Prolomit vlny

• Dánsko Breaking the Waves (více)

Zero_Signal

Trierová klasika - myzogínne misery porn s hrozným obrazom a kamerou. Tentokrát to ale vysoko vyšvihuje fantastická Emily Watson v jej filmovom debute - tá bola (a stále je) herecká extraliga už od samého začiatku. Osobitne som ešte ocenil veľmi dobré a impozantné zábery krajiny v kartách s názvami kapitol, a finálny záber. ()

Alf

pravá "lahůdka" pro náročného diváka - opravdu neotřelý příběh, syrové prostředí, z něhož jako by téměř vymizely všechny barvy, to aby divák nebyl na pochybách, jak je tam ten život těžký, netuctové technické provedení ("amatérská" kamera s častými detaily a nejspíš prošlý materiál), občas nějaká ta nelogičnost, která by se těžko promíjela u filmu, který by nebyl "umělecký" a závěr, který vás buď doslova vezme na nebesa, nebo rozesměje, to podle toho, jestli jste opravdový fajnšmekr, nebo ... ()

lukasd

Tak trochu netradiční love story, která má celkem originální průběh a hlavně geniální Emily Watson v hlavní roli. Bez ní by ten film asi nestál za řeč, takhle ale dávám za 4* ()

Oyer

Snímek se po celou dobu nesl spíše v takovém vlažném duchu, jako by herci absolvovali pouze před-generálku premiéry (výjma hlavní představitelky). Nic méně se jedná o silný příběh trochu bláznivé, silně naivní Bess a jejího ochrnutého manžela. Těšil jsem se, že budu dojat a že mě to vezme u srdce. Nestalo se, každopádně věřím, že u řady lidí jo. ()

Jorge-Z

Tak s tímhle von Trierovým filmem jsem měl problém již od samého počátku. Asi půlroku jsem se dokopával ho zkouknout a mé podvědomí asi vědělo proč ho neustále odkládat. Celková délka nebyla až zas tak hrozná, teda u normálního filmu, jenže zde jsem se neskutečně trápil a sledoval hodiny každou chvíli. Výkon Emily Watson byl tím jediným kladným bodem filmu. Trier je kontroverzním mužem, a tohle nebyl můj šálek kávy. Prostě nemám rád, když se u filmů trápím. ()

mysak.pitlik

Nedotklo se mě to. Když to hodně zjednoduším, tak mi přišlo, že dělník chtěl osouložit místní bláznivku, která je ale hluboce věřící, tudíž si ji před tím musel vzít, což mu ovšem tolik nevadilo, protože v zapadlém městečku stejně není moc výběr. Po sňatku souloží jako diví všude, kde to jde. Následně přijde nehoda, po které muž ochrne, ba co hůř, nejspíš už nikdy nebude moci souložit! Aby nepřišel o smysl života, donutí svou bláznivku, aby souložila s cizími muži kudy bude chodit a následně mu to vyprávěla. No ale Emily Watson byla i tak skvělá, to zas jo. ()

sona123

Jedinečné, bezchybné, geniální. Film, ke kterému je možné se vracet, ale je k tomu taky zapotřebí spoustu sil. Film těžký a tolik pravdivý, i když se nedá brát doslova. Lars od Prolomit vlny ušel dlouhou cestu, stále dokáže fascinovat, ale přitvrzuje a možná je to zbytečné...i když, těžko říct, co dělat, když vrchol byl již nejspíš dosažen? ()

Garch

Kamera může být ruční, může se i třást, jako při pohybu dokumentem, ale proč se třese, když všichni stojí? ()

Isobell

Film, co rozboura vsechny predstavy o zivote, nahode, lasce i bolesti, vtahne, smete, srazi, pokud se nekdo teda necha a nebrani se zuby nehty. Narez emoci, co nadlouho zanecha fakt divnej pocit a tlak v hrudi. Neni moc co dodat. Snad jen, ze v dobe, kdy 'Breaking the Waves' vznikl a priplul do promitacich salu, byl Stellan Skargard uz pan herec a Emily Watson objev filmoveho sveta. ()

Oralfabet

"Kdybyste chtěli abych to napsal znovu... místo neurotická nebo psychotická bych použil slovo jako... dobrá." Po delší době jsem zas chtěl vidět film, co mě totálně rozdrtí, no a pan Trier se toho úkolu zhostil s vervou jemu vlastní... i když Emily Watson měla na tom drcení snad podíl ještě větší. Prostitutkovský úbor ještě nikdy nevypadal míň sexy... Tyvole a ty zvony. 9/10 ()

Klajnik

Larsova pozdější tvorba mě velmi baví. Tohle mě vůbec nezaujalo a nestimulovalo. Protagonistka mi byla volná. ()

Renfield

Zamilovanost a tím i oddanost Bess je pro ni nebezpečná, Jan vnímá jejich vztah řekněme reálnějším pohledem. Závažná nehoda jeho povahu však změní, nebo nechá vyplout na povrch to, co bylo prozatím skryto a co ho přidává na stranu trýznitelů Bess, i když úplně jiným způsobem. Za trýznitele se dá považovat téměř celá vesnice žijící v neuvěřitelných "tradicích", jenž ženě dávají minimum práv. I zde však platí, že nejsou všichni stejní, ty však Bess sama pod tíhou těžkých psychických problémů nechápe, neslyší. Je tu přeci Jan, který to s ní nemůže myslet špatně a kterému je třeba splnit každé přání, ať je jakkoliv zvrácené. A potom je tu i Bůh... Pocitově nejsyrovější Lars von Trier, co na tom, že jeho pozdější díla dokážou příběhově zničit ještě víc, když Prolomit vlny má syrovost nejen v příběhu, ale i kameře a zvuku. Nadšen z tohoto pojetí nejsem, více mi sedí právě pozdější poetičtější (opravdu velké uvozovky) Trier, ale k Vlnám to zkrátka neuvěřitelně sedne. Dělení kapitol potom působí až ironicky, je tu hudba, záběr na barevnou krajinu, což dokáže vzbudit naděje, které Trier v každé kapitole rychle ukončí, protože vždy může být pouze hůř, až do závěrečného "vykoupení". Emily Watson si na natáčení zřejmě prožila své, hraje ovšem výborně. K postavě Bess jdou i její občasně zvláštní výrazy v obličeji, působí nesměle a čím blíže závěru, tím více zničeně. Stellan Skarsgård je jinde, bez nějakých zásadnějších výjevů mám pocit, že Bess chápe a v životě hodlá postrčit dál, minimálně v části do nehody. 90% ()

pstros

Jsem hrozně rád za těch nemálo negativních hodnocení. Skvělému filmu (i režiséru), o kterém se hodně mluvilo a hodně mluvit bude (alespon doufám), by samá ***** hodnocení spíš uškodila. Takováto kontroverze mu rozhodně sluší víc. A Emily Watson, pro kterou je to první velká filmová role, je jako silně věřící prostinká dívka Bess naprosto úchvatná. Ale teď už musím jít spát, Trier mě zase jednou totálně "vyždímal". ()

Phoppy

Dost těžký film plný emocí, bolesti a lidského nepochopeníí...von Trier zde zobrazil dost tísnivou atmosféru a vklínil do ní smutný příběh mladé a naivní dívky, jejíž štěstí se brzy promění v utrpení se spoustou životních překážek...myslím si, že není tak podstatné jak tato nevinná dívka tyto problémy na pokyn svého manžela řeší ale důležité je její odhodlání a sebeobětování a ukázka toho, co je člověk schopen pro druhého udělat a to i za cenu opovržení lidmi ze svého okolí včetně svých rodičů...závěr filmu je výborný, strhující a plně a odpovídající celé dějové linii filmu přičemž zvony na sámém konci mě opravdu potěšily...trocha sentimentu určitě nikomu neuškodí... ()

bolan

Hutný emocionální masakr jenž jde na dřeň a bez lítosti drtí všeobecné mínění o filmech o lásce, kterými americká konzerva okupuje celý svět. ()

Bivoy

Kromě posledního záběru bezchybný film. Kamera naprosto přesně vystihuje a podtrhuje emoce a náladu ve filmu, hudba na začátku jednotlivých kapitol je skvělá.... a to světlo všude! A to ani nemluvím o výkonu Emily Watson, které jsem i ta nejšílenější hnutí mysli naprosto věřila. Působivé, šílené, hluboké a romantické. ()

nonick1

Ke komentáři k tomuto filmu jsem se odhodlal až po mnoha letech. I to samo o sobě svědčí o působivé síle díla Larse von Triera, do kterého se mu snad podařilo zaklít nějaké šamanské kouzlo. Film přes veškerou svou syrovost a zdánlivou prostotu vás téměř uhrane a svým vyzněním má pro vnímavého diváka doslova sílu očistce... se všemi jeho důsledky. Partička užvaněných teenagerů, se kterou jsem byl nucen tento film v kině sdílet, na jeho konci ani nedutala – bylo slyšet jenom hlasité smrkání do kapesníků… Tenhle snímek si doma asi moc často pouštět nebudete - ale silnější dojem ve vás už zřejmě žádný jiný film nezanechá… ()