira, která si utahuje z americké okázalosti i oslavy násilí. Toho je v samotném RoboCopovi ostatně požehnaně.   RoboCop je zároveň příběhem o souboji člověka se strojem, v tomto případě i v rámci psychologické roviny, kdy se kyborg musí vyrovnávat se svou minulostí člověka a snažit se přitom alespoň částečně nepřijít o své lidství. Prohnilost korporátních společností, korupce, boj s identitou i lidskostí. S odstupem času RoboCopovi na kráse ubírají především pořád tak trochu zastaralé digitální efekty (i když má souboj s ED-209 pořád své kouzlo) a přesto je to i po 35 letech solidní akční podívaná, která je pod povrchem přeci jen víc než pouhou akční podívanou.   RoboCopem se sice mohli stát Arnold Schwarzenegger nebo Rutger Hauer, volba nakonec ovšem padla na Petera Wellera. Především i proto, že mě dle Verhoevena ideální čelist, což je i u RoboCopa tak trochu klíčové. Weller se následně projevil jako skvělá volba, která v rámci možností z této role vymačkala maximum a i pod vrstvou make-upu a většinu času především masky, ze které šlo skutečně vidět pouze čelist Weller vymačkal maximum a skutečně dokázal dát duši ochránci Detroitu, kterému by člověk nechtěl zkřížit cestu.   Skvělý soundtrack Basila Poledourise, především ústřední hudební motiv, který patří mezi ty nejlepší hudební motivy 80. let. Tenhle hudební motiv dokáže přesně prodat atmosféru téhle brutální, zábavné a především chytré akční podívané, která s odstupem přesně definuje Verhoevena jako výjimečného tvůrce, kterému by dneska dost možná dveře do Hollywoodu už nikdo neotevřel......... ()

Madsbender 

všechny recenze uživatele

Asi najlepší Verhoeven vôbec - pritom tu ešte nemal taký nadhľad, nehral sa tak s propagandou (i keď televízne reklamy a správy naznačili to, čo vo Hviezdnej pechote dotiahol do dokonalosti). Dalo by sa povedať, že "Bludný Holanďan" Paul otriasol hollywoodskym mainstreamom, a podnietil vzrastajúci záujem o akčné filmy, zaznamenávajúci najväčšie ohlasy koncom 80.-tych rokov. Prvý RoboCop má všetky esenciálne prvky kvalitnej zábavy - výborných hercov (pričom Weller bol v tej dobe vytiahnutý takpovediac odnikadiaľ), atmosférický príbeh, prostredie zločinom prehnitého Detroitu, skvele natočenú akciu a pár výborne využitých žánrových inovácií a vychytávok (napr. pohľad cez RoboCopovu helmu - žiadna závratná novinka, ale doposiaľ nepríliš využívaná - a tu pôsobila skutočne dokonale). Je tam čo vytknúť, ale úprimne, ani sa mi nechce. V tejto dobrej spoločnosti som sa totiž opäť skvele bavil. P.S.: Jones a Boddicker sú skvelý záporáci, ale aj všetky ostatné postavy sú famózne. 90% ()

Reklama

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Jak se jmenuješ, chlapče? - Murphy! Paul Verhoeven a jeho klasický, brutální film a 80. léta v plné své kráse. Tyto snímky se prostě skutečně docení až v dnešní době, protože už je v současnosti nikdo netočí a zeje po nich černá díra. Naštěstí mám kdykoliv po ruce DVD s tímto opancéřovaným hrdinou, který kdysi rázně vkročil na půdu akční sci-fi. RoboCop i přes trošku stárnoucí triky, zraje jako dobré víno. P.S. Kurtwood Smith je jedním z nejlepších filmových záporáků všech dob. ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Robocop sice není zrovna nadčasový film, ale rozhodně ještě nepatří úplně do starého železa. Jeho silnou stránkou je, že stojí na solidním příběhu, který nikdy neztrapní ani po letech. Probuzené vzpomínky na rodinu, včetně upnutí se na pomstu, dodávají příběhu mírně dramatickou hloubku. Samotný Robocop je dobře vymyšlený a jeho design také nemá chybu. Navíc je film natočen svižně. Prokládání reportážemi, sestrojení Robocopa jeho očima jsou nápady, všudypřítomný debilní sitcom dodávají filmu nápady a šťávu. Škoda, že akční scény jsou totálně tuctové a jeden bod navíc strhnu i za zrůdné účesy a kostýmy televizní hlasatelky a jiných. Ta móda je tak strašná, že dokáže překazit i zážitek z jinak slušného filmu. Robocopovi reboot rozhodně prospěje. ()

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Odstupom času dosť rutina, ktorá je zaujímavá hlavne svojim duchom doby. S výnimkou synťákovej hudby sú tam skoro všetky 80s trademarky s osobitným dôrazom na externality reaganovskej Ameriky a to rozmach mestskej zločinnosti, televízie a korporácii. Napriek tomu to nepovažujem za žiadnu satiru, lebo tie akože satirické vsuvky sú úplne primitívne a naivné. 80s akčný štandard. ()

Galerie (122)

Zajímavosti (109)

  • Scény v opuštěné ocelárně, kde je Murphy (Peter Weller) zabit, se natáčely v Pittsburghu. Ve chvíli, kdy se tam štáb přesunul, byl překročen rozpočet filmu a natáčecí plán. Místo toho, aby štáb natočil scénu zabití Murphyho v interiéru, tak využil vyhrazený čas k natočení jiných věcí v okolí. Když se filmaři vrátili do Kalifornie, sdělili společnosti Orion Pictures, že jim chybí pouze jedna scéna. Věděli, že Orion jim ji zaplatí, protože byla pro děj filmu klíčová, a tak scénu natočili v průmyslovém objektu v Long Beach. (Jan.Kanak)
  • Podle scénáře vznikla v roce 1991 kniha „Robocop“ od autora Ed Naha. O rok později vyšel druhý díl. (kondor77)
  • Scenáristi a producenti se obávali, že by policajty mohl urazit způsob, jakým jsou ve filmu vyobrazení. Výsledek byl však přesně opačný, policajti tenhle film milovali. (Jan.Kanak)

Související novinky

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Největší středoevropský filmový festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje svůj jubilejní desátý ročník 26. září v pražském kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní… (více)

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě

16.04.2023

Milovali jste v dětství Pobřežní hlídku, Hvězdnou bránu, RoboCopa nebo snad Pravou blondýnku? Pak vás možná bude zajímat, že se všechny tyto značky a pár dalších dočkají v budoucnu seriálových… (více)

RoboCop našel režiséra

RoboCop našel režiséra

21.11.2019

Vycházející australský filmař Abe Forsythe (Little Monsters) byl čerstvě najat k režii chystaného filmu RoboCop Returns pro MGM a Atlas Entertainment. Forsythe tak nahrazuje Neilla Blomkampa, který… (více)

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Režisér filmů Elysium a především chváleného District 9 Neill Blomkamp se té smůly nezbaví. Jeho pokračování Vetřelce se Sigourney Weaver bylo zaříznuto poté, co se Ridley Scott rozhodl pokračovat ve… (více)

Reklama

Reklama